Zrušenie výživného - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Zrušenie výživného

29.01.2020 10:30 Dušan

Dobry den, mam k Vam prosbu o radu. S exmanzelom som 8.1.2020 mala sud ohladom zrusenia vyzivneho, kde sudkyna rozhodla, ze vyzivne bude zrusene. Nakolko sa chcem odvolat do 15 dni od dorucenia rozhodnutia je povinny mi exmanzel nadalej platit vyzivne? Dakujem pekne za odpoved.


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

31.01.2020 07:28

Dobrý deň, na základe § 44 zák. č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v platnom znení (ďalej len „CMP") : Rozsudky o výživnom sú vykonateľné doručením. Na základe § 232 zák. č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok v platnom znení (ďalej len „CSP") vieme, že vykonateľnosť je vlastnosťou rozhodnutia, ktoré ukladá povinnosť niečo plniť. Vo vašom prípade teda, zániku povinnosti platiť výživné bývalým manželom. Keďže CMP je vo vzťahu k CSP lex specialis a tento ustanovuje, že rozsudok o výživnom je vykonateľný jeho doručením, právna úprava uvedená v CSP, ktorý má postavenie lex generali sa nepoužije. To znamená, že Váš bývalý manžel po doručení rozsudku nie je povinný naďalej platiť výživné.


Súvisiace články


Zvýšenie výživného

Otázka: Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2007 sa môj partner rozviedol, kde sa spoločne dohodli ,že bude prispievať na dve deti na každú sumou 2.000,- Sk adekvátne k zárobku ktorý v tom čase mal, o dva roky neskôr jeho ex manželka požiadala znova o zvýšenie ,ale toto bolo zamietnuté z dôvodu zmeny zamestnania a nižšieho prímu partnera (chcem pripomenúť, že jeho bývala partnerka sa hneď 4 mesiace po rozvode vydala za iného muža, ktorý pracuje neustále v zahraničí a jeho príjem je nadštandardný.    Čítať viac

Výživné na dospelú dcéru

Otázka: Dobrý deň pán advokát, chcela by som sa spýtať na jeden problém, ktorý má môj priateľ. Má dcéru, ktorá je už dospelá, má 20 rokov a študuje na vysokej škole. Popritom zarába okolo 400 eur mesačne a žiada teraz môjho priateľa, aby je platil výživné vo výške 100 eur mesačne, lebo jej peniaze, ktoré si zarobí, nepostačujú.    Čítať viac

Výživné a exekúcia

Otázka: Vážená advokátska kancelária, môj ex neplatí výživne 1,5 roka. Podala som trestné oznámenie, aj ho už odsúdili na podmienečný trest odňatia slobody. Ani potom však nič neplatil, na čo som ja podala návrh na exekúciu.    Čítať viac

Dokedy musím platiť výživné?

Otázka: Dobrý deň pán advokát, rád by som sa opýtal, že dokedy som povinný platiť výživné. Či stále platí, že je to do 26 rokov veku dieťaťa. Ďakujem. Odpoveď: Zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa.    Čítať viac

Ako vymôcť výživné?

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Každý rodič je povinný prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby