Výpoveď zo zdrav. dôvodov - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Výpoveď zo zdrav. dôvodov

19.01.2015 15:35 anonym

ako mam postupovat, ak zo dravotnych dovodov nemozem vykonavat doterajsiu pracu a chcem ukoncit pracovny pomer, pretoze praktika zamestnavatela je taka, ze ma sice preradi na inu pracu, ale v zapäti mi bude strpcovat zivot a hladat zamienku, aby mi mohol dat karne opatrenie a prepustit ma. Dohoda zrejme tiez nebude mozna. Je mozne dat z mojej strany vypoved zo zdravotnych dovodov pocas trvania PN? Mam u zamestnavatela odpracovanych 30 rokov, v polovici marca to bude rok,co som na PN. Mam narok na odstupne v pripade vypovede z moje strany? Ako postupovat dalej, ak ukoncim PN, ale budem este vo vypovednej dobe?


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

21.01.2015 15:45

Dobrý deň, ak vzhľadom na Váš zdravotný stav nemôžete vykonávať doterajšiu prácu, a nesúhlasíte s preradením na prácu, ktorú Vám určí zamestnávateľ, môžete podať výpoveď, ktorá musí byť písomná a doručená. Výpoveď môžete podať aj bez uvedenia dôvodu. Ako zamestnanec môžete ju dať aj v čase, keď ste PN. Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba začne plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená. Ak Vám skončí pracovný pomer výpoveďou z Vašej strany, nebudete mať nárok na odstupné. Dávajte si pozor na ustanovenie § 62 ods. 8, podľa ktorého ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná. Ak teda skončíte PN a výpovedná doba Vám neuplynula, budete musieť zotrvať u Vášho zamestnávateľa až do jej uplynutia, inak má zamestnávateľ nárok na peňažnú náhradu.


Súvisiace články


Môžu mi dať výpoveď? Mám právo na odstupné?

Otázka: Dobrý deň pán advokát. Chcem Vás poprosiť o radu. Dozvedela som sa ,že môj zamestnávateľ -firma s.r.o k 31.4.2013 končí svoju činnosť. Zatiaľ sa mi nikto z firmy neozval - tieto informácie mám od kolegov z práce.    Čítať viac

Výpoveď a odstupné

Otázka: Dobrý deň pán advokát, našla som si na internete Vašu advokátsku kanceláriu a rozhodla som sa osloviť Vás. Od 1.augusta 2012 mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, zo začiatku som nemala žiadne problémy, pracovné podmienky boli dobré, aj kolektív bol skvelý.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby