Spoločný dvor a monitorovanie priestoru | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Spoločný dvor a monitorovanie priestoru - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Spoločný dvor a monitorovanie priestoru

24.08.2021 13:30 anonym
Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať, či je možné aby som si na spoločnom dvore na svoju garáž dal kameru s nahrávaním, ktorá by monitorovala priestor spoločnej časti dvora, ktorý ale je priradený k danej garáži (šírka garáže x 6mm pred ňou) a využívam ho výlučne ja ako vlastník garáže na parkovanie auta. Ide o to, že tam stávam autom, starším. Šetrili sme na nové auto a možno o mesiac, dva ho kúpime. Rád by som mal aj auto aj garáž monitorovanú. Môžem? S tým že dám na viditeľné miesto na garáži upozornenie, že priestor je monitorovaný, samozrejme. Monitorovať len našu časť. Sme 4 bytový dom. Spoločný dvor je spoločný, ale pred svojou garážou je dohodnutý nárok na šírku garáže x 6m) Ďakujem za odpoveď.

Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

16.09.2021 19:23

Dobrý deň, 

pokiaľ sa rozhodnete pre inštaláciu kamier, ktoré snímajú Vaše obydlie a súkromný pozemok na účel, akým je napríklad získanie dôkazu o prípadnom protiprávnom správaní iných osôb (najčastejšie napr. krádež, lúpež, poškodenie cudzej veci a iné), ide o tzv. činnosť osobnej (súkromnej) potreby, ktorá sa na spracovanie osobných údajov podľa nariadenia GDPR nevzťahuje a výkon tejto činnosti môžete uskutočniť. Pokiaľ monitorovanie kamerovým systémom zahŕňa nepretržité zaznamenávanie a uchovávanie osobných údajov a pokrýva, hoci len čiastočne, verejné priestranstvo, a smeruje mimo súkromnú sféru osoby, ktorá spracúva údaje, nemožno ho považovať za činnosť osobnej (súkromnej potreby).

Za predpokladu, že ide o bytový dom, teda o spoločné časti dvora je monitorovanie priestorov na účely ochrany majetku tiež možné, avšak monitorovanie týchto spoločných priestorov je zásahom do súkromia ostatných obyvateľov. Kamerové záznamy preto možno v súkromných priestoroch vyhotoviť alebo použiť len so súhlasom ostatných obyvateľov.  O inštalácii kamerového systému rozhodujú väčšinou vlastníci na schôdzi vlastníkov hlasovaním v zmysle §14 zákona 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj