Prosba o radu | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Prosba o radu - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Prosba o radu

03.12.2020 21:21 anonym
Dobrý deň,chcel by som sa opýtať,zároveň poprosiť o radu,som podmienečne odsúdený za prečin porušovania domovej slobody,súd mi uložil podmienečný trest 3 roky na 28 mesiacou. Lenže túto podmienku som porušil iným prečinom,a to krádežou. Súd ma v rýchlom konaní poslal do väzby,na čo som podal sťažnosť. Po 3 týždňoch ma z väzby prepustili s tým že som stíhaný na slobode,a teraz v decembri budem mať opäť súd (keďže ma v rýchlom konaní neodsúdili). Po prepustení z väzby som sa vrátil k riadnemu životu,som zamestnaný,mám kde bývať,dokonca aj môj zamestnávateľ je ochotný sa za mňa zaručiť že budem viesť riadny a usporiadaný život. Je v mojom prípade možné že by mi súd navýšil podmienku? Prípadne nariadil alternatívny trest v podobe aktivačných prác,finančného trestu a podobne,plus nariadil probačno mediačný dohľad? Som ochotný pristúpiť na aký koľvek iný trest,len nech ma neodsúdia nepodmienečne,lebo 28 mesiacou (podmienka) plus trest za tento skutok (krádež od 6mes. do 3rok) je podľa môjho názoru neprimerane veľa,v podstate za hlúposť,ktorú som úprimne oľutoval,nikomu som neublížil,a škoda bola 13€. Za vašu odpoveď a zároveň radu vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

12.01.2021 15:58

Dobrý deň, 

v danom prípade bude súd rozhodovať najskôr o vine a treste za trestný čin krádeže. Keďže ste spáchali trestný čin v skúšobnej dobe, súd by už mal podľa 49 ods. 2 Trestného zákona ukladať nepodmienečný trest odňatia slobody. V danom prípade Vám odporúčam poukázať na Uznesenie Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 2Tdo/11/2015 zo dňa 24.02.2015, ktorý sme aplikovali aj v našej praxi, a podľa ktorého aj keď obvinený spáchal trestný čin počas skúšobnej doby  podmienečného odsúdenia za iný úmyselný trestný čin, ustanovenie § 49 ods. 2 Tr. zák., nie je možné chápať ako príkaz na uloženie trestu odňatia slobody bez podmienečného odkladu jeho výkonu namiesto uloženia iného prípustného druhu trestu, alebo popri inom prípustnom druhu trestu. Ak nastanú okolnosti uvedené v § 49 ods. 2 Tr. zák, sud môže uložiť trest povinnej práce, ak sú zároveň splnené podmienky uvedené v § 54 Tr. zák, a ak je taký trest primeraný. V takom prípade súd neuloží trest odňatia slobody. V nadväznosti na uvedené Vám odporúčam na hlavnom pojednávaní poukázať na predmetné uznesenie a tiež na to, že ste zamestnaný a vediete riadny život. Na pojednávaní môžete tiež predložiť v písomnej forme záruku Vášho zamestnávateľa. V rámci záverečného návrhu požadujete uloženie trestu povinných prác, peňažného trestu alebo trestu domáceho väzenia spolu s dohľadom probačného a mediačného úradníka. 

Následne však súd, ktorý vydal rozsudok za prečin porušovania domovej slobody, bude ešte skúmať, či ste sa v skúšobnej dobe osvedčili /za predpokladu, že sa takéto konanie ešte neuskutočnilo/. Podľa § 50 ods. 4 Trestného zákona je možné, aby podmienečné odsúdenie nebolo premenené na nepodmienečné. Ide výnimočne o situácie, kedy môže ponechať v platnosti podmienečné odsúdenie a ustanoviť nad odsúdeným probačný dohľad, uložiť primerané povinnosti a obmedzenia alebo primerane predĺžiť skúšobnú dobu, najviac o 2 roky. 


Súvisiace články


Obťažovanie a vyhrážky – problémy s expartnerom

Otázka: Vážený pán advokát, prosím Vás o radu. Bývalý priateľ, s ktorým sa nestýkam už viac ako rok, sa nedokáže zmieriť s rozchodom, pričom svojim hrubým správaním, ponižovaním, urážkami a vyhrážkami ma od seba odohnal.    Čítať viac

Aké možnosti má svedok?

Otázka: Vážená advokátska kancelária, prosím viete mi poradiť. Svedok bol vypovedať na polícii v trestnej veci a neskôr dostal doporučený list do vlastných rúk zo súdu (pravdepodobne o tom, aby prišiel svedčiť na súd), ktorý list mu uložili na pošte.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj