Prípadný rozvod - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Prípadný rozvod

07.01.2016 09:00 Vladimír Maršalka

Dobrý deň, pán advokát. Prajem vám pokojný a úspešný rok 2016. Prosím láskavo o radu v následujúcej veci. Vydatá dcéra dostala po svadbe od rodičov istú finančnú sumu + stavebné sporenie. Odišla bývať k manželovi do zdedeného bytu po jeho rodičoch. Zať mal povinnosť z toho bytu vyplatiť svojho súrodenca, čo aj urobil z peňazí svojej manželky, našej dcéry, lebo vlastné nemal žiadne. My, ako rodičia, sme chceli, aby preto prepísal 1/2 bytu na dcéru. Neurobil tak ani po 10. rokoch manželstva. Ďalšia vec nastala pri výstavbe ich rod. domu. Ten je už vystavený a môj manžel dal na jeho výstavbu celé svoje dedičstvo. Dom je, samozrejme v BSM našej dcéry a jej manžela, nášho zaťa. On bol krátky čas v zahraničí, kde zarobil práve toľko, koľko stál pozemok. Naša dcéra zarábala tiež, potom bola na 2. materských. Okrem toho si zobrali menší úver na zariadenie domu. Ona je na tom teraz horšie, ako zať, lebo on má celý byt a 1/2 rodinného domu. Okrem toho manžel manažoval celú stavbu domu zadarmo, lebo je stavebný technik a robil to pre svoju dcéru nezištne. Všetky náklady na výstavbu sú preto starostlivo položkovite zapísané v zošite. Sami sme sa zhrozili z tej sumy, ktorú sme do domu dali. Spolu s tou prvou je to ozaj veľa. Keď sme dcére spomenuli, že to treba právne ošetriť pre budúcnosť, nechce o tom rozprávať a hovorí, že my ju rozvádzame. Ako to právne ošetriť pre prípad budúceho rozchodu manželov? Najlepšie tak, aby raz nemusela chodiť po súdoch a dokazovať to,lebo nie je na to psychicky stavaná. Srdečná vďaka za odpoveď.


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

14.01.2016 14:26

Dobrý deň, po rozvode pri vyporiadaní majetku platí ust. § 150 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. V rámci vyporiadania BSM by Vaša dcéra mala právo žiadať, aby sa jej uhradilo to, čo zo svojho majetku vynaložila na spoločný majetok, na spoločnú nehnuteľnosť. V tom prípade ale bude musieť preukázať, že na rekonštrukciu domu použili naozaj prostriedky, ktoré ste darovali dcére, a taktiež bude musieť preukázať aj to, že finančné prostriedky, ktoré ste jej darovali, ste darovali výlučne jej.


Súvisiace články


Vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

Otázka: Dobrý deň pán advokát, potrebovali by sme s manželom poradiť ohľadom vyporiadania BSM. Ide o to, že okrem domu, ktorý sme postavili počas manželstva, t.j. patrí do BSM, v tom problém nie je, máme ešte aj menšiu chatu, ktorú sme kúpili spoločne počas manželstva, aj na katastri ju máme zapísanú obaja na meno.    Čítať viac

Zrušenie a vysporiadanie BSM a vyrovnanie dlhu

Otázka: Dobrý deň pán advokát, potrebujem od vás radu. Dá sa urobiť majetkové vysporiadanie manželov aj bez rozvodu? Pred uzavretím manželstva som zdedila rodinný dom spolu so sestrou počas manželstva nebol tento dom rekonštruovaný.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby