Prídavok na dieťa | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Prídavok na dieťa - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Prídavok na dieťa

10.04.2021 02:05 anonym
Dobrý deň, Som študent VŠ a môj rodič (otec) by si rád uplatnil právo na tento rodičovský prídavok, avšak moji rodičia už sú roky rozvedený a matku som zopár rokov nevidel, som však stále zverený do jej starostlivosti, keďže sme to s otcom neriešili roky. Moja otázka je či si môže požiadať o tento prídavok alebo je nutné súdne zmeniť starotlivosť o dieťa?

Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

19.04.2021 22:20

Dobrý deň, 

podľa § 2 ods. 1  zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa platí, že oprávnenou osobou na uplatnenie nároku na prídavok na dieťa je rodič nezaopatreného dieťaťa alebo rodič, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivost na základe rozhodnutia súdu. Ak je viac oprávnených osôb a spĺňajú podmienky stanovené zákonom, prídavok na to isté dieťa patrí len jednej z nich, a to podľa ich dohody. K podmienkam podľa predchádzajúcej vety patrí skutočnosť, že oprávnená osoba sa stará o nezaopatrené dieťa a oprávnená osoba má trvalý alebo prechodný pobyt na území SR alebo je osobou podľa osobitného predpisu. 

Vzhľadom na Vami uvedené skutočnosti (matka sa o Vás nestará a ani s ňou nežijete) by som odporúčal podať Vášmu otcovi podnet na zastavenie výplaty prídavku na dieťa Vašej matke a zároveň podať písomnú žiadosť o priznanie prídavku na dieťa na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je príslušný podľa miesta jeho trvalého alebo prechodného pobytu. Tlačivo žiadosti je dostupné priamo na úrade alebo na webovej stránke úradu. Zároveň uvádzam, že žiadateľ si môže uplatniť nárok na prídavok spätne najviac za obdobie 6 mesiacov. 


Súvisiace články


Osoba v domove sociálnych služieb

Dobrý deň pán Bános, potrebovala by som poradiť ohľadom pomoci mojej tete, ktorá je umiestnená v domove sociálnych služieb. Ide o to, že dôchodok ktorý dostáva jej nepostačuje na úhradu všetkých nákladov spojených s pobytom v tomto zariadení.    Čítať viac

Návrat s dieťaťom na Slovensko

Vážená advokátska kancelária, chcela by som sa poradiť. Žijem v Španielsku, mám 6 ročného syna zo Španielom. Teraz sme sa rozišli a ja musím odcestovať späť na Slovensko. Nemám tu prácu a samozrejme žiadny príjem.    Čítať viac

Rozvod - ako na to?

Dobrý deň, chcela by som požiadať pána advokáta o radu. Zrejme sa v našej rodine schyľuje k rozvodu, manžel si našiel inú ženu, ale kvôli deťom sa nechce rozvádzať a chce zostať s nami, čo je pre mňa neprijateľná predstava vzhľadom na danú situáciu, nepríjemnú atmosféru, hádky a plač a takisto nechcem, aby to naše deti zažívali.    Čítať viac

Na ktorý súd podať návrh na rozvod?

Pán advokát, chcela by som sa opýtať, že s manželom už pár týždňov nežijeme spolu. Ja som sa odsťahovala z nášho spoločného bytu naspäť k rodičom. Chcela by som podať návrh na rozvod, len neviem kam ho mám zaslať, teda že na ktorý súd, keďže s manželom sme žili v Prešove a ja momentálne žijem v Banskej Bystrici.    Čítať viac

Osvojenie dieťaťa

Otázka: Pán advokát, môj manžel by si chcel osvojiť môjho 7 ročného syna. Biologický otec s tým ale nesúhlasí, dal len súhlas na zmenu priezviska. Momentálne je vo väzení, výživné platí len na príkaz exekúcie, predtým nie.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj