Osvojenie dieťaťa partnerom | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Osvojenie dieťaťa partnerom - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Osvojenie dieťaťa partnerom

13.12.2019 12:33 Jozefína

Dobry den.Potrebovala by som sa poradit ohladom osvojenia mojej dcery,terajsim druhom.Som slobodna mama,dcera ma moje priezvisko a v rodnom liste nema uvedeneho otca.S druhom spolu zijeme v jednej domacnosti 10r.,s dcerou maju krasny vztah.Ako postupovat prosim.Musime byt zobraty ak si ju chce osvojit?Dakujem za odpoved :)


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

15.12.2019 16:46

Dobrý deň, konanie o osvojení je upravené v Zákone o rodine. Osvojením vzniká medzi osvojiteľom a osvojencom rovnaký vzťah, aký je medzi rodičmi a deťmi. Medzi osvojencom a príbuznými osvojiteľa vzniká osvojením príbuzenský vzťah. Osvojitelia majú pri výchove detí rovnakú zodpovednosť a rovnaké práva a povinnosti ako rodičia. V zmysle ustanovenia § 100 ods. 1 Zákona o rodine platí, že Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve. To znamená, že Váš priateľ si môže osvojiť Vaše dieťa iba pokiaľ s Vami uzavrie manželstvo. Ďalej platí, že osvojiteľom sa môže stať len fyzická osoba, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, osobné predpoklady, najmä zdravotné, osobnostné a morálne, je zapísaná do zoznamu žiadateľov o osvojenie podľa osobitného predpisu a spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že osvojenie bude v záujme maloletého dieťaťa. O osvojení rozhoduje súd na návrh osvojiteľa, teda osoby, ktorá má záujem si maloleté dieťa osvojiť.


Súvisiace články


Osvojenie dieťaťa

Otázka: Pán advokát, môj manžel by si chcel osvojiť môjho 7 ročného syna. Biologický otec s tým ale nesúhlasí, dal len súhlas na zmenu priezviska. Momentálne je vo väzení, výživné platí len na príkaz exekúcie, predtým nie.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby