Osvojenie dieťaťa partnerky | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Osvojenie dieťaťa partnerky - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Osvojenie dieťaťa partnerky

26.09.2019 09:10 Jozefína

dobrý večer , chcel by som vediet či si môžem osvojiť priatelkinú dcérku? ak áno ako mám postupovať?čo k tomu potrebujem/e? priatelkín bývali je písaný v rodnom liste maloletej ako otec(je biologický otec)...výživne neplatí a ani nikdy neplatil pravidelne. bol aj súd kvôli tomu že dlžil výživné. až na sude vyplatil ked mu sudca pohrozil..o maloletú ani nejaví poriadne záujem, iba ako mu vyhovuje, nič o nej poriadne ani nevie..som s nou už od jej 1 roku. teraz má 4roky a v septembri už bude mať 5rokov....V júli budeme mať svadbu, pomôže to? jej otec je nervák , a jeho priatelka dokonca napadla matku maloletej pri samotnom preberaní maloletej a ex ani nezasiahol....je podané trestné oznamenie na ňu.........chceme žiť v klude a o maloletu sa chcem riadne postarať a vychovať ju ako sa patrí....Ďakujem a dúfam že poradíte


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

28.09.2019 16:43

Dobrý deň, ako prvé treba uviesť, že naše zákony výslovne neupravujú možnosť osvojenia dieťaťa partnerom matky. Len výnimočne môže osvojiť maloleté dieťa osamelá osoba. Podľa § 100 ods.1 Zákona o rodine osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa. Zákon o rodine ďalej ustanovuje, že na osvojenie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa, ak tento zákon neustanovuje inak. Rovnako potrebný na osvojenie je súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa, ak je to s ohľadom na vek a rozumové schopnosti dieťaťa možné. Odvolať súhlas možno len do času, kým nie je maloleté dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov. Čo sa týka konania o osvojení, o osvojení rozhoduje súd na návrh osvojiteľa. Vo Vašom prípade teda by bolo najvhodnejšie, ak by ste s partnerkou uzavreli manželstvo a následne podali návrh na osvojenie maloletého dieťaťa. V rámci tohto konania bude však dôležitý i súhlas biologického otca dieťaťa a aby osvojenie bolo v záujme maloletého dieťaťa.


Súvisiace články


Osvojenie dieťaťa

Otázka: Pán advokát, môj manžel by si chcel osvojiť môjho 7 ročného syna. Biologický otec s tým ale nesúhlasí, dal len súhlas na zmenu priezviska. Momentálne je vo väzení, výživné platí len na príkaz exekúcie, predtým nie.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj