osobny bankrot -hypoteka | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

osobny bankrot -hypoteka - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

osobny bankrot -hypoteka

03.08.2021 13:58 anonym

Dobrý deň. Mám už po osobnom bankrote a s manželkou sme si chceli vziať hypotéku na kúpu nehnuteľnosti, teda rodinného domu. Nakolko ale počas osobného bankrotu som žiadal párkrát o pôžičku aj ked bezúspešne som sa dostal do takej situacie, že som sa na 10 rokov zablokoval. Manželka je na MD. Ja som zamestnaný. Viete mi poradiť, ako by sme mohli situaciu vyriešiť aj skôr?


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

16.09.2021 14:12

Dobrý deň,

nakoľko neuvádzate, aká doba v súčasnosti uplynula od Vášho osobného bankrotu, resp. či je tento proces už možné považovať za ukončený, zodpovedáme Vašu otázku všeobecnejšie. V prvom rade, pokiaľ ide o získanie hypotekárneho úveru, je potrebné brať do úvahy viacero skutočností. Zákonnou podmienkou, ktorá musí byť splnená, aby osoba vôbec mohla absolvovať oddĺženie je existencia vedenie exekučného resp. obdobného vykonávacieho konania, čo je vôbec už prvou negatívnou informáciou, ktorú banka zohľadňuje pri posudzovaní možnosti poskytnutia úveru. Pri samotnej žiadosti o úver je potrebné vždy osvedčiť svoju bonitu, resp. schopnosť splácania úveru a pokiaľ banka v spoločnom registri bankových informácii zistí negatívne zápisy, toto samozrejme môže viesť k zamietavej odpovedi. Proces oddlženia je možné absolvovať jedenkrát počas obdobia 10 rokov, avšak toto nemusí nevyhnutne znamenať, že po najbližších 10 rokov nebudete môct požiadať, resp. získať hypotekárny úver. Je však potrebné zdôrazniť, že na poskytnutie úveru neexistuje právny nárok, a preto banka má právo Vám tento neposkytnúť v prípade, ak Vašu platobnú disciplínu vzhľadom na negatívne informácie z minulosti vyhodnotí záporne. V  prípade, ak sa Vaša manželka v budúcnosti zamestná, resp. bude poberať príjem postačujúci pre účely poskytnutia hypotekárneho úveru, je možné Vašu situáciu prípadne riešiť i zúžením BSM o konkrétny úver a nehnuteľnosť, ktorú by ste z prostriedkov hypotekárneho úveru nadobudli. V takomto prípade by ale bola vlastníkom nehnuteľnosti ako aj dlžníkom na úvere výhradne Vaša manželka (uvedené platí za predpokladu, že táto proces oddĺženia v minulosti s Vami neabsolvovala). 


Súvisiace články


Osobný bankrot

Otázka: Vážený pán advokát, chcel by som sa spýtať, ako funguje na Slovensku osobný bankrot a aké sú jeho podmienky. Mám exekúciu za to, že som pred 20 rokmi ručil na pôžičku. Všetci, ktorých sa to týka sú už mŕtvi.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj