Neuplatnenie pohľadávky | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Neuplatnenie pohľadávky - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Neuplatnenie pohľadávky

13.03.2015 16:08 anonym

Dobry den,chcem sa opytat co v takom pripade,ked veritel si neuplatni svoju pohladavku.Som v konkurze,mam styroch veritelov a do urceneho terminu sa prihlasil iba jeden.Spravca konkurznej podstaty ma informoval,ze musia byt prihlaseni minimalne dvaja.To znamena,ze musite mat nie min. dvoch veritelov,ale min. dvoch prihlasenych. Jeden z veritelov je sud, popolatky a rozne sudne trovy,druhy je pravny zastupca navrhovatela v civilnom sude,ktory som prehral.Co v takom pripade,ak si veritel neuplatni svoju pohladavku?


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

17.03.2015 20:13

Dobrý deň, Váš konkurzný správca Vám povedal správne, že potrebujete minimálne dvoch prihlásených veriteľov, nakoľko ak by si do konkurzu prihlásil pohľadávku iba jeden veriteľ, nebola by tým naplnená základná podmienka vyhlásenia konkurzu a to pluralita veriteľov. Ak by ste mal len jedného prihláseného veriteľa, zákon počíta aj s touto možnosťou, kde v § 102 ods. 2 hovorí: Súd rozhodne aj bez návrhu o zrušení konkurzu, ak zistí, že tu nie sú predpoklady na konkurz. K Vašej druhej otázke, ak by Váš konkurz bol zrušený, a súd by Vám nepovolil oddlženie v tom prípade podľa § 105 zákona 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii: Na základe zoznamu pohľadávok možno po zrušení konkurzu podať návrh na výkon rozhodnutia alebo exekúciu pre zistenú pohľadávku, ktorú úpadca v lehote určenej správcom výslovne nenamietol. Ak vám však bude povolené oddlženie, tak pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené, a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné. Teda sa stávajú naturálnymi obligáciami. Uhradiť ich môžete bez toho aby išlo o bezdôvodné obohatenie, avšak do plnenia (teda splatenia) týchto pohľadávok Vás nesmie nikto nútiť.


Súvisiace články


Osobný bankrot

Otázka: Vážený pán advokát, chcel by som sa spýtať, ako funguje na Slovensku osobný bankrot a aké sú jeho podmienky. Mám exekúciu za to, že som pred 20 rokmi ručil na pôžičku. Všetci, ktorých sa to týka sú už mŕtvi.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj