Náhradné výživné - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Náhradné výživné

26.09.2018 09:46 Renáta

Dobry den, rada by som sa spytala, nakolko poberam nahradne vyzivne od 01/02/18 vo vyske 112.- Euro a otec mojej ZTP dcerky ma ku dnesnemu dnu dlh na vyzivnom cca vo vyske 5.500 Euro, tak ak mi vyplatil cast vyzivneho vo vyske 300 Euro v mesiaci 08/18, ci tuto ciastku som povinna vratit UPSVARu, nakolko ja som stale v minuse a jeho dlho je stale okolo cca 5.000 Euro? UPSVAr mi povedal, ze to budem musiet vratit, este zatial ma pisomne nevyzvali, ale neviem, preco to musim vratit, ked on mi nevratil plnu sumu vyzivneho? Dakujem za odpoved


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

28.09.2018 07:44

Dobrý deň, zákon o náhradnom výživnom ustanovuje určité povinnosti poberatelovi, medzi ktoré patrí aj povinnosť poberatela informovať úrad o každej zmene skutočností rozhodujúcich na trvanie nároku na náhradné výživné, na jeho výšku a na jeho vyplácanie bez zbytočného odkladu, najneskôr do 8 dní odo dňa zmeny týchto skutočností. Prípady, kedy ste povinná vrátiť poskytnuté náhradné výživné, upravuje § 10 zákona o náhradnom výživnom. V zmysle tohto ustanovenia, ak sa náhradné výživné vyplatilo neprávom alebo vo vyššej sume ako patrilo, alebo ak sa dodatočne zistí, že zanikol nárok na náhradné výživné alebo nastala zmena skutočností rozhodujúcich na jeho vyplácanie alebo na určenie jeho výšky za obdobie, za ktoré sa náhradné výživné už vyplatilo, poberateľ náhradného výživného je povinný vrátiť neprávom vyplatené sumy alebo sumy vyplatené vo vyššej sume, ako patrili. Zákon teda nerozlišuje poskytnuté výživné na základe dobrovoľného či vymoženého plnenia, posudzuje iba trvanie nároku na náhradné výživné. Teda ak tento nárok na náhradné výživné zanikol, aj len po určité obdobie, je potrebné prijaté náhradné výživné za toto obdobie vrátiť. Co sa týka zániku náhradného výživného, tak treba uviesť, ze podla § 7 tohto zákona nárok na náhradné výživné zanikne aj vtedy, ak povinná osoba začne plniť voči oprávnenej osobe vyživovaciu povinnosť; za plnenie vyživovacej povinnosti sa považuje jej plnenie najmenej počas troch mesiacov v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou.


Súvisiace články


Zvýšenie výživného

Otázka: Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2007 sa môj partner rozviedol, kde sa spoločne dohodli ,že bude prispievať na dve deti na každú sumou 2.000,- Sk adekvátne k zárobku ktorý v tom čase mal, o dva roky neskôr jeho ex manželka požiadala znova o zvýšenie ,ale toto bolo zamietnuté z dôvodu zmeny zamestnania a nižšieho prímu partnera (chcem pripomenúť, že jeho bývala partnerka sa hneď 4 mesiace po rozvode vydala za iného muža, ktorý pracuje neustále v zahraničí a jeho príjem je nadštandardný.    Čítať viac

Výživné na dospelú dcéru

Otázka: Dobrý deň pán advokát, chcela by som sa spýtať na jeden problém, ktorý má môj priateľ. Má dcéru, ktorá je už dospelá, má 20 rokov a študuje na vysokej škole. Popritom zarába okolo 400 eur mesačne a žiada teraz môjho priateľa, aby je platil výživné vo výške 100 eur mesačne, lebo jej peniaze, ktoré si zarobí, nepostačujú.    Čítať viac

Výživné a exekúcia

Otázka: Vážená advokátska kancelária, môj ex neplatí výživne 1,5 roka. Podala som trestné oznámenie, aj ho už odsúdili na podmienečný trest odňatia slobody. Ani potom však nič neplatil, na čo som ja podala návrh na exekúciu.    Čítať viac

Dokedy musím platiť výživné?

Otázka: Dobrý deň pán advokát, rád by som sa opýtal, že dokedy som povinný platiť výživné. Či stále platí, že je to do 26 rokov veku dieťaťa. Ďakujem. Odpoveď: Zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa.    Čítať viac

Ako vymôcť výživné?

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Každý rodič je povinný prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby