mozem ist na pandemicku ocr , ked mi bezi vypoved ? | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

mozem ist na pandemicku ocr , ked mi bezi vypoved ? - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

mozem ist na pandemicku ocr , ked mi bezi vypoved ?

16.03.2021 14:08 anonym

31.3.2021 mi uplynie vypovedna doba a koncim v praci. Mozem nastupit pred ukončením pracovného pomeru (napr. 30.3.) na pandemicku očr s dieťaťom, ktoré nemá ešte 11 r (9r) a má zavretú školu? Predlzi sa mi moja vypoved potom o par mesiacov (myslim ten 1-2 dni) a moj pracovny pomer skonci namiesto 31.3 napr. 31.5? dakujem eva


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

16.03.2021 22:47

Dobrý deň,

nárok na pandemickú OČR vznikne rodičovi, ktorý sa osobne celodenne stará o dieťa do dovŕšenia 11. roku veku, ktorého škôlka alebo škola bude uzatvorená na základe rozhodnutia ministra alebo zriaďovateľa, ak dieťa nebude navštevovať ani školský klub a rodič nedosahuje príjem z činnosti zamestnanca v období starostlivosti o dieťa, a to ani formou domáckej práce, t.j. homeoffice. V prípade vzniku nároku na pandemickú OČR počas výpovednej doby, teda ešte počas trvania pracovného pomeru, podľa § 250b ods. 5 Zákonníka práce platí, že zamestnanec, ktorý má dôležitú osobnú prekážku v práci z dôvodu celodennej starostlivosti o fyzickú osobu sa posudzuje ako zamestnanec, ktorý je uznaný dočasne za práceneschopného. Teda vo Vašom prípade bude platiť, že ste v ochrannej dobe, o ktorú sa predĺži aj výpovedná doba. Pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby.

 


Súvisiace články


Vysielanie zamestnancov na prácu v zahraničí od leta roku 2016

Vyslaním zamestnanca na výkon prác pri poskytovaní služieb sa rozumie jeho cezhraničné: a) vyslanie pod vedením a na zodpovednosť vysielajúceho zamestnávateľa na základe zmluvy medzi vysielajúcim zamestnávateľom ako cezhraničným poskytovateľom služby a príjemcom tejto služby, ak medzi vysielajúcim zamestnávateľom a zamestnancom existuje počas doby vyslania pracovnoprávny vzťah, b) vyslanie medzi ovládajúcou osobou a ovládanou osobou alebo medzi ovládanými osobami, ak medzi vysielajúcim zamestnávateľom a zamestnancom existuje počas doby vyslania pracovnoprávny vzťah, alebo c) dočasné pridelenie k užívateľskému zamestnávateľovi, ak medzi vysielajúcim zamestnávateľom a zamestnancom existuje počas doby vyslania pracovnoprávny vzťah.    Čítať viac

Ako vymôcť mzdu?

Vymoženie mzdových nárokov inšpekciou práce Práca vám poskytuje príjem, na základe ktorého si zabezpečujete vašu životnú úroveň a životnú úroveň vašej rodiny. Preto máte záujem na tom, aby vám zamestnávateľ v čase na tom určenom vyplácal mzdové nároky vyplývajúce z vášho pracovnoprávneho vzťahu.    Čítať viac

Ako dať výpoveď

Otázka: Dobrý deň pán advokát, chcem Vás poprosiť o radu. Pracujem 5 rokov v automobilke, čo sa odzrkadlilo na mojom zdravotnom stave. Mám pracovnú zmluvu na neurčito, teraz som na PN-ke z dôvodu jednostranne preťaženej chrbtice.    Čítať viac

Môžu mi dať výpoveď? Mám právo na odstupné?

Otázka: Dobrý deň pán advokát. Chcem Vás poprosiť o radu. Dozvedela som sa ,že môj zamestnávateľ -firma s.r.o k 31.4.2013 končí svoju činnosť. Zatiaľ sa mi nikto z firmy neozval - tieto informácie mám od kolegov z práce.    Čítať viac

Nevyplatená mzda a náhrada škody

Otázka: Dobrý deň pán advokát, chcela by som Vás poprosiť o pomoc v nasledovnej veci. Môj manžel pracuje u jedného autodopravcu a ten mu nevyplatil mzdu už za posledných pár mesiacov.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj