Môže súd nariadiť predaj domu? - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Môže súd nariadiť predaj domu?

02.09.2014 19:00 Rado

Dobrý deň, s bratom sme zdedili po rodičoch dom.Keďže on má exekúcie,tak sa svojej čiastky zriekol v prospech svojich dvoch maloletých synov.Ja v tom dome nebývam,ale oni áno.Žiadal som ho o vyplatenie mojej čiastky,ale nato nemajú peniaze.Dohodli sme sa na predaji,on však požaduje nadhodnotenú sumu,za ktorú sa dom veľmi ťažko bude dať predať.Môže súd nariadiť predaj,aj keď sú vlastníci maloleté osoby?Reálna hodnota domu môže byť okolo 120 000 eur,takže za utržené peniaze by si mohli kúpiť dalšiu nehnuteľnosť. Ďakujem za odpoveď


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

03.09.2014 15:01

Dobrý deň, ak sa neviete dohodnúť medzi sebou na zrušení a vysporiadaní spoluvlastníctva a nechce spomínaný dom do vlastníctva ani jeden z Vás, v tom prípade môže niektorý zo spoluvlastníkov (v mene maloletých zákonný zástupca) podať návrh na zrušenie a vyporiadanie príslušnému súdu. Podľa § 28 Občianskeho zákonníka "ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu." Súd potom nariadi predaj domu a výťažok rozdelí medzi Vami podľa výšky Vašich podielov. Predajom veci zaniká Vaše podielové spoluvlastníctvo.


Súvisiace články


Dedičstvo

Otázka: Vážený pán advokát, otázku na vás smerujem v mene môjho manžela a jeho 2 bratov. Cca pred 1,5 rokom totiž oni traja zdedili v dedičskom konaní po babke polovicu nehnuteľnosti -rodinného domu.    Čítať viac

Vydedenie

Otázka: Dobrý deň pán advokát, prosím Vás o radu a pomoc pri riešení môjho problému. Som vdovec na dôchodku, mám dcéru, ktorú som po smrti manželky vychovával sám. Keď sa dcéra po ukončení VŠ osamostatnila, prispel som jej na kúpu bytu sumou vo výške 50.    Čítať viac

Vzdanie sa dedičstva

Nikoho nemožno nútiť, aby prijal dedičstvo. Občiansky zákonník umožňuje každému dedičovi odmietnuť dedičstvo za splnenia zákonných podmienok. Odmietnutie dedičstva sa môže urobiť dvoma spôsobmi a to ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením zaslaným súdu.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby