Mám nárok na odstupné? - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Mám nárok na odstupné?

07.02.2020 12:29 Evelyn

Dobry den,pan advokat,teraz v marci.sa mam vratit do prace po materskej,kde som.robila na zmeny,bohuzial ,mozem iba na jednu zmenu a aj casovo by som potrebovala robit az od osmej,mozem sa zamestnavatela opytat,ci by casovo nejaku pracu pre mna mal,kedze je to priemyselny park a ak nie,mam narok na odstupne,ked som tam robila 10 rokov?Dakujem pekne za odpoved.


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

09.02.2020 15:43

Dobrý deň, na základe § 55 Zákonníka práce, je zamestnávateľ povinný preradiť zamestnanca na inú prácu ak: a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, b) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie, c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len „karanténne opatrenie"), d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu, e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu, f) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu. Výpočet týchto zákonných dôvodov je taxatívny (t. j. uzatvorený), z iného dôvodu zamestnávateľ nie je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, to však nebráni vzájomnej dohode. V prípade, ak by ste sa dokázali so zamestnávateľom dohodnúť, tak môžete byť preradená na inú prácu. Dohodnúť sa tiež môžete na inom pracovnom čase. Zamestnanec môže podať výpoveď kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu, aj bez uvedenia dôvodu. Je ale dôležité pripomenúť, že vtedy mu nárok na odstupné neprináleží. Nárok na odstupné vzniká zamestnancovi v prípadoch: A. ak s ním zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou zo zákonných dôvodov; B. ak zamestnanec so zamestnávateľom uzavrú dohodu o skončení pracovného pomeru zo zákonom predpokladaných dôvodov. Zákonnými dôvodmi, ktoré zákon predpokladá sú napríklad: ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje; ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce; zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu a iné. Na základe vyššie uvedeného, je pre Vás zrejme najlepším riešením dohodnúť sa so zamestnávateľom na preradení na inú prácu, alebo na skončení pracovného pomeru a výške odstupného. Z hľadiska zákona Vám však nevzniká nárok na preradenie na inú prácu, ani nárok na odstupné.


Súvisiace články


Môžu mi dať výpoveď? Mám právo na odstupné?

Otázka: Dobrý deň pán advokát. Chcem Vás poprosiť o radu. Dozvedela som sa ,že môj zamestnávateľ -firma s.r.o k 31.4.2013 končí svoju činnosť. Zatiaľ sa mi nikto z firmy neozval - tieto informácie mám od kolegov z práce.    Čítať viac

Výpoveď a odstupné

Otázka: Dobrý deň pán advokát, našla som si na internete Vašu advokátsku kanceláriu a rozhodla som sa osloviť Vás. Od 1.augusta 2012 mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, zo začiatku som nemala žiadne problémy, pracovné podmienky boli dobré, aj kolektív bol skvelý.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby