Exekúcia manžela | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Exekúcia manžela - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Exekúcia manžela

23.01.2014 15:18 Lukas

Dobrý deň. Chcem poprosiť o radu.Manžel ma exekúciu,exekútor bol v našom byte za prítomnosti mňa a jeho mamy /manželovej/ a dvoch policajtov. Oznámil mi ,že má Príkaz na exekúciu na majetok. Manžel nebol doma bol odcestovaný ukázal mi Rozhodnutie súdu, ktorý mi písomnou cestou nebol doručený ani ma exekútor nekontaktoval písomne. Mám splnomocnenie. A spísal časť veci,TV, hodiny, papiere od auta/ auto je pokazené. TV a hodiny,že mi zoberie uschová vo svojej kancelárii.Nevedela som čo mám robiť dala som tie veci.Nie sme vlastníkom tých vecí,máme ich darované. A keď manžel zoženie peniaze 1000,-eur po dohode s exekútorom, my zabavené veci vráti.Zohnali sme sumu 1000,- eur vyplatili sme mu dohodnutú sumu, vystavil príjmový pokladničný účet.Veci nám vrátil. Iba papiere od auta si nechal.O týždeň nás kontaktoval pýtal ďalšiu sumu.Povedala som mu,že ved som vám dala už 1000,- eur som ochotná splácať na splátky dlžnú sumu.Napísala som v mene manžela Žiadosť o splátkový kalendár.Na ktorý mi exekútor odpísal Neuznanie splátkového kalendára.Oznámil mi,že dal sťahovať manželovi u zamestnávateľa z platu.No momentálne manžel pracuje na Dohodu za minimálnu mzdu. A máme dve maloleté deti. A iné splátky a úver a nemáme už skade požičať.Preto sme ho žiadali o splátkový kalendár. Viete mi poradiť čo môžem v takomto prípade robiť? Ďakujem Vám.


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

29.01.2014 14:50

Dobrý deň, v zmysle § 56 ods. 9 Exekučného poriadku exekútor môže s písomným súhlasom oprávneného uzavrieť písomnú dohodu s povinným o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky. Počas plnenia písomnej dohody o postupnom splácaní vymáhanej pohľadávky exekútor v exekúcii iným spôsobom nepokračuje. Z tohto ustanovenia vyplýva, že exekútor môže, ale nemusí uzavrieť s povinným splátkový kalendár, navyše je na to potrebný súhlas oprávneného. Exekútor má právo na vykonanie exekúcie formou zrážok zo mzdy, musí však dodržať ich rozsah v zmysle zákona, povinnému nesmie byť zrazená základná suma a takisto suma, ktorá musí ostať povinnému na vyživované osoby, ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70 % základnej sumy, ktorá je ustanovená nariadením vlády.


Súvisiace články


Ako sa brániť proti exekúcii?

Skôr ako sa začneme venovať samotnej exekúcii a postupu, ako sa pred ňou brániť, by som všetkým odporučil, že v prípade, ak máte akýkoľvek dlh, ktorý neviete splatiť v plnej výške, požiadajte veriteľa buď o odklad jeho splatnosti alebo o vypracovanie splátkového kalendára.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj