Daroavcia zmuva | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Daroavcia zmuva - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Daroavcia zmuva

25.11.2020 14:53 anonym
Dobry den chcem sa spýtať ako je ked mne moja neboha mama darovala s ocimom pozemok darovaciu zmuvou .Na kolko som preposlala peniaze cez ucet rodicom aby kupily pozemok ktory som si vlasne kupila ale dali sme to darovaciu zmluvou moja mama nedavno zomrela a odcim sa vyhraza s tim ze mi zobere pozemok ktory som si kupila ale neexistuje kupno predajna zmuva o tom ale redtim nez mama zomrela mi oovzdla vsetky dokumenty o pozemku original moze mi to vziat ???viem sa voci tomu branit ked neexistuje kupno predajna zmuva len darovacia a vypis uctu ze som poslala peniaze na pozemok

Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

02.12.2020 16:40

Dobrý deň,

v tomto prípade prichádza do úvahy viac možností v závislosti od situácie. Prvá možnosť, ak darovacia zmluva bola na katastri zavkladovaná, a teda ste zapísaná ako vlastníčka pozemku, nie je možné aby Vám bol tento pozemok len tak odobratý. Darca by sa musel súdnou cestou domôcť vrátenia daru podľa ust. § 630 Občianskeho zákonníka, a to v prípade, ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že hrubo porušuje dobré mravy. Pod hrubým porušením dobrých mravov si možno predstaviť porušenie značnej intenzity alebo sústavné porušovanie, napr. fyzické násilie, hrubé urážky, neposkytnutie potrebnej pomoci a pod. Druhá možnosť, ak darovacia zmluva bola platne uzavretá, avšak nebola zavkladovaná, teda v katastri nehnuteľností nie ste vedená ako vlastníčka pozemku, tento pozemok, resp.časť prináležiaca Vašej matke, bude predmetom dedenia v rámci dedičského konania. Nakoľko ste uzavrela darovaciu zmluvu, no za pozemok ste zaplatila kúpnu cenu, môže ísť o zastretý právny úkon, kedy darovacia zmluva zakrýva kúpnu zmluvu. Preto, ak by ste vedeli preukázať, že peňažná čiastka, ktorú ste poslali na účet bola určená na kúpu pozemku, je možné napadnúť darovaciu zmluvu a domáhať sa plnenia z kúpnej zmluvy, ktorá reálne mala byť uzavretá, prípadne vrátenia kúpnej ceny, nakoľko bez primeraného protiplnenia došlo zo strany Vášho otčima k bezdôvodnému obohateniu. Odporúčame Vám obrátiť sa na advokáta vo Vašom okolí, ktorý Vám odporučí vhodný postup po preštudovaní všetkých listinných podkladov.


Súvisiace články


Osoba v domove sociálnych služieb

Dobrý deň pán Bános, potrebovala by som poradiť ohľadom pomoci mojej tete, ktorá je umiestnená v domove sociálnych služieb. Ide o to, že dôchodok ktorý dostáva jej nepostačuje na úhradu všetkých nákladov spojených s pobytom v tomto zariadení.    Čítať viac

Návrat s dieťaťom na Slovensko

Vážená advokátska kancelária, chcela by som sa poradiť. Žijem v Španielsku, mám 6 ročného syna zo Španielom. Teraz sme sa rozišli a ja musím odcestovať späť na Slovensko. Nemám tu prácu a samozrejme žiadny príjem.    Čítať viac

Rozvod - ako na to?

Dobrý deň, chcela by som požiadať pána advokáta o radu. Zrejme sa v našej rodine schyľuje k rozvodu, manžel si našiel inú ženu, ale kvôli deťom sa nechce rozvádzať a chce zostať s nami, čo je pre mňa neprijateľná predstava vzhľadom na danú situáciu, nepríjemnú atmosféru, hádky a plač a takisto nechcem, aby to naše deti zažívali.    Čítať viac

Na ktorý súd podať návrh na rozvod?

Pán advokát, chcela by som sa opýtať, že s manželom už pár týždňov nežijeme spolu. Ja som sa odsťahovala z nášho spoločného bytu naspäť k rodičom. Chcela by som podať návrh na rozvod, len neviem kam ho mám zaslať, teda že na ktorý súd, keďže s manželom sme žili v Prešove a ja momentálne žijem v Banskej Bystrici.    Čítať viac

Osvojenie dieťaťa

Otázka: Pán advokát, môj manžel by si chcel osvojiť môjho 7 ročného syna. Biologický otec s tým ale nesúhlasí, dal len súhlas na zmenu priezviska. Momentálne je vo väzení, výživné platí len na príkaz exekúcie, predtým nie.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby