Ako vymôcť výživné? | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Ako vymôcť výživné? - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Ako vymôcť výživné?

18.01.2014 10:24 Anonym

Som stará matka a mám v osobnej starostlivosti 7-ročnú vnučku /určené OS od roku 2009. Obidvom rodičom bolo určené výživné - otcovi 80 a matke dieťaťa 30 EUR. Neplatia. Dala som to na exekúciu, dostávam náhradné výživné. Pred polrokom poslala návrh na zvýšenie výživného. Obaja rodičia žijú v ČR. Otec dieťaťa pracuje-vybavené to má tak, že výška jeho platu je 11000 Kč. Vraj český sudca sa zasmial nad mojou požiadavkou o zvýšenie výživného, otec dieťaťa by si mal - podľa neho - požiadať o zníženie výživného?!?!? To je nehoráznosť! Popradský exekútor nekoná nič od 2009, štát mi platí to úplné minimum, a tento podliak mi bude nechávať mobilom takéto odkazy... Kde je trest pre takého nezodpovedného rodiča? Vodičák využíva, slobodne sa pohybuje po svete, zarába - a užíva si...ešte sa mi vysmieva? Super! Iste príde čas, keď bude ho musieť jeho dcéra podporovať v budúcnosti!!!


Odpovede

Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

23.01.2014 12:56

Dobrý deň, zo zákona platí, že obaja rodičia sú povinní prispievať na výživu dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov, pričom dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Bez ohľadu na to je však každý rodič povinný si plniť vyživovaciu povinnosť minimálne v rozsahu 30% zo sumy životného minima. Súd pri určovaní výšky výživného prihliada na rôzne faktory, najmä na schopnosti a možnosti oboch strán, pričom povinný rodič je pred súdom povinný preukázať všetky svoje príjmy a majetkové pomery. Pokiaľ Vaša vnučka býva s Vami na Slovensku, miestne príslušný súd na rozhodovanie o výške výživného je súd v mieste bydliska Vašej maloletej vnučky a toto rozhodovanie by sa malo riadiť slovenským právnym poriadkom. Ak však obaja rodičia žijú a pracujú na území Českej republiky ako píšete vo svojej otázke, odporúčam Vám obrátiť sa s návrhom na exekúciu na českého exekútora, nakoľko slovenský exekútor je oprávnený vykonávať exekúciu podľa slovenského Exekučného poriadku, ktorý je účinný na území Slovenskej republiky a preto neumožňuje exekútorom vykonávať exekučnú činnosť v zahraničí. Ak sa obrátite na českého exekútora, rozhodnutie slovenského súdu môže byť predmetom jeho uznania a následne aj výkonu v zahraničí na základe právnej úpravy uznávania cudzích rozhodnutí. Prípadne máte ešte možnosť podať trestné oznámenie v zmysle § 207 Trestného zákona pre podozrenie zo spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy a to v prípade, ak je splnená podmienka, že si povinní nesplnili vyživovaciu povinnosť v období najmenej troch mesiacov počas dvoch rokov, pričom uplynutie tých troch mesiacov nemusí na seba časovo nadväzovať.


Súvisiace články


Zvýšenie výživného

Otázka: Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2007 sa môj partner rozviedol, kde sa spoločne dohodli ,že bude prispievať na dve deti na každú sumou 2.000,- Sk adekvátne k zárobku ktorý v tom čase mal, o dva roky neskôr jeho ex manželka požiadala znova o zvýšenie ,ale toto bolo zamietnuté z dôvodu zmeny zamestnania a nižšieho prímu partnera (chcem pripomenúť, že jeho bývala partnerka sa hneď 4 mesiace po rozvode vydala za iného muža, ktorý pracuje neustále v zahraničí a jeho príjem je nadštandardný.    Čítať viac

Výživné na dospelú dcéru

Otázka: Dobrý deň pán advokát, chcela by som sa spýtať na jeden problém, ktorý má môj priateľ. Má dcéru, ktorá je už dospelá, má 20 rokov a študuje na vysokej škole. Popritom zarába okolo 400 eur mesačne a žiada teraz môjho priateľa, aby je platil výživné vo výške 100 eur mesačne, lebo jej peniaze, ktoré si zarobí, nepostačujú.    Čítať viac

Výživné a exekúcia

Otázka: Vážená advokátska kancelária, môj ex neplatí výživne 1,5 roka. Podala som trestné oznámenie, aj ho už odsúdili na podmienečný trest odňatia slobody. Ani potom však nič neplatil, na čo som ja podala návrh na exekúciu.    Čítať viac

Dokedy musím platiť výživné?

Otázka: Dobrý deň pán advokát, rád by som sa opýtal, že dokedy som povinný platiť výživné. Či stále platí, že je to do 26 rokov veku dieťaťa. Ďakujem. Odpoveď: Zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa.    Čítať viac

Ako vymôcť výživné?

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Každý rodič je povinný prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj