Ochrana súkromia a neoprávnené fotenie – otázky a odpovede

Ochrana súkromia a neoprávnené fotenie – otázky a odpovede

  • Hilda

    Dobry den. Moze murar fotit interier a davat si fotky do inzeratu bez nasho suhlasu? dakujem

    11. septembra 2020 v 9:38
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň,

      každý môže vyhotovovať obrazové, zvukové a obrazovo-zvukové záznamy podľa vlastného uváženia, a to aj bez súhlasu iného. Zároveň je pri tom povinný rešpektovať pravidlá ochrany osobných údajov, podľa ktorých nie je možné zverejniť fotografiu, ktorej predmetom je zachytenie podobizne inej fyzickej osoby bez jej súhlasu alebo informácie, na základe ktorých je možné takúto osobu identifikovať. Pokiaľ na zverejnených fotografiách nie je zachytená podobizeň fyzickej osoby, prípadne z tejto nie je možné zistiť kde bývate alebo určitým spôsobom nezasahuje do Vášho súkromia, nedomnievam sa, že by zverejnením fotografií bez Vášho súhlasu mohlo byť zasiahnuté do Vašich osobnostných práv.

      12. septembra 2020 v 17:04
  • Ema

    Dobry den. Chcem sa informovat ak som nasla nas produkt ( ozdobne tehly)na jednom dome a odfotila som to z ulice a nasledne som pridala na soc.siet ako referencu fotku , musim vyziadat suhlas majitela domu? na fotke nie je vidno osoba ani dvor .dakujem

    5. septembra 2020 v 14:35
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň,

      vo Vašom prípade nepovažujem za potrebné vyžiadať súhlas majiteľa domu, pokiaľ ten nie je týmto fotografovaním priamo dotknutý, čo znamená, že nie je možné ho na základe zverejnenej fotografie objektívne identifikovať. Pokiaľ je fotografia vyhotovená tak ako uvádzate, je v súlade so zákonom.

      8. septembra 2020 v 16:21
  • Jarmila

    Dobrý deň. Chcem sa spýtať či smie osoba z inej firmy fotiť do svojho firemného alebo súkromné telefónu moj identifikačný preukaz tj. karta s fotografiou menom,priezviskom a číslom ID karty.

    14. januára 2020 v 11:42
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, občiansky zákonník v § 11 až 16 ustanovuje, že každá fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Inými slovami povedané, nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý však nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, v niektorých prípadoch aj konkludentný, t. j. nevýslovný súhlas. Existujú aj výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný. Je to v prípade, ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona a na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Pokiaľ nie je daný ani jeden zo zákonných dôvodov, kedy Váš suhlas nie je potrebný, odporúčam Vám, aby ste adresovali tejto osobe písomnú výzvu, kde opíšete v čom spočívalo takéto jej konanie, s tým, že z jej strany ide o neoprávnené konanie, a touto cestou ju vyzývate aby od neho upustila, aby odstránila následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazala, resp. zničila, a prípadne že požadujete od nej ospravedlnenie za takéto konanie. Taktiež túto osobu upozornite na to, že v opačnom prípade sa obrátite na súd.

      16. januára 2020 v 18:34
  • Martina

    Dobrý deň! Mám suseda. ktorý fotí náš pozemok samostatne ale aj nás fotil pri práci a posiela to iným štátnym org. napr. ochrana životného prostredia ,obecný úrad. atd a kto vie kde ešte. Porušuje tým niečo, a ako sa môžem dostať k jeho fotkám, čo posiela tretím osobám? Ten susedský spor sa vedie už roky a na okr.úrade v KE si s ním nevedia rady,max 20 eur. pokuta S pozdravom

    30. septembra 2019 v 18:32
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka § 11 až 16 má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas. Tak isto sú aj výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný a to: ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona a na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Vo Vašom prípade ako ho popisujete ide zjavne o neoprávnený zásah do Vašich práv na ochranu osobnosti zo strany Vášho suseda. Adresoval by som susedovi písomnú výzvu, kde opíšete akým spôsobom, od kedy prebieha takéto jeho konanie, s tým, že z jeho strany ide o neoprávnené konanie, a touto cestou ho vyzývate aby od neho upustil, aby odstránil následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazal, resp. zničil, a prípadne že požadujete od neho ospravedlnenie za takéto konanie. V opačnom prípade sa obrátite na súd.

      2. októbra 2019 v 10:47
  • Anonym

    Dobrý deň, chcem sa informovať. Viem že fotenie (filmovanie) osôb, hlavne detí bez súhlasu je trestné. Ako to však je, pokiaľ vidíme, že dané osoby, hoc aj maloleté, páchajú činnosť, ktorá odporuje zdravému rozumu (napríklad trýznia zvieratá, alebo ohrozujú starých ľudí). Prípadné privolanie polície, je zbytočné, lebo k danej činnosti sa nepriznajú, ale klamú. Je to slovo proti slovu a polícia, prípadne prítomní rodičia neveria, že to ich dieťa urobilo. Môžeme si, vzhľadom k zákonu, zabezpečiť video, alebo foto záznam, aj bez súhlasu, pravdaže nie za účelom šírenia, len za účelom poskytnutia dôkazu polícii a rodičom. Vopred ďakujem, za odpoveď.

    13. mája 2019 v 10:30
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, na odhaľovaní páchateľov trestných činov či priestupkov je verený záujem, preto za tým účelom môžete vyhotoviť fotografie alebo videozáznam, z ktorého bude zrejmé, že určitá osoba sa dopúšťa trestného činu, a to aj bez súhlasu tejto osoby. Pokiaľ záznam nebudete ďalej rozširovať, napr. prostredníctvom internetu a poskytnete ho len polícií za účelom vyvodenia trestnej zodpovednosti, nedopustíte sa porušenia zákona.

      14. mája 2019 v 17:30
  • Július

    Dobrý deň pán Banos, chcel by som sa opýtať, či je nezákonné fotografovanie ulíc na ktorých sa nachádzajú súkromné objekty. Podotýkam, nejedná sa o detailné fotenie dvorov domov a pozemkov, ale ulice ako takej z perspektívy chodca bez osôb, iba neživých, ale často súkromných objektov zo vzdialenosti desiatok metrov ako podklad pre projektovanie stavieb v bezprostrednom okolí. Majiteľ jedného zo zachytených objektov na mňa fyzicky zaútočil a vyhrážal sa aj žalobou. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom

    17. apríla 2019 v 11:47
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, fotografovanie ulíc z veľkej vzdialenosti, na ktorých sa nachádzajú súkromné objekty nie je porušením zákona, pokiaľ na sa na vyhotovených fotografiách nenachádzajú osoby, ktoré je možné identifikovať, prípadne ak sú na fotografii zachytené, je treba použiť prostriedky na znemožnenie ich identifikácie, aby ste predišli zásahu do ochrany ich osobnosti.

      19. apríla 2019 v 15:29
  • Lujza

    Dobrý večer chcela by som sa spýtať jednu otázku….môj bývali partner si nás pri styku nahrával bez môjho vedomia a teraz chce tie videa zverejniť a poslať ich môjmu terajšiemu priateľovi už som s toho zúfalá neviem čo robiť ďalej….

    10. februára 2016 v 14:26
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až § 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Pokiaľ nesúhlasíte so šírením takéhoto videa, potom máte možnosť, aby ste bývalému partnerovi adresovali písomnú výzvu, kde opíšete, že z jeho strany by zverejnením Vášho videa mohlo dôjsť k neoprávnenému konaniu, keďže nesúhlasíte s tým, aby púšťal a zverejnil takéto video o Vás a tiež touto cestou ho vyzývate, aby odstránil video, resp. ho zničil. Môžete na konci výzvy spomenúť aj to, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

      12. februára 2016 v 12:27
  • Martin

    Dobrý deň pán advokát, chcem sa spýtať: Bol som nafilmovaný v miestnom pohostinstve (bol som riadne pod vplyvom alkoholu – údajne som im dal na to súhlas – ja si to nepamätám, ale o to nejde) Ide o to, že prevádzkár pohostinstva toto video púšťa návštevníkom pohostinstva na pobavenie, čo ma veľmi uráža a pričom som ho pár krát dôrazne žiadal, aby toto video verejne nepremietal. Je na to nejaká páka ako mu to zakázať? Ďakujem za odpoveď

    1. februára 2016 v 14:58
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až § 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Pokiaľ nesúhlasíte so šírením takéhoto videa, ktoré bolo o Vás nafilmované v pohostinstve, potom máte možnosť, aby ste prevádzkovateľovi adresovali písomnú výzvu, kde opíšete, že z jeho strany ide o neoprávnené konanie, keďže nesúhlasíte s tým, aby púšťal takéto video o Vás svojim zákazníkom, a touto cestou ho vyzývate, aby odstránil následky takéhoto zásahu, teda aby odstránil video, resp. ho zničil. Môžete na konci výzvy spomenúť aj to, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

      3. februára 2016 v 17:26
  • Anonym

    Dobrý deň, prosím Vás, ako má postupovať škola, ak žiačka opakovane porušila školský poriadok tým, že nahrala učiteľku na hodine a zvukovú nahrávku poslala inému žiakovi na facebook. Riaditeľské pokarhanie a znížená známka zo správania nepomohli. Žiačka nemá ešte 14 rokov, nerešpektuje pravidlá v škole ani rodičov. Ďakujem

    16. decembra 2015 v 17:14
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ako advokát Vám v prvom rade odporúčam porozprávať sa so žiačkou a jej rodičmi, prípadne ak nie je možná osobná konzultácia, kontaktovať ich písomnou výzvou a pokúsiť sa danú vec vyriešiť zmierom. Ak žiadne Vaše kroky vyriešiť problematiku nebudú postačujúce, môžete podať občianskoprávnu žalobu podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka, prostredníctvom ktorej by ste sa mohli domáhať upustenia od neoprávnených zásahov do práva na ochranu osobnosti, a aby sa odstránili následky týchto zásahov, primeraného zadosťučinenia a v prípade intenzívneho porušenia práv aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.Ak škodu, spôsobí maloletý alebo ten, kto je v čase jej spôsobenia postihnutý duševnou poruchou, prichádzajú do úvahy ako subjekty zodpovednosti podľa § 422 Občianskeho zákonníka jednak tí, ktorí zanedbali dohľad (dozor) založený zákonom či úradným rozhodnutím alebo dohodou, jednak maloletí alebo tí, ktorí sú postihnutí duševnou poruchou. Tými, ktorí zanedbali náležitý dohľad (dozor), budú v prvom rade rodičia zásadne ide o obidvoch rodičov – § 34 ods. 1 Zákona o rodine – bez ohľadu na to, či sú manželmi alebo nie sú.

      17. decembra 2015 v 15:45
  • Peter

    Dobrý deň, pán doktor, chcel by som sa Vás opýtať, má občan právo odfotografovať druhého človeka, ak má pocit, že pácha priestupok a poskytnúť tieto fotografie za účelom prejednania priestupku polícii? Môžu byť takéto fotografie brané ako dôkazový prostriedok? Počul som, že v konaní možno použiť len fotografie, ktoré vyhotovil policajt a fotografie vyhotovené inou osobou nie je v priestupkovom konaní možné použiť, lebo neboli vyhotovené v súlade so zákonom. Ďakujem Vám veľmi pekne za radu, vážim si Vašu pomoc.

    9. decembra 2015 v 15:22
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 12 odsek 2 Občianskeho zákonníka, na vyhotovenie a použitie fotografií nie je potrebný súhlas osoby, ak sa tieto fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby. Neoprávneným zásahom do práv chránených zákonom nie sú prejavy, ktoré podľa obsahu formy a cieľa možno považovať za upozornenie, podnety alebo žiadosti o objasnenie a prešetrenie určitých okolností. Tento zásah je teda povolený za predpokladu, že sa stal v medziach určených zákonom primeraným spôsobom. V danom prípade by mohli fotografie slúžiť ako dôkazný prostriedok.

      10. decembra 2015 v 11:27
  • Peter

    Dobrý deň, pán doktor, chcel by som sa Vás opýtať, má občan právo odfotografovať druhého človeka, ak má pocit, že pácha priestupok a poskytnúť tieto fotografie za účelom prejednania priestupku polícii? Môžu byť takéto fotografie brané ako dôkazový prostriedok? Počul som, že v konaní možno použiť len fotografie, ktoré vyhotovil policajt a fotografie vyhotovené inou osobou nie je v priestupkovom konaní možné použiť, lebo neboli vyhotovené v súlade so zákonom. Ďakujem Vám veľmi pekne za radu, vážim si Vašu pomoc. S pozdravom

    9. decembra 2015 v 14:24
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 12 odsek 2 Občianskeho zákonníka, na vyhotovenie a použitie fotografií nie je potrebný súhlas osoby, ak sa tieto fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby. Neoprávneným zásahom do práv chránených zákonom nie sú prejavy, ktoré podľa obsahu formy a cieľa možno považovať za upozornenie, podnety alebo žiadosti o objasnenie a prešetrenie určitých okolností. Tento zásah je teda povolený za predpokladu, že sa stal v medziach určených zákonom primeraným spôsobom. V danom prípade by mohli fotografie slúžiť ako dôkazný prostriedok.

      12. decembra 2015 v 17:04
  • Mária

    dobrý deň, dcéra má spolužiačku, ktorá neustále fotí deti v škole – cez prestávky, aj cez hodiny dokonca aj zástupkyňu školy a triednu učiteľku si odfotila. Problém je v tom, že to potom dáva na snepčet (prepáčte, ale neviem ako sa to správne píše), čím zosmiešňuje spolužiakov. Dostala za to pokarhanie od triednej učiteľky. To ale nepomohlo, aj tak si fotí ďalej. Moja dcéra ju nahlásila p. zástupkyni, ale okrem triedneho pokarhania sa nič iné neriešilo. Chcela by som vedieť, či sa dá s tým niečo urobiť, či sa dá 12 ročné dieťa udať na súd alebo na políciu, alebo ako postupovať, aby s tým prestala. Jej rodičia o tom vedia, bohužiaľ ona má otca právnika, ktorý ju zo všetkého vyseká, takže ona si potom robí ďalej čo sa jej zapáči. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom hhhhh

    8. decembra 2015 v 14:21
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti. To znamená, že nikto Vás nemože fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu. Existujú aj výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografií nie je potrebný. Je to v prípade, ak sa fotografie použijú na úradne účely na základe zákona, na umelecké alebo vedecké účely alebo pre tlačové, rozhlasové alebo televízne spravodajstvo. V tomto prípade je však zrejmé, že ide o neoprávnený zásah do práv na ochranu osobnosti zo strany dcérinej spolužiačky. Odporúčam Vám, aby ste doporučene adresovali písomnú výzvu na adresu jej trvalého pobytu, kde opíšete, akým spôsobom a odkedy prebieha toto konanie s tým, že z jej strany ide o neoprávnené konanie a touto cestou ju vyzývate, aby od neho upustila a odstránila následky takéhoto zásahu, inak sa obrátite na súd.

      10. decembra 2015 v 12:37
  • Matej

    Naliehavo prosím o radu Som štatutárny zástupca ZŠ a pred sebou mám problém s riešením nasledovnej sťažnosti: účtovníčka školy sústavne upodozrieva pani kuchárky z toho, že odnášajú stravu zo školskej jedálne, nevaria tak, ako by mali.V jedálni je vedúca, ktorá za svoju prevádzku nesie zodpovednosť. Riešili sme to formou anonymného dotazníka, ktorý sme dali stravníkom. 90% stravníkov je so stravou spokojná, navrhujú niektoré zmeny napr. viac zeleniny atď. No učtovníčka zobrala fotoaparát a išla ich do jedálne fotiť. Hlavná kuchárka napísala sťažnosť, v ktorej žiada ospravedlnenie učtovníčky pred všetkými zamestnancami. Prosím poraďte mi ako to mám riešiť

    6. decembra 2015 v 14:18
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že každá osoba má právo, aby vytvorením a použitím fotografie (napr. predaj alebo zverejnenie) nebolo zasiahnuté do jej súkromia alebo aby fotografiou nebola porušená ochrana prejavov jej osobnej povahy Súhlas na vyhotovenie a použitie fotografie nie je potrebný (ide o tzv. zákonné licencie) 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby, na evidenčné účely) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ak účtovníčka neoprávnene, bez poverenia vedenia školy alebo inej kompetentnej osoby (orgánu) spravila fotografie, treba ju upozorniť na skutočnosť, že z jej strany ide o neoprávnené konanie, a že ju vyzývate, aby od takéhoto konania upustila, aby odstránila následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazala, resp. zničila, a prípadne že Vy a hlavná kuchárka požadujete od nej ospravedlnenie za takéto konanie.

      8. decembra 2015 v 14:35
  • Anonym

    zdravim ja by som mal jednu otazku, prednedavnom k nam vtrhli kuklaci a pri prehliadke domu nas fotili pridam vam dole link .dakujem za skoru odpoved http://parameter.sk/kommandos-rajtautes-es-hazkutatas-olletejedben

    26. novembra 2015 v 12:32
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle § 99 Trestného poriadku domovú prehliadku možno vykonať, ak je dôvodné podozrenie, že v byte alebo v inom priestore slúžiacom na bývanie alebo v priestoroch k nim patriacim je vec dôležitá pre trestné konanie alebo že sa tam skrýva osoba podozrivá zo spáchania trestného činu, alebo je potrebné vykonať zaistenie hnuteľných vecí na uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody. Domovú prehliadku bez meškania vykoná orgán, ktorý ju nariadil, alebo na jeho príkaz policajt. Ďalej zákon ustanovuje, že osoba, u ktorej sa má vykonať domová prehliadka, prehliadka iných priestorov alebo prehliadka pozemku, osobná prehliadka, prehliadka tela a iné podobné úkony alebo vstup do obydlia, je povinná tieto úkony strpieť. Ustanovenia § 100, § 101, § 104 až 106 Trestného poriadku sa použijú aj vtedy, ak na miestach uvedených v týchto ustanoveniach treba vykonať obhliadku miesta, rekonštrukciu, rekogníciu, previerku výpovede na mieste činu alebo vyšetrovací pokus, alebo iný úkon, ak z povahy úkonu vyplýva, že ho nemožno vykonať na inom mieste a ten, u koho sa má taký úkon vykonať, naň nedal súhlas. Čo sa týka obhliadky, § 154 ustanovuje, že obhliadka sa vykonáva, ak majú byť priamym pozorovaním objasnené skutočnosti dôležité pre trestné konanie, najmä ak by mohli byť zistené alebo zaistené akékoľvek stopy. Obhliadky sa môže zúčastniť osoba, ktorá vykonáva odbornú činnosť, alebo pribratý znalec. Pri vykonaní obhliadky sa vždy spíše zápisnica, ktorá musí obsahovať úplný opis predmetu obhliadky. K zápisnici treba pripojiť zvukové, obrazové alebo obrazovo-zvukové záznamy, náčrty a iné vyhotovené dokumenty a pomôcky. Obhliadku vykonáva orgán činný v trestnom konaní a v konaní pred súdom súd. Tzv. kukláči patria medzi útvary osobitného určenia Policajného zboru. Pôsobnosť útvaru je na území celej Slovenskej republiky. Kompetencie a úlohy útvaru sú dané zákonom NR SR č.171/1993 Z.z. o Policajnom zbore, osobitnými predpismi, ako aj internými predpismi Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. V zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Avšak súhlas na vyhotovenie a použitie fotografie nie je potrebný (ide o tzv. zákonné licencie) 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby, na evidenčné účely) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo.

      29. novembra 2015 v 17:32
  • Denisa

    Dobry den. Niekto odfotil moj dom, bez mojho vedomia, a potom som nasla jeho fotku na socialnej sieti v mestskej skupine. Nepaci sa mi, ze to moze kazdy vidiet verejne, celu zahradu s vecami na nej atd. Nikomu som nedala ziaden suhlas so zverejnenim, a ked som sa ozvala, ze mi to vadi, mesto na to nereaguje. Co mam robit?

    10. novembra 2015 v 10:29
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, pri fotografovaní napr. budovy, domu, auta, či prírody treba posudzovať, či vytvorením, resp. použitím týchto fotografií nedochádza k zásahu do súkromia vlastníka týchto objektov. Ak sa fotografia objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno identifikovať určitú osobu, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno bez obmedzenia fotografie týchto objektov vyhotoviť a aj použiť. Fotografiu možno považovať za umeleckú vtedy, ak nie je určená na komerciu, teda nemá niečo propagovať, resp. predávať, ale má prezentovať subjektívne umelecké vnímanie autora. Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ak napriek tomu sa domnievate, že takéto konanie je v rozpore s Vašimi oprávnenými záujmami, môžete sa domáhať ochrany osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka na súde.

      12. novembra 2015 v 16:30
  • Juraj

    Dobry den pan advokat, Na mojich pasienkoch niekto dal fotopasce a ked idem na huby alebo sa poviest na moterke alebo na aute ci ma moze niekto fotit bez mojho vedomia a potom mi vytlacene fotky posiela na adresu trvaleho pobytu,mam podozrenie ze dotycny tam nema ziadne pozemky ani nic podobne. Dakujem vopred za odpoved.

    12. októbra 2015 v 17:27
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

      15. októbra 2015 v 13:08
  • Laura

    Dobrý deň. Bola som na verejnej akcii (riadne ohlásenej), bolo tam veľa ľudí – možno aj 1-1500. Nejaký redaktor bol prítomný na akcii, a vo svojom článku použil iba moju fotku. Chcem, aby túto moju fotku z článku odstránil. Viete mi, prosím, povedať, aký mám zákonný nárok na odstránenie mojej fotky z článku/webovej stránky? Ďakujem za odpoveď.

    11. septembra 2015 v 17:25
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. V zmysle § 12 OZ podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Odporúčam Vám, aby ste redaktorovi adresovali písomnú výzvu na doručenku, v ktorej ho žiadate redaktora, aby odstránil fotku z článku, lebo to bolo v rozpore s Vašimi oprávnenými záujmami. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, že ak neodstráni Vašu fotku z článku, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

      12. septembra 2015 v 14:25
  • Peter

    Dobry den chcel by som sa opytat .mam drona s kamerov fotim si mesto okolie lesy a podobne pre svoje uceli pripadne zdielam s kamaratmi na socialnej sieti fotografie je to trestne alebo .. nerobim to komercne ,kde ssa v zakone pise pokial nerobim fotky v zdusnom priestore na komercne uceli tak je to v pohode a nerobim fotky zeleznice ,letisk a podobne kde je potrebne dodrziavat pravidla . fotim si aj domy ci zahrady je to narusenie sukromia ? teda trestne ? este by som dodal ze osoby nachadzajuce sa na uzemi danej fotky nieje jasne viditelne ci zena ci chlap alebo teda detajlne vidiet postavu cloveka nic viac.dakujem.

    3. augusta 2015 v 18:23
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, fotografovanie objektov nie je, až na určité výnimky, v slovenskom právnom poriadku upravené. Pri fotografovaní napr. budovy, domu, auta, či prírody treba posudzovať, či vytvorením, resp. použitím týchto fotografií nedochádza k zásahu do súkromia vlastníka týchto objektov. Ak sa fotografia objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno identifikovať určitú osobu, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno bez obmedzenia fotografie týchto objektov vyhotoviť a aj použiť. Fotografiu možno považovať za umeleckú vtedy, ak nie je určená na komerciu, teda nemá niečo propagovať, resp. predávať, ale má prezentovať subjektívne umelecké vnímanie autora. Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo

      6. augusta 2015 v 14:47
  • Milan

    Dobrý deň prosím mám 11 rokov a 28.7.2015 na mňa mieril kamarát mobil.Povedal som mu nech ma nefotí ale on mi povedal že ma nefotí.Veril som mu až kým som neuvidel blesk.Povedal som mu že to je trestné a môžem ho udať ale kamoš vedľa povedal že nemám svedka, a že aj keby ma fotil tak by to nemusel povedať.Čo mám prosím robiť?

    29. júla 2015 v 17:20
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Vzhľadom na to, čo však uvádzate vo Vašej otázke, je zrejmé že ide o neoprávnený zásah do Vašich práv na ochranu osobnosti zo strany Vášho priateľa. Preto by som Vám odporúčal, aby ste mu vysvetlili, že jeho konanie je v rozpore s dobrými mravmi a na to nemá právo, a Vaše fotky z jeho mobilu čím skôr vymazal vo vlastnom záujme. Ak Váš priateľ nevyhovuje Vašej požiadavke, môžete mu adresovať písomnú výzvu na doručenku, kde opíšete, akým spôsobom, od kedy prebieha takéto jeho konanie, s tým, že z jeho strany ide o neoprávnené konanie, a touto cestou ho vyzývate, aby od neho upustil, aby odstránil následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazal, resp. zničil, a prípadne požadujete od neho ospravedlnenie za takéto konanie. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, teda ho trochu postrašiť, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

      1. augusta 2015 v 14:20
  • Rebeka

    Dobry den. Môže si mňa ako zamestnanca firmy fotiť pri vykonávaní svojej práce nadriadení? Bez môjho písomného alebo ústneho súhlasu? Dakujem

    13. júla 2015 v 14:56
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, aj v tomto prípade platí to, čo je uvedené vyššie. Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje, vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania. Domáhať sa ochrany na súde môžete vtedy, ak sa domnievate, že Vaše súkromie na pracovisku alebo v spoločných priestoroch bolo narušené tým, že zamestnávateľ nedodržal povinnosti, ktoré mu ustanovuje Zákonník práce.

      15. júla 2015 v 18:17

Z dôvodu mimoriadnej pracovnej vyťaženosti je bezplatná právna poradňa momentálne pozastavená.