Dedičstvo – otázky a odpovede

Dedičstvo – otázky a odpovede

  • Jana

    Dobrý deň Chcem Vás poprosiť o radu.Zomrel nam otec a jeho polovica rodinneho domu sa bude deliť medzi našu mamu a 3 deti.Ake práva a povinnosti budeme mať my deti ako spolupodielníci na dome?Môže mama rozhodovať o tom kto bude mať kluče od domu kedže ma väčšinový podiel na dome?Máme jedného brata,ktorý sa chová k mame nevhodne,škaredo,bez rešpektu a ucty,snaží sa ju psychicky zlomiť a znepríjemňuje jej zlým chovaním k nej život.Môže to mama použiť na svoju obranu ak si nepraje aby mal k nej prístup do domu a chodil neohlásene na navštevy? Mama žije v dome sama.Dakujem za odpoved S pozdravom

    2. júna 2015 v 16:16
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, čo sa týka hospodárenia so spoločnou vecou, napr. užívania veci, nakladanie s vecou, spoluvlastníci rozhodujú väčšinou hlasov počítanou podľa veľkosti ich podielov. Vzhľadom na zmysel tohto spoluvlastníckeho vzťahu Vaša mama nemôže autoritatívne rozhodovať o užívaní nehnuteľnosti, iba ak vlastní väčšinový podiel. Avšak zákon dáva ochranu menšinovým spoluvlastníkom, ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci požiadať, aby o tejto dôležitej zmene rozhodol súd. Ak spomínaný brat, ktorý je tiež spoluvlastníkom nehnuteľnosti sa správa k Vašej mame nevhodne, a jeho správanie je možné považovať aj za psychický útok, je možné ho vykázať zo spoločného domu, a to po oznámení príslušnému policajnému zboru. Policajt vyhotoví potvrdenie o vykázaní zo spoločného obydlia, ktoré odovzdá vykázanej osobe a ohrozenej osobe. Policajt môže vykázať z bytu alebo domu alebo iného priestoru spoločne obývaného s ohrozenou osobou a aj z jeho bezprostredného okolia osobu, u ktorej možno na základe zistených skutočností očakávať útok na život, zdravie, slobodu alebo zvlášť závažný útok na ľudskú dôstojnosť ohrozenej osoby. Čo sa týka otázky ohľadne kľúča, Vaša mama nemá právo zakazovať alebo obmedzovať vstup ostatným spoluvlastníkom do spoločného domu, ako ani rozhodovať o tom, kto bude mať kľúče od domu Ak sa ani v budúcnosti nedokážete dohodnúť ohľadne spoločnej nehnuteľnosti, a nechcete ostať ďalej v tomto spoluvlastníckom vzťahu, budete mať možnosť buď previesť Váš podiel na inú osobu, iného spoluvlastníka (pri rešpektovaní predkupného práva spoluvlastníkov, treba im ako prvým ponúknuť Váš podiel na predaj alebo na darovanie), alebo dohodnúť sa s ostatnými spoluvlastníkmi na zrušení a vzájomnom vyporiadaní spoluvlastníctva. Ak sa nedohodnete, vyporiadanie vykoná na návrh niektorého z Vás súd. Súd pri svojom rozhodnutí buď prikáže nehnuteľnosť len jednému z Vás, za primeranú náhradu, alebo ak žiadny z Vás nebude mať záujem vlastniť túto nehnuteľnosť, potom predá vec tretej osobe, a rozdelí výťažok z predaja podľa výšky Vašich podielov.

      3. júna 2015 v 14:16
  • Petra

    Đobry den,rada by som poprosila o radu.Prebehlo dedicske konanie po mame,bola som pritomna aj som podpisala,ale neskor o tyzden som dozvedela o dlhu mojej sestry ,lebo chcela by som aby vratila choremu bratovi ktorym zila moja mama v spolocnej domacnosti.mozem este odvolat ja ked som podpisala dedicske konanie.Dakujem za odpoved .

    2. júna 2015 v 14:10
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, pokiaľ dedičské konanie bolo už ukončené osvedčením o dedičstve, toto osvedčenie Vám bolo doručené a uplynulo 15 dní od doručenia takéhoto osvedčenia o dedičstve, prípadne ste sa vzdali podania opravného prostriedku pred notárom, osvedčenie o dedičstve je právoplatné. Ak ste sa nevzdali opravného prostriedku a ešte neuplynula 15 dňová lehota môžete požiadať príslušný súd žiadosťou o pokračovanie v konaní, aby toto konanie pre notárom, ako súdnym komisárom pokračovalo.

      5. júna 2015 v 17:43
  • Anonym

    Dobry den pan advokat, na dedicskom konani po slobodnej tete sme sa dohodli ze pozemky vo vymere 691 a 2687 m2 budu prevedene na 1 z bratancov s tym ze ked ich preda tak vyplati ostatnych dedicov. Nebyvame pri sebe. Ako mame dohliadnut ci su pozemky predane, za aku cenu (zatial je to orna poda ktora ma byt preklasifikovana na stavebne ucely cize cena pojde hore), bratanca poriadne nepozname nevieme ci sa da nanho spolahnut. Druhy bratanec sa o tetu staral do smrti , zaplatil pohrebne naklady a teraz ziada od vsetkych aby sa podielali na uhrade. Pritom teta mala dost penazi, i na pohreb ale to nemame ako dokazat. Jeho dcere darovala cely svoj dom a na jej uctoch zostala iba suma posledneho dochodku lebo im zrejme dala pristupy a vsetky peniaze vybrali. Ako mozeme postupovat v pripade pozemkov a nakladov na pohreb. Dakujem vopred za odpoved.

    17. apríla 2015 v 12:46
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, informáciu o tom či sa pozemky už predali alebo nie viete zistiť na katastri nehnuteľností, podľa listu vlastníctva. Pri predaji nehnuteľností na základe kúpnej zmluvy zákon predpisuje písomnú formu. To znamená, že ak Váš bratranec predá predmetné pozemky, ich kúpna cena musí byť uvedená v kúpnej zmluve, ktorá musí byť písomná. To znamená, že od bratranca môžete požadovať predloženie kúpnej zmluvy, na základe ktorej predmetné pozemky predal a na jej základe zistíte aj cenu, za ktorú sa pozemky predali. Čo sa týka nákladov na pohreb, tie si mal Váš bratranec uplatniť v rámci dedičského konania. Z Vašej otázky neviem usúdiť, či aj tieto náklady sú predmetom dohody v dedičskom konaní. Ak je takáto dohoda uvedená v osvedčení o dedičstve, budete musieť pomernú časť (podľa toho, ako je to uvedené v dohode) zaplatiť Vášmu bratrancovi.

      20. apríla 2015 v 10:24
  • Marianna

    Dobrý deň! Chcem Vás poprosiť o radu, ako postupovať ďalej. Manželovi zomrel otec a mama sa vzdala celého majetku v prospech 2 synov -manžela a jeho brata. Zostal dom, ktorý má dve samostatné bytové jednotky a obchod. Celá nehnuteľnosť je pod jedným číslom.Obchod je v prenájme, takže manželovmu bratovi plynú každý mesiac peniaze z prenájmu. Dom je situovaný na námestí. Manžel na dedičskom pojednávaní odstúpil celú nehnuteľnosť bratovi za finančnú hotovosť, ktorú má vyplatiť do septembra tohto roku. Mama má v dome doživotné bývanie. Brat býva sám s mamou a obývajú spolu jeden byt. Brat začína špekulovať, že nám nevyplatí celú dohodnutú sumu, iba jednu tretinu z dohodnutej sumy a zvyšok nám bude splácať. Na osvedčení o dedictve je stanovená suma a doba dokedy nám to má vyplatiť. Ako máme postupovať, ak brat nám odmietne vyplatiť celú sumu na ktorej trváme. Ďakujem za odpoveď!

    6. apríla 2015 v 12:07
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, keďže sú suma a termín dokedy je brat Vášho manžela povinný zaplatiť dohodnutú sumu Vášmu manželovi uvedený v osvedčení o dedičstve, ide o spôsobilý exekučný titul. To znamená, že ak Vášmu manželovi brat nezaplatí dohodnutú sumu v stanovenom termíne, má Váš manžel možnosť vymáhať túto sumu prostredníctvom súdneho exekútora. Keďže ide o peňažné plnenie, Váš manžel bude mať v prípade neuhradenia sumy právo požadovať od brata aj úroky z omeškania. Ak teda uplynie lehota na vyplatenie dohodnutej sumy a tá nebude zaplatená, Váš manžel môže na základe osvedčenia o dedičstve vyhľadať exekútora a vymôcť dlžnú sumu prostredníctvom exekúcie.

      10. apríla 2015 v 20:14
  • Ján

    Dobrý deň. Poprosil by som Vás o radu. Pred rokom mi zomrel otec, ktorý s manželkou vlastnili dvojizbový byt v bezpodielovom vlastníctve. Na dedičskom konaní sme uzatvorili dohodu, kde otcova manželka je povinná vyplatiť mňa a mojho brata za za podiel na vlastníctve tohto bytu do 1.5.2015. Po tejto dohode došlo ku prepisu bytu na otcovu manželku do osobného vlastníctva v pomere 1/1. Týmto teda s bratom nefigurujeme na liste vlastníctva. Do dnešného dňa nám s bratom suma za podiel bytu nebola vyplatená, avšak v katastri v súčasnoti dochádza ku zmene, nakoľko v liste vlastníctva je plomba. Vzhľadom k tomu si myslím, že tento byt otcova manželka niekomu predáva, respektíve daruje svojej vnučke. Preto sa chcem opýtať, či je takýto postup na katastri možné zastaviť, alebo ako postupovať pri vymáhamní sumy z dedičstva. Dá sa takého jej konanie považovať za podvod? V prípade, že byt darovala vnučke, dá sa táto darovacia zmluva nejako napadnúť. Ako je teda najlepšie postupovať. Ďakujem za odpoveď..

    2. apríla 2015 v 15:45
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, keďže ste sa v priebehu dedičského konania dohodli a uzatvorili dohodu, v ktorej je uvedené, že manželka Vášho otca je povinná vyplatiť Vám dohodnutú sumu do 01.05.2015, musíte počkať do tohto termínu. Ak Vám dohodnutá suma nebude vyplatená po tomto termíne, teda 02.05.2015, máte možnosť obrátiť sa na exekútora a vymáhať túto sumu prostredníctvom exekúcie. Keďže išlo o dedičské konanie, ktoré bolo ukončené a bolo Vám vydané osvedčenie o dedičstve, ktoré nadobudlo právoplatnosť a vykonateľnosť, ide o spôsobilý exekučný titul, na základe ktorého môžete nezaplatenú sumu vymáhať prostredníctvom exekútora. Navyše, ak Vám manželka Vášho otca nezaplatí dlžnú sumu včas, máte možnosť požadovať aj úroky z omeškania nakoľko ide o peňažné plnenie.

      4. apríla 2015 v 21:06
  • Anonym

    Dobrý deň! Chcem Vás poprosiť o radu. Pred 10 rokmi sme mali dedičské konananie po mamke,kde otec prepísal svoju polovicu domu na mňa lebo som dochovala mamu a dochovávam aj jeho ( je v katastri zapísaný ako vecné bremeno ) a z druhej polovice som musela vyplatiť bratov. Jeden chodí za otcom, ale druhý sa už cca 5 rokov o otca nezaujíma zdrav. stav a tak ,ak nerátam 2 sms ročne k narodeninám a na vianoce. Otázka znie či by som mohla od brata vymáhať vrátenie sumy za dedičstvo ktorú som mu vyplatila vzhľadom k tomu, že o otca nemá žiaden záujem? Alebo po vyplatení sa už vôbec nemusí zaujímať a pomáhať mi s ním? otec je imobilný a je sním veľa starostí.Sme vzhľadom k jeho zdravotnému stavu s manželom dosť obmedzovaný. Ďakujem za odpoveď

    27. marca 2015 v 11:01
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v prípade, ktorý uvádzate, žiaľ už nie je možné nič robiť nakoľko od ukončenia dedičského konania po smrti Vašej mamy uplynulo už 10 rokov. Vychádzam z toho, že po smrti Vášho otca už dom nebude predmetom dedičstva, nakoľko ste jeho vlastníčkou Vy – keďže uvádzate, že ste bratov vyplatili. Usudzujem, že bratov ste vyplatili z časti dedičstva, ktorú ste zdedili po matke a teda ste sa stali výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti, keďže píšete, že otec svoju celú časť prepísal na Vás. Ak ste sa pre takýto postup dohodli v priebehu dedičského konania a bolo vydané osvedčenie o dedičstve, ktoré už je právoplatné, nie je možné v danej veci už žiadať plnenia späť.

      28. marca 2015 v 14:42
  • Anonym

    Váž.p.advokát, týmto Vás prosím o radu.Po strýkovi dedíme dom s pozemkom, dohodli sme sa na cene, túto nehnuteľnosť kupuje sesternica. Ako si môžem na notárskom pojednávaní žiadať vyplatenie môjho podielu od sesternice, ktorý spôsob je najlepší, najistejší.Ďakujem

    10. marca 2015 v 9:59
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, vo Vašom prípade budete mať dve možnosti. Prvou je, že so sesternicou sa vysporiadate v rámci dedičského konania dohodou. V zmysle § 482 Občianskeho zákonníka, ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou. Ak dohoda dedičov neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli. Ak medzi Vami nedôjde k uzavretiu dedičskej dohody, podľa § 483 Občianskeho zákonníka súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané. Jednoducho povedané potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa Vašich dedičských podielov. Následne budete mať možnosť uzavrieť so sesternicou kúpnu zmluvu na spomínanú nehnuteľnosť, prípadne na Váš podiel, ktorý by chcela odkúpiť.

      12. marca 2015 v 20:20
  • Dušan

    Dobrý deň, mal som súd o dedičstvo. S bratom som sa dohodol tak, že suma odpovedajúca môjmu podielu na nehnuteľnosti mi bude vyplatená v dvoch splátkach do konca januára 2014 a 2015. Už je marec a brat mi druhú časť sumy neposlal. Túto našu dohodu schválil súd svojím rozhodnutím. Mám brata písomne vyzvať na plnenie súdneho rozhodnutia alebo mám ísť za exekútorom? Neviem, ako mám postupovať. Ďakujem za odpoveď

    5. marca 2015 v 11:45
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v prvom rade Vám odporúčam brata doporučeným listom vyzvať na vyplatenie Vášho dedičského podielu a stanoviť mu dobu splatnosti. Pokiaľ Vám ani v tejto lehote nevyplatí Váš dedičský podiel v zmysle Vašej dohody, schválenej súdom, budete mať možnosť obrátiť sa na súd so žalobou o zaplatenie danej sumy, alebo sa môžete obrátiť na exekútora, aby vymáhal od Vášho brata Vašu peňažnú čiastku na základe vydaného rozhodnutia o dedičstve, ktoré je exekučným titulom.

      10. marca 2015 v 14:01
  • Anonym

    dobrý deň Už dlhšie hľadám pomoc. V súčasnosti som chorá a tak študujem a hľadám odpovede na moje otázky na internete. Našla som vašu stránku a bola by som rada, keby ste mi pomohli, dali radu. Jedná sa i dedičské konanie.Po smrti otca sme jeho časť dedili všetci, ja moje dve sestry a mama. Každá osminu. O rok zomrela mama a vtedy sme si (dve mladšie sestry) všimli, že na sestrinej osmine je exekúcia. Boli sme zhrozené, že nám o tom nič nepovedala. Celý jej majetok je v exekúcii, tento dom našťastie iba v osmine (po mame nededila, lebo jej pripadol majetok po maminej mame, teda babke). ako sa dá z tejto situácie dostať? V rodinnom dome nikto nebýva, bojíme sa s ním hocičo robiť. Dá sa to vôbec nejako riešiť? Je možné exekúciu na rodinnom dome vyplatiť, je hodnota exzekuovaného majetku vyčíslená a podľa čoho sa to robí?

    4. marca 2015 v 14:56
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, nakoľko spomínaná sestra nevlastní celú nehnuteľnosť, iba určitý podiel, exekútor nemôže siahnuť na celý majetok. Pokiaľ nebude ochotná dobrovoľne zaplatiť exekúciu, čiže plniť svoje záväzky, exekútor bude mať možnosť pristúpiť k predaju jej podielu na tejto nehnuteľnosti. Na exekúciu predajom spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti sa použijú ustanovenia o exekúcii predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností v zmysle § 166 Exekučného poriadku. Postup exekútora je taký, že o vykonaní exekúcie upovedomí aj ostatných spoluvlastníkov (tí majú predkupné právo). Podielový spoluvlastník (spoluvlastníci) tejto nehnuteľnosti môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu. Ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe. Nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu podlieha schváleniu súdom. Exekútor teda najprv ponúkne podiel Vašej sestry Vám, teda ostatným spoluvlastníkom, a pokiaľ zaplatíte za jej podiel, zabránite tomu, aby bol jej podiel predaný tretej osobe. Ako advokát teda odporúčam aby ste sa dohodli kto odkúpi tento podiel. Týmto spôsobom potom zabránite tomu, aby do podielového spoluvlastníctva k tejto nehnuteľnosti vstúpila tretia osoba.

      6. marca 2015 v 14:13
  • Anonym

    Pekný deň. Pán advokát mám na Vás tento dotaz.Sme traja súrodenci a žijúca matka. Po smrti otca sme dvaja podiel po otcovi prepísali 2/4 matke,až na jedného,ktorý si svoj zákonný podieľ po otcovi 1/4 ponechal v dedičskom konaní.Takže matka vlastní svoju polovicu plus po otcovi/ mužovi/ 3/4 majetku spolu teda 7/8 celého majetku.Preto sa pýtam. Ak by bez záveti nebodaj zomrela matka /82 ročná/súrodenec by vlastne dedil znovu z nášho podielu po otcovi,alebo rovným dielom 1/3 z celku.Ďakujem za odpoveď.

    16. februára 2015 v 9:52
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, keby zomrela Vaša mama, a nemala by zriadený závet, v ktorom by určila svojho dediča, dedičov, a určila by ich podiely, potom zo zákona platí, že ak Váš spomínaný súrodenec nebol vydedený, ako potomkovia budete dediť po mame rovným dielom, ak sa pri rozdelení dedičstva nedohodnete inak. Vaša mama je teraz vlastníčkou 7/8 z celku, tento podiel by sa teda delil na 3 rovné časti. Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 16. februára 2015: Dobrý deň, nakoľko ste pôžičku zobrali na Vaše meno, banka bude vymáhať spomínané splátky od Vás. Ak nechcete, aby banka tieto vymáhala od Vás, je možné aby syn a nevesta predmetný dlh prevzali. Ak by banka, ako veriteľ, s takýmto prevzatím súhlasila, ako pôvodná dlžníčka by ste sa oslobodili od dlhu.

      18. februára 2015 v 20:14
  • Milica

    Dobrý večer,poprosila by som o rada.Boli sme 4sestry,už neziju len ja som ostala.Teraz zomrela mamicka a začali sa ozývať vnucata,ktoré k nej ani nechodili a nemali čas prísť ani na pohreb,vraj nám dať všetkým vnucencom dať urobiť kluce od domu.Ja som sa starala o maminku veľa rokov a mam tam ešte svoje veci,,,som povinná dať všetkým kluce?dakujem

    5. februára 2015 v 12:13
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v prípade dedenia zo zákona platí, že ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Vo Vašom prípade teda, keďže Vaše sestry už zomreli, po starej mame dedičmi budú aj jej vnúčatá. Keďže neboli vydedené ani Vaše sestry, ani ich deti, potom právom môžu žiadať svoje podieli z dedičstva, teda ak ste spomínaný dom nadobudli do podielového spoluvlastníctva v dedičskom konaní, potom môžu žiadať aj prístup do zdedenej nehnuteľnosti. Ak by ste nemali záujem zotrvať v takomto podielovom spoluvlastníctve, máte možnosť ho vyporiadať dohodou alebo súdne.

      7. februára 2015 v 14:51
  • Beáta

    Dobrý deň…. Pri sledovaní stránok o dedičstve som narazila na vašu poradňu. Aj ja mám obrovský problém s dedičstvom po svojich rodičoch. Mám už 85 rokov a dôchodok nestačí na súdy. Takže neviem čo by sa dalo robiť. Boli sme 4 sestry, ja som najmladšia. Po vydaji rodičia vyplatili z majetku 2 prostredné sestry a podľa vyjadrenia rodičov najstaršej pripadol dom s priľahlými pozemkami a môj mal byť les a orná pôda. Žiaľ, po smrti rodičov sa splnila len prvá časť ich vôle, orná pôda /JRD/ a les /št. lesy/ do dedičského konania nešli. Po revolúcií však dcéra najstaršej sestry /dlhoročná starostka obce/ prepísala celý rodičovský majetok / zrejme aj falšovaním podpisov/ na svojich rodičov. Po smrti sestry sa teraz majetok dostal do rúk jej vnukov. Oni dedili už po svojich st. rodičoch. Ja nemám nič z rodič. majetku, ktorý je pomerne veľký – asi 50ha ornej pôdy a 13ha lesa. Dá sa s tým niečo robiť ? Skutočnosť môžu potvrdiť žijúce sestry aj ľudia z rodnej obce. Za radu ďakujem

    18. januára 2015 v 12:49
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v tomto prípade je dôležité to, čo je uvedené na katastri nehnuteľností, kto je zapísaný ako majiteľ spomínaného majetku. Pokiaľ by to boli stále Vaši rodičia, mohli by ste podať návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva. Spomínate však, že uvedený majetok bol prepísaný na Vašu sestru, z toho žiaľ neviem posúdiť, akým spôsobom k prepisu došlo. Ak sa domnievate, že došlo v uvedenom prípade k podvodnému nadobudnutiu majetku, mohli by ste daný úkon napadnúť na súde, museli by ste však mať na to relevantné dôkazy.

      20. januára 2015 v 14:50
  • Anonym

    Dobry vecer Umrel nam otec.mama este zije a byva v rod.dome kde zili spolu s otcom.co dalej s domom na ded.konani aby sme po maminej smrti neplatili za dom dva krat.mam este sestru takze sme traja dedici..manzelka a dve deti.dom rozdelit na tretiny s tym ze mama tam dozije a dom bude pisany na nu?poradte nam.dakujem

    15. januára 2015 v 15:05
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, postup pri dedičskom konaní bude taký, že v počiatočnom štádiu konania sa vysporiada majetok, ktorý nadobudli Vaša mama a Váš zosnulý otec spoločne počas manželstva, ktorý tvoril predmet ich bezpodielového spoluvlastníctva Predpokladám, že spomínaný dom nadobudli spoločne počas manželstva do bezpodielového spoluvlastníctva, teda bude matke patriť z tohto titulu polovica z domu, čiže polovičný podiel na spomínanom dome. Zvyšný podiel sa rozdelí na tri časti. Následne sa môžete dohodnúť medzi sebou ako sa vysporiadate, to je však už na Vás. Jednou z možností je napríklad, že matka prenechá Vám svoj polovičný podiel na dome, ktorý patrí Vašej mame z titulu bezpodielového spoluvlastníctva a tiež svoj dedičský podiel. Teda dom by ste nadobudli so sestrou do spoluvlastníctva a Vašej mame by ste k domu zriadili právo bývania a užívania, vo forme vecného bremena doživotného bývania a užívania, ktoré sa potom zapíše aj na list vlastníctva v katastri nehnuteľností.

      18. januára 2015 v 15:58
  • Laura

    Dobry vecer Prosim Vas pekne o radu Sme tri sestry rodicia nam zomreli po matke sme vsetky tri dedili rovnakym dielom , jedna sa o poschodovy rodinny dom, teda dom bol rozdeleny na 8 a kazda sme mali po matke jednu osminu, otec z jej dielu tiez delil, za zivota otec previedol svoju cast na jednu sestru darovacou zmluvou a nechal si tam vecne bremeno, nakolko sa sestra o neho nestarala prisla do domu byvat dalsia sestra s tym, ze sa o otca postara ona aj sa postala aj ho pochovala Jedna sestra co mam otcov diel a este svoj k tomu uziva vrchnu cast domu a jednu izbu na prizemi a sestra co tam ma len jednu osminu dve izby kuchynu a socialne zariadenie. Ja neuzivam nic ale podla môjho rozumu ked sestra co sa postarala o otca nech uziva moj podiel, teraz k problemu ta sestra co ma viac nas sustavne psychicky terorizuje a vyhana sestru z domu co uz aj ja som z toho nestastna, nevieme ako tento problem riesit lebo sestra co starala o otca tam ma mensiu ciastku. Otec chcel aj darovaciu zmluvu za zivota zrusit ale nechceli sme robit peklo. A chce tam zostat byvat a dozit lebo k domu ma vztah aj plati kazdy druhy mesiac ako sa patri a podiela sa financne aj opravách domu. Je mozne ak to ta druha sestra da na sud ze by tam sestra mohla dozit aj ked tam ma len jednu osminu teda s mojou dve osminy. Budem velmi rada ked mi aspon trosku poradite, dakujem.

    16. decembra 2014 v 11:02
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ako podielové spoluvlastníčky všetky máte rovnaké práva a povinnosti vo vzťahu k spoločnej veci, čiže k poschodovému domu, ide najmä o právo užívať a držať poschodový dom, nakladať s ním, prípadne sa domáhať i ochrany prostredníctvom vlastníckych žalôb. Pri rozhodovaní o hospodárení so spoločnou vecou (užívanie veci, údržba, oprava, úprava veci atď.) pri spoluvlastníctve sa uplatňuje tzv. väčšinový princíp. Väčšinový princíp je založený na veľkosti podielov všetkých spoluvlastníkov. Pokiaľ sa neviete dohodnúť medzi sebou na výkone práva, môžete sa obrátiť na príslušný súd, ktorý môže rozhodnúť o spôsobe užívania, a to spôsobom, že buď rozdelí užívanie veci tak, že ako jednotlivé spoluvlastníčky budete užívať jednotlivé vydelené časti spoločnej veci, alebo že jeden z Vás bude užívať celú vec, teda vo Vašom prípade celý dom, a ostatné spoluvlastníčky dostanú náhradu.

      18. decembra 2014 v 17:47
  • Mária

    Dobry den, manzel chce spisat zavet. Dedit by sa malo len medzi mna (manzelku) a jeho plnoleteho syna z predchadzajuceho vztahu. My vlastne deti nemame. Manzel chce spisat zavet preto, lebo v pripade jeho neexistencie, by syn dedil 1/2 majetku a ja 1/2. To vsak nechce ale ako neopomentulnemu dedicovi mu v zavete chce zanechat 1/2 z jeho naroku na dedicstvo, tak ako je to stanovene zakonom. Ako riesit rozdelenie majetku tak, aby doslo k tomuto deleniu? Na manzela je napisany dom, ktory uz vlastnil pred svadbou, kde mame obidvaja trvaly pobyt. Pocas manzelstva sme nadobudli kupou viacero pozemkov (ja vlastnim 5 pozemkov a on 8 pozemkov) + dostavavame viacgeneracny rodinny dom ktory este nie je skolaudovany a v katastri je ako majitel zapisany manzel. Aka forma postupu je vhodnejsia: aby mi manzel nehnutelnost/prip. nehnutelnosti daroval alebo aby mi ich predal a tym padom nespadaju do dedenia, resp. budu vylucene z BSM? Ak by mi predal este neskolaudovanu nehnutelnost, bude nutne platit dan z predaja nehnutelnosti? Dakujem

    25. novembra 2014 v 14:40
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, áno, darovacou zmluvou alebo predajom môže na Vás manžel previesť vlastnícke právo k nehnuteľnostiam, ktoré nadobudol pred uzavretím manželstva alebo darom, takéto nehnuteľnosti nepatria do Vášho bezpodielového spoluvlastníctva. Ale ak za trvania manželstva ste boli obdarovaní spoločne (čiže obaja), ide o spoločne nadobudnutú vec, ktorá je predmetom Vášho podielového spoluvlastníctva. To, že ktorý postup prevodu bude výhodnejší, závisí od Vás, ako sa dohodnete medzi sebou. Pri darovaní sa neodvádza žiadna daň, nakoľko charakteristickým znakom darovania je jeho bezodplatnosť, nedochádza k nadobudnutiu príjmu, a preto ho nemožno ani zdaňovať. Pozemky, ktoré ste nadobudli počas manželstva nepatria do Vášho BSM, ak ste ich nadobudli darom, a Váš manžel je výlučným vlastníkom 5 pozemkov a Vy 8 pozemkov. Čo sa týka neskolaudovaného rodinného domu, v zmysle právnej úpravy a judikatúry je nerozhodné, že ešte nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie, pretože vznik stavby nemožno klásť do roviny len s jej stavebnou dokončenosťou. Ak Váš manžel neskolaudovaný rodinný dom nadobudne do výlučného vlastníctva len darom, v tom prípade môže počas svojho života previesť na Vás vlastníctvo k tomuto rodinnému domu tiež darovacou zmluvou alebo kúpnou zmluvou. Ak by ihneď po nadobudnutí do vlastníctva Vám predal, bude musieť platiť daň z predaja nehnuteľnosti, keďže nebude spĺňať podmienky oslobodenia od dane ak nebude vlastníkom tejto nehnuteľnosti najmenej 5 rokov od jeho nadobudnutia do doby jeho predaja.

      27. novembra 2014 v 9:45
  • Lesia

    Dobry den. Zdedila som po otcovi 1/3 domu. Mam este dvoch bratov, ktory na zaklade zavetu nebudu dedit. Dedenie pripadlo na ich deti v pomere 2× 1/6 ; 4× 1/12. Ja nemam zaujem o ten dom a chcela by som aby ma vyplatili. Pristupili na to s tym, ze ma budu vyplacat po 10 eur mesacne. Chcem sa opytat ci ma mozu takym to sposobom vyplacat, pripadne ci su tieto veci nejako legislativne upravene. Dakujem za odpoved

    9. septembra 2014 v 11:47
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v prípade dedičského konania dedičstvo v celom rozsahu (teda Váš podiel na dedičstve) môžete iba prijať alebo odmietnuť, zákon nedovoľuje, aby dedič prijal len časť svojho dedičstva. Ak neodmietnete dedičstvo, v tom prípade nadobudnutím dedičstva sa stávate podielovými spoluvlastníkmi spomínaného domu. Zákon hovorí, že nikoho nemožno nútiť, aby ostal v spoluvlastníctve, vzhľadom na to budete mať možnosť žiadať zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva tým, že ostatní spoluvlastníci majú predkupné právo. Ak sa neviete dohodnúť medzi sebou, že oni Vás vyplatia, v tom prípade pošlite ostatným spoluvlastníkom písomnú doporučenú vývzu na zrušenie a vyporiadanie Vášho podielového spoluvlastníctva. Vo výzve by ste mali uviesť, ako si predstavujete zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a navrhnúť sumu, za ktorú by ste chceli, aby Vám spoluvlastník (spoluvlastníci) vyplatil. Pokiaľ na Vašu výzvu nebudú reagovať v primeranej lehote, a nenavrhnú Vám iné riešenie, ktoré by ste vedeli akceptovať, nebudete mať inú možnosť ako obrátiť sa na súd so žalobou (návrhom) o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Čo sa týka Vašej otázky ohľadom vyplatenia vo forme splátok, zákon neustanovuje formu vyplatenia, ale ak Vy s tým nesúhlasíte a neviete sa dohodnúť, Vaše podielové spoluvlastníctvo bude zrušené súdom.

      10. septembra 2014 v 14:38
  • Roman

    Dobrý deň, s bratom sme zdedili po rodičoch dom.Keďže on má exekúcie,tak sa svojej čiastky zriekol v prospech svojich dvoch maloletých synov.Ja v tom dome nebývam,ale oni áno.Žiadal som ho o vyplatenie mojej čiastky,ale nato nemajú peniaze.Dohodli sme sa na predaji,on však požaduje nadhodnotenú sumu,za ktorú sa dom veľmi ťažko bude dať predať.Môže súd nariadiť predaj,aj keď sú vlastníci maloleté osoby?Reálna hodnota domu môže byť okolo 120 000 eur,takže za utržené peniaze by si mohli kúpiť dalšiu nehnuteľnosť. Ďakujem za odpoveď

    2. septembra 2014 v 11:14
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ak sa neviete dohodnúť medzi sebou na zrušení a vysporiadaní spoluvlastníctva a nechce spomínaný dom do vlastníctva ani jeden z Vás, v tom prípade môže niektorý zo spoluvlastníkov (v mene maloletých zákonný zástupca) podať návrh na zrušenie a vyporiadanie príslušnému súdu. Podľa § 28 Občianskeho zákonníka „ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.“ Súd potom nariadi predaj domu a výťažok rozdelí medzi Vami podľa výšky Vašich podielov. Predajom veci zaniká Vaše podielové spoluvlastníctvo.

      5. septembra 2014 v 14:36
  • Katarína

    Dobry den…chcem sa len spytat ako postupovat,ked sme spolu s bratom zdedili dom po otcovi a brat dom predal,no polovicu mi nevyplatil,aj ked to je v dedicskom pisane,ze v pripade predaja domu mi ma vyplatit polovicu,ale nebolo urcene dokedy. dakujem

    27. augusta 2014 v 14:45
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, najprv by som Vám odporučil, aby ste ho vyzvali na vydanie tej časti výťažku z predaja domu, ktorý Vám patrí. V prípade ak by na Vašu výzvu nereagoval, môžete sa obrátiť na exekútora, aby vymáhal od Vášho brata Vašu peňažnú čiastku na základe vydaného osvedčenia o dedičstve, ktoré je exekučným titulom.

      29. augusta 2021 v 16:01
  • Anonym

    PANADVOKAT CHCEM VAS POPROSIT O RADU S BRATOM SME MALI DEDICSKE KONANIE PO RODICOCH.NA DEDICSKOM SME SA DOHODLI.NA URCITEJ SUME PENAZI.ALE.JA BY SOM SI TO CHCEL DAT UZ NA PORIADOK NAKOLKO TO TRVA UZ 2ROKY.ALE S MOJIM BRATOM SA NEDA LEBO PYTA VECSIU SUMU PENAZI ODO MNA.PRICOM JA MAM 63PERCENT A ON 37HODNOTY Z CELEHO DEDICSTVA.ALE ON CHCE ODO MNA 280MZPODZEMKU NA KTOREJ STOJI AJ CHALUPA A ESTE AJ 10000E V HOTOVOSTI ALE MNE SA TO ZDA VELA PRETO LEBOUNOTARA SME SA DOHODLINA SUME 28000E S KTORYM SUHLASIL.APRETO VAS PROSIM OODPOVED CO MAM ROBIT.CI TO CO JE OD NOTARA NA PAPIERI AJE TO AJ NIM OVERENE A AJ POTVRDENE.CI MOZE CHCIET VIAC.A PRITOM JA TAM MAM VIAC AKOON.A PRETO VAS PROSIM O RADU A POMOC AKO MAM DALEJ POSTUPOVAT.ZA RYCHLU ODPOVED VAM PEKNE DAKUJEM.

    16. augusta 2014 v 9:28
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, pokiaľ dedičské konanie skončilo dohodou medzi dedičmi – vo Vašom prípade pravdepodobne osvedčením o dedičstve, ktoré vydal a podpísal notár, tak toto dohodou bolo dedičstvo právoplatne rozdelené. Váš brat nemá nárok na nič viac, než čo určuje Osvedčenie o dedičstve, nemôže Vás k ničomu nútiť, aby ste mu vydali viac, než sa tam určilo. Jedine že sám od seba by ste mu chcel dať viac, ale ako som to už písal, vôbec mu viac nemusíte dávať.

      18. augusta 2014 v 10:57
  • Anonym

    Dobrý deň, moja mama dedila po druhovi s jeho sestrou. Jeho sestra zdedila poľovnícke zbrane ale mamu odmieta zo stanovenej sumy vyplatiť , vraj až keď sa predajú. Odmieta jej vyplatiť aj polovicu pohrebných nákladov kým a nepredá poschodový rodinný dom, ktorý zdedili každá vo výške 1/2 podielu. V dome zatiaľ býva moja mama , ktorá tam bývala so zomrelým druhom. Jeho sestra od nej chce nájom z polovice každej izby, pritom mama využíva len vrchnú polku domu . ako má mama postupovať? Ďakujem za odpoveď.

    12. augusta 2014 v 17:01
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ak jeho sestra odmieta vyporiadanie dedičstva, Vaša mama môže podať návrh na súd na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Ak sa nedohodnú so sestrou, v tom prípade súd zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie spoluvlastníctva na návrh niektorého z nich. Ak rozdelenie vecí, ktoré nadobudli do spoluvlastníctva nie je možné, prikáže ich súd za primeranú náhradu buď Vašej mame alebo jeho sestre. Pri rozdelení súd prihliadne aj na to, aby sa vec mohla účelne využiť. Ak niektorú vec nechce ani Vaša mama ani jeho sestra, súd v takomto prípade nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa ich podielov. Čo sa týka nájomného tak pokiaľ Vaša mama obýva rodinný dom len vo výške svojho podielu, tak nie je povinná platiť nájom za podiel, ktorý má vo vlastníctve jeho sestra. V prípade záujmu o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sa kľudne môžete obrátiť na našu advokátsku kanceláriu, radi Vám s tým pomôžeme.

      17. augusta 2014 v 21:30

Z dôvodu mimoriadnej pracovnej vyťaženosti je bezplatná právna poradňa momentálne pozastavená.