Vydedenie - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Vydedenie

Otázka:
Dobrý deň pán advokát, prosím Vás o radu a pomoc pri riešení môjho problému. Som vdovec na dôchodku, mám dcéru, ktorú som po smrti manželky vychovával sám. Keď sa dcéra po ukončení VŠ osamostatnila, prispel som jej na kúpu bytu sumou vo výške 50.000 EUR a podporoval som ju finančne aj potom, ako sa zamestnala. V súčasnosti je vydatá a má syna. Dcéra sa však so mnou nestýka, nenavštevuje ma a viackrát sa stalo, že keď som ju chcel navštíviť, povedala do telefónu, že nie je doma. Ešte počas aktívnej práce som si zobral úverovú pôžičku. Po odchode do dôchodku som sa dostal do veľmi zlej finančnej situácie a keď som požiadal dcéru o finančnú pomoc, odmietla ma s tým, že mám predať svoje auto. Chcem sa vlastne opýtať, či môžem svoju dcéru vydediť, aby z môjho majetku nedostala nič, lebo na internete som sa dočítal, že ak by aj bola vydedená, na čiastku z dedičstva by mal nárok môj vnuk. A tiež sa Vás chcem opýtať, či môžem svoj majetok darovať mojej krstnej dcére? Mohla by moja dcéra napadnúť túto darovaciu zmluvu a súdiť sa voči vydedeniu? Ďakujem za radu.

Odpoveď:
Pokiaľ ide o vydedenie Vašej dcéry, to je možné len ak je splnená jedna zo zákonných podmienok, ktoré stanovuje Občiansky zákonník v § 469 a). V zmysle tohto ustanovenia môže poručiteľ (rodič) vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d) trvalo vedie neusporiadaný život.

Vo Vašom prípade by som si vedel predstaviť vydedenie dcéry v zmysle vyššie uvedeného písmena a) a b), pričom v listine o vydedení by ste musel presne opísať, čo presne dcéra urobila, kedy a pod. Okrem toho môžete v listine o vydedení priamo uviesť, že vydedenie sa vzťahuje aj na dcérine deti, v tom prípade by nededili ani oni, ale buď iní dedičia zo zákona alebo dedičia zo závetu. Ešte za môjho pôsobenia na súde som však prišiel na to, že je omnoho lepšie riešiť takéto veci ešte za života poručiteľa, keď si vie všetko sám vybaviť, a tiež aj obhájiť...je totiž možné, že v dedičskom konaní by Vaša dcéra napadla samotné vydedenie, jednak že to nie je pravda, čo ste tam uviedol a tiež že nie sú splnené podmienky na vydedenie. A to už bude neskoro, aby ste Vaše tvrdenia voči dcére obhájil. Skôr by som odporučil Vami navrhnutý druhý spôsob, a to prepísať (darovať) majetok Vašej krstnej dcére. Čisto teoreticky aj to môže dcéra napadnúť, avšak keď sa veci dobre napíšu a odôvodnia, dcéra nebude mať takmer šancu na úspech. Aj tento spôsob Vám však radím dobre si premyslieť, pokiaľ by mala byť darovaná nehnuteľnosť, v každom prípade by som odporučil zriadiť Vám v nej právo doživotného užívania. A tiež by som Vám odporučil veľmi mať dobré zmluvy na všetko, za týmto účelom si nájsť dobrého advokáta alebo advokátsku kanceláriu.



Súvisiace otázky


Vydedenie súrodenca

11.09.2018 09:47 Blanka

Dobrý deň som vlastníkom domu a mám 5 súrodencov. som bezdetný . Chcem s spýtať či je možné vydediť jedného zo súrodencov v prípade, že by som zomrel.    Čítať viac

Vydedenie osvojeného syna

28.09.2018 09:00 Mariana Z.

Dobry den mam dvoch synov jedneho biologického druheho sme si adoptovali ešte nie je plnoletý robí nám už teraz veľke problémy vyhladal si na fb podla rodneho listu biologických rodičov su to romovia pravdepodobne ked dovrši plnoletost pojde ku nim nám vykrikuje že nie sme nikto nie sme rodičia jeho ako postupovat ked nechcem aby v buducnosti dedil s našim synom a nerobil mu aj s jeho biologickou rodinou problémy poradte mi prosim dakujem     Čítať viac

Vydedenie

19.06.2019 18:25 Dominika

Dobrý deň, je možné vydediť syna ktorý sústavne útočí na vlastnú rodinu a na svoju matku, napriek tomu že sa mu snaží pomáhať ako vie,aj napriek tomu že sme jej z druhým synom povedali, že nech kašle na neho, ale stale si vymýšla nove zámienky, ako ublížiť psychicky hlavne na manželke, všetko vyčíta, všetko si privlastňuje, čoho sa kedy chytil tak je to jeho nebýva u nás už dva roky a po skončení štúdia ušiel z domu k frajerke) a zo všetkého obviňuje manželku, že sa má ospravedlňovať jeho frajerke s ktorou neprehovorila počas ich vzťahu naposledy pred dvoma rokmi tak max.    Čítať viac

Vydedenie

22.08.2019 18:00 Miriam

Dobry den. Chcem sa informovat, ked som vydedena, v televizii bola relacia, ze sa neda uplne vydedit, nejake percento by mal vydedeni dostat.    Čítať viac

Vydedenie

28.01.2020 07:14 Danica

Dobrý deň chcem sa spýtať chcem vydediť svoju dcéru ktorá ma 20 rokov ktorú som nikdy nevidel ,môžem ju vydediť do budúcno s nuteľného a nehnuteľného majetku aj ked nevlastným teraz žiadny najetok je to možne ,vopred     Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby