Rozvod - ako na to? | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Rozvod - ako na to? - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Rozvod - ako na to?

Dobrý deň,
chcela by som požiadať pána advokáta o radu. Zrejme sa v našej rodine schyľuje k rozvodu, manžel si našiel inú ženu, ale kvôli deťom sa nechce rozvádzať a chce zostať s nami, čo je pre mňa neprijateľná predstava vzhľadom na danú situáciu, nepríjemnú atmosféru, hádky a plač a takisto nechcem, aby to naše deti zažívali. Chcem sa opýtať, aký je rozdiel, ak požiadam o rozvod ja alebo manžel. Budem mať ja ako žiadateľka väčšie starosti, výdavky? Ako by bolo najvhodnejšie postupovať?
Vopred Vám ďakujem za radu a prajem pekný deň.

Odpoveď:
Z hľadiska dosiahnutia rozsudku o rozvode a tým aj samotného rozvodu je úplne jedno, ktorý z manželov návrh na rozvod manželstva podá. Pokiaľ však ide o výdavky spojené s konaním o rozvode, tie znáša každý z manželov sám, každý si platí tie svoje trovy. Ak by ste Vy podávala návrh na rozvod, vznikla by Vám povinnosť zaplatiť súdny poplatok vo výške 66 EUR. Občiansky súdny poriadok v § 138 ods. 1 upravuje možnosť oslobodenia od platenia súdneho poplatku, pričom musia byť splnené dve podmienky na udelenie oslobodenia: a) nesmie ísť o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva (vo Vašom prípade to znamená, že ak sú podmienky na rozvod splnené, tak túto podmienku spĺňate), b) oslobodenie od platenia súdnych poplatkov odôvodňujú osobné pomery žiadateľa (tento predpoklad spĺňate, ak ste v zlej sociálnej situácii a len s ťažkosťami viete vykryť nevyhnutné výdavky na živobytie behom mesiaca). Doporučujem Vám, ak by ste podávali návrh na rozvod a mali by ste záujem o oslobodenie od platenia tých 66 EUR, aby ste do samotného návrhu na rozvod zakomponovala aj túto žiadosť, ak to nespravíte, môžu prejsť ak dva - tri mesiace, kým sa k samotnému rozvodu (konaniu pred súdom) dostanete.

Okrem zaplatenia súdneho poplatku Vám môžu vzniknúť výdavky spojené s právnym zastupovaním, ak by ste sa v konaní dala zastúpiť advokátom. Možno pôjdem proti sebe alebo proti iným advokátom, ale môj názor na advokáta v konaní o rozvode je taký, že ak sa manželia vedia na všetkých záležitostiach rozvodu (súhlas so samotným rozvodom, dohoda o zverení dieťaťa jednému z rodičov, výživné a styk druhého rodiča s dieťaťom) dohodnúť a ak si navrhovateľka vie napísať návrh sama (a vzory na internete nájdete neúrekom), advokáta v takomto konaní nepovažujem za nevyhnutného...pre istotu podotýkam, že túto svoju vetu mal na mysli len v prípade ,,bezproblémového rozvodu“. Ak by však mal byť rozvod spojený s problémami (nesúhlas jedného manželov s rozvodom, boj o dieťa alebo o výživné), ja osobne považujem advokáta v takomto konaní za prospešnú záležitosť, niekedy dokonca za nevyhnutnú. Stretol som sa s prípadmi, keď za osobu napísal podanie advokát, avšak na konanie pred súdom si ho už nezaplatila, chcela ušetriť, a konanie dospelo k takému záveru, že spor, ktorý mala mať vyhratý, prehrala.

Iné výdavky súvisiace s konaním o rozvode by ste mať nemala, ešte čo by som si vedel predstaviť sú výdavky na znalca (ak sa rodičia nevedia dohodnúť na zverení dieťaťa jednému z rodičov prípadne na styku s dieťaťom druhého rodiča, súd môže ustanoviť znalca z odboru psychiatrie, aby sa v znaleckom posudku vyjadril k týmto skutočnostiam, súdu tento znalecký posudok slúži ako pomôcka k rozhodnutiu).

A k Vašej otázke, ako postupovať len toľko, aby ste všetko dobre zvážila, ak by tam bola šanca na udržanie manželstva (a tým myslím šťastného manželstva), najmä kvôli deťom sa treba pokúsiť o jeho udržanie. Ak by to nebolo možné a ak by Váš manžel ten návrh na rozvod podať nechcel, nič iné Vám nezostáva, ako si podať návrh sama.Súvisiace otázky


Chcem sa rozviesť

16.01.2017 15:56 anonym

Dobry den, chcem sa spytat ci by vzal sud do uvahy aj to ze si uz neviem predstavit dalej zit s manzelom vsetko mi na nom vadi, spravanie, nazory, po sexualnej stranke sa mi hnusi, to ze vedla mna dycha a za velku cast moze jeho matka rozvratila nam manzelstvo a ja som sa psychicky uz zrutila.    Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj