Osoba v domove sociálnych služieb - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Naši klienti sú aj

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Osoba v domove sociálnych služieb

Dobrý deň pán Bános,
potrebovala by som poradiť ohľadom pomoci mojej tete, ktorá je umiestnená v domove sociálnych služieb. Ide o to, že dôchodok ktorý dostáva jej nepostačuje na úhradu všetkých nákladov spojených s pobytom v tomto zariadení. Môj ujo, jej manžel, má dosť slušný dôchodok, avšak nejako neprejavuje záujem o tetu, ani o to, aby jej nejakým spôsobom pomohol. Dalo by sa v tejto situácii niečo podniknúť, donútiť ho nejakým spôsobom aby jej doplácal? Ďakujem. Simona

Odpoveď:
V tomto prípade by som videl možnosť na riešenie Vášho problému prostredníctvom vyživovacej povinnosti medzi manželmi v zmysle § 71 zákona o rodine: ,,Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká.“ Preto by som poradil Vašej tete, aby podala na príslušný súd návrh na  výživné, priložila k nemu bloky, účtenky, proste všetko čím preukáže svoje výdavky ako aj to, že výška jej dôchodku nie je dostatočná nato, aby si dokázala sama plne uhradiť náklady spojené s jej pobytom v tomto zariadení. Samozrejme že súd bude v rámci tohto konania skúmať aj to, aké sú pomery Vášho uja, aby sa tým, že ho súd zaviaže k plneniu takejto povinnosti, sám nedostal do zhoršenej situácie.



Súvisiace otázky


Hospodárenie v manželstve

19.11.2015 08:00 anonym

Dobrý deň!Potrebovala by som poradiť,som 15 rokov vydatá,a celý ten čas som mala s manželom jeden účet,na ktorý chodila aj moja výplata.    Čítať viac

Anulácia manželstva

21.01.2016 17:03 anonym

Dobrý deň. Prosím o informáciu. Aké sú dôvody na anulovanie manželstva a do akej doby sa dá o anulovanie požiadať?    Čítať viac

Opätovný sobáš

14.12.2016 08:06 anonym

Dobrý deň som rozvedená no s exmanzelom sme sa zasa rozhodli zosobášiť dá sa to ?

BSM

22.07.2020 20:21 anonym

Dobrý deň, p. Bános potrebovala by som radu k danej veci: môj manžel kúpil byt na hypotéku na svoje meno, ja nie som zapisaná ani do katastra i keď ho nadobudol/kúpil počas nášho manželstva.    Čítať viac

dobrý den chcem sa opýtať co som povinný dat ex partnerke ked si berie našu 5rocnu dcéru každý druhy víkend, ona ktomu pristupuje veľmi ľahostajné nema pre dceru všetko pripravene ani oblečenie ešte nemá ani skriňu lieky povie ze som povinný dat ja lebo mi plati výživné, hračky povedala sudcovi ze nemá lebo načo ich bude kupovať ze nech si sama vyberie na prvom sude ktorí bol pred dvoma mesiacmi vravela ze bude mat pripravene všetko do týždňa na druhom sude povedala to iste ona, vie ze jej nedám dcéru nahú ze jej dám veci aby malá netrpel ale chcem sa spýtať na co ma nárok a na co nie     Čítať viac

Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby