Návrat s dieťaťom na Slovensko | Poradňa | Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ

Návrat s dieťaťom na Slovensko - Právna poradňa

Nachádzate sa tu

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.

Máte otázku?

Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.

Návrat s dieťaťom na Slovensko

Vážená advokátska kancelária, chcela by som sa poradiť. Žijem v Španielsku, mám 6 ročného syna zo Španielom. Teraz sme sa rozišli a ja musím odcestovať späť na Slovensko. Nemám tu prácu a samozrejme žiadny príjem. Chcela by som si zobrať syna na Slovensko, ale jeho otec to nedovolí v žiadnom prípade, a to ani keby som mu kúpila spiatočnú letenku. Ja chcem, aby syn žil na Slovensku. Neviem čo mám urobiť. Vo februári odchádzam a chcela by som nejakú informáciu predtým, ako odídem. Mam to veľmi ťažké. Syn tu žije už od svojho narodenia a tu chodí aj do školy. Jeho otec je už skoro tri roky bez príjmu, živí ho jeho matka a žije spolu so svojou rodinou. Jeho brat je schizofrenik a jeho synovec, čo má len 9 rokov, má chorobu TDAH, takže to nie je dobrý vplyv pre môjho syna. Prosím Vás o radu.

Odpoveď:
Dobrý deň, na trvalé vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (vo Vašom prípade zo Španielska do SR) budete potrebovať súhlas otca dieťaťa, ak Vám on takýto súhlas nedá, budete potrebovať súhlas súdu, bez súhlasu niektorého z nich by ste sa dopustila občiansko-právneho únosu, ktorý je v niektorých štátoch dokonca trestným činom. Ide o to, že v podstatných veciach dieťaťa je vždy nevyhnutný súhlas druhého rodiča, pričom trvalé vycestovanie maloletého do cudziny sa za podstatnú vec považuje. Bohužiaľ je to tak, že pokiaľ sa s otcom nedohodnete, tak potom súd bude jediný, ktorý bude vedieť rozhodnúť o tom, čo je pre Vaše dieťa najlepšie, či už vycestovanie s Vami do SR alebo zotrvanie v Španielsku.

Pokiaľ teda otec dieťaťa súhlas odmietne dať, bude treba postupovať v súlade s legislatívou štátu v ktorom žijete, čiže v súlade so španielskym rodinným právom. Nakoľko nie som odborníkom v oblasti španielskeho rodinného práva, môžem len predpokladať, že bude nevyhnutné, aby ste podali návrh na súd v mieste bydliska dieťaťa, aby Vám ten dal súhlas s trvalým vycestovaním dieťaťa do cudziny (na Slovensko). Nejde však o žiadnu formalitu, bude potrebné súdu jednoznačne preukázať, že trvalé vycestovanie bude v prospech dieťaťa, v opačnom prípade súd Váš návrh zamietne. V otázke, ako postupovať podľa španielskeho práva Vám doporučujem poradiť sa so španielskym advokátom, odborníkom na rodinné právo.

Ako som už skôr spomínal, pokiaľ by ste trvalo vycestovala bez súhlasu otca resp. bez rozhodnutia súdu, dopustila by ste sa tzv. rodičovského únosu, čo by pre Vás znamenalo, že otec dieťaťa by sa mohol súdnou cestou domáhať nariadenia návratu dieťaťa do krajiny obvyklého pobytu mal. dieťaťa, čiže do Španielska. Uvedenú možnosť priamo ustanovuje Nariadenie Rady (ES) č. 2201/2003, ktoré má priamu účinnosť aj na území Slovenska.

Úprimne Vám napíšem aj to, že z môjho pohľadu sú Vaše šance dosiahnuť rozhodnutie o nariadení návratu mal. dieťaťa nízke najmä dôvodu, že sa dieťa narodilo v Španielsku, odvtedy tam aj žije, chodí do školy, má vytvorené rodinné aj sociálne väzby, čiže krajinou obvyklého pobytu Vášho dieťaťa je preto jednoznačne Španielsko. Okrem toho bude dôležitý aj názor dieťaťa, ktoré by mohlo byť v konaní vypočuté (s prihliadnutím na jeho vek by už mohlo vedieť vyjadriť svoj názor). Pokiaľ by dieťa chcelo zostať žiť v Španielsku, súd by mal jeho názor zobrať v úvahu. Napriek tomu všetkému Vám držím palce, nechcel som Vás nastrašiť, len aby ste sa riadne pripravila na to, čo všetko sa môže stať.


Poskytujeme právne služby vo všetkých hlavných právnych oblastiach

Prejsť na všetky služby
Naši klienti sú aj