Riadna príprava dieťaťa na styk s otcom

Nachádzate sa tu

Vážená advokátska kancelária, dobrý deň Vám prajem, chcela by som sa opýtať na pojem riadne pripraviť dieťa na styk s otcom, či som povinná dávať deťom náhradne oblečenie k otcovi.

Dobrý večer, pojem riadne pripraviť dieťa na styk s otcom znamená dieťa umyť, obliecť, obuť a prichystať ho na odovzdanie otcovi, pričom prichystanie neznamená len vyššie vymenované náležitosti, ale aj psychické prichystanie dieťaťa na jeho odovzdanie otcovi. Nie ste povinná dieťaťu nič nachystať na dobu počas jeho pobytu s otcom, ani jedlo, ani ošatenie. LENŽE v prvom rade by ste mala myslieť na svoje dieťa, myslieť na to, aby počas doby, kým nie je s Vami, malo o všetko postarané, podľa mňa presne tak isto, ako keď je dieťa s Vami. Stretávam sa s týmto problémom, keď mi na toto matky namietajú, že otec neplatí výživné a podobne a ešte oni mu majú vychádzať v ústrety v tom, že otcovi všetko nachystajú, aj im odporúčam, že aj keď je to ťažké, odosobniť sa od otca a myslieť LEN na to DIEŤA.

Potrebujete upraviť styk druhého rodiča s Vašimi maloletými deťmi, príp. tento styk obmedziť, no neviete, čo má obsahovať návrh na úpravu styku rodiča s maloletými deťmi? Alebo Vám druhý rodič zámerne bráni v styku s maloletým dieťaťom, a to napriek právoplatnému a vykonateľnému súdnemu rozhodnutiu? Naša advokátska kancelária pre Vás vyhotoví dokumenty potrebné pre podanie návrhu na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu, návrhu na výkon súdneho rozhodnutia o úprave styku rodiča s maloletým dieťaťom, či trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia, a to v cene už od 100,00 EUR.

Komentáre

Dobrý deň, 3 rok riešim zmenu priezviska dcéry, súd mi súhlas udelil avšak bývalí partner si podal žiadosť o úpravu styku. Dcéra má 13 rokov a z otcom sa posledných 5 rokov odmieta stretávať. dnes mi prišli zo súdu papiere, že sa mám k návrhu vyjadriť do 10 dní. samozrejme že s jeho návrhom nesúhlasím, dcéra bola po rozchode zverená do mojej starostlivosti, a stretávanie bolo na našej dohode. otec za ňou chodil len keď mu to pasovalo, niekedy sa aj rok neozval. teraz po rozhodnutí súdu o udelení zmeny priezviska začal riešiť styk. Moja otázka znie, čo v situácii ak súd zmení styk napriek nesúhlasu dieťaťa. čo v situácii, ak otec príde pre dcéru a tá odmietne ísť. posledné stretnutia sa skrývala s plačom pod stolom. v psychologickom posudku mám riadne napísané, že stretnutia sú traumatizujúce pre dieťa. Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,prosím vás,chcela by som s deťmi vycestovať do zahraničia na cca.dva týždne-konkretne do Talianska. S ex mám dvoch synov,mám aj rozsudok,kde si zverené deti do mojej starostlivosti,on sa o deti nezaujíma.Musim mať od neho povolenie na vycestovanie alebo sa mi stačí preukázať právoplatným rozhodnutím súdu? A s druhým ex mám dcérku a viem,že jej otec mi takisto papier nepodpíše a je schopný mi robiť problémy. Stačí mi k tomu prosím takisto právoplatné rozhodnutie súdu a poprípade rodné listy detí,že som ich matkou,nakoľko mám iné priezvisko ako deti,deti majú priezviska po svojom otcovi.Prosim poraďte ďakujem

Dobrý deň prajem. Môžte nám poradiť ohľadom stretávania sa detí s otcom? Som priateľ matky detí a jej ex dosť robí problémy ohľadom stretávania sa s mladším dieťaťom 9 rokov..,, súd rozhodol, že sa môže stretávať s deťmi každý nepárny víkend. Otec si robí tak ako to jemu vyhovuje. Vykrikuje matke, že on má práva ale povinnosti už nie.. síce výživné platí a to je tak všetko. Príklad; keď je mladší chlapec chorý tak matka mu to oznámi, že je chorý, aké lieky a atď..a on povie, že dobre,lebo je chorý a potom príde kričať , že mu nechce dať chlapca, lebo je chorý,, najprv napíše sms, že keď berie antibiotiká a kapky do očí, že nech bude doma, lebo je chorý a na ďalší deň príde kričať a vyhrážať sa s políciou, že mu nechce dať chlapca. Tak je to normálny človek?! Nechodí s deťmi k lekárovi a ani k zubárovi, lebo treba platiť a vyhovára sa, že nemá čas.... všetko riešim ja,vybavujem a platím....som priateľ matky detí. Pritom kričí, že je povinná mu všetko oznámiť..,, veď mu to oznámi, že deti sú choré a starší syn potrebuje implantát ktorý stojí 1200€ a on napíše, že nech si šetrí.. Takže práva chce ale povinností žiadne?! Dosť často otec oznámi staršiemu synovi ,, má 16 rokov,,, nie matke,, že si príde pre mladšieho syna a vtedy znova kričí a nadáva, že zavolá políciu..,, no lenže ja si myslím, že to má oznámiť matke. Inak dosť často zneužíva staršieho syna pre seba a to tak, že ohovára matku a hovorí, že mu nechce dať mladšieho syna. Mladší syn hovorí, že nechce tam chodiť a sa sťažuje na syna jeho priateľky a dosť chodí v psychickom rozrušení........

Odpoveď pre mato: Dobrý deň, žiaden právny predpis neurčuje presný rozsah styku maloletého s rodičom. Zákon o rodine len stanovuje, že rodičovské práva a povinnosti patria obom rodičom rovnako. Rodičia sa môžu dohodnúť na čase styku s maloletým dieťaťom, no pokiaľ dohoda nie je možná, súd určí rozsah styku s prihliadnutím na ich návrhy, ich časový harmonogram a ďalšie okolnosti, no pri rozhodovaní o úprave styku rodiča s dieťaťom zohľadňuje najmä najlepší záujem dieťaťa. Vyjadrenie matky dieťaťa nie je pre súd záväzné, ale súd ho v každom prípade bude zohľadňovať pri rozhodovaní o úprave styku.

dobry den poziadal som sud o upravu styku. napriklad parnu sobotu od 9:00 do nedele 16:00. matka pisala, ze nesuhlasi a ze mam si syna brat uz v piatok od 15:00 a odovzdat v nedelu o 19:00. moze mi ona takto navyse prikazovat?

Odpoveď pre Štefan Kozak: Dobrý deň podľa zákona o rodine ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Súd nie je oprávnený rozhodovať o tom, či povolí alebo nepovolí vysťahovanie maloletého dieťaťa do cudziny. Môže rodičovi udeliť iba súhlas na podanie žiadosti o povolenie na vysťahovanie dieťaťa do cudziny, ak zistí, že podanie takej žiadosti je v záujme maloletého dieťaťa. Súhlas druhého rodiča sa vyžaduje aj v prípade, že dieťa bolo zverené do osobnej starostlivosti rodiča, ktorý chce s dieťaťom vycestovať. V opačnom prípade sa rodič, ktorý sa s dieťaťom vysťahuje, bez udeleného súhlasu dopúšťa tzv. rodičovského únosu a druhý rodič sa môže domáhať nariadenia návratu dieťaťa. Pokiaľ jeden z rodičov neoprávnene premiestni, resp. zadržiava maloleté dieťa mimo jeho obvyklého pobytu, je nevyhnutné, aby druhý rodič v čo najkratšom čase podal žiadosť o nariadenie návratu maloletého dieťaťa na príslušnom ústrednom orgáne krajiny obvyklého pobytu maloletého dieťaťa. Pojem obvyklý pobyt nemá nič spoločné s trvalým pobytom dieťaťa, národnosťou či občianstvom dieťaťa. Obvyklý pobyt možno definovať ako domov maloletého dieťaťa, teda ten štát, v ktorom maloleté dieťa žije prevažnú časť života, v ktorom má vytvorené najsilnejšie sociálne a jazykové väzby. V každej krajine, ktorá je signatárom Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, je vytvorený príslušný ústredný orgán, ktorý má právomoc prijať takúto žiadosť. Riadny výkon rodičovských práv a povinností predpokladá konsenzus rodičov vo veciach súvisiacich s týmto výkonom. Ak sa však rodičia z akéhokoľvek dôvodu nevedia dohodnúť o podstatných veciach súvisiacich s výkonom ich rodičovských práv a povinností, rozhodne o takejto spornej podstatnej veci na návrh niektorého z rodičov súd. Nemôže teda rodič bez súhlasu druhého rodiča rozhodnúť ani o štátnom občianstve maloletého dieťaťa. Zároveň každé dieťa bez ohľadu na vek potrebuje pri ceste do zahraničia vlastný pas. Cestovný pas detí mladších ako 15 rokov slúži aj ako doklad totožnosti. V prípade, že pri kontrole nebude mať vlastný cestovný pas, rodič môže mať nepríjemnosti pri dokazovaní, že dieťa patrí jemu.

Mozem sa opytat.Som slovák v ČR. Mal som priatelku ktora akoze na vianoce bude u mámy a vrátí sa aj s doma dětmi (Sebastian,r.n 02.2017 a Mária,12.2017).Po por dnoch som nasiel nějaké věci na ktore mi nevěděla vysvetlit-nezaplacene úcty,náznaky na požívání pervitinu a jiné věci.Namísto vysvětlení jsem byl před každým za tyrana a to i rodině z moji strany.Dobrý priznavam nejsem žádná citlivka a za pravdu a komunikaci jsem ochotnej byt hlasitý.Nepopiram ze poslední pol rok jsem si vědomý ze som sa aj já začal chovat trošku jinak.60000 za tři tyzdne fuč a na moji otázky kde a jak som vysvětlení nedostal.ted asi už vim ale to je jedno.Může pritelkine(manzelia niesme) změnit rodné listy děti narozených v Čechách vyměnit za polské bez mojho vědomí a?a mne tvrdit ze originály jej vzali na úřadě a namoesto nich jej dali polské?Moze vobec vycestovat bez akehokolvek pasu alebo dokladu pre deti a bránit styku otca s dětmi?v rodnom listě som uvedeny ako otec.mozem změnit detom obcianstvo aj ked niesom za?

Odpoveď pre Karola: Dobrý deň, pokiaľ obsah dohody rodičov o úprave styku rodiča s maloletým dieťaťom tvorí konkrétna úprava stretávania sa, teda presná špecifikácia pobytu dieťaťa s oprávneným rodičom, ako i času a miesta jeho prevzatia a následného odovzdania, je to ideálnym spôsobom riešenia otázky úpravy styku, keďže je to vynútiteľná štátnou mocou v prípade jej marenia. Ak je dohoda konkrétna, zrejmá a nepochybná, tak je potom vykonateľná. Pokiaľ máte upravený styk počas letných prázdnin, ako aj počas vianočných sviatkov osobitne, tak je pravdou, že počas uvedeného obdobia nebude platiť úprava styku stanovená počas bežneho roka.

dobrý den PROSIM VAS mam taky zamotany problem... s byvalou sme mali pred dvomi rokmi súd ohladom nasej dcéry a a tam padlo rozhodnutie podla dohody medzi nami u mediatora.. To v praxi znamená že ja otec mám opravnenie sa snou stretavat- každý nepárny týžden od piatka 15:30 do nasledujúceho utorka do 8:00 ...a ide aj o to že sa tam určili aj sviatky a prazdniny konkrétne - počas vianočných sviatkov každý rok od 25.12 od 8:00 hodiny do 26.12 do 18:00 hodiny. Počas letných prázdnin každý rok od 15.7 od 8:00 do 21.7 do 18:00 a od 1.8 od 8:00 hodiny do 7.8 do 18:00 hodiny.......NO a teraz budeme mat zase súd a ked sme boli u mediatorky tam mi obidve tvrdili zevraj sviatky a prazdniny maju prednost pred bežnými dnami čo podla nich znamená že cez tie letné školské prázdniny od júla do prvého septembra kedy sa ide do skoly mi ju má dat iba na tie dva týždne ako som napísal a cez tieto dvojmesačné prázdniny NEPLATÍ to, že ju mám mat aj každý neprárny týžden od piatka do nasledujúceho utorka....dokonca že by som mal dceru dat teraz na vianoce matke aj ked to výchádza akurat na ten môj týžden lebo nepárny piatok je od 21.12 do utorka 25.12 cize na vianoce by mala byt umna ale podla nich dohoda o sviatkoch a prazdninách ma prednosť a na vianoce by som ju mal dat neviem prečo jej...ako je to prosím vás aj s tými letnými prázdninami??? ak je v nich stanovené tie dva tyzdne kedy ju mám mať tak ten styk od piatka neparneho tyzdna do dalšieho utorka sa ruší??? dakujem

Odpoveď pre Mareka Knapika: Dobrý deň, rodičia sú pri výkone rodičovských práv a povinností zásadne rovnoprávni. O bežných veciach dieťaťa môže rozhodovať ktorýkoľvek z rodičov, a to i bez súhlasu druhého rodiča, ale v podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností je potrebná dohoda rodičov. Zmena mena alebo priezviska dieťaťa patrí medzi podstatné veci. Ak sa rodičia nedohodnú na zmene priezviska maloletého dieťaťa, može tento suhlas nahradiť súd. Podľa § 11 ods. 3 Zákona o mene a priezvisku (č. 300/1993 Z. z.), žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého podávajú jeho rodičia, ak sú jeho zákonnými zástupcami, ako spoločnú žiadosť. Ak ide o maloletého staršieho ako 15 rokov, musia k žiadosti priložiť jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom. Ak o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého žiada iba jeden z jeho rodičov, k žiadosti priloží aj a) písomný súhlas druhého rodiča s jeho úradne osvedčeným podpisom alebo právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce jeho súhlas, ak súhlas nedal alebo ak sa súhlas nedal získať, b) úmrtný list druhého rodiča, ak zomrel, c) právoplatné rozhodnutie súdu o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony druhého rodiča, ak bolo takéto rozhodnutie vydané.

Odpoveď pre Marcela Rábeka: Dobrý deň, výkon rodičovských práv a povinností nie je závislý od skutočnosti, či sú rodičia maloletého manželia alebo nie, a ani od skutočnosti, či spolu žijú alebo nežijú, resp. či jeden z nich žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti a druhý nie. Rodičia sú pri ich výkone zásadne rovnoprávni (pokiaľ niektorému z rodičov neboli obmedzené rodičovské práva rozhodnutím súdu). Rodič, ktorému je dieťa zverené do osobnej starostlivosti, obstaráva bežné záležitosti zvereného dieťaťa, ale v podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností je potrebná dohoda rodičov. Podľa § 35 Zákona o rodine, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Súd je povinný skúmať, či v danom konkrétnom prípade ide o podstatnú vec. Ak nejde o podstatnú vec, musí súd konanie zastaviť pre nedostatok právomoci vo veci rozhodnúť. Podstatnou vecou sa rozumie všetko, čo je z objektívneho hľadiska dôležité a podstatné nielen pre rodiča, ale najmä pre dieťa. Podľa nášho názoru, ako i v súlade s vyššie uvedeným paragrafom, výber oštrujúceho lekára spadá pod podstatnú vec, o ktorej by mali rozhodovať rodičia spoločne.

Dobrý deň,chcem sa opýtať ako mám postupovať keď chcem,aby moja dcérka 12 ročná nosila moje priezvisko a nie matkine.Niesme manzelia,som zapísaný ako otec dieťaťa v rodnom liste a priateľka bez môjho vedomia dala priezvisko svoje.ďakujem

Dobrý den prosím vás chcem sa spýtat ako je to so zmenou detského lekára?? s byvalou priatelkou sme sa rozišli a dieta mam na rozšírenu starostlivosť ale v osobnej starostlivosti ho má matka.... mam pravo ho zastupovat v bezných veciach nemam ziadne obmedzenie zo sudu ale nevyhovuje mi doktora dietata je tam osobný problém... mozem zmenit doktora aj bez suhlasu matky kedze pravdepodobne so zmenou suhlasit nebude? dakujem za odpoved

Odpoveď pre Máriu: Dobrý deň, otec môže podať návrh na súd o určenie otcovstva. Bez určenia otcovstva mu súd styk neurčí. Najprv musí byť určené otcovstvo, aby otec mohol mať s dieťaťom styk. Pokiaľ vy budete na súde tvrdiť, že on ním nie je, pravdepodobne súd DNA testy nariadi. Ak otec nie je v rodnom liste napísaný, nemá žiadne práva, ani povinnosti, ale ak mu súd uzná otcovstvo, zároveň ho zaviaže prispievať na výživu dieťaťa, a takisto môže otec následne žiadať, aby mu bol upravený i styk s maloletým.

Zabudla som podotknúť, že otec je Slovák žijúci v USA a na Slovensko prišiel nedávno, pretože čakal na Americké občianstvo. Syn nemá nikde uvedené jeho meno no napriek tomu ma žiada o DNA testy. Má na to právo? Prosím Vás touto cestou o Váš názor. Ďakujem veľmi pekne.

Dobrý deň, zaujímalo by ma ako to je s právom otca na dieťa. V tehotenstve ma otec dieťaťa odmietol a obvinil, že dieťa nie je jeho a viac sa už o mňa nezaujímal (žiaden kontakt nič). Môj syn ma dnes 3.5 roka a otec sa zrazu objavil a žiada ma o styk so synom. Môžete mi poradiť, čo môžem v takomto prípade robiť? Ďakujem.

Odpoveď pre Luboša: Dobrý deň, ak rodičia maloletej spolu nežijú súd by mal upraviť rozsah ich vyživovacej povinnosti alebo schváliť dohodu o výške výživného, a teda aj v prípade, ak by ste sa s matkou maloletej dohodli na určitej výške výživného, túto dohodu musí schváliť súd. Podľa Vášho opisu ste však uviedli, že súdne konanie prebehlo iba o úprave styku s maloletou a k určeniu výšky výživného neprišlo. Z tohto dôvodu si dovoľujem uviesť, že pokiaľ nemáte súdom stanovenú/potvrdenú mesačnú výšku výživného, matka maloletej nemôže (oprávnene) podať na Vás trestné oznámenie za trestný čin nezaplatenia výživného (ani podanie návrhu na vykonanie exekúcie), keďže nemá k dispozícii žiadne právoplatné a vykonateľné rozhodnutie o určení Vašej vyživovacej povinnosti. Z tohto dôvodu som názoru, že toto trestné oznámenie bude odmietnuté. Zároveň dodávam, že právo na výživné sa nepremlčuje (premlčujú sa práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného). Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výnimku zákon ustanovuje pri výživnom pre maloleté dieťa, ktoré možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa, t. j. matka maloletej by mohla žiadať výživné od narodenia maloletej, avšak, ako sme uviedli, iba za predpokladu, že by mala k tomu súdne rozhodnutie o Vašej povinnosti platiť mesačné výživné. Záverom si dovoľujem uviesť, že ak máte obavy, že matka maloletej by Vám v budúcnosti bránila v styku s maloletou, môžete v zásade využiť dve možnosti, a to: - podanie návrhu na súd v zmysle § 25 ods. 4 zákona o rodine o úprave styku s maloletou, čím možno zmeniť pôvodné rozhodnutie súdu, - podanie návrhu na súdny výkon rozhodnutia (k nemu sa vyžaduje právoplatné a vykonanie rozhodnutie o určení Vášho styku s maloletou). V nadväznosti na vyššie uvedené Vám preto odporúčam starostlivo si uchovať všetky dôkazy, ktoré máte k dispozícii pre prípad súdneho konania.

Odpoveď pre Eduarda: Dobrý deň, zákon o rodine zakotvuje právo oboch rodičov na styk s dieťaťom, ako aj na informácie o ňom, spôsob realizácie týchto práv je však predovšetkým vecou dohody rodičov, zákon v tejto súvislosti neupravuje žiadne konkrétne pravidlá. Pokiaľ otec matku bezdôvodne neinformuje o podstatných veciach týkajúcich sa maloletých detí môže matka podať návrh o zmene úpravy styku s maloletým na súd. V takom prípade musí matka uniesť dôkazné bremeno a preukázať dôvodnosť takej zmeny. Je potrebné uviesť, že o bežných veciach môže rozhodovať každý z rodičov, o podstatných veciach, je ale potrebný súhlas oboch rodičov (pokiaľ ide o dovolenku, v tomto prípade nejde o podstatnú záležitosť, o podstatnú záležitosť by išlo len v prípade ak by chcel rodič s dieťaťom vycestovať dlhodobo, prípadne sa vysťahovať a pod.). Pokiaľ nie je udelený v podstatných záležitostiach súhlas oboch rodičov, môže byť podaný návrh na súd aby o podstatnej záležitosti rozhodol súd namiesto rodičov. Rodič by mal toho druhého informovať o dieťati, v prípade ak rodič toho druhého neinformuje, môže tento rodič podať tiež návrh na súd, aby tento uložil povinnosť a rozhodol, že je rodič povinný informovať toho druhého rodiča v presne stanovených intervaloch o presne vymedzených informáciách, napr. o pobyte, zdravotnom stave a pod. V prípade, ak máte určený styk ako striedavú osobnú starostlivosť, môžete žiadať v prípade vyššie uvedeného stavu, zmenu zverenia dieťaťa len metke, z dôvodu, že otec napr. obmedzuje jej rodičovské práva. V obdobných prípadoch odporúčame, aby ste navštívili Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a spísali správu, prípadne, aby sa pokúsili otca kontaktovať i títo a dohovoriť mu. Taktiež môžete mať nariadené psychologicko-poradenské sedenia, nakoľko vzájomné správanie rodičov by malo korešpondovať s najlepším záujmom dieťaťa, no pokiaľ si rodičia robia vzájomne napriek, nie je to v súlade s najlepším záujmom dieťaťa.

Dobrý deň, prosím vás o odpoveď. Otec dvoch má dieti na mesiac cez leto pričom deti dal do detského pobytového tábora. samozrejme bez oznámenia matke. Bol povinný o tom informovať matku najmä za situácie keď deti majú celiakiu a vyžadujú prísnu dietu,.? Samozrejme deťom vzal monbil ktorý im matka dala, teda zabránil im užívať majetok ktoirý patrí deťom. aby sa s deťmi mohla kontaktovať, pričom ústna dohoda rodičov bola že s deťmi môžu hovoriť v dobe od 19.00 do 20.00. Zároveň odmietol matke oznámiť kde sa deti nachádzajú / v akom tábore aby si mohla zistiť informácie o deťoch sama ako aj odmietol poskytnúť kontakt na zodpovednú osobu ktorej zveril deti do starostlivosti. Čo sa s tým dá urobiť a čo konkrétne otec detí porušil ak vôbec niečo porušil pri nedokonalosti našich zákonov? Prosím pomôžte matke týchto detí aspoň s ohľadom na budúcnosť. Ďakujem Eduard.

Dobry den. Chcem sa spytat ak mi matka odopierala dieta (3r.) od narodenia (mam na to vela dokazov+svedkov) a pernamentne ma od malej odstrkovala. Nakupil som pre malu vsetko potrebne. Pre postielku som bol na 3x v polsku lebo nemali aku si ona zelala. Kocik si vyberala s jej matkou za 1200€ mne ho dali uz len kupit. Ked sme niekam sli vsetko som platil ja. A spustu iných veci. No potom ked som vsetko potrebne zabezpecil a vytvoril jej podmienky u jej rodicov navymyslala si na mna vselijake hluposti a uz bola pre malu podstatna iba jej rodina. Mna davala stranou a robila vsetko pre to aby som malu nevidel a nemohol sa z nej tesit. Ked som aj prisiel koli malej stale ma urazala a vyhanala. Proste nemohol som sa svojej dcery pomaly ani dotknut no jej rodina mohla vsetko. Nedavno prebehol sud kde sa ma snazila ociernovat ako ja som nemal zaujem atd. a snazila sa zabranit mi v kontakte s dcérou a ak jedine za jej pritomnosti.Na sude sa vsetko ukazalo a jej klamstva sa odhalili. Malu budem mat kazdy druhy vikend (este neviem ci bude respektovat sudne rozhodnutie). Ale ked ze jej to na sude nevyslo ba dokonca dostala riadne kapky od sudcu za spravanie a ze mi odopiera malu a jej pravnik sa na nu vykaslal lebo naklamala aj jemu a ked ze nevie prehravat podala na mna trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho od narodenia dietata. (3r.) Preto sa Vas pytam. Mozem sa voci tomu nejako branit? Napríklad branenie otcovi v styku s dietatom? (co viem aj preukazat) O vyzivnom sme sa nikdy nerozpravali. Starat som sa chcel no nechcela mi to umoznit. Skor ja sa citim uskodeny preto ze mi ukradla tie najkrajsie roky zivota mojej dcery a vsetky tie radosti od jej narodenia ktore sme mali zdielat spolu poskytla jej rodine.. Vychadza mi to tak ze..nikdy som sa k nicomu nemohol vyjadrit.. Odmietala mi podavat akekolvek informacie ohladom malej. S malou som nikam nemohol ist a pustit ma k nej nechcela. Ale vyzivne spatne zaplatit chce. Velmi pekne dakujem za odpoved.

Odpoveď pre Luboslavu: Dobrý deň, riadna príprava dieťaťa na styk s otcom zahŕňa predovšetkým každodenné záležitosti - matka by mala dieťa napr. umyť, obliecť, obuť a prichystať na odovzdanie otcovi, a to aj psychicky. Nie je povinná dieťaťu nič nachystať na dobu počas jeho pobytu s otcom, takýto prístup však určite nie je správny. Matka by totiž mala myslieť predovšetkým na svoje dieťa a na to, aby aj počas pobytu u otca malo o všetko postarané. Odporúčam Vám, aby ste sa snažili s matkou dieťaťa dohodnúť, pretože takýto stav jednoznačne nie je v najlepšom záujme dieťaťa. Dcérka určite vníma negatívnu atmosféru, ktorú táto situácia evokuje, preto by bolo vhodné odstrániť, resp. minimalizovať konflikty medzi rodičmi. Riešením môže byť aj to, že otec zabezpečí základné oblečenie pre dcérku, ktoré bude používať iba počas doby, kedy je u otca, tým pádom nebude nutné oblečenie kupovať na každú návštevu. Zároveň odporúčam upraviť si i styk s dieťaťom súdnym rozhodnutím.

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, môj partner má 8ročné dievča z predchadzajuceho vzťahu, poctivo na ňu plati mesacne 110euro, matka rozhoduje, ze kedy ku nam dievča pride na víkend, lebo to nemajú určené súdne, je to stále na nej. A veci na prezlečenie jej nezabali, lebo zevraj nech sa postará otec, on že je povinný jej všetko nakúpiť... ale výživné na ňu poctivo platí. Je to tak, alebo? Ďakujem za radu. Pekný der.

Odpoveď pre PETER 77: Dobrý deň, zákon zakotvuje právo oboch rodičov na styk s dieťaťom, ako aj na informácie o ňom, spôsob realizácie týchto práv je však predovšetkým vecou dohody rodičov, zákon v tejto súvislosti neupravuje žiadne konkrétne pravidlá. Ak bol styk s dieťaťom upravený súdnym rozhodnutím, obaja rodičia majú samozrejme povinnosť toto rozhodnutie rešpektovať. Pokiaľ sa s matkou neviete dohodnúť, môžete sa obrátiť na súd, aby rozhodnutím upravil, alebo ak došlo k zmene pomerov, zmenil styk s maloletým dieťaťom, resp. vo výroku rozhodnutia zakotvil konkrétne miesto stretávania sa.

Dobrý den,,,chcel by som sa spýtať,ak EX po rozvode išla pracovať do Rakúska kam zobrala aj deti ktore tam snou žiju,,,má právo na to žiadať ma ,aby som chodil pre deti do Rakúska,a popri tom sú deti Slovaci,doteraz sme sa vždy dohodli že mi ich prinesie na hranice.Len jedneho dna ju napadlo takato vec aby som si chodil pre ne tam,,má na to právo ,chcem sa spýtať da sa stym niečo robiť,,,Dakujem pekne

Rodicia su dvaja nepaci sa mi ako sa to tu formuluje v samotnom zakone.

Odpoveď pre Xxx: Dobrý deň, súd pri rozhodovaní o rozvode manželstva, z ktorého pochádzajú maloleté deti, súčasne rozhoduje aj o úprave rodičovských práv a povinností k maloletému. Dieťa následne zverí do osobnej starostlivosti jedného rodiča alebo do striedavej starostlivosti. Pri rozhodovaní súd dbá hlavne na záujem maloletého, na zachovanie jeho vzťahu k obom rodičom, na zachovanie rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s oboma rodičmi. Ako rodičia máte rovnaké rodičovské práva bez ohľadu na vzťah medzi Vami. Podľa §24 ods. 5 Zákona o rodine súd pri zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému dieťa nebude zverené do starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Tento rodič má právo domáhať sa na súde práva na pravidelné informovanie sa o dieťati. Podľa § 25 ods. 5 ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Na základe §26 je možné, aby súd aj bez návrhu zmenil svoje rozhodnutie alebo dohodu o úprave rodičovských práv a povinnosti a to v prípade, ak dôjde k zmene pomerov. Je dôležité poznamenať, že rodič. ktorý má dieťa zverené do osobnej starostlivosti, je na základe judikatúry povinný vytvárať priaznivé podmienky na styk druhého dieťaťa s rodičom a viesť ho k správnemu vzťahu s týmto rodičom. Miestne príslušným na konanie vo veciach maloletých je súd, v ktorého obvode má maloletý v čase začatia konania bydlisko určené dohodou rodičov alebo iným zákonným spôsobom.

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Som rozvedený, s bývalou manželkou máme 4ročnú dcérku, ktorá bola po rozvode určená do osobnej starostlivosti matky. S dcérou sa pravidelne stretávam ako určil súd riadne platím výzivné. Podotknem, že sme sa rozviedli z dôvodu, že matka maloletej ma podvádzala a mala druhý vzťah. Všetko by bolo fajn, až na to že mi matka zakazuje komunimovať s dcérou mimo času určeného súdom. Keď volam na jej mobil aby som hovoril s dcérou nedvihne. Aj napriek tomu sa snažím aspoň raz dva krat do týždňa zavolať aj keď dopredu viem výsledok. V škôlke zakazala so mnou komunimovať a podávať akékoľvek informácie takisto mi ich nedá ani matka. Dcérke som preto kúpil mobil aj napriek tomu že by ho v 4och rokov mať nemala. Ten jej samozrejme zakázala. Okrem toho dcérke rozpráva veci, ktoré vedu k tomu aby ma pred ňou očiernila alebo úplne vymazala. Ako napr. jej nový priatel je jej ocinko, ona sa bude volať inak ako maminka atď. Malú milujem a aj ona mňa. Chcem sa opýtať či je nejaká možnosť zakročiť alebo aj súdom určiť napr. Volania s otcom, informovanie otca a podobne? Či môžu požiadať o stretávanie sa s dcérkou aj rodinný príslušníci súd aj napriek tomu že ja ako otec mám už súdom určené stretávanie sa? Odpovede typu dohoda s bývalou sú bezpredmetné nakoľko sa o to snažím už dva roky bezvýsledku. Ďakujem

Odpoveď pre Zuzanu Jeskovu: Dobrý deň, podľa zákona o rodine plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Otec Vášho dieťaťa má teda rovnako vyživovaciu povinnosť ako Vy. Pokiaľ ju neplní, a teda neplatí výživné Vášmu dieťaťu, môže sa dopúšťať trestného činu zanedbania povinnej výživy, ktorého sa dopustí ten, kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného. I starí rodičia, ako osoby blízke majú právo stretávat sa s Vasim dietatom, svojim vnučatom. Pokiaľ stretávanie sa Vášho dieťaťa s jeho starými rodičmi nie je určené súdnym rozhodnutím, môžete im zabezpečiť styk s dieťaťom kedy to uznáte za vhodné a možné. Avšak je pravdoi, že starí rodičia sa tiež môžu domáhať určenia styku s ním súdnou cestou. Odporúčam Vám preto dohodnúť sa s nimi, a pokiaľ to nie je možné, môžete sa obrátiť na mediátora, ktorý Vám môže pomôcť so zmierlivým riešením Vašej situácie. Súd by mohol zveriť Vaše dieťa do starostlivosti iného len v prípade, že by ste sama preň nedokázala zabezpečiť vhodné podmienky pre jeho výchovu a výživu. O osvojení maloletého dieťaťa rozhoduje súd po splnení zákonom predpísaných podmienok. Keďže otec Vášho dieťaťa žije, vyžaduje sa jeho súhlas s osvojením. Súhlas sa podľa zákona nevyžaduje, ak počas najmenej šiestich mesiacov neprejavoval skutočný záujem o maloleté dieťa najmä tým, že ho nenavštevoval, neplnil si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložil úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohol osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak mu v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka.

dobry den co mam robit ked sa nechcem natahovat so starymi rodicmi mojej dceri ani ocom a neviem ako sa snimi mam dohodnut co ako aby bolo dobra ja momentalne mam noveho priatela a on sa stara o malu vsetko jej plati a tak a ja sa snimi nechcem natahovat ani vlacit posudou ked netreba ale nechcem im davat malu iba cez vikedy im ju chcem davat preto ze otecko nejavi zajem o malu ani neplati na nu a jeho rodicia sa mi vyhrazaju ze ma daju na sud ja momentalne byvam s bratom a jeho zenou a priatelom a hladam si pracu a neviem co mam robit aby mesa nevadili ale aby to bolo dobre skazdej strany oni sa mi vyharzaju ze ked nemam svoje byvane ze sud mi vezme malu a preto vas prosim o pomoc a aby som to dokazala urobit tak ako to ja chcem a ne oni a nemusela sa bat ze mi ju vezmu prosim pomozte mi v tom smere a chcem sa opytat kedy si malu moze osvojit moj priatel ked otecko na nu neplati ani sa onu nestara a ked je u nich tak je iba s dedkom a babkou a detko a babka si urcuju pravidla a tocia zomnou a ja neviem co mam robit aby sme nemuseli bit zazle a aby som dosiahla svoje aby bolo pomne ne po nich len ja sa nechcem vadit ani bit za zle preto vas ziadam o pomoc zaporosm odpovecte mi na moj imal zuzuvictoria@centrum.sk alebo na moje tel cislo 0950631896 a skoru odpoved alebvo radu vam dakujem velmi pekne s pozdravom zuzana jeskova

Odpoveď pre Felixa: Dobrý deň, pokiaľ s matkou dieťaťa sa neviete dohodnúť o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti alebo o styku s dieťaťom, budete sa pravdepodobne musieť obrátiť na príslušný súd. Vo veciach rodičovských práv a povinností rozhodne súd v štáte obvyklého miesta pobytu dieťaťa, pričom štátom obvyklého pobytu dieťaťa je štát, v ktorom dieťa dlhodobo žije, má tam vytvorené rodinné a sociálne zázemie, kde je dieťa zdravotne poistené, má svojho lekára, a pod. Pokiaľ dieťa žije s matkou v Rakúsku, potom príslušným súdom na konanie by bol rakúsky súd, v obvode ktorého má dieťa obvyklý pobyt.

Dobry den. Som otec rocnej dceri. Byval som s jej mamou v rakusku. Kde sa mala aj narodila. Zobraty sme neboli. Jej matka si nasla druheho. A odisla s dcerou byvat na inu adresu v rakusku. Bere s rakuska aj rod.pridavky aj matersku mala ma tr pobyt v rakusku. Ja a jej matka na slovensku. Mala ma slovensku narodnost. Matka sa o nu nestara pise mi sms ze sa chce zabit a podobne veci. Mala neni sudne zverena nikomu. Chcem sa opytat ked si ju chcem ja dat do osobnej starostlivosti mozem si podat na sud tu na slovensku? Ak nie tak kde? Dakujem za odpoved

Odpoveď pre Renátu: Dobrý deň, zákon o rodine upravuje inštitút zákazu a obmedzia styku rodiča s maloletým dieťaťom tak, že pokiaľ je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom. Podľa tohto ustanovenia zákona obmedzenie alebo zákaz styku rodiča s dieťaťom môže byť odôvodnený len vážnymi okolnosťami na strane dieťaťa. Súd pri rozhodovaní o takomto návrhu rodiča vždy zisťuje dôvod, prečo bol návrh podaný. Súd styk s dieťaťom zakáže len výnimočne, pokiaľ maloletému dieťaťu v dôsledku tohto styku s rodičom hrozí ujma na fyzickom zdraví, na psychickom zdraví dieťaťa alebo môže ísť aj o ujmu v oblasti morálnej či osobnostnej a pod.

Dobry den. Chcem sa spytat. Moj snubenec ma dvojrocneho syna s byvalou . Jeho byvala podala jeho na sud aby sud zakazal styk otca s maloletym . kedy moze sud zakazat styk otca s maloletym ? z akych okolnosti?

Odpoveď pre Laru: Dobrý deň, v prvom rade môžete aj spolu s návrhom na rozvod požiadať o neodkladné opatrenie v zmysle ustanovenia § 366 a § 367 Civilného mimosporového poriadku, na základe ktorého Vám bude ešte pred rozvodom zverené dieťa do osobnej starostlivosti a zároveň súd do času rozvodu určí aspoň minimálne výživné pre Vaše dieťa. Samozrejme, Vašej tvrdenie o tom, že manžel je agresívny nebude pre súd dostačujúce, určite bude potrebné vykonať aj výsluchy účastníkov konania a ďalších osôb, a predložiť i písomné dôkazy preukazujúce správanie manžela a podstatné bude aj stanovisko kolízneho opatrovníka. Vo Vami podanom návrhu na rozvod a úpravu rodičovských práv a povinností určite opíšte najmä všetky rozhodujúce skutočnosti, to ako sa Váš manžel podieľa, resp. nepodieľa na výchove a starostlivosti o maloleté dieťa, ako spolu nehospodárite a nezabudnite najmä v rozhodovaní o výške výživného zdokladovať všetky nevyhnutné výdavky na maloleté dieťa a výdavky na domácnosť.

Dobry den! Prosim o radu. Mamzelom sa budeme rozviest, zatial na sud papier neposlala. Manzel skoro vsetky peniaze mina na cigareti a na pivo. Peniaze mi neda, alebo len 20-30€ na jedlo z coho aj on zje. Na plienky neda, na bebu neda (syn ma 15mes.), s malim nie je. Ked pride domov, da mu pusu a koniec. Stala sa hadame, iraza ma, uz aj facku som dostala, dneska naschval aj postielku rozbil...neda na nic pozor, vsetko co mam ja alebo mali, ked mu preskoci tak to znici... Chcem dozvediet, ci ked chcem tak sud zakaza mu dieta alebo musim na to mat aj dokazi, ze je agressivni a alkoholik? Lebo on urcite povie ze klamem a ja velmi bojim o maleho, ja sa snazim mu vsetko dat...aby aspon on netrapil ako ja...

Dobry den. Ide o zle skusenosti, ako su, ze dieta chce nasilu odviest prec, ked sa brani, krici a je volgarny pred dietatom, nezohladnuje zdrav. stav dietata a nedba na zakladne potreby dietata. Nema v zaujme zistit a dozvediet sa viac o synovi alebo ho dava nezodpovedne na mokre smykacky napr. Pri upozorneni je agresivny a pod... To je k mojej poslednej otazke, na vasu odpoved som zabudla akosi reagovat. Vdaka A ak sa smiem opytat, davala som na exekuciu ex, pretoze neplatil uz ani riadne vyzivne, ani dlh z omeskaneho vyzivneho. Po 3/4 roku co neplatil som podala. Ked mu po 2mes dosla exekucia, doplatil dlh a dal namietky. Co je priorita pri vyzivnom, bezne vyzivne ci zameskane vyzivne, ktore mal moznost splacat? 100€ bezne vyzivne a 50€ omeskane vyzivne mal platit mesacne. Avsak posielal len 100€, neskor uz len 50€ mesacne. Ako mozem dalej postupovat? Mam sa vyjadrit OS. Dakujem.

Odpoveď pre Lusy : Dobrý deň, Vy ako rodič, ktorý má dieťa zverené do osobnej starostlivosti máte povinnosť dieťa riadne pripraviť na styk s druhým rodičom. Ako som uviedol v predchádzajäcej odpovedi, v zmysle judikatúry súdov Vašou úlohou, ako úlohou rodiča, ktorý maloleté dieťa vychováva a má v osobnej starostlivosti, je okrem iného, aby so zreteľom na záujem dieťaťa na prospešnom styku s druhým rodičom, teda otcom dieťaťa vytváral priaznivé podmienky na styk tohto rodiča s maloletým dieťaťom, a to hlavne vedením dieťaťa k tomu, aby malo správny vzťah k tomuto rodičovi. Spomínate, že dieťa nemá dobré skúsenosti s otcom a odmieta ho. Nakoľko neuvádzate žiadne podrobnosti, ťažko sa môžem k veci vyjadriť, avšak pokiaľ má takéto správanie dieťaťa objektívnu príčinu, taktiež by ste sa mali s otcom dieťaťa dohodnúť, akým spôsobom bude prebiehať jeho styk s dieťaťom tak, aby to bolo v najlepšom záujme dieťaťa, prípadne sa tohto styku istý čas zučastnovať, aby si dieťa navyklo. Bezohľadu na vek dieťaťa sa dobrý psycholog vie vyjadriť k stavu dieťaťa ako aj odporučiť najlepšie postupy riešenia vzniknutého stavu.

detska lekarka mi nepomohla, ako by mi mohla v tejto veci pomoct? odporucila nam psychologa, no maly ma len 3r a ziadny psycholog s kt.som volala nemal zato ze by sa dieta s nim rozpravalo , ked je tak maly a este len zacal nedavno rozpravat--- UP ma informacie, bol na stretnuti soc.pracovnik, stretnutie bolo komplikovaniejsie a dieta bolo neskor velmi rozrusene po stretnuti. Akych odbornikov mate este prosim vas na mysli? Vdaka. maleho vediet k dobremu vztahu k otcovi, no nema dobre skusenosti s otcom, odmieta ho...

Odpoveď pre Lusy: Dobrý deň, vo Vašom prípade máte tiež možnosť navštíviť detského lekára a detského psychológa a obrátiť sa na príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny, kde Vám odborníci môžu tiež poskytovať súčinnosť, a vykonávať dohľad nad starostlivosťou o dieťa. Následne odborníci môžu byť v súdnom procese v role kolízneho opatrovníka veľmi dôležití. Ďalej odporúčam porozprávať sa s otcom dieťaťa, a pokúsiť sa vec riešiť zmierom. V zmysle judikatúry súdov Vašou úlohou, ako úlohou rodiča, ktorý maloleté dieťa vychováva a má v osobnej starostlivosti, je okrem iného, aby so zreteľom na záujem dieťaťa na prospešnom styku s druhým rodičom, teda otcom dieťaťa vytváral priaznivé podmienky na styk tohto rodiča s maloletým dieťaťom, a to hlavne vedením dieťaťa k tomu, aby malo správny vzťah k tomuto rodičovi.

Dobry den. Prosim hcVas o radu opat. Podla rozsudku dieta pripravim na stretnutie s otcom, privediem otcovi dietata ku vchodu na cas, ale dieta s nim nechce ist. Co dalej, ked on aj na zaklade tohto podava trestne oznamenie a tlaci na sud, aby ma sankcioval, ked s nim maly 3r syn nechce ist? Kuratela ma informacie, aj na sud pisem... ale kym sa sud pohne tak to trva zatial 11mesiacov a nic. Ake mam moznosti? Vdaka Lusy

Odpoveď pre Jozefa: Dobrý deň, ako rodičia Vášho dieťaťa by ste sa mali v provom rade dohodnúť o dôležitých veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, a informovať toho druhého rodiča o dôležitých veciach. Matke dieťaťa však nemožno uložiť povinnosť, aby nepracovala v zahraničí a nezverovala svoje dieťa starým rodičom. Pokiaľ Vám matka maloletého dieťaťa nedá dieťa v určenom čase z objektívnych príčin, napr. dieťa je choré a pod. tak je povinná s Vami dohodnúť náhradný termín. Opakované znemožnenie styku s dieťaťom môže byť dôvodom aj na zmenu rozhodnutia súdu o úprave práv a povinností rodičov k dieťaťu.Vzhľadom na Vašu situáciu ako prvé Vám odporúčam porozprávať sa s matkou dieťaťa, aby Vám poskytla väčšiu súčinnosť vo veciach týkajúcich sa dieťaťa, keďže ako rodič, máte právo byť informovaný ohľadne vecí týkajúcich sa dieťaťa. Ďalej Vám odporúčam obrátiť sa na príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny, ktorého pracovníci sa s dieťaťom porozprávajú a spíšu o tom správu.Úrad má k dispozícii opatrenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately. V neskoršom súdnom procese, keby ste sa nevedeli dohodnúť s matkou dieťaťa a situácia by bola taká vážna, že možným riešením by bolo len obrátiť sa na súd a podať návrh na výkon súdneho rozhodnutia alebo upraviť styk dieťaťa s druhým rodičom, tak pracovník úradu práce sociálnych vecí a rodiny by mohol byť v roli kolízneho opatrovníka veľmi dôležitý.

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Som rozvedený, mám 9 ročnú dcéru, ktorá bola súdom zverená do starostlivosti matky, ktorá chodí na dvojtýždňové turnusy už 3 roky do Rakuska ako opatrovateľka, od septembra študuje na zdravotnickej strednej škole do večera, z toho usudzujem, dcéra hovori, že je stále u jej matky, tzn. že sa nestará o dcéru podľa rozhodnutia súdu, podľa rozhodnutia súdu je povinná mi odovzdávať dcéru každý párny týždeň, no odovzdáva mi dcéru a berie odo mňa jej matka, tzn. že zase nerešpektuje rozhodnutie súdu a neinformuje na o dcére, zavolať jej nemôžem, keďže nie je s ňou, ale s jej matkou. Chcem uzavrieť druhé manželstvo, preto som ju oslovil, či pustí dcéru na svadbu, svadba je neparny týždeň, napísala mi, že nie a mám sa riadiť rozsudkom a pritom ona zobrala v auguste dcéru do Rakuska na 2 tyzdne, teda aj párny týždeň, cize sa neriadila rozsudkom, myslím si, že mi mala poskytnúť náhradný termín, no na to mi povedala, že v rozsudku nie je napísané, že mám nárok na náhradný termín. Ona má asi vlastný rozsudok, podľa ktorého ona nemá žiadne záväzky, povinnosti, iba poberať na dcéru rodinné prídavky zo Slovenska a doplatok z Rakuska a výživné a o dcéru nech sa stará celá rodina a známy a dcéru odovzdáva a preberá jej matka. Prosím Vás, ako to mám riešiť? Ďakujem.

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Som rozvedený, mám 9 ročnú dcéru, ktorá bola súdom zverená do starostlivosti matky, ktorá chodí na dvojtýždňové turnusy už 3 roky do Rakuska ako opatrovateľka, od septembra študuje na zdravotnickej strednej škole do večera, z toho usudzujem, dcéra hovori, že je stále u jej matky, tzn. že sa nestará o dcéru podľa rozhodnutia súdu, podľa rozhodnutia súdu je povinná mi odovzdávať dcéru každý párny týždeň, no odovzdáva mi dcéru a berie odo mňa jej matka, tzn. že zase nerešpektuje rozhodnutie súdu a neinformuje na o dcére, zavolať jej nemôžem, keďže nie je s ňou, ale s jej matkou. Chcem uzavrieť druhé manželstvo, preto som ju oslovil, či pustí dcéru na svadbu, svadba je neparny týždeň, napísala mi, že nie a mám sa riadiť rozsudkom a pritom ona zobrala v auguste dcéru do Rakuska na 2 tyzdne, teda aj párny týždeň, cize sa neriadila rozsudkom, myslím si, že mi mala poskytnúť náhradný termín, no na to mi povedala, že v rozsudku nie je napísané, že mám nárok na náhradný termín. Ona má asi vlastný rozsudok, podľa ktorého ona nemá žiadne záväzky, povinnosti, iba poberať na dcéru rodinné prídavky zo Slovenska a doplatok z Rakuska a výživné a o dcéru nech sa stará celá rodina a známy a dcéru odovzdáva a preberá jej matka. Prosím Vás, ako to mám riešiť? Ďakujem.

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Som rozvedený, mám 9 ročnú dcéru, ktorá bola súdom zverená do starostlivosti matky, ktorá chodí na dvojtýždňové turnusy už 3 roky do Rakuska ako opatrovateľka, od septembra študuje na zdravotnickej strednej škole do večera, z toho usudzujem, dcéra hovori, že je stále u jej matky, tzn. že sa nestará o dcéru podľa rozhodnutia súdu, podľa rozhodnutia súdu je povinná mi odovzdávať dcéru každý párny týždeň, no odovzdáva mi dcéru a berie odo mňa jej matka, tzn. že zase nerešpektuje rozhodnutie súdu a neinformuje na o dcére, zavolať jej nemôžem, keďže nie je s ňou, ale s jej matkou. Chcem uzavrieť druhé manželstvo, preto som ju oslovil, či pustí dcéru na svadbu, svadba je neparny týždeň, napísala mi, že nie a mám sa riadiť rozsudkom a pritom ona zobrala v auguste dcéru do Rakuska na 2 tyzdne, teda aj párny týždeň, cize sa neriadila rozsudkom, myslím si, že mi mala poskytnúť náhradný termín, no na to mi povedala, že v rozsudku nie je napísané, že mám nárok na náhradný termín. Ona má asi vlastný rozsudok, podľa ktorého ona nemá žiadne záväzky, povinnosti, iba poberať na dcéru rodinné prídavky zo Slovenska a doplatok z Rakuska a výživné a o dcéru nech sa stará celá rodina a známy a dcéru odovzdáva a preberá jej matka. Prosím Vás, ako to mám riešiť? Ďakujem.

Odpoveď pre Lusy: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. V prvom rade by som Vám poradil aby ste matke bývalého partnera adresovali písomnú výzvu na doručenku, kde opíšete akým spôsobom, od kedy prebieha takéto konanie a touto cestou ju vyzývate aby od tohto konania upustila a požadujete ospravedlnenie za takéto konanie. V prípade, ak chcete, môžete ešte na konci listu spomenúť aj to, že ak bude ďalej vo svojom konaní pokračovať, tak sa obrátite na súd.

Odpoveď pre Lusy: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. V prvom rade by som Vám poradil aby ste matke bývalého partnera adresovali písomnú výzvu na doručenku, kde opíšete akým spôsobom, od kedy prebieha takéto konanie a touto cestou ju vyzývate aby od tohto konania upustila a požadujete ospravedlnenie za takéto konanie. V prípade, ak chcete, môžete ešte na konci listu spomenúť aj to, že ak bude ďalej vo svojom konaní pokračovať, tak sa obrátite na súd.

Dobry den, pisem casto, ale stale sa kopia problemy ... napriklad dalsi. Mojho ani nie 3r syna davaju ini ludia verejne na socialne siete, bez mojho suhlasu. Ako mozem postupovat, kedze upozornenie na okamzite zmazanie fotiek je neuspesne? Sice sa jedna o byvaleho matku, ale ja som proti, aby sa dieta davalo na nejake socialne siete. Vdaka

Odpoveď pre Lusy: Dobrý deň, trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo mu spôsobiť inú vážnu ujmu. Ako advokát Vám vo Vašom prípade odporúčam upozorniť otca Vášho dieťaťa, najlepšie písomne, aby prestal s takýmto konaním, urážaním na sociálnej sieti, aby odstránil takéto príspevky, inak budete mať možnosť obrátiť sa na príslušný Okresný úrad, ktorý rieši priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Okresný úrad mu môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie. Pokiaľ situácia bude neznesiteľná, a Vaše kroky budú bezvýsledné, ďalej odporúčam podanie satisfakčnej žaloby na okresnom súde alebo podanie trestného oznámenia na polícii alebo na prokuratúre, ale to len v prípade, ak uloženie priestupku neprinesie očakávaný výsledok, a ohováranie Vám môže spôsobiť vážnu ujmu na osobnostných právach, ohroziť Vaše postavenie na pracovisku, narušiť rodinné vzťahy, a ak sú skutočne naplnené aj znaky skutkovej podstaty trestného činu Ohovárania.

Dobry vecer, otazocka: ak mi otec dietata pise verejne na socialnej sieti ze som spina atd..., citaju to moji znamy, ide o trestny cin ohovarania a je to zasahovanie do sukromia? stalo sa to prvykrat, ale min.20 znamych to vidi, dokonca aj clenovia mojej rodiny... Poradite mi prosim?

Vdaka

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prajem si bezplatné zasielanie právnych noviniek. Vaše osobné údaje chránime takto