Návrat s dieťaťom na Slovensko

Nachádzate sa tu

Vážená advokátska kancelária, chcela by som sa poradiť. Žijem v Španielsku, mám 6 ročného syna zo Španielom. Teraz sme sa rozišli a ja musím odcestovať späť na Slovensko. Nemám tu prácu a samozrejme žiadny príjem. Chcela by som si zobrať syna na Slovensko, ale jeho otec to nedovolí v žiadnom prípade, a to ani keby som mu kúpila spiatočnú letenku. Ja chcem, aby syn žil na Slovensku. Neviem čo mám urobiť. Vo februári odchádzam a chcela by som nejakú informáciu predtým, ako odídem. Mam to veľmi ťažké. Syn tu žije už od svojho narodenia a tu chodí aj do školy. Jeho otec je už skoro tri roky bez príjmu, živí ho jeho matka a žije spolu so svojou rodinou. Jeho brat je schizofrenik a jeho synovec, čo má len 9 rokov, má chorobu TDAH, takže to nie je dobrý vplyv pre môjho syna. Prosím Vás o pomoc. Ďakujem vopred za odpoveď.

Dobrý deň, na trvalé vycestovanie s dieťaťom do zahraničia (vo Vašom prípade zo Španielska do SR) budete potrebovať súhlas otca dieťaťa, ak Vám on takýto súhlas nedá, budete potrebovať súhlas súdu, bez súhlasu niektorého z nich by ste sa dopustila občiansko-právneho únosu, ktorý je v niektorých štátoch dokonca trestným činom. Ide o to, že v podstatných veciach dieťaťa je vždy nevyhnutný súhlas druhého rodiča, pričom trvalé vycestovanie maloletého do cudziny sa za podstatnú vec považuje. Bohužiaľ je to tak, že pokiaľ sa s otcom nedohodnete, tak potom súd bude jediný, ktorý bude vedieť rozhodnúť o tom, čo je pre Vaše dieťa najlepšie, či už vycestovanie s Vami do SR alebo zotrvanie v Španielsku.

Pokiaľ teda otec dieťaťa súhlas odmietne dať, bude treba postupovať v súlade s legislatívou štátu v ktorom žijete, čiže v súlade so španielskym rodinným právom. Nakoľko nie som odborníkom v oblasti španielskeho rodinného práva, môžem len predpokladať, že bude nevyhnutné, aby ste podali návrh na súd v mieste bydliska dieťaťa, aby Vám ten dal súhlas s trvalým vycestovaním dieťaťa do cudziny (na Slovensko). Nejde však o žiadnu formalitu, bude potrebné súdu jednoznačne preukázať, že trvalé vycestovanie bude v prospech dieťaťa, v opačnom prípade súd Váš návrh zamietne. V otázke, ako postupovať podľa španielskeho práva Vám doporučujem poradiť sa so španielskym advokátom, odborníkom na rodinné právo.

Ako som už skôr spomínal, pokiaľ by ste trvalo vycestovala bez súhlasu otca resp. bez rozhodnutia súdu, dopustila by ste sa tzv. rodičovského únosu, čo by pre Vás znamenalo, že otec dieťaťa by sa mohol súdnou cestou domáhať nariadenia návratu dieťaťa do krajiny obvyklého pobytu mal. dieťaťa, čiže do Španielska. Uvedenú možnosť priamo ustanovuje Nariadenie Rady (ES) č. 2201/2003, ktoré má priamu účinnosť aj na území Slovenska.

Úprimne Vám napíšem aj to, že z môjho pohľadu sú Vaše šance dosiahnuť rozhodnutie o nariadení návratu mal. dieťaťa nízke najmä dôvodu, že sa dieťa narodilo v Španielsku, odvtedy tam aj žije, chodí do školy, má vytvorené rodinné aj sociálne väzby, čiže krajinou obvyklého pobytu Vášho dieťaťa je preto jednoznačne Španielsko. Okrem toho bude dôležitý aj názor dieťaťa, ktoré by mohlo byť v konaní vypočuté (s prihliadnutím na jeho vek by už mohlo vedieť vyjadriť svoj názor). Pokiaľ by dieťa chcelo zostať žiť v Španielsku, súd by mal jeho názor zobrať v úvahu. Napriek tomu všetkému Vám držím palce, nechcel som Vás nastrašiť, len aby ste sa riadne pripravila na to, čo všetko sa môže stať.

Pekný deň prajem.

Komentáre

dakujem, od dnes mame deti doma, nepotrebovali sme ani CPOD, sestra isla po nich, bola to trochu kovbojka, ale BG police jej pomohla a dali jej deti, vdaka

Odpoveď pre vieru : Dobrý deň, premiestnenie, alebo zadržiavanie dieťaťa je neoprávneným vtedy, keď rodič nemá súhlas druhého rodiča, ani súhlas súdu toho štátu, v ktorom malo dieťa pred premiestnením obvyklý pobyt.Rodičovské práva a povinnosti k dieťaťu majú obaja jeho rodičia (zapísaní v rodnom liste dieťaťa). Platí pritom, že zatiaľ čo o bežných záležitostiach dieťaťa môže rozhodovať každý z rodičov samostatne, o podstatných záležitostiach musia rozhodovať rodičia spoločne, resp. vyžaduje sa súhlas oboch rodičov. Rodič, ktorý nesúhlasil s premiestnením maloletého dieťaťa na územie iného štátu, je oprávnený žiadať jeho návrat do štátu, v ktorom malo dieťa obvyklý pobyt pred premiestnením, čo mu umožňujú predovšetkým dva základné predpisy, a to Dohovor o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí a Nariadenie Rady (ES) č. 2201/2003 o právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1347/2000. Na základe týchto právnych predpisov môže rodič, ktorý nedal súhlas k premiestneniu a zadržiavaniu dieťaťa, podať na súde v štáte, do ktorého bolo dieťaťa premiestnené, návrh na nariadenie návratu dieťaťa do štátu jeho obvyklého pobytu. V tomto konaní súd rieši len to, či nariadi, alebo nenariadi návrat dieťaťa. Skúma pritom, ktorý štát je štátom obvyklého pobytu dieťaťa a či dieťa bolo premiestnené neoprávnene. V konaní o nariadenie návratu sa neriešia práva a povinnosti rodičov k maloletému dieťaťu (tzn. zverenie dieťaťa do starostlivosti, výživné, styk rodičov s dieťaťom, atď.); tieto skutočnosti sú predmetom samostatného súdneho konania. Dôležitou skutočnosťou, ktorá sa v konaní o nariadenie návratu tiež skúma, je to, kedy k premiestneniu došlo. Podľa Dohovoru je totiž vhodné podať žiadosť o návrat dieťaťa na súd do jedného roka od premiestnenia dieťaťa. Predpokladá sa totiž, že po uplynutí tohto obdobia (1 roka), sa už dieťa zžilo s novým prostredím. O tom, či sa tak už stalo záleží od konkrétnych okolností každého prípadu a rozhodovanie o týchto časových súvislostiach je výlučne v kompetencii príslušného súdu, ktorý rozhoduje o návrate dieťaťa. Pri riešení tohto problému okrem advokáta určite vyhľadajte aj pomoc v Centre pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.

Dobry den, potrebovala by som poradit vo veci unosu deti otcom do Belgicka. Sestra zila v Beligicku s Belgicanom. Mali spolu 3 rocnu dceru a ked bola v 7, mesiaci dalsieho tehotenstva, zistila , ze ma milenku a prisla porodit do Presova. Tahali sa najprv po beglickych sudoch a nakoniec ich sud zveril deti do opatery sestry a postupil to na Slovenky sud, kde sa doriesuje starostlivost o deti. To bolo pred 2 rokmi. Slovensky sud ich pred asi 1/2 rokom zveril deti matke s vymedzenim styku s detmi , vianoce, velka noc, prazdniny. Belgican si najal presovskeho advokata a spolu sa odvolali, je to teda na krajskom sude a rozsudok vraj nie je pravoplatny. Minuly piatok prisiel na Sk, ze berie deti do Tatier a uniesol ich do BG. Nekomunikuje s nou a neberie telefon. Deti su ok u neho doma, bola tam policia a on argumentuje tym, ze mu to poradil jeho pravnik na SK, ze on na pravo na deti. Moja otazka: moze toto pravnik poradit? Je mozne podat tresne oznamenie za unos deti? Ako dalej? Vdaka za odpoved.

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prajem si bezplatné zasielanie právnych noviniek. Vaše osobné údaje chránime takto