Dokedy musím platiť výživné?

Nachádzate sa tu

Dobrý deň, viem, že sa o tom už mnoho popísalo, ale aj tak by som sa pán advokát rád opýtal, že dokedy som povinný platiť výživné. Či stále platí, že je to do 26 rokov veku dieťaťa. Ďakujem. Karol

Dobrý deň,

zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa. Vo svojich ustanoveniach hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Pokiaľ sa rozhodnete prestať platiť výživné, nemôžete to urobiť len tak samovoľne, ak bola Vaša vyživovacia povinnosť určená rozhodnutím súdu. Musíte podať na príslušný súd, ktorým je súd v obvode ktorého má dieťa bydlisko, návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti. Treba si však naozaj zvážiť či sú splnené podmienky k zániku vyživovacej povinnosti.

Prestal Vám rodič platiť výživné, napriek tomu, že študujete, nie ste schopný živiť sa sám, a túto povinnosť mu určil súd? Potrebujete návrh na určenie výživného, na jeho zvýšenie, vymoženie či trestné oznámenie pre zanedbanie povinnej výživy? Obráťte sa na nás. Predmetné návrhy Vám vypracujeme v cene už od 100,00 EUR.

Komentáre

Odpoveď pre Milana: Dobrý deň, podľa zákona o rodine trvá zákonná vyživovacia povinnosť rodiča voči dieťaťu až do času, pokiaľ nie je schopné samo sa živiť. Rovnako aj nezaopatrenému plnoletému dieťaťu je rodič povinný prispievať na výživu, pokiaľ nie je schopné samo sa živiť. Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh. Rodič je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona, a to bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery. Ak je podľa vás výška výživného privysoká vzhľadom na vaše možnosti a schopnosti plniť si vyživovaciu povinnosť, môžete dané rozhodnutie napadnúť odvolaním/dovolaním. Ak už nie je možné rozhodnutie napadnúť opravným prostriedkom, môžete na súd podať návrh na zníženie výšky výživného z dôvodu zmeny pomerov na Vašej strane. Musíte však počítať, že výživné nebude úplne zrušené. vzhľadom na vyššie uvedené. Zároveň Vám odporúčam informovať sa v Centre právnej pomoci, či nespĺňate podmienky pre osobný bankrot, ktorý by Vám mohol pomôcť zbaviť sa dlhov.

Odpoveď pre Vladku: Dobrý deň, zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa. Vo svojich ustanoveniach hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Pokiaľ sa partner rozhodne prestať platiť výživné, z dovodu, že dieťa je schopné sa samo živiť, nemôže to urobiť len tak samovoľne, ak bola jeho vyživovacia povinnosť určená rozhodnutím súdu. Musí podať na príslušný súd, ktorým je súd v obvode ktorého má dieťa bydlisko, návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti. Treba si však naozaj zvážiť či sú splnené podmienky k zániku vyživovacej povinnosti.

Dobrý deň, mam priateľa, ktorý platí výživné na svoju dcéru, o ktorú sa stará jeho matka..On s ňou nie je v kontakte., nepozná malú, nevidel ju ani raz..Jeho ex žije mimo SK..Dakujem

Prosím Vás o pomoc. Priateľka si po rozchode vzala dcérku najprv do Rakúska, kde sa aj vydala, ale za slováka, má s ním ďalšie dieťa, už je znova rozvedená a berie si/vzala si nemca. Presne neviem nič, dcérka má zakázané o čomkoľvek rozprávať, čiže je to ťažké. Mne sa nedarí, 3 rok si neviem zohnať zamestnanie, ktoré by mi pokrylo aspoň náklady na život. Bral som totiž veľmi nevýhodnú hypotéku, ktorá sa mala refinancovať pred 3 rokmi, ale zablokovala mi dom a padol som tvrdo - nestíham nič platiť, som nezamestnaný. Rakúsky súd mi vyrúbil 210 EUR výživného, vypočítali to z nehnutelnosti - vraj to môžem prenajať za 2000Eur a z toho vychádza 210 EUR výživné. Dom, je na 3 krát stavaná chata z 70-80 rokov. Výpočet je smiešny, ale ani vtedy ani teraz nemám ako cestovať do rakúska a súdiť sa. Už to naozaj nezvládam. Vedeli by ste mi PROSÍM dobre poradiť?

Dobrý deň, chcem sa spýtať moja priateľka skončila tento rok strednú školu, keďže ešte nebola rozhodnutá ci na vysokú školu pôjde alebo nie mala možnosť si privyrobiť ale musela si otvoriť živnosť. Živnosť mala otvorenú ani nie mesiac a zamestnaná je momentálne až od teraz v zahraničí. Jej otec je dlžný na výživnom do 30. Júna cca 450e ktoré stále nezaplatil ale mňa zaujíma júl august ci bola stále žiakom školy a je povynny zaplatiť aj tieto mesiace. Žiadosť o zrušenie si podal 16. Septembra.. ĎAKUJEM

Dobrý deň, dcéra v tomto roku 2019 neukončila štvrtý ročník strednej školy a teda nebola pripustená k maturitám. Bolo jej umožnené opakovať, ale iba formou individuálnym štúdiom. Na vysokú školu určite nepôjde. Podľa mňa týmto jej je umožnené sa zamestnať a teda moja vyživovacia povinnosť končí. Alebo sa mýlim?

Odpoveď pre Noro Bori: Dobrý deň, nakoľko ste nemali vedomosť o tom, že Vaša dcéra nenastúpila ihneď na vysokú školu, rok neštudovala, pracovala brigádnicky, tak Vám do budúcna odporúčam každý semester ju písomne požiadať, aby Vám poslala potvrdenie o štúdiu alebo aby Vám oznámila, či uzatvorila pracovný pomer. V prípade, ak Vaša dcéra list neprevezme, a odmietne s Vami komunikovať, v tom prípade Vám odporúčam podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, kde opíšete všetky rozhodné skutočnosti ako i to, že ste chceli komunikovať so svojou dcérou, avšak tá neodpovedala na Váš list a nemali ste vedomosť o jej situácii. Ak v čase, keď ona pracovala brigádnicky, a rok neštudovala, ste nepodali návrh na zníženie výživného alebo zrušenie výživného, tak dodatočne už neviete zmeniť rozhodnutie súdu o výživnom. Treba uviesť, že na trvaní vyživovacej povinnosti nič nemení ani skutočnosť, ak dieťa štúdium na čas preruší alebo ak dieťa neurobí nejakú skúšku, ktorú potom urobí na ďalší pokus. Ďalej, čo sa týka problematiky vrátenia výživného, tak v prípade plnoletého dieťaťa, pokiaľ súd rozhoduje o znížení alebo zrušení výživného, tak neskúma, či poskytnuté výživné sa spotrebovalo. Až do vydania rozhodnutia súdu o znížení alebo zrušení výživného ste naďalej povinný platiť výživné podľa platného súdneho rozhodnutia o výživnom. Následne, ak súd zruší vyživovaciu povinnosť, vznikne Vám, ako povinnému rodičovi nárok na vrátenie výživného, a to spätne odo dňa zmeny pomerov. Musím Vás ale upozorniť na to, že aj právo na vrátenie výživného sa premlčuje podľa ustanovení § 110 Občianského zákonníka, v zmysle ktorého ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty. Úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní.

Dobry den, chcel by som poziadat o pravnu radu. Platim yyzivne na 24 rocnu dceru. Tento rok mala dostudovat posledny piaty rocnik vysokej skoly. S dcerou v kontakte nie som uz 10 rokov nakolko byvala manzelka robila po rozvode medzi nami rozbroje a komunikovat sme prestali. Byvala manzelka ma ale prednedavnom kontaktovala, ze dcera bude studovat nie len tento rok ale este aj buduci, ze az potom bude mat ukonceny druhy stupen vysokoskolskeho vzdelania a dosiahne titul Mgr. Ked som si zacal preverovat skutocnosti preco to tak je , zistil som, ze dcera po strednej skole nanastupila ihned na vysoku skolu ale az o rok neskor. V tom case uz bola plnoleta a nemala ziadne zdravotne problemy. Nebola zamestnana len prilezitostne brigadovala. Ja som si vsak vyzivovaciu povinnost plnil aj v tomto obdobi nakolko mi tuto skutocnost nikto neoznamil. Mam narok poziadat o vratenie financnych prostriedkov za toto obdobie. Ak ano akym sposobom to mam urobit. Dakujem velmi pekne za odpoved.

Dobrý deň. Mój syn v roku 2014 ukončil strednú školu. Do teraz bol zamestnaný na viacerých pracoviskách kde nebol schopný dlhodobo vydržať. Pri rozvode bola určená striedavá starostlivosť. Po rozvode som 2 roky ešte platil výdavky na bývanie v mojom rodinnom dome, kde byvala moja ex-manželka, plnoleté dve deti. Pi dovršení 25 veku života sa rozhodol na denné študium na vysokej škole. Vzniká tu vyživovacia voči synovi?

Dobrý večer, prosím o radu, pomoc. Platím výživné na dcéru z 1. manželstva. Dcéra je už dospelá, ma 20r. V máji sa jej narodilo dieťa. Svadbu neplánuje s potencionálnym otcom dieťaťa. Teraz maturuje (už na 2. pokus - vlani ju nepustili k maturitnej skúške, nakoľko riadne nenavštevovala školu). Uvažuje vraj aj o štúdiu na VŠ. Komunikácia s ňou je ťažká. Prosím ako je to s výživným ak poberá rodičovský príspevok? Kedy môžem podať návrh na zrušenie výživného? Je šanca o zrušenie? Ďakujem, Laci74

Odpoveď pre Kristinu: Dobrý deň, podľa zákona o rodine rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Pokiaľ dieťa ešte študuje, to sa považuje za sústavnú prípravu na budúce povolanie, kedy dieťa spravidla ešte nie je schopné samé sa živiť. Na druhej strane uzavretím manželstva vzniká ďalšia vyživovacia povinnosť, a to vyživovacia povinnosť medzi manželmi, ktorá predchádza vyživovaciu povinnosť rodičov voči dieťaťu. To znamená, že pokiaľ dieťa už žije v manželskom vzťahu, rodič je povinný naďalej platiť výživné iba v prípade, ak manžel dieťaťa vzhľadom na jeho schopnosti, možnosti a majetkové pomery nie je schopný zabezpečiť tomuto dieťaťu (svojmu partnerovi). Schopnosti, možnosti a majetkové pomery manžela sa posudzuje individuálne podľa okolnosti. Pokiaľ manžel je schopný zabezpečiť výživu druhého manžela, ako rodič môžete podať návrh na súd na zrušenie Vašej vyživovacej povinnosti.

Dobry vecer, chcem sa opytat, ci je podla zakona mozne, aby otec prestal platit vyzivne, pokial je dieta stale studentom (vek 25), ale je uz v manzelskom snatku. Dakujem

Odpoveď pre Zuzanu: Dobrý deň, rozsudky ohľadom výživného sú v zmysle zákona vykonateľné doručením, to znamená, že bezohľadu na právoplatnosť tohto rozhodnutia (pre prípad, že sa povinný rodič odvolá a rozsudok nenadobudne právoplatnosť) v súlade s tzv. predbežnou vykonateľnosťou je povinný rodič povinný riadne a včas výživné plniť i napriek tomu, že nenadobudne právoplatnosť, avšak až potom, ako mu bolo rozhodnutie doručené.

Odpoveď pre Ladislava: Dobrý deň, plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť. Zákon o rodine vo svojich ustanoveniach hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť, pričom obaja rodičia majú prispievať na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Pokiaľ s vašou partnerkou sa nedokážete dohodnúť na výške výživného, ktorú budete na Vašu maloletú dcéru prispievať, tak Vám odporúčam podať návrh na súd, v ktorom požiadate o určenie primeraného výživného. V súdnom konaní súd bude prihliadnuť potom aj na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Rovnako, pokiaľ spolu s matkou nežijete v spoločnej domácnosti, súdnym rozhodnutím môžete určiť komu bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok, vyššie spomínané výživné a napokon si môžete určiť i prípadný styk s maloletou, pokiaľ by Vám napríklad matka v stretávaná s dieťaťom bránila.

Dobry vecer! Chel by som a spitat ze ci som poviny platit vyzivne na moju maloletu dceru ktora ma 1rok mojej partnerke ktorou som nebol zosobaseny ,ktoru som zivyl spolu z malov v mojom byte ale potom sa odstahovala odomna k svojej matke kte momentalne zije ? A aku sumu som poviny platit jej ako vyzivne ak zarabam cistu mzdu 1300 mesacne.Lebo jej teraz posielam 30€ mesacne a popritomu nasej dcere ja nakupujem vsetko co potrebule k zivotu. Lebo mam obavy ze ak by som jej poslal viac penazi nap,200mesacne by minala aj naseba.A ake povynosti ma aj ona ako matka a ja ako otec? ...Dakujem za odpoved!

Dobrý večer, poprosila by som Vás o radu ohľadom výživného na dcérku určeným súdom dňa 03.04.2019 vo výške 200,-euro,mesačne. Muž mi mal túto sumu poslať na účet do 15. dňa v mesiaci, ale tvrdí, že pokiaľ nemám rozhodnutie zo súdu doma, tak mi nemusí dať túto sumu, ale iba 100,-euro tento mesiac. Má nato tento papier nejaký vplyv, keď nám to určili na súde? Ďakujem pekne za odpoveď

canadiantousapharmacy.com candida viagra canada medication list http://canadiantousapharmacy.com/ buy viagra 25mg http://canadiantousapharmacy.com/#viagra-generic canadian pharmacies that are legit canadian discount pharmacies in ocala fl

Odpoveď pre Michaela: Dobrý deň, vyživovacia povinnosť je upravená v zákone o rodine. Vyživovacia povinnosť je zákonnou povinnosťou oboch rodičov, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Ako rodič dieťaťa máte vyživovaciu povinnosť a ste povinný platiť výživné na maloleté dieťa aj v prípade, keď matka Vašej dcéry sa vydá. Táto vyživovacia povinnosť by voči Vašej osobe zanikla len v tom prípade, ak by ste suhlasili s tým, aby si nový manžel matky, Vaše dieťa osovojil, tým by Vaše rodičovské práva a povinnosti zanikli.

Odpoveď pre Raju: Dobrý deň, vyživovacia povinnosť rodičov trvá až do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa. Vo svojich ustanovenich hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Zánik vyživovacej povinnosti je u každej oprávnenej osoby individuálnou záležitosťou. U dieťaťa sa zohľadňuje vek, jeho zdravotný stav, štúdium ako príprava na budúce povolanie a uplatnenie sa v spoločnosti, samotná schopnosť zamestnať sa a vykonávať prácu, jeho majetkové pomery atď. Dieťa je schopné samo sa živiť až vtedy, keď je schopné samostatne uspokojovať svoje potreby z pravidelnej odmeny za svoju prácu, pritom musí to byť práca, ktorá zodpovedá jeho fyzickým a psychickým schopnostiam a potrebám spoločnosti. Pokiaľ dieťa študuje a riadne v tomto štúdiu pokračuje, na trvaní vyživovacej povinnosti nič nemení ani skutočnosť, ak dieťa štúdium na čas preruší alebo ak dieťa neuspeje na skúške a túto skúšku urobí až na ďalší pokus. Predpokladám, že Vaše dieťa je už plnoleté. V praxi je pomerne ustálený názor, že ak plnoleté dieťa vstúpilo do zamestnania, ktoré mu umožnilo samostatne sa živiť, ale toto zamestnanie neskôr opustí s cieľom ďalšieho štúdia a kvalifikácie na iné povolanie, vyživovacia povinnosť sa neobnovuje. Nie je však úplne vylúčené, aby vyživovacia povinnosť najskôr zanikla a následne sa v dôsledku iných osobných okolností znovu obnovila. Za takéto osobitné okolnosti pritom možno považovať napríklad zhoršenie zdravotného stavu oprávneného dieťaťa, obnovenie štúdia, a pod.

Dobrý deň. Prosím Vás, ako to funguje v prípade že matka mojej dcéry sa vydá, som aj potom povinný platiť výživné?

Zdravím, zaujímalo by ma, či má dieťa nárok na výživné ak: ukončilo Strednú školu, dalo prihlášku na Vysokú školu, bolo neúspešné, zamestnalo sa, výživné bolo zrušené súdom, lebo bolo schopné samo sa živiť, po roku sa dieťa znovu uchádzalo o štúdium no teraz na dve rôzne školy, znovu bolo neúspešné, napokon sa na štvrtý pokus sa dostalo na Vysokú ale inú školu a to bez skúšok, z práce dalo výpoveď, len aby študovalo a rodiča znovu žiada o výživné, hoci sa s rodičom odmieta kontaktovať sa... peniaze áno, rodiča nie...môže v takomto prípade dieťa uspieť? Ďakujem

Odpoveď pre Adriana: Dobrý deň, zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa. Vo svojich ustanoveniach hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Zánik vyživovacej povinnosti je u každej oprávnenej osoby individuálnou záležitosťou. U dieťaťa sa zohľadňuje najmä vek, jeho zdravotný stav, štúdium ako príprava na budúce povolanie a uplatnenie sa v spoločnosti, samotná schopnosť zamestnať sa a vykonávať prácu, jeho majetkové pomery. Dieťa je schopné samo sa živiť až vtedy, keď je schopné samostatne uspokojovať svoje potreby z pravidelnej odmeny za svoju prácu, pritom to musí byť práca, ktorá zodpovedá jeho fyzickým a psychickým schopnostiam a potrebám spoločnosti. Ak bolo výživné určené rozhodnutím súdu, tak zaniká na základe rozhodnutia súdu o zrušení vyživovacej povinnosti. Len samotné naplnenie skutočnosti, že nastal právny stav, kedy dieťa je schopné samo sa živiť, nezbavuje povinnú osobu povinnosti plniť vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu bez toho, aby vo veci rozhodol súd.

Odpoveď pre Zuzanu: Dobrý deň, v prvom rade si dovoľujem uviesť, že otec nemôže prestať platiť výživné len tak samovoľne, pokiaľ mu bola vyživovacia povinnosť určená súdom. Musí v danom prípade podať na príslušný súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti a platiť výživne až do právoplatneho rozhodnutia o jeho zrušení. Čo sa týka povinnosti platiť výživné, zákon ustanovuje, že rodič je povinný platiť výživné až do času, kým nie je schopné sa samo živiť. Kedy však presne nastane tento moment závisí od jednotlivých okolností. Medzi rozhodujúce faktory na strane dieťaťa patrí jeho vek, zdravotný stav, štúdium, schopnosť zamestnať sa, schopnosť vykonávať prácu, odôvodnené záujmy a potreby, majetkové pomery a pod. Čo sa týka matky, tak v zmysle § 62 ods. 2 zákona o rodine, sa obaja rodičia podieľajú na výžive svojich detí, a preto aj matka by mala prispievať na dcéru. Matka však túto vyživovaciu povinnosť nemá zrejme priamo stanovenú súdom ako otec a k tomu, aby ste to od nej mohli vyžadovať, aby platila i ona, musela by dcera podať voči nej navrh na sud. Tiež keďže dcéra nie je vydatá za otca jej dieťaťa, tak po splnení zákonných podmienok podľa § 74 zákona o rodine má nárok na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov ako nevydatej matke, zo strany otca jej dieťaťa. Odporúčam Vám preto, pokiaľ ste toho názoru, že dcéra už je schopná sa sama živiť, podať na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti. Ak by súd v konaní zistil, že dcéra je schopná sa samostatne živiť (má dostatočný príjem na zabezpečenie opodstatnených výdavkov) súd môže svojim rozhodnutím zrušiť vyživovaciu povinnosť. Upozorňujem Vás však, že každý jeden prípad je individuálny, a súd vždy prihliadne na najlepší záujem dieťaťa.

Dobrý deň Chcem sa spýtať či som ešte povinný platiť výživne.Môj syn dovŕšil 18 rokov chodí už na 3. strednú školu na ktorej opakuje ročník pre absenciu.Do školy nechodí ani teraz keď mu dali možnosť opakovať ročník a uvažuje nad individuálnym štúdiom.Pri jeho prístupe si myslím že nezvládne ani individuálne štúdium. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď pre Ivana: Dobrý deň, zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa, ani ukončením školy. Vo svojich ustanoveniach hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Dieťa je schopné samo sa živiť až vtedy, keď je schopné samostatne uspokojovať svoje potreby z pravidelnej odmeny za svoju prácu. Pokiaľ sa rozhodnete prestať platiť výživné, nemôžete to urobiť len tak samovoľne, ak bola vaša vyživovacia povinnosť určená rozhodnutím súdu. Musíte podať na príslušný súd, ktorým je súd v obvode ktorého má dieťa bydlisko, návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti. Ak máte za to, že dieťa je schopné samo sa živiť, a máte vedomosť, že toto ukončilo školskú dochádzku, máte možnosť dopytovať sa priamo u dieťaťa (ak je toto už plnoleté) informácie ohľadom jeho školskej dochádzky. Ak vás o uvedenom neinformuje, môžete na sud podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti. Bude následne na samotnom dieťati, aby svoju školskú dochádzku preukázalo.

Dobry deň, chcela by som sa opýtať, keď priateľova dcéra dovŕši v októbri 20 rokov, v auguste porodila dcéru, poberá materskú a na strednej škole ma individuálny študijný plán, je povinný otec stále platiť výživné? Prípadne, ak nežije už ani s matkou, nemali by platit, keď už, obidvaja? Ďakujem pekne. Dcéra s otcom dieťaťa zobrata nie je, ale stará sa o ňu.

Dobrý deň. Chem sa spýtať či je matka povinná informovať otca ktorý platí vyživne že dieta ukončilo školu. A ak to nespravý ako to riešiť keď som platil výživne ďalej

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď pán Bános.

Odpoveď pre Katarínu: Dobrý deň, pokiaľ výživné bolo určené súdnym rozhodnutím, tak až do rozhodnutia súdu o zrušení vyživovacej povinnosti je otec naďalej povinný platiť výživné podľa platného súdneho rozhodnutia o výživnom, nemôže len tak svojvoľne prestať s jeho platením. Pokiaľ povinný rodič neplatí výživné v zmysle právoplatného a vykonateľného rozhodnutia, máte možnosť vymáhať dlžné výživné od povinného rodiča cestou exekúcie. Predpokladom na úspešné vymoženie výživného je právoplatný a vykonateľný rozsudok súdu. Na podanie návrhu na vymáhanie výživného stačí, ak povinný rodič nezaplatí jednu mesačnú sumu výživného v súdom stanovenej výške a lehote. Treba však uviesť aj to, že pokiaľ v budúcnosti súd zruší vyživovaciu povinnosť, tak vznikne Vášmu otcovi nárok na vrátenie výživného, a to spätne odo dňa zmeny pomerov. Dôvodom na vrátenie bude skutočnosť, že na Vašej strane, ako na strane plnoletého dieťaťa, ktoré je schopné samostatne sa o seba starať, vzniklo tzv. bezdôvodné obohatenie voči povinnému rodičovi.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na dve otázky: 1, minulý rok v júny som skončila vysokú školu na titul BC. následne som sa zamestnala, je povinný ešte môj otec platiť výživné ak si nepožiadal o zrušenie na súde? Prestal mi platiť ako som mu oznámila, že som ukončila školu. Pre mňa je logický vyplývajúce, že už nemá platiť, keď už nie som nezaopatrené dieťa, len chcem v tom mať jasno, keď si nepožiadal súd o ukončenie či musí platiť aj tak ďalej. 2, ak je to tak, že mi nemusí už platiť, stále mi ešte nezaplatil za posledný mesiac výživné, ešte keď som navštevovala školu, je tomu už rok a ja peniaze dodnes nemám, stále len výhovorky. Dá sa to nejak riešiť? ďakujem krásne za odpoveď, Katarína.

Odpoveď pre Jozefa: Dobrý deň, vychádzam zo skutočnosti, že vyživovacia povinnosť na dieťa bola určená súdnym rozhodnutím. Pokiaľ chcete zrušiť toto rozhodnutie, tak to bude možné len na základe návrhu. V návrhu na zrušenie vyživovacej povinnosti na dieťa, treba uviesť, že dieťa je schopné samostať sa živiť, že dokončilo štúdium, ďalej sa nepripravuje na budúce povolanie. Treba uviesť, že nakoľko nadobudnutím plnoletosti zaniká zákonné zastúpenie dieťaťa rodičom, všetky právne úkony vykonáva a návrhy ohľadne výživného podáva plnoleté dieťa a nie rodič, v ktorého bol v starostlivosti. Ako advokát Vám preto odporúčam poprosiť alebo vyzvať dieťa, a nie matku Vášho dieťaťa, a to buď ústne alebo doporučeným listom, aby Vám predložilo potvrdenie o zamestnaní, doklad o ukončení štúdia a pod. za účelom posúdenia nároku na výživné. Zo Zákona o rodine totiž vyplýva povinnosť dieťaťa spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu. Až do rozhodnutia súdu však budete i naďalej povinný platiť výživné podľa platného súdneho rozhodnutia o výživnom. Následne, ak súd zruší vyživovaciu povinnosť, vznikne Vám, ako povinnému rodičovi nárok na vrátenie výživného, a to spätne odo dňa zmeny pomerov. V zmysle zákona však vyživovacia povinnosť rodičov voči svojim deťom sa môže po predošlom zániku opätovne obnoviť, a to hlavne pri vzniku ťažkého zdravotného postihnutia dieťaťa, alebo nástupu dieťaťa na denné štúdium na vysokej škole.

Dobry den pan magister Chcem sa opytat ako mam postupovat,ked ze dcera uz zmaturovala v maji a ja nemam ziadnu vedomost ze by dalej pokracovala v studiu.Vyzval som jej mamu aby mi poslala potvrdenie o ukonceni,ale do dnesneho dna mi nedosla ziadna odpoved.Mam platit aj nadelej vyzivne ako doteraz,alebo podat ziadost u zrusenie vyzivneho?

Dobry den pan Magister. Velmi pekne dakuje za Vasu odpoved. S pozdravom Fedor Martin

Odpoveď pre Fedora Martin: Dobrý deň, pokiaľ ste vo Vašej žiadosti neurčili lehotu pre Vašu dcéru, aby Vám poslala potvrdenie o ukončení štúdia, tak nemá zákonom stanovený čas, dokedy má vyhovieť tejto žiadosti. Avšak zo Zákona o rodine vyplýva povinnosť dieťaťa spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu. V prípade, že do začatia súdneho pojednávania Vám nepredloží spomínaný doklad - potvrdenie, tak môžete súdu preukázať, že ste Vašu dcéru písomne požiadali, avšak ona s vami nespolupracovala. Až do rozhodnutia súdu o zrušení vyživovacej povinnosti budete naďalej povinný platiť výživné podľa platného súdneho rozhodnutia o výživnom, nemôžete len tak svojvoľne prestať s jeho platením. Pokiaľ Vaša dcéra bude schopná samostatne sa živiť, súd vyživovaciu povinnosť zruší. Následne, pokiaľ súd vydá rozhodnutie o zrušení výživného, právoplatné a vykonateľné rozhodnutie pošlite exekútorovi.

Odpoveď pre Elenu: Dobrý deň, podľa Zákona o rodine je rodič dieťaťa povinný prispievať na výživu dieťaťa až do času, kým dieťa nebude schopné sa samé živiť. Kedy však nastane takýto právny stav, závisí od okolností konkrétneho prípadu. Medzi rozhodujúce faktory na strane dieťaťa patrí jeho vek, zdravotný stav, štúdium, schopnosť zamestnať sa, schopnosť vykonávať prácu, odôvodnené záujmy a potreby, majetkové pomery a pod. Ak výživné bolo určené súdnym rozhodnutím, až do rozhodnutia súdu o zrušení vyživovacej povinnosti budete naďalej povinná platiť výživné podľa platného súdneho rozhodnutia o výživnom, nemôžete len tak svojvoľne prestať s jeho platením. Pokiaľ by ste podala návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, dalo by sa argumentovať tým, že dcéra dokončila štúdium, ďalej sa nepripravuje na budúce povolanie a je evidovaná na úrade práce. Ako dôkaz v konaní môže slúžiť potvrdenie úradu práce, doklad o ukončení štúdia a pod. za účelom posúdenia nároku na výživné. Ak súd v konaní zistí, že dcéra je schopná samostatne sa živiť (má dostatočný príjem na zabezpečenie svojich opodstatnených výdavkov, predovšetkým bytovej otázky), svojim rozhodnutím zruší vyživovacia povinnosť. Upozorňujem Vás, že každý jeden prípad je individuálny, a súd vždy prihliadne na najlepší záujem dieťaťa.

Odpoveď pre Norberta Siposa: Dobrý deň, vyživovacia povinnosť rodiča voči dieťaťu nie je ohraničená vekom dieťaťa, ale okamihom, kedy je dieťa z objektívnych príčin schopné sa o seba už samostatne postarať. Vo všeobecnosti zo Zákona o rodine vyplýva, že rodič je povinný vyživovať svoje dieťa, kým dieťa nie je schopné sa samé živiť, pokiaľ sa sústavne pripravuje na výkon jeho budúceho povolania. Vzhľadom na uvedené vyživovacia povinnosť sa po skončení vysokoškolského štúdia druhého stupňa končí, pokiaľ je dieťa samé schopné sa o seba postarať, jedinou výnimkou by mohol byť vážny zdravotný stav, na základe ktorého by synovi bolo znemožnené sa riadne zamestnať a samostatne sa o seba starať. Toto však neznamená, že dieťa môže byť večným študentom. Pokiaľ dieťa sa riadne nepripravuje na štúdium v dôsledku čoho opakuje ročníky a skúšky alebo mení školy, potom sa má za to, že dieťa sa riadne nepripravuje na výkon svojho budúceho povolania, teda aj v takýchto prípadoch sa vyživovacia povinnosť zaniká. Všetko však závisí od konkrétneho prípadu a následného dokazovania. Ďalej, čo sa týka platenia výživného, nakoľko Váš syn je už plnoletý, tak výživné treba uhrádzať priamo k rukám Vášho syna a nie jeho matky. Peniaze potom môžete posielať aj prevodom na jeho bankový účet alebo poštovou poukážkou, podľa toho, ako sa medzi sebou dohodnete. Odporúčam túto skutočnosť oznámiť aj matke Vášho syna.

Dobry den prajem, moj dotaz znie: Dcera ukoncila lekarsku fakultu poslednou skuskou 24.04.2018. Poziadal som mailom studijne oddelenie o vystavenie dokladu o ukonceni studia, ktore mi bolo studijnym oddelenim zamietnute a bolo mi vysvetlene ze si musi poziadat dcera sama. Takze som poslal dcere doporuceny list s navratkou a poziadal ju o zaslanie tohto dokumentu. 1) aka je lehota na zaslanie dokumentu z jeje strany. ( lehota na odpoved mojej ziadosti) 2) Vyzivne na dceru mi bolo urcene sudom, takze chcem dany sud poziadat o jeho zrusenie. Ked neobdrzim ziadany doklad ako postupovat? Tiez pri zruseni vyzivovacej povinnosti ( cast je priamo stahovana formou exekucie, ako postupovat v tomto pripade, je nutne nejako kontaktovat exsekutor ked sud zrusi vyzivovaciu povinnost? Vopred velmi pekne dakujem

Dobry den prajem, moj dotaz znie: Dcera ukoncila lekarsku fakultu poslednou skuskou 24.04.2018. Poziadal som mailom studijne oddelenie o vystavenie dokladu o ukonceni studia, ktore mi bolo studijnym oddelenim zamietnute a bolo mi vysvetlene ze si musi poziadat dcera sama. Takze som poslal dcere doporuceny list s navratkou a poziadal ju o zaslanie tohto dokumentu. 1) aka je lehota na zaslanie dokumentu z jeje strany. ( lehota na odpoved mojej ziadosti) 2) Vyzivne na dceru mi bolo urcene sudom, takze chcem dany sud poziadat o jeho zrusenie. Ked neobdrzim ziadany doklad ako postupovat? Tiez pri zruseni vyzivovacej povinnosti ( cast je priamo stahovana formou exekucie, ako postupovat v tomto pripade, je nutne nejako kontaktovat exsekutor ked sud zrusi vyzivovaciu povinnost? Vopred velmi pekne dakujem

Dobrý deň...mám takú prosbu a som nepočujúca...chcem vedieť že moja dcérka ma 20 rokov skončila strednú školu a už polroka chodí na absolventsku prax za 4 hod a mesacne 80 eur a pýtam sa či platí alimenty alebo sa nemá platiť? Alimenty dostávam len 22eur...ďakujem pekne Eli7

Dobrý deň, dve krátke otázky. Ak by syn študoval aj po dovršení 26 rokov , je určená veková hranica doby povinnosti platenia výživného? Môjmu synovy je 24, vychádzame spolu výborně, nikdy som ho nezanedbal, bohužial som neustále konfrontovaný jeho matkou, ktorá žije v manželstve s nadpriemerným príjmom, mohlo by som výživné posielať mojmu synovy, ktorý je už plnoletý? Ďakujem Norbert

Odpoveď pre Luciu: Dobrý deň, v zmysle § 66 Zákona o rodine deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú. Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí. V zmysle uvedených ustanovení zákona, vyživovacia povinnosť detí k rodičom tak prichádza do úvahy pri splnení predpokladov, a to schopnosť detí samostatne sa živiť a potreba zo strany rodičov. Prítomnosť týchto predpokladov zaväzuje deti povinne zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživnu. Schopnosť detí samostatne sa živiť je vyjadrená získaním potencionálnej trvalej schopnosti detí vlastnou prácou si zabezpečovať prostriedky na svoju výživu. Primeranosť výživy sa posudzuje vzhľadom na okolnosti prípadu. Spôsob, akým bude vyživovacia povinnosť poskytnutá, nie je zákonom presne určený. Môže byť vyjadrená ako v peňažnom ekvivalente, ako aj v osobnej starostlivosti o rodičov. Pokiaľ teda nie ste riadne zamestnaná, a nie ste schopná samostatne sa živiť a zabezpečiť si Vaše odôvodnené potreby, tak je celkom pravdepodobné, že Vám neurčia výživné na Vášho otca, avšak treba dodať, že každý jeden prípad je individuálny a vo Vašom prípade by sa iste riešila i otázka dobrých mravov, a teda, že pokiaľ sa o Vás otec nestaral, neuhrádzal výživné, nemali ste medzi sebou dobré vzťahy, určenie Vašej vyživovacej povinnosti by bolo pravdepodobne kvalifikované ako v rozpore s dobrými mravmi. Čo sa týka domova sociálnych služieb, potom treba uviesť, že pokiaľ prijímateľ sociálnej služby má nižší príjem (alebo sa rovná sume, ktorá mu má zostať) ako je jeho úhrada v zariadení, tak rozdiel musí v prvom rade splatiť jeho rodina (predovšetkým plnoleté, zaopatrené deti, alebo rodičia prijímateľa sociálnej služby).

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať ohľadne platenie výživného prípade domova soc. služieb na rodiča. Otca by mali umiestniť do domova soc. služieb nakoľko má demenciu z alkoholu. Nikdy na mňa neplatil výživné. Riešilo sa to aj súdne no sudkyňa mu radšej poradila nech platí aspoň 10 eur a bude všetko v poriadku, nikto nebude od neho nič vymáhať. Otca som 10 rokov ani len nevidela, on sa o mňa tiež vôbec nezaujímal no chcela by som vedieť či by som bola povinná platiť náklady na zariadenie soc. služieb . Je to nemysliteľné aby som to platila kedže som len teraz vyšla vysokú školu a dá sa povedať ešte nemám poriadnu prácu. Otec býva u rodičov, dediť po nich nič nebude kedže všetko jeho rodičia napísali na otcovu sestru. Dakujem za odpoveď.

Odpoveď pre Róberta: Dobrý deň, podľa § 62 ods.1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine, plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Pokiaľ už teda bude evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, môže si nájsť prácu a byť schopná sa sama živiť i v čase pred pôrodom. Po pôrode bude mať tiež Vaša dcéra nárok na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov ako nevydatej matke, zo strany otca dieťaťa. Pokiaľ teda bude schopná sa sama živiť, môžete podať návrh na súd o zrušenie vyživovacej povinnosti voči dcére, pričom súd bude zisťovať či je skutočne evidovaná na úrade práce.

Dobrý deň, p. advokát. Mám dcéru, ktorá má 20 rokov a v máji ukončí štúdium na strednej škole. Jej plány ísť na vysokú školu a pokračovať v dennom štúdiu zmarilo tehotenstvo. Po ukončení štúdia sa prihlási na úrad práce. Vzhľadom na jej vek, by sa mohla zamestnať a byť samostatne zárobkovo činná, ale pre tehotenstvo sa jej to už asi nepodarí. Dcéra s priateľom sa neplánujú zatiaľ zosobášiť. Mám povinnosť platiť na dcéru naďalej výživné? Ak by som podal návrh na súd, stačí dokladovať len ukončenie štúdia? Ďakujem za odpoveď. Róbert

Odpoveď pre Mariana: Dobrý deň, podľa Zákona o rodine príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru. Pokiaľ už nie je dôvod na poskytnutie tohto príspevku bývalej manželke, potom máte možnosť podať Návrh na zrušenie príspevku na výživu rozvedeného manžela. V návrhu na zrušenie príspevku na výživu rozvedeného manžela treba uviesť aj údaj o tom, odkedy má byť táto zmena uskutočnená. V zmysle položky č. 8 písm. b) sadzobníka súdnych poplatkov zákona o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov, v prípade návrhu na zníženie alebo na zrušenie výživného medzi manželmi, príspevku na výživu rozvedeného manžela a vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými je výška súdneho poplatku 2 % z ceny predmetu konania, najmenej 16,50 eura.

dobry vecer chcem podat navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti na byvalu manzelku ,ktora je zamestnana uz viac ako 2 roky a jej stale prispievam.mam dat ziadost na sud ?budem platit aj nejake poplatky alebo sudne trovy?dakujem

Odpoveď pre Jána: Dobrý deň, v zmysle Občianskeho zákonníka môžete syna vydediť len v prípade, že v rozpore s dobrými mravmi Vám neposkytol potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, trvalo o Vás neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, alebo ak trvalo vedie neusporiadaný život. V listine o vydedení musíte uviesť niektorý z uvedených dôvodov. Samotná skutočnosť, že Váš syn je zadlžený nie je teda dostatočným dôvodom na jeho vydedenie. Zároveň Vám dávam do pozornosti, že pokiaľ by syn zdedil iba časť bytu, t.j. spoluvlastnícky podiel v určitej výške, exekútor by nemohol siahnuť na tú časť bytu, ktorú syn nevlastní. Exekúcia sa týka totiž iba majetku vo vlastníctve povinného, t.j. dlžníka. Nemožno však vylúčiť, že exekútor predá spoluvlastnícky podiel Vášho syna na predmetnom byte. Preto ak chcete zabezpečiť, aby sa syn nestal vlastníkom bytu, môžete vlastnícke právo k nehnuteľnosti previesť na niekoho iného, napr. na člena rodiny, vnuka, atď. darovacou, prípadne kúpnou zmluvou a zabezpečiť si doživotné užívacie právo k bytu prostredníctvom vecného bremena. V takom prípade by sa byt nestal predmetom dedičstva a syn by ho nemohol zdediť.

Odpoveď pre Mária: Dobrý deň, v zmysle zákona o rodine dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Vo Vašom prípade k podstatnej zmene pomerov jednoznačne došlo, môžete preto podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, nakoľko ste s bývalou manželkou obnovili spolužitie, a teda nie je nevyhnutné, aby bola vyživovacia povinnosť upravená súdnym rozhodnutím. Vyživovaciu povinnosť si totiž plníte dobrovoľne a ako rodičia spolu žijete.

Ako mozem vydedit syna ked si narobil spustu dlzvob,ma vela exekucii a sprava sa nezodpovedne .Mam strach ,ze v pripade mojej alebo manzelkynej smrti,by z ciastky dedictva nas byt zobrali exekutori a jeden s nas by musel odist do starobinca ,nakolko tu ciastku ktora by mu nalezala ako dedictvo po jednom z rodicov by jeden z nas nemal z coho zaplatit.Da sa tomu nejako predist ked syn zije nezodpovednym zivotom a je gambler?Da sa ho vydedit?

Odpoveď pre Mariana: Dobrý deň, podľa Zákona o rodine je rodič dieťaťa povinný prispievať na výživu dieťaťa až do času, kým dieťa nebude schopné sa samé živiť. Kedy však nastane takýto právny stav, závisí od okolností konkrétneho prípadu. Medzi rozhodujúce faktory na strane dieťaťa patrí jeho vek, zdravotný stav, štúdium, schopnosť zamestnať sa, schopnosť vykonávať prácu, odôvodnené záujmy a potreby, majetkové pomery a pod. Pokiaľ by ste podali návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, dalo by sa argumentovať tým, že Váš syn dokončil štúdium, ďalej sa nepripravuje na budúce povolanie a je evidovaný na úrade práce. Ako dôkaz v konaní môže slúžiť potvrdenie úradu práce, potvrdenie o zamestnaní, doklad o ukončení štúdia a pod. za účelom posúdenia nároku na výživné. Zo Zákona o rodine vyplýva povinnosť dieťaťa spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu. Až do rozhodnutia súdu o zrušení vyživovacej povinnosti budete naďalej povinný platiť výživné podľa platného súdneho rozhodnutia o výživnom, nemôžete len tak svojvoľne prestať s jeho platením. Čo sa týka druhej časti Vašej otázky, vychádzam zo skutočnosti, že ste platili príspevok na výživu rozvedeného manžela. V zmysle Zákona o rodine príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru. Pokiaľ už nie je dôvod na poskytnutie tohto príspevku bývalej manželke, potom máte možnosť podať Návrh na zrušenie príspevku na výživu rozvedeného manžela.

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prajem si bezplatné zasielanie právnych noviniek. Vaše osobné údaje chránime takto