Ochrana súkromia - neoprávnené fotenie

Nachádzate sa tu

Dobrý deň pán advokát, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Už niekoľko mesiacov máme nepríjemnosti s jednou našou staršou pani susedkou. Ide o to, že vždy keď vyjdeme z domu, či už na dvor alebo do záhrady, tak príde k svojmu plotu a začne nás fotiť. A to nielen mňa s manželom, ale keď k nám prídu na návštevu aj naše deti s vnúčatami, alebo dokonca aj naši rodinní známi či priatelia. Už naozaj neviem čo máme robiť, snažíme sa jej slušne dohovoriť, ja, môj manžel, aj náš syn, no nič nepomáha. Stále len tvrdí že ona je na svojom pozemku a môže si z neho robiť čo chce. Prosím Vás ako to vlastne je, to naozaj nás môže len tak hocikto a hocikde fotiť, aj keď s tým nesúhlasíme? Ďakujem za odpoveď Oľga

Dobrý deň,

v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy.( tým sa myslí napr. tanec, spev atď.)

To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce:

1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby)

2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo

Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. 

Vzhľadom k tomu, čo však uvádzate vo Vašej otázke, je zrejmé že ide o neoprávnený zásah do Vašich práv na ochranu osobnosti zo strany Vašej susedy. Preto by som Vám poradil, aby ste jej adresovali písomnú výzvu na doručenku, kde opíšete akým spôsobom, od kedy prebieha takéto jej konanie, s tým, že z jej strany ide o neoprávnené konanie, a touto cestou ju vyzývate aby od neho upustila, aby odstránila následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazala, resp. zničila, a prípadne že požadujete od nej ospravedlnenie za takéto konanie. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, teda ju trochu postrašiť, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

Každý má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života, zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. V prípade, ak Vám niekto do týchto oblastí svojim neoprávneným konaním úmyselne zasahuje, bráňte sa. Pomôžeme Vám s výzvou na upustenie od neoprávnených zásahov do Vašich osobnostných práv, s vyhotovením žaloby na ochranu osobnosti, či s návrhmi na náhradu škody, a to v cene už od 100,00 EUR.

Komentáre

Odpoveď pre Martinu Dobrý deň, takisto Vám odporúčam, ako aj vo vyššie uvedenom prípade, že ak nesúhlasíte s použitím týchto fotiek na volebné kampane, treba ich písomne upozorniť, a uviesť v upozornení svoj nesúhlas a vyzvať ich na odstránenie následkov takéhoto použitia.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 5. novembra 2014: Dobrý deň, v zmysle platnej právnej úpravy nikto Vášho maloletého syna nemôže fotiť bez Vášho (jeho) vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby), na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Vzhľadom na opísanú situáciu, že nesúhlasíte, aby fotka Vášho syna bola uvedená na predvolebnom letáku, treba ich písomne upozorniť (doručenou písomnou výzvou), aby odstránili následky takéhoto zásahu, aby už vzniknuté fotky boli, zničené. Ďalej na konci písomnej výzvy môžete uviesť aj to, že ak nevyhovujú Vašej požiadavke, tak sa obrátite na súd.

Ešte doplním, že na fotke sú deti.

Zdravím, mám podobnú otázkku ako anonym predo mnou - na agitačnom letáku nadchádzajúcich volieb do obecného zastupiteľstva pán starosta použil fotku z MŠ, ktorej je zriaďovateľom. Zverejnenie fotky na stránke OÚ mi neprekáža, avšak nesúhlasím s použitím fotky na agitačnom letáku. Ako môžem postupovať? Ďakujem

Dobry den, rad by som sa informoval o moznostiach obrany proti - podla mojho nazoru - zasahu do prava na ochranu osobnosti. Na predvolebnom letaku konkretneho kandidata sa objavila fotografia viacerych deti zo spolocneho vystupenia, na ktorom sa nachadza aj moj 5-rocny syn. Na zverejnenie som vsak suhlas nedal a vzhladom k tomu, o ktoreho kandidata ide, ani by som ho neudelil. Odhliadnuc od toho by som sa vsak rad informoval, ci existuju nejake pravne kroky, ako su zaslanie ziadosti o stiahnutie letakov z obehu (co si osobne neviem predstavit, kedze uz boli podla mna v objeme niekolko desat tisic distribuovane po domacnostiach), prip. nahradu skody. Druha otazka je, ci ma autor takejto fotografie (mne neznamy) pravo pouzit fotografiu bez suhlasu dotycneho alebo jeho zakonneho zastupcu, ak islo o verejne vystupenie. Dakujem.

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 11. septembra 2014 Dobrý deň, ja by som Vám navrhol vyzvať dotyčnú osobu, že v prípade ak neprestane so svojim správaním, a neodstráni narážky zo sociálnej siete, ak je to možné, budete sa môcť obrátiť na príslušný okresný úrad, ktorý prejednáva priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Ak Vaše kroky nebudú postačujúce, je možné riešenie aj podanie občianskoprávnej žaloby na ochranu Vašej osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka. Prostredníctvom tejto žaloby by ste sa mohli domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu Vašej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov, primeraného zadosťučinenia a v prípade intenzívneho porušenia Vašich práv aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. Odpoveď pre Andreu: Dobrý deň, ak sa opätovne dopustí takéhoto konania, treba ho najprv slušne vyzvať, aby sa to neopakovalo, lebo v opačnom prípade budete môcť obrátiť sa na príslušný okresný úrad, ktorý mu môže uložiť za takéto vulgárne a nevhodné správanie sa pokutu za priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Ak ani tieto riešenia nebudú postačujúce, môžete sa domáhať ochrany pred neoprávnenými zásahmi do Vašich osobnostných práv prostredníctvom občianskoprávnej žaloby, podanej na príslušnom okresnom súde.

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať pri prechádzaní môjho suseda okolo mňa ma opľul na plece a začal mi vulgárne nadávať, huckal na mňa svojho psa aby ma pohryzol. Môžem si toto kamerovať a použiť to video ako dôkazný materiál na polícií? Ďakujem

Dobry den chcel by som sa opytat ako je to stym ak niekto napise moje meno a adresu na socialnu siet a ma znacne neprijemne narazky na moju osobu.... dakujem

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 11. augusta 2014: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Zobrazenie inej fyzickej osoby bez jeho privolenia je teda zásahom do jej práva na ochranu osobnosti. Typickým príkladom zásahu do tohto práva je napr. fotografovanie na ulici bez súhlasu fotografovaného. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, preto máte právo vyzvať uvedenú inštitúciu, aby letáky s Vašou podobizňou stihla z obehu, nakoľko ste na to súhlas nedávala.

Dobry deň,mám jednu otázku som študentka a mam jeden problem.Asi pred troma dňami mi volal kamarát že ma videl na letáku jednej vysokej školy,ten leták sa týka štúdia na tej vysokej škole....samozrejme že ju nenavštevujem pretože tá škola má v našom meste zlú povesť všetci ju považuju za menejcennú a mne velmi prekáža že sa na tomto letáku nachádzam...viem kde ta fotka bola fotená,určite nikto nepozoval do objektivu boli to skor momentky ktore neznamy fotograf fotil na ulici čiže som tomu neprikladala velku váhu,velmi ma to hnevá a neviem čo mám robiť ani netuším aký dlhý čas sú tie letáky v obehu len dúfam že ich nevidelo vela ludi,považujem to za zneužitie ktoré ma urazilo vzhladom na úroveň školy a chcem žiadať odškodné.Môžte mi poradiť ako a či mám nato vóbec nárok?Dakujem

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 6. augusta 2014: Dobrý deň, na základe toho, čo uvádzate vo svojej otázke je zrejmé, že ide o neoprávnený zásah do práv na ochranu osobnosti Vašich rodičov zo strany susedov. Preto by som Vám poradil, aby ste im adresovali písomnú výzvu, aby od týchto zásahov upustili, aby odstránili následky takéhoto zásahu, inak budete nútení obrátiť sa s podnetom na políciu.

Dobrý deň, naši rodičia majú dlhodobo zlé susedské vzťahy s jedným so susedov. Pravidelne na nich podáva sťažnosti na mestský úrad, bolo ich už 34. Zatiaľ ani jedna zo sťažností nebola uznaná ako opodstatnená. Naposledy bol upozornený, že už ďalšiu sťažnosť nemôže podávať na mestský úrad. Teraz ich znovu udal na okresný úrad a kriminálnu políciu, pričom ich neoprávnene fotografoval, fotil si ich majetok, pričom fotografie použil ako dôkazový materiál, pričom sa však toto ďalšie udanie vôbec nezakladá na pravde. Rodičia sú už starí ľudia, majú zdravotné ťažkosti a on ich takýmto spôsobom len vydiera a deprimuje. Na upozornenie reaguje posmeškami a vulgarizmami. Mohli by ste nám, prosím Vás poradiť ako v takejto situácii postupovať? Ďakujem.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa: Dobrý deň, so susedmi sa treba dohodnúť dopredu, lebo dodatočné riešenie pripomienok neskôr predlžuje stavebné konanie. Najprv by ste sa mali dohodnúť zo susedom, aby nepoužil fotky voči Vám. Od stavebného úradu by ste mali dostať upozornenie, aby ste v určenej lehote predložili doklady na dodatočné vydanie stavebného povolenia. V rozhodnutí o dodatočnom povolení stavby stavebný úrad dodatočne povolí už vykonané stavebné práce a určí podmienky na dokončenie stavby alebo nariadi úpravy už realizovanej stavby. Navrhujem, aby ste podali žiadosť na vydanie stavebného povolenia a aby ste žiadali zrušenie pokuty.

Dobrý deň , Mám dve otázky niekto odfotografoval môj dom a tieto fotografie použil na udanie na stavebnom úrade kvôli stavebnému povoleniu . Povolenie už vybavujem dodatočne lebo som nepredpokladal také veľké úpravy a toto oznámenie tam už bolo tri mesiace.Zo stavebného úradu som nedostal žiadnu informáciu o udaní ,ale keď som prišiel tak už na mňa mali nachystanú pokutu .Dá sa toto udanie nejako napadnúť? Mám nejakú možnosť ako sa brániť aby fotografie môjho domu nemohli byť použite proti mne ? Ďakujem

Dobrý deň, fotografovanie Vašej záhrady ešte nemusí byť zásahom do Vášho súkromia, to závisí od konkrétnej situácie a že k akému účelu sú využívané, či sú využívané primeraným spôsobom. V prípade ak Vás sused neprimerane obťažuje, odporúčam Vám obrátiť sa na obecný úrad.

Dobrý deň, má sused právo bez môjho dovolenia fotografovať moju záhradu? Je to dlhotrvajúci zlý susedský vzťah a sused sa na mňa s obľubou sťažuje na miestnom úrade kvôli čomukoľvek, čo nájde, takže zrejme fotografie budú slúžiť na tento účel v najbližšej budúcnosti. Mám možnosť nejako sa proti fotografovaniu môjho pozemku a stavby (ak na fotografiách nie je osoba) brániť?

Dobrý deň, podľa Občianskeho zákonníka každá osoba má právo, aby vytvorením a použitím fotografie (napr. zverejnenie) nebolo zasiahnuté do jej súkromia alebo aby fotografiou nebola porušená ochrana prejavov jej osobnej povahy. Zverejnenie Vašich fotografií bez Vášho súhlasu je bezpochyby zásahom do Vašich práv. Zákon však poskytuje ochranu iba proti neoprávneným zásahom, ktoré sú spôsobilé privodiť ujmu na Vašej osobnosti z hľadiska Vášho postavenia v spoločnosti. Zákon ďalej upravuje aj prípady, kedy možno prejavy osobnosti použiť bez toho, aby sa vyžadoval súhlas dotknutej osoby. Sem patrí napr. použitie prejavov osobnosti na vedecké a umelecké účely a na potreby tlačového, filmového, rozhlasového a televízneho spravodajstva. Takéto použitie však musí byť primerané – rozsah a spôsob použitia nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami občana. Všetky tieto aspekty je potrebné brať do úvahy pri posúdení, či je Vami neodsúhlasené zverejnenie Vašich fotografií v rozpore so zákonom a či je spôsobilé privodiť Vám ujmu.

Dobry den, chcem sa opytat ci ma niekto narok na zverejnenie mojich fotografii, bez mojho vedomia a suhlasu. Jedna sa o fotografie, ktore su z mojho sukromia, fotila som ich ja s mojim fotoaparatom. Boli na USB kluci na ktorom mal aj syn projekty do skoly. Syn si ich dal projekty vytlacit a pan ktory mu to robil si stiahol aj spominane fotky a pouzil ich do dedinskej kroniky. Napalil to na CD a rozdal nejakym ludom, ktori mali zaujem o historiu dediny. Vobec som o tom nevedela, dozvedela som sa to len nahodou. Ked som sa bola stazovat, povedal mi, ze syn bol vtedy neplnolety, ze som mala prist s nim a ukazat mu co ma vytlacit. Este mi povedal ze som si mala zabezpecit USB kluc. Su to len obycajne rodinne foty ale aj napriek tomu. Mal na to pravo? Velmi pekne vam dakujem.

Dobrý deň, fotografovanie iných objektov ako je jednotlivec, nie je v slovenskom právnom poriadku upravené (až na určité výnimky). Vo Vašom prípade treba posudzovať, že pri fotografovaní služobného auta nedochádza k zásahu do súkromia vlastníka týchto predmetov. Ak sa fotografia iných objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno túto osobu identifikovať, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno až na určité výnimky vyhotoviť fotografiu bez obmedzenia.

Dobrý deň chcela by som sa spýtať ako je to je so vstupom do firmy, ktorú stráži SBS a majú nariadené fotiť každé auto ktoré vstúpi do firmy a to ja z vnútra. Mam služobné auto a v ňom tovar, ktorý nie je môj ale iných zákazníkov a sú tam ich osobné údaje. Naša firma nedovoľuje fotenie firemných áut. SBS ma nechce pustiť do firmy a skladnik nechce prísť na vrátnicu. Tak sa chcem spýtať či majú SBS-kári právo na fotenie osoby a auta. Veľmi pekne vám ďakujem.

Dobrý deň, z toho, čo uvádzate vo svojej otázke, že dotyčné osoby si vymýšľajú o iných nepravdivé informácie, by sa dalo uvažovať aj o trestnom čine ohovárania podľa trestného zákona. Tohto trestného činu sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Preto by som Vám poradil, aby ste dotyčné osoby písomne vyzvali, aby od uvedeného konania upustili, inak budete nútení obrátiť sa na políciu s trestným oznámením. Čo sa týka neoprávneného fotenia, dočítate sa o ňom na tejto stránke vyššie.

Dobrý deň, máme v paneláku susedov, neustále na niekoho volajú policajtov a vymýšľajú si všelijake obvinenia, urážka na cti vraj im chceme dat bombu pod auto a....., ludia musia chodit ako na páse na obvodný urad.*Dokonca obvinili náčelníka polície, ludí na bytovom, ešte aj lekárov.Policajti sa ich boja lebo maju kvôli nim každý týžden inšpekcie.my ludia sme s nich jednoducho psychicky mimo niektorý.Dokonca volaju policajtov na nás ked sa ani nenachádzame v meste.Nepomohla ani petícia celého panelaku.Policajti sami povedali, pokial tu ten pár nebýval tak o našom dome ani nevedeli.Na obvodnom urade ich poznaju, ale nikto s nimi nič nemože, vystahovanie nie , lebo maju byt v osobnom vlastníctve.kríve obvinenie nie lebo su to len priestupky z čoho všetkých obvinuju.Posledne si aj nejakých obyvatelov panelaku fotili.Po rekonštrukcii panelaku zateplenie a strecha si všetko fotili a potom obvibili zase par ludi že spreneverili peniaze.Dá sa tu niečo robit, ked sa ich urady a policia jednoducho boji?Ešte dodám že oni na ten obvodný urad ani nechodia aj ked su sami navrhovatelia obvineni. Ďakujem

Dobrý deň, matka dieťaťa Vám nesmie brániť v pravidelnom informovaní sa o Vašom dieťati, v zmysle § 24 ods. 5 Zákona o rodine rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde. Najlepšie by bolo, ak by ste matku vyzval, aby Vám v komunikácii s deťmi nebránila, inak budete nútený sa obrátiť na súd, nakoľko máte na to právo. Pokiaľ ide o súdne rozhodovanie, súd sa snaží pri rozhodovaní vo veciach maloletých pokiaľ je to možné, nezaťahovať ich do súdnych sporov rodičov.

Dobrý deň ! Som rozvedený a dve deti sú v opatere matky . Máme neobmedzený styk . Ex manželka so mnou nekomunikuje aj ked ide o deti . Aby som bol s deťmi v kontakte kúpil som dcére pred rokom telefón . Dcéra má 9 rokov . Jej matka používa ten telefón pre svoje účely a dokonca si ho bráva do práce . Mne tak znemožňuje komunikáciu s dcérou . Dcéru nechcem zaťahovať do sporov . Dá sa táto situácia vyriešiť na súde aj bez nej ? Ďakujem

Ďakujem pekne pán advokát, Vašu radu si určite zoberiem k srdcu a nabudúce sa už nenechám :-) Ešte raz vďaka.

Dobrý deň. Najprv by som uviedol, že dotyčná predavačka si podľa mňa len plnila príkazy vedúcej predajne, a že pokiaľ by išlo o ňu, tak by Vám to určite nezakázala :-) avšak s odkazom na vyššie uvedený komentár k otázke od pána Romana by som dodal, že je síce pravda, že majiteľ predajne či centra si môže určiť nejaké pravidlá za ktorých Vám povolí vstup do svojej budovy, avšak tieto podmienky nemôžu byť v žiadnom prípade diskriminačné voči určitej skupine osôb. A takouto osobitnou skupinou sú podľa mňa aj mamičky s kočíkmi. Takže nabudúce by som Vám poradil, aby ak sa Vám opäť stane niečo podobné, proste ste povedali, že bohužiaľ Vy svoje dieťa vonku pred predajňou nenecháte a okrem toho takýto zákaz Vás ako matku znevýhodňuje voči ostatným. A požiadate predavačku aby Vám vstup umožnila. Ak bude protestovať, obráťte sa na vedúcu predajne.

Dobrý deň pán advokát Bános, zaujala ma Vaša odpoveď na vyššie uvedené otázky a mala by som k tomu aj ja jednu otázku. Som mamička na materskej dovolenke a nedávno som chcela ísť s mojím pol ročným synčekom ktorého som mala v kočíku, do jedného nemenovaného obchodu v nákupnom centre. Avšak môj pokus o vstup do predajne bol zmarený zo strany predavačky, ktorá ma slušne upozornila, že na dverách je zákaz vstupu do predajne s kočíkom. Prekvapilo ma to, ale rešpektovala som jej nesúhlas a jednoducho som odišla. Chcela by som však vedieť, či toto konanie z jej strany bolo správne. Ďakujem.

V tomto prípade, keďže nákupné centrum je majetkom súkromnej osoby, treba hovoriť o súkromno-právnom vzťahu, medzi vlastníkom centra (alebo predávajúcim, ak hovoríme o konkrétnej predajni) a Vami ako návštevníkom. Majiteľ centra si preto môže určiť nejaké podmienky, pravidlá, na základe ktorých Vy môžete vstúpiť na jeho súkromný pozemok. Ak si na dvere dá zákaz fotografovať, mali by ste to rešpektovať. Ak tento zákaz ignorujete, majiteľ predajne, prípadne SBS má iba právo požiadať Vás aby ste prestal, prípadne, aby ste opustil predajňu. V žiadnom prípade Vás však násilne nemôžu vyviesť z predajne či z centra alebo Vám prikázať fotky vymazať. Ak tento zákaz fotografovať nie je výslovne uvedený pri vstupe do predajne, centra, tak zákaz jednoducho neplatí, a môžete si fotky vyhotovovať. Ešte by som dodal, že ak by sa Vám snažili ,,vyhrážať“ či zastrašovať Vás políciou, nedajte sa, nato nemajú právo, nakoľko Vaše konanie nenapĺňa ani znaky priestupku a už vôbec nie trestného činu, preto nie je dôvod na zásah polície.

Ak môžem, rád by som sa opýtal, že ako to je v prípade, ak som v nákupnom centre a chcem si urobiť nejaké fotky....mám nato právo?

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prajem si bezplatné zasielanie právnych noviniek. Vaše osobné údaje chránime takto

Naši klienti sú aj