Ochrana súkromia - neoprávnené fotenie

Nachádzate sa tu

Dobrý deň pán advokát, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Už niekoľko mesiacov máme nepríjemnosti s jednou našou staršou pani susedkou. Ide o to, že vždy keď vyjdeme z domu, či už na dvor alebo do záhrady, tak príde k svojmu plotu a začne nás fotiť. A to nielen mňa s manželom, ale keď k nám prídu na návštevu aj naše deti s vnúčatami, alebo dokonca aj naši rodinní známi či priatelia. Už naozaj neviem čo máme robiť, snažíme sa jej slušne dohovoriť, ja, môj manžel, aj náš syn, no nič nepomáha. Stále len tvrdí že ona je na svojom pozemku a môže si z neho robiť čo chce. Prosím Vás ako to vlastne je, to naozaj nás môže len tak hocikto a hocikde fotiť, aj keď s tým nesúhlasíme? Ďakujem za odpoveď Oľga

Dobrý deň,

v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy.( tým sa myslí napr. tanec, spev atď.)

To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce:

1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby)

2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo

Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. 

Vzhľadom k tomu, čo však uvádzate vo Vašej otázke, je zrejmé že ide o neoprávnený zásah do Vašich práv na ochranu osobnosti zo strany Vašej susedy. Preto by som Vám poradil, aby ste jej adresovali písomnú výzvu na doručenku, kde opíšete akým spôsobom, od kedy prebieha takéto jej konanie, s tým, že z jej strany ide o neoprávnené konanie, a touto cestou ju vyzývate aby od neho upustila, aby odstránila následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazala, resp. zničila, a prípadne že požadujete od nej ospravedlnenie za takéto konanie. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, teda ju trochu postrašiť, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

Každý má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života, zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. V prípade, ak Vám niekto do týchto oblastí svojim neoprávneným konaním úmyselne zasahuje, bráňte sa. Pomôžeme Vám s výzvou na upustenie od neoprávnených zásahov do Vašich osobnostných práv, s vyhotovením žaloby na ochranu osobnosti, či s návrhmi na náhradu škody, a to v cene už od 100,00 EUR.

Komentáre

Dobrý deň, to či išlo v prípade Vášho otca o trestný čin závisí aj od toho, aká bola doba liečenia poškodeného, teda otca. Ak trvalo liečenie do siedmich dní, nie je to trestný čin. Podľa § 123 Trestného zákona ujmou na zdraví sa rozumie akékoľvek poškodenie zdravia iného. Ublížením na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného. Ak by liečenie Vášho otca prekročilo 42 dní, potom môže ísť o ťažkú ujmu na zdraví. V zmysle § 123 ods. 3 Trestného zákona ťažkou ujmou na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie len vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie, ktorou je a) zmrzačenie, b) strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, c) ochromenie údu, d) strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva, e) poškodenie dôležitého orgánu, f) zohyzdenie, g) vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu, h) mučivé útrapy, alebo i) porucha zdravia trvajúca dlhší čas. Poruchou zdravia trvajúcou dlhší čas sa na účely tohto zákona rozumie porucha, ktorá si objektívne vyžiadala liečenie, prípadne aj pracovnú neschopnosť, v trvaní najmenej štyridsaťdva kalendárnych dní, počas ktorých závažne ovplyvňovala obvyklý spôsob života poškodeného. Podľa § 155 kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov. Trestný poriadok vo svojom § 263 ustanovuje, že namiesto výsluchu svedka na hlavnom pojednávaní možno čítať zápisnicu o jeho výpovedi alebo jej podstatnú časť, ak s tým súhlasí prokurátor a obžalovaný a súd nepovažuje osobný výsluch za potrebný. Ak súd nevykonal všetky dôkazy a vypočutím otca by mohlo dojsť k inému záveru, je možnosť podať odvolanie na súde, proti ktorého rozsudku smeruje, a to do 15 dní od oznámenia rozsudku. V písomne podanom odvolaní treba uviesť, proti ktorým výrokom odvolanie smeruje, a či smeruje aj proti konaniu, ktoré rozsudku predchádzalo. V tejto veci Vám však odporúčam radšej sa obrátiť na advokáta vo Vašom okolí, ktorý Vám môže s vypracovaním odvolania pomôcť.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 10 novembra 2015: Dobrý deň, pri fotografovaní napr. budovy, domu, auta, či prírody treba posudzovať, či vytvorením, resp. použitím týchto fotografií nedochádza k zásahu do súkromia vlastníka týchto objektov. Ak sa fotografia objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno identifikovať určitú osobu, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno bez obmedzenia fotografie týchto objektov vyhotoviť a aj použiť. Fotografiu možno považovať za umeleckú vtedy, ak nie je určená na komerciu, teda nemá niečo propagovať, resp. predávať, ale má prezentovať subjektívne umelecké vnímanie autora. Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ak napriek tomu sa domnievate, že takéto konanie je v rozpore s Vašimi oprávnenými záujmami, môžete sa domáhať ochrany osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka na súde.

Dobry vecer ja by som potrebovala poradit vo veci kde bol moj otec 60 rocny napadnuty mladym chalanom kde bol Pn 75 dni.Kde bolo tazke ublizenie na zdravy z dovodu zlomeneho rebra. Otec je invalidny dochodca po 3 tazkych operaciach chrbtice. Tymto napadnutim sa mu zdravotny stav zhorsil. Ja osobne som bola ako svedok kde som mala byt na sude v Ziline vypocuta comu sa tak ale nestalo. Pretoze sudkyna B. cely sudny proces zmanipulovala a v case kde som sa dostavila aj s mojim ocom na pojednavanie nas jednoducho nezavolala do vnutra. Otec bol poskodeny a myslim si ze mal byt pri vypocutich svedkov obvineneho. Tak sa zial ale nestalo. Obvineneho zbavili viny. Velmi rada by som Vas po prosila akoby sme mali dalej postupovat. Dakujem velmi pekne. S pozdravom

Dobry den. Niekto odfotil moj dom, bez mojho vedomia, a potom som nasla jeho fotku na socialnej sieti v mestskej skupine. Nepaci sa mi, ze to moze kazdy vidiet verejne, celu zahradu s vecami na nej atd. Nikomu som nedala ziaden suhlas so zverejnenim, a ked som sa ozvala, ze mi to vadi, mesto na to nereaguje. Co mam robit?

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 12. okt 2015: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 24. septembra 2015: Dobrý deň, v zmysle § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Ešte Vám ako advokát odporúčam suseda písomne vyzvať, aby od takéhoto konania upustil, v opačnom prípade môžete podať zapieraciu žalobu na súd, na základe ktorej môže súd rozhodnúť, aby sa táto osoba zdržala neoprávneného zásahu.

Dobry den pan advokat, Na mojich pasienkoch niekto dal fotopasce a ked idem na huby alebo sa poviest na moterke alebo na aute ci ma moze niekto fotit bez mojho vedomia a potom mi vytlacene fotky posiela na adresu trvaleho pobytu,mam podozrenie ze dotycny tam nema ziadne pozemky ani nic podobne. Dakujem vopred za odpoved.

Dobrý deň,predošlú otázku som omylom nakopírovala viackrát, takže ešte raz sa chcem spýtať, ako mám postupovať pri riešení sporu so susedom. Chová ošípanú, kačice a psa vo vzdialenosti cca 5 metrov od nášho domu, konkrétne od steny, kde sa nachádza aj okno z obývačky. Hnoj z chlievov dáva sused k nášmu plotu pri dome, nemá na to určené hnojisko. Obec nemá VZN o chove hospodárskych zvierat a písomná sťažnosť na obec sa skončila len ústnym dohovorom od starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme nepochodili, riešia len pohodu zvierat, nie ľudí.Obťažuje nás hlavne zápach a množstvo múch a hlodavce. Boli by sme radi, keby sa to dalo riešiť mimosúdne, ale sused s nami nekomunikuje. Za vašu odpoveď Vám ďakujem.

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako mám postupovať pri riešení sporu so susedom. Chová ošípanú, kačice a psa vo vzdialenosti cca 5 metrov od nášho domu, konkrétne od steny, kde sa nachádza aj okno z obývačky. Hnoj z chlievov dáva sused k nášmu plotu pri dome, nemá na to určené hnojisko. Obec nemá VZN o chove hospodárskych zvierat a písomná sťažnosť na obec sa skončila len ústnym dohovorom od starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme nepochodili, riešia len pohodu zvierat, nie ľudí.Obťažuje nás hlavne zápach a množstvo múch a hlodavce. Boli by sme radi, keby sa to dalo riešiť mimosúdne, ale sused s nami nekomunikuje. Za vašu odpoveď Vám ďakujem. MolnárováDobrý deň, chcem sa spýtať, ako mám postupovať pri riešení sporu so susedom. Chová ošípanú, kačice a psa vo vzdialenosti cca 5 metrov od nášho domu, konkrétne od steny, kde sa nachádza aj okno z obývačky. Hnoj z chlievov dáva sused k nášmu plotu pri dome, nemá na to určené hnojisko. Obec nemá VZN o chove hospodárskych zvierat a písomná sťažnosť na obec sa skončila len ústnym dohovorom od starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme nepochodili, riešia len pohodu zvierat, nie ľudí.Obťažuje nás hlavne zápach a množstvo múch a hlodavce. Boli by sme radi, keby sa to dalo riešiť mimosúdne, ale sused s nami nekomunikuje. Za vašu odpoveď Vám ďakujem. MolnárováDobrý deň, chcem sa spýtať, ako mám postupovať pri riešení sporu so susedom. Chová ošípanú, kačice a psa vo vzdialenosti cca 5 metrov od nášho domu, konkrétne od steny, kde sa nachádza aj okno z obývačky. Hnoj z chlievov dáva sused k nášmu plotu pri dome, nemá na to určené hnojisko. Obec nemá VZN o chove hospodárskych zvierat a písomná sťažnosť na obec sa skončila len ústnym dohovorom od starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme nepochodili, riešia len pohodu zvierat, nie ľudí.Obťažuje nás hlavne zápach a množstvo múch a hlodavce. Boli by sme radi, keby sa to dalo riešiť mimosúdne, ale sused s nami nekomunikuje. Za vašu odpoveď Vám ďakujem.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 11. septembra 2015: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. V zmysle § 12 OZ podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Odporúčam Vám, aby ste redaktorovi adresovali písomnú výzvu na doručenku, v ktorej ho žiadate redaktora, aby odstránil fotku z článku, lebo to bolo v rozpore s Vašimi oprávnenými záujmami. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, že ak neodstráni Vašu fotku z článku, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

Dobrý deň. Bola som na verejnej akcii (riadne ohlásenej), bolo tam veľa ľudí - možno aj 1-1500. Nejaký redaktor bol prítomný na akcii, a vo svojom článku použil iba moju fotku. Chcem, aby túto moju fotku z článku odstránil. Viete mi, prosím, povedať, aký mám zákonný nárok na odstránenie mojej fotky z článku/webovej stránky? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď janovi: Dobrý deň, fotografovanie objektov nie je, až na určité výnimky, v slovenskom právnom poriadku upravené. Pri fotografovaní napr. budovy, domu, auta, či prírody treba posudzovať, či vytvorením, resp. použitím týchto fotografií nedochádza k zásahu do súkromia vlastníka týchto objektov. Ak sa fotografia objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno identifikovať určitú osobu, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno bez obmedzenia fotografie týchto objektov vyhotoviť a aj použiť. Fotografiu možno považovať za umeleckú vtedy, ak nie je určená na komerciu, teda nemá niečo propagovať, resp. predávať, ale má prezentovať subjektívne umelecké vnímanie autora. Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 29. júla 2015: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Vzhľadom na to, čo však uvádzate vo Vašej otázke, je zrejmé že ide o neoprávnený zásah do Vašich práv na ochranu osobnosti zo strany Vášho priateľa. Preto by som Vám odporúčal, aby ste mu vysvetlili, že jeho konanie je v rozpore s dobrými mravmi a na to nemá právo, a Vaše fotky z jeho mobilu čím skôr vymazal vo vlastnom záujme. Ak Váš priateľ nevyhovuje Vašej požiadavke, môžete mu adresovať písomnú výzvu na doručenku, kde opíšete, akým spôsobom, od kedy prebieha takéto jeho konanie, s tým, že z jeho strany ide o neoprávnené konanie, a touto cestou ho vyzývate, aby od neho upustil, aby odstránil následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazal, resp. zničil, a prípadne požadujete od neho ospravedlnenie za takéto konanie. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, teda ho trochu postrašiť, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

Odpoveď pre Dášu: Dobrý deň, zmysle § 33 zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov prevádzkovateľ je povinný oznámiť Úradu na ochranu osobných údajov informačné systémy, požiadať úrad o osobitnú registráciu informačných systémov alebo viesť o informačných systémoch evidenciu v rozsahu a za podmienok ustanovených týmto zákonom. Každý, kto sa rozhodne používať v praxi kamerový systém, by mal zvážiť následky takéhoto monitorovania z hľadiska ochrany súkromia jednotlivcov. V prípade inštalácie kamerového systému treba voliť nastavenie kamier tak, aby svojim zorným polom nezasahovali na územie alebo na objekt susedov a tým nenarušili ich súkromie. V opačnom prípade prevádzkovateľ, resp. majiteľ kamerového systému riskuje to, že si sused môže uplatniť právo na ochranu súkromia prostredníctvom sťažnosti.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 19. augusta 2015: Dobrý deň, ak Vás takéto konanie natoľko rozrušuje a tieto osoby s Vami opísaným konaním neprestanú, máte možnosť spomínané osoby upozorniť, aby prestali s takýmto konaním alebo ohováraním. Ak naďalej budú pokračovať v ohováraní, obťažovaní v obchode, v tom prípade podajte návrh na polícii, prípadne príslušnom Okresnom úrade. Okresný úrad im môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu do výšky 33 EUR alebo pokarhanie, a to aj opakovane. Podanie satisfakčnej žaloby na okresnom súde a podanie trestného oznámenia na polícií alebo na prokuratúre Vám ako advokát odporúčam len v tom prípade, ak uloženie priestupku neprinesie očakávaný výsledok, a ohováranie Vám môže spôsobiť vážnu ujmu na osobnostných právach, ohroziť Vaše postavenie na pracovisku, narušiť rodinné vzťahy, alebo ak sú skutočne naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu Ohovárania.

Dobrý deň pán Mgr. Bános, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď na môj dotaz, urobíme všetko ako ste nám doporučili. Ešte prosím odpoveď na druhú časť mojej otázky. Môžeme si nainštalovať atrapu kamery nad naše vchodové dvere, vedúce do bytu, ktorý obývame? Ak áno, potrebujeme na to od niekoho povolenie, poťažne prosím napíšte nám, kto nám toto povolenie vydá, alebo komu to musíme vopred oznámiť. Samozrejme ako som vyššie uviedla, my si vchodové dvere do bytu na viditeľnom mieste označíme hneď od 1. dňa, že sú naše vchodové dvere "monitorované kamerovým systémom". My nechceme porušovať zákony, ale vzhľadom k tomu, že nás vlastníci ako nájomníkov utláčajú, šikanujú a porušujú nám naše práva, len z pozície sily, chceme "urobiť" proti odvetu v rámci našich môžností. Týmto sa Vám chcem vo svojom mene veľmi pekne poďakovať, že robíte takúto vec navyše, akou je, že pomáhate aj tým, pre krorých sú právnici finančne menej dostupní, alebo úplne nedostupní. Skutočne ste úžasný človek keď viete myslieť aj ny tých, ktorí musia v tomto štáte, nie vlastným pričinením ťahať za kratší koniec nespravodlivostí. Želám Vám veľa úspechov v práci, veľa zdravia a pohody. Ďakujem S pozdravom Dáša

Odpoveď pre Dášu: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Zároveň písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením. Priestranstvo musí byť označené, že je snímané kamerovým systémom. Odporúčam Vám, aby ste týmto vlastníkom bytu adresovali písomnú výzvu na doručenku, kde opíšete akým spôsobom, od kedy prebieha takéto konanie, s tým, že z ich strany ide o neoprávnené konanie, a touto cestou ich vyzývate, aby od neho upustili, aby odstránili následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté videozáznamy zmazali, resp. zničili, a prípadne že požadujete od nich ospravedlnenie za takéto konanie. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, že ak budú ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku. Nakoľko Vy, ako píšete, ste nájomníčka, v danej veci Vám odporúčam porozprávať sa s vlastníkom bytu o danej situácii. Nakoľko sa nainštalovanie kamier týka celého domu, na prijatie rozhodnutia na schôdzi vlastníkov je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schôdza vlastníkov je uznášaniaschopná, ak sú prítomní vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú aspoň dve tretiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Dobrý deň Poprosím Vás o radu. Pred 3 rokmi som sa sťažovala na na vedúcu predajne. Odvtedy zakaždým keď idem na nákup chodí cca 3 metre za mnou predavačka (pri každom nákupe je to iná predavačka). Chodí za mnou počas celej doby čo som v predajni. Pravdepodobne dostali príkaz od vedúcej aby ma sledovali, neviem čo im narozprávala o mne nepekné. Pravdepodobne chce tým dosiahnuť, aby som do predajne nechodila. Ostatných kupujúcich takto nesledujú. Taktiež som si všimla, že ľudia ktorí ma pred tým zdravili odo mňa bočia. Ako sa mám voči tomu brániť ? Ďakujem za radu.

...ešte by som mala jednu otázku v súvislosti s týmto prípadom, pán Mgr. Bános a síce, včera sme sa rozprávali dotknuté osoby - susedia o celej tejto záležitosti s tajným monitorovaním nás fyzických osôb, bez nášho súhlasu, vedomia a bez výstražnej nálepky. My nájomníci v tomto dome chceme si kúpiť atrapy kamier a nainštalovať si ich nad vchody do našich bytov. Ide o dve rodiny nájomníkov v tomto bytovom dome. Potrebujeme na to nejaké povolenie? Ak áno kde a od koho si môžeme takéto povolenie vybaviť? Samozrejme s tým, že my si naše vchoodové dvere označíme riadne nálepkou, ze vchod do bytu je monitorovaný kamerovým systémom napr. CCTV, prípadne inou aká sa bude dať kúpiť. Ďakujem za skorú odpoveď. S pozdravom Dáša

Dobrý deň, bývame v centre mesta BA. Cudzí ľudia - susedia sa nás v posledných dňoch pýtali, či sme si vedomí, že obytný dom, v ktorom bývame je monitorovaný kamerou. My sme o tom ani len netušili, kamera je nainštalovaná veľmi nenápadne asi 20 metrov od vchodovej brány, na konci domu, nad oknom jednej rodiny. Sme tam zmiešaé osadenstvo, sú tam vlastníci a tiež IBA nájomníci. Nám nik nepovedal, ani si nepýtal súhlas k tomu, či súhlasíme s nainštalovaním takejto kamery, ktorá nás denne 24 hodín, 7 dní v týždni bude snímť, teda kedy ideme z domu a kedy sa vraciame domov. V dome nás rodina vlastníkov, ktorá pravdepodobne kameru na dom nainštalovala ponižuje, vulgárne nám nadáva, vyhráža sa nám, šikanuje nás. Už viac krát sme museli oznámiť na polícií, čo táto rodina vyvádza. Dom ani nie je označený, že je monitorovaný kamerovým systémom a preto sa domnievame, že sme sledovaní a monitorovaní nezákonne. Navyše máme dôvodné obavy, že táto rodina by mohla zneužiť a využiť informácie, ktoré sa zbierajú na kamere. Nevieme ani či majú nejakú priemyselnú miestnosť na to určenú /kde sa zhormažďujú tieto informácie - vysostne osobnej povahy/, alebo dokonca tieto informácie sa zbierajú len v byte tejto rodiny. V tejto rodine je mlady muž, ktorý doštudoval právo, má titul Mgr., ale je to gauner a vagabund toho najhrubšieho zrna. Vyhráža sa aj mne aj môjmu dospelému dieťaťu, /nemôžem napísať, lebo nadávky sú nepublikovateľné/, dokonca mnoho krát so sexuálnym podtónom, po jednom vyhrážaní sa, ktoré sme nahlásili aj na polícii ako už niekoľké v poradí si tento grázel právnik, podal žiadosť na zbrojný pas, keďže tieto jeho nadávky a výhražky boli riešené na polícií a na Okresnom úrade, prišli policajti k nám do domu a pýtali sa susedov, aj nás či doporučujeme, respektíve súhlasime s tým aby mu bol vystavený zbrojný pas. Samozrejme v dome sme s tým nesúhlasili. Moja otázka znie: Môže si takýmto spôsobom vlastník jedného bytu v dome nainštalovať kameru nad svoje okno z ulice aby monitoroval ľudí, ktorí prichádzajú a odchádzajú z domu - teda fyzické osoby, bez toho aby tieto dotknuté osoby boli informované o tom, že niekto ich monitoruje a zbiera o nich osobné infoormácie. Máme za to, že táto rodina nám nezákonným a hrubým spôsobom zasahuje do súkromia. Máme dôvodné obavy, že a najmä teraz v dovolenkovom období, kedy odídeme na dlhšie mimo byt, by nám mohla spôsobiť aj škody na majetku. Prečítala som si množstvo materiálov o tejto problematike, ale nikde jednoznačne nepíšu, či toto môže jeden vlastník urobiť aj keď na schôdzi vlastníkov si to možno, neviem...? - odsúhlasili. Viem však, že je povinnosťou každého prevádzkovateľa kamerového systému na viditeľné miesto vyznačiť, že objekt, v tomto prípade obytný dom je monitorovaný kamerovým systémom. Na tomto dome to vyznačené nie je, urobila som si o tom videozáznam hneď ako nás cudzí ľudia na túto skutočnosť upozornili. Čo môžem ja ako fyzica osoba, nájomník "rasa podriadená v tomto štáte bez vlastného pričinenia", ktorý sa cíti byť ohrozený, pri každom odchode či príchode domov urobiť? Ako môžem riešiť tieto zásahy do môjho súkromia? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte uvediem, že som sa bola pýtať na polícií, tam mi povedali, že keď som "LEN" nájomník, môžem sa postaviť aj na hlavu a nič nezmôžem. Nájomníci nie sú ľudia? Na nich sa nevzťahuje zákon na ochranu osobnosti a na ochranu súkormia? Ale to som sa nikde nedočítala, že nájomníkom je toto právo odoprete. To skutočne nemôžeme nič robiť a musíme čakať na to, kedy nám vlastníci vykradnú byt, alebo nám urobia niečo iné, len zo zlomyselnosti? Napríklad keď budú vedieť, že sme s kuframi odišli na 2 týždne preč celá rodina? Prosím o radu, čo môže robiť človek na ktorom sa pácha bezprávie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom Dáša.

este by som dodal ze osoby nachadzajuce sa na uzemi danej fotky nieje jasne viditelne ci zena ci chlap alebo teda detajlne vidiet postavu cloveka nic viac.

dobry den chcel by som sa opytat .mam drona s kamerov fotim si mesto okolie lesy a podobne pre svoje uceli pripadne zdielam s kamaratmi na socialnej sieti fotografie je to trestne alebo .. nerobim to komercne ,kde ssa v zakone pise pokial nerobim fotky v zdusnom priestore na komercne uceli tak je to v pohode a nerobim fotky zeleznice ,letisk a podobne kde je potrebne dodrziavat pravidla . fotim si aj domy ci zahrady je to narusenie sukromia ? teda trestne ? dakujem.

Dobrý deň prosím mám 11 rokov a 28.7.2015 na mňa mieril kamarát mobil.Povedal som mu nech ma nefotí ale on mi povedal že ma nefotí.Veril som mu až kým som neuvidel blesk.Povedal som mu že to je trestné a môžem ho udať ale kamoš vedľa povedal že nemám svedka, a že aj keby ma fotil tak by to nemusel povedať.Čo mám prosím robiť?

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 13. júla 2015: Dobrý deň, aj v tomto prípade platí to, čo je uvedené vyššie. Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje, vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania. Domáhať sa ochrany na súde môžete vtedy, ak sa domnievate, že Vaše súkromie na pracovisku alebo v spoločných priestoroch bolo narušené tým, že zamestnávateľ nedodržal povinnosti, ktoré mu ustanovuje Zákonník práce.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 12. júla 2015: Dobrý deň, podľa zákona zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje,vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania. Domáhať sa ochrany na súde môžete vtedy, ak sa domnievate, že Vaše súkromie na pracovisku alebo v spoločných priestoroch bolo narušené tým, že zamestnávateľ nedodržal povinnosti, ktoré mu ustanovuje Zákonník práce.

Odpoveď pre Jána: Dobrý deň, fotografovanie iných objektov ako je jednotlivec, nie je v slovenskom právnom poriadku upravené (až na určité výnimky). Ak sa fotografia iných objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno túto osobu identifikovať, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno až na určité výnimky vyhotoviť fotografiu bez obmedzenia. Aby ste však zabránili akýmkoľvek potenciálnym problémom, odporúčam Vám zabezpečiť si od vlastníka stavby písomný súhlas, v ktorom svojím podpisom potvrdí, že súhlasí s tým, aby ste si stavbu odfotografovali a zverejnili za účelom prezentácie svojej práce.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 12. júna 2015: Dobrý deň, tieto osoby, pokiaľ vystupujú v časopisoch a ich rubrikách, dávajú, aj keď len konkludentný súhlas na to, aby si ich do niektorej z rubrík mohli vyfotografovať.

Dobry den.Podobná otázka ako predchadzajuci pisatel,môže si mňa ako zamestnanca firmy fotiť pri vykonávaní svojej práce nadriadení? Bez môjho písomného alebo ústneho súhlasu? Dakujem

Dobry den.Pracovnik ktory ma vo firme na starosti dodržiavanie bezpečnosti pri praci chodi po vyrobe a zamestnancov si foti ktori ju povedzme porušuju.Všetko sa deje bez toho aby to dotyčne osoby vedeli.Ma na taku činnost pravo?.Za odpoved Vam dakujem

Dobrý deň pán advokát, mám stavebnú firmu a rád by som na svojej webovej stránke, resp. na stránke s verejnýmfórom zverejnil moje referenčné práce (fotografie stavieb). Potrebujem v takomto prípade súhlas majiteľa stavby na ktorej som robil stavebné práce? Ak áno aký typ súhlasu treba? Za odpoveď ďakujem a prajem vám príjemný deň. s pozdravom Ján

Odpoveď pre Matúša: Dobrý deň, pravdaže, ak niekoho nahrávate bez jeho súhlasu, je to tiež zásahom do jeho súkromia, ak sa teda nejedná o nejakú verejne činnú osobu, prípadne osobu, ktorá vystupuje verejne, a pri takomto výstupe existuje predpoklad, že tento jej prejav bude zaznamenávaný. K Vašej druhej otázke: áno, sú v časopisoch, ale aj tieto osoby, pokiaľ vystupujú v časopisoch a ich rubrikách, dávajú aj keď len konkludentný súhlas na to, aby si ich do niektorej z rubrík mohli vyfotografovať.

potom čo fotenie takých tzv. celebrít, alebo vsak aj iných ludi --- sú ich plne casopisy...

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či sa toto všetko vzťahuje aj na nahrávani videa alebo zvuku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď pre Mareka: Dobrý deň, Občiansky zákonník v § 12 ustanovuje, že písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením. Súhlas možno v zmysle občianskeho zákonníka získať písomne alebo len ústne. Podľa zákona o ochrane osobných údajov,má mať však takýto súhlas predpísanú formu. Ak osoby nie sú plnoleté, budú za nich musieť udeliť súhlas ich zákonní zástupcovia.

Zdravím pán Bános, mam otázočku ohladom fotenia, som hobby fotograf nie profesionál fotím tak pre radosť, moje fotky si všimli aj ludia z okolia a páčia sa im tak sa dali u mna nafotiť. Peniaze za to neberiem, akty ani žiadne obscénne fotky nefotím. Fotil som zatial len kamošky a kamošov čo majú od 18 hore dal som im podpísať zmluvu o TFP fotení, čiže miesto honoráru sa tými fotkami prezentujem. Ozvali sa mi však ludia čo by chceli nafotit aj portréty, ktorý nemajú 18, opakujem žiadne akty oba portréty tváre. Otázka je čo potrebujem aby som ich mohol fotit, treba na to písomný súhlas ich rodičov ? a ak áno čo by mal ten súhlas obsahovať ?

Odpoveď pre Martinu: Dobrý deň, podľa toho čo uvádzate vo Vašej otázke, otec Vášho dieťaťa na Vás neprávom a neoprávnene podáva trestné oznámenia pre nedodržiavanie súdneho rozhodnutia, ktoré sa týka styku otca s maloletým dieťaťom. Keďže si na kameru nahrávate Vaše maloleté dieťa ako ho odovzdávate otcovi, je možné takto nahraté video použiť ako dôkazný prostriedok, ktorým sa bránite proti neodôvodneným obvineniam otca Vášho dieťaťa. V danej situácii by som Vám, ako advokát, ešte odporučil, aby ste sa pokúsili s otcom dieťaťa porozprávať a vyzvať ho, aby od takéhoto svojho konania ustúpil, nakoľko to čo tvrdí nie je pravda a že ak v tom bude aj naďalej pokračovať budete nútená obrátiť sa na súd, kde sa budete domáhať ochrany osobnosti. Podľa § 11 Občianskeho zákonníka fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Podľa Občianskeho zákonníka máte právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu Vašej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby Vám bolo dané primerané zadosťučinenie. Ak nesúhlasíte s tým, že je Vaša fotografia na nástenke v kostole, máte právo požadovať od toho, kto ju tam umiestnil, aby ju odstránil. Ak ho na to vyzvete, je povinný fotografiu odstrániť.

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď Rada by som vedela, či je nahrávanie videa pri preberaní dcéry otcom, keď má styk pridelený súdom, použiteľné ako dôkazový materiál pred súdom. Otec ma už po tretíkrát udáva za nedodržiavanie súdneho rozhodnutia a preto som sa rozhodla si predávanie dcéry nahrávať na kameru. On s týmto samozrejme nesúhlasil, hoci som ho informovala o tom, že je to len kvôli dôkazovému materiálu. Na videu z 80 percent je nahratá dcéra. Navyše v poslednom udaní na súde je aj fotografia, ktorú mi urobil otec, keď držím kameru v ruke, na robenie fotografie nemal môj súhlas on. Otec dcéry ma začal nahrávať na kameru už pred rokom, ja som s tým začala len na základe jeho obviňovania. Možno tento materiál použiť pri súdnom jednaní? Podobne ma otec dcéry nahrával aj na mobil a robí si fotografie dcéry sediacej v aute, keď nás náhodou nájde na parkovisku pred supermarketom. Navyše použil fotografiu z krstu našej dcéry na nástenke v kostole, kde sme všetci traja a to bez môjho vedomia a súhlasu. Sú tieto jeho kroky v súlade so zákonom? Dieťa je zverené do mojej opatery.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 22. mája 2015: Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade máte možnosť a samozrejme aj právo požadovať od spolužiaka Vášho syna, aby predmetnú fotografiu z Facebooku odstránil (prípadne sa môžete obrátiť priamo na jeho rodičov). V takomto prípade je spolužiak Vášho syna povinný tak urobiť. Ak tak neurobí, máte možnosť obrátiť sa na súd a žiadať prostredníctvom súdu o odstránenie takejto fotografie (je na Vašom uvážení, či tak urobíte alebo nie).

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 23. apríla 2015: Dobrý deň, oplotenie sa považuje za drobnú stavbu a tak ako uvádzate vo Vašej otázke, postačuje len ohlásenie drobnej stavby na stavebnom úrade – nevyžaduje sa stavebné povolenie. Stavebný zákon však v § 57 ods. 1 tretia veta uvádza, že Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia. Z uvedeného teda vyplýva, že stavebný úrad je oprávnený vydať povolenie na drobnú stavbu - plot - až na základe stavebného povolenia. Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce ohlásené podľa § 57 ods. 1 Stavebného zákona len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky.

Dobry den, dnes sa mi stala neprijemna situacia a chcel by som vediet ako dalej jednat v tejto veci. Siel som autom po pristavnom moste v Bratislave, ked mi do cesty skocilo pravdepodobne policajne neoznacene auto(skoda superb) ohrozilo a obmedzilo ma v mojej jazde. Auto odbocilo do odbacacieho pruhu a ja som pokracoval dalej v jazde vo svojom pruhu, ked som sa dostal na uroven superbu, tak som sa pozrel na vodica, ktory na mna zamaval bielou tabulkou so zelenym pasom napriec a tak som siel dalej a pomyslel som si o vodicovi svoje. Odbocil som aj ja smerom na bajkalsku ulicu, kedze tadial pokracovala moja cesta a v tom som si v spatnom vsimol, ze vodic daneho auta si ma foti/nataca. Vodic cierneho superbu dalej pokracoval vo svojej besnej jazde cca 80km/h(v 50) bez zvukovej alebo svetelnej signalizacie. Chcem sa spytat ako sa mozem v tomto pripade branit? Pretoze ja som vodicovi nedal ziadny suhlas si moje auto natacat alebo fotit a taktiez mi to zavana zneuzivanim pravomoci. Evidencne cislo vozidla viem. Kde sa mozem obratit a ako sa mozem branit a nahlasit spravanie vodica daneho auta? Dakujem

Dobrý deň,chcem sa opytať.Mám 11 ročného syna.Boli na vylete,spolužiak ho odfotil a dal to na Facebook.A iní žiaci tak davali nepekne komentáre ako napr:dobil roka alebo čistý neger.Môj syn o tom nevedel.Strašne ma to nahnevalo.Čo s tým?Ďakujem pekne.

Dobrý deň, je možné , že sa budem opakovať a tento problém ste už riešili, avšak poprosím Vás o pomoc a radu v súvislosti so stavbou plotu z pletivových panelov s použitím zemnej skrutky resp. so zabetónovaním stĺpikov. Bývame v RD - dvojdom. Na pozemku sme teda dvaja vlastníci z čoho vyplýva aj to, že každý máme vlastný LV a pozemky v katastrálnej mape sú riadne a presne označené. problém spočíva v tom, že " deliaca čiara" medzi pozemkami je len naznačená, avšak oplotenie, ktoré by rozdeľovalo pozemky neexistuje. ( Dokiaľ bývali súrodenci s rodinami nebolo ho treba ) T.č. obe pozemky kupili ďalší rodinný príslušníci a preto vyvstávajú rôzne situácie. K postaveniu plotu ( po v katastrálnej mape naznačenej čiare ) nás doviedla tá skutočnosť, že máme 2 psíkov a tieto začali veľmi, ale veľmi vadiť našim susedom ( po 5. resp. 1,5 rokoch ). Upozorňovali nás na to, pokrikovali, jednoducho davali nám svoju nespokojnosť najavo. Súhlasím. Nie každý ma rád zvieratá, ale toto sa predsa da riešiť. Snažili sme sa, aby psíkovia nechodili na ich pozemok držaním na vôdzke, avšak dospeli sme k presvedčeniu, že toto nie je život tak pre našich psíkov, ako aj pre nás. Veď toto nie je možné ustáť ďalších x-rokov. A preto jediná možnosť z našej strany je teda postaviť oplotenie. V dobrej viere a navyše svojím správaním to dávali aj najavo, sme si mysleli, že chcú, aby sme stavbu oplotenia realizovali my ( vyžaduje si to určité, nie malé, fin. prostriedky ).Stavbu plotu sme teda ohlásili na príslušnom MsÚ. Keďže sme, dovolím si povedať, hysterickeho majiteľa radšej obišli, lebo hodiť reč by s nim nemalo cenu ( navyše nikde nie je jasné napísané, že o tom ho máme informovať ), ten si prišiel na dvor riešiť tento ( pre neho ) problém a síce, že sme si dovolili bez jeho vedomia robiť niečo ako plot ( plot bude stáť na našm pozemku ) Uviedol tiež, že on tam plot nechce a máme psov odstrániť!!!!! A mali sme sa ich vopred pýtať, či si môžme si zabezpečiť psa! Obe sú riadne vychované a my ako majitelia si plníme všetky povinnosti voči obom. Pes nepozná niečo ako je LV. Toto mu ozaj nič nehovorí. Myslenú čiaru jednoducho nerešpektuje. Veď ako by aj mohol..... Za oboch riadne platíme MsÚ. Zatiaľ su vykopané len diery ( dovolili si urobiť fotku pri kopacích prácach ) a ďalej čakáme ako zareaguje MsÚ. Po konzultácii s vedúcou na príslušnom oddelení MsÚ nám bolo oznámené, že v prípade ak nedôjde k " odsúhlaseniu " plotu ( obyčajný z pletivových panelov ) zo strany suseda, toto ohlásenie preklasifikuje a bude sa to riešiť v rámci stavebného povolenia. ( ďalšie pre nás vyhodené finančné prostreidky a hlavne stratený čas ). Vraj to potom budeme riešiť na MsÚ -všetci. Poprosím Vás o informáciu, či je postup vedúcej správny, či môže dôjsť k tomu, že nám ani len stavbu nepovolia, ak je ozaj potrebné stavebné povolenie a nepostačuje ohlásenie drobnej stavby. Nie je žiaden dôvod, nakoľko plot je 120cm vysoký, je ako keby rozdeĺoval dvor, nevadí nikomu vo výhľade...., či môže vôbec sused až tak ovplyvniť túto záležitosť. Myslím si, že nie je možné, aby nás mohol niekto takto obmedzovať, aby nam diktoval čo môžme a čo sa ich máme/musíme opýtať. Veď zasahujú nám do súkromia! Chcem poznamenať, že vedúca na príslušnom úrade je známa tak naša ako aj ich. Jednoducho to može aj zámerne zdržiavať a možno si jednoducho robí alibi. (Myslím tým až stavebým povolením ) Viem má určité lehoty, ale... Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Prepáčte, avšak nemôžem sa podpísať.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 17. apríla 2015: Dobrý deň, zákon ustanovuje že, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom a to na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Ak sa domnievate, že takéto konanie je v rozpore s Vašimi oprávnenými záujmami, môžete sa domáhať ochrany osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka na súde.

Odpoveď pre Martina: Dobrý deň, zákon konkrétne upravuje, za akých podmienok je možné osoby fotografovať. Uvádza, že fotografie - obrazové snímky alebo podobizne - týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením. Privolenie však nie je potrebné v prípade tzv. zákonných licencií, a teda: - ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby, na evidenčné účely, ...) - fotografie sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké účely, na umelecké účely, pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo – to znamená, že TV, ktoré používajú fotografie alebo videá v spravodajstve majú zo zákona na to oprávnenie. Ani takéto použitie však nemôže byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Základným kritériom pre posúdenie, či fotograf môže vyhotoviť fotografiu je, či jej vyhotovením zasiahne do súkromia fotografovanej osoby. Zákon presne nestanovuje, kedy už nejde o súkromie osoby, ale máme judikatúru súdov, ktorá sa snaží túto medzeru v zákone vyplniť. V prípade súkromných osôb je v zásade vyhotovenie fotografií zásahom do jej súkromia a do jej práv. Preto je potrebné vždy posúdiť, či na vyhotovenie treba privolenie alebo fotografiu možno vyhotoviť aj bez privolenia. To platí bez ohľadu na to, či sa nachádza v súkromí alebo na verejnom mieste. Ak však osoba na fotografii nie je identifikovateľná, potom nemožno hovoriť o zásahu do jej súkromia a fotografiu možno vyhotoviť a použiť neobmedzene. Privolenie k fotografovaniu Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak dochádza k zásahu do práva na súkromie, je možné vyhotoviť alebo použiť fotografiu len s jej privolením. Súhlas možno získať písomne alebo aj ústne, stačí aj gesto súhlasu – napr. prikývnutie. Na verejných miestach je potrebné posúdiť okolnosti celej situácie, teda či osoba musela na tomto mieste počítať s tým, že môže byť odfotografovaná a na toto miesto s tým vedomím šla alebo vykonala určitú činnosť. Čo sa týka zákonných licencií - ak je fotografia vytvorená pre spravodajstvo alebo pre vedecké umelecké účely, možno ju vyhotoviť a aj použiť bez privolenia osoby, ktorá je na fotografii. Vyhotovenie a použitie takejto fotografie musí byť primerané, teda čo sa týka formy, rozsahu a obsahu, nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fotografovanej osoby. Fotografovanie na umelecké účely - fotografia je autorským dielom svojho autora, nie vždy však je vytvorená na umelecké účely. Fotografiu možno považovať za umeleckú vtedy, ak nie je určená na komerciu, teda nemá niečo propagovať, resp. predávať, ale má prezentovať subjektívne umelecké vnímanie autora. Čo sa týka TV a spravodajstva - spravodajstvom sa rozumie prezentácia udalostí týkajúcich sa spoločnosti a otázok spoločenského života. Musí ísť o veci verejného záujmu. Zákon však aj pri týchto zákonných licenciách stanovuje isté obmedzenia. Fotografovanie objektov nie je, až na určité výnimky, v slovenskom právnom poriadku upravené. Pri fotografovaní napr. budovy, domu, auta, či prírody treba posudzovať, či vytvorením, resp. použitím týchto fotografií nedochádza k zásahu do súkromia vlastníka týchto objektov. Ak sa fotografia objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno identifikovať určitú osobu, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno bez obmedzenia fotografie týchto objektov vyhotoviť a aj použiť.Verejné budovy a iné verejné predmety možno fotografovať a fotografie použiť bez obmedzenia, ak nie je zákaz ich fotografovania výslovne uvedený napr. pri vstupe. Zákon č. 215/2004 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností stanovuje, že v záujme zabezpečenia obrany a bezpečnosti štátu je zakázané fotografovať budovy, priestory alebo zariadenia označené zákazom fotografovania. Ide však len o také budovy, o ktorých tak rozhodne ústredný orgán štátnej správy. Na základe tohto zákona nemožno fotografovať z dôvodu bezpečnosti štátu napr. na železničných staniciach - fotografovanie v samotnom vlaku však už zakázané nie je. Za porušenie tohto zákazu môže byť uložená pokuta. Čo sa týka vyhotovenia fotografie ako turista a jej zverejnenie na sociálnej sieti – ak fotografiou nezasiahnete do jej práva na súkromie, takéto vyhotovenie je možné. Samozrejme, ak sa osoba o takomto zverejnení dozvie a bude to považovať za zásah do jej súkromia, môže sa domáhať ochrany.

Dobry den prajem, ked printove medium uverejni v clanku fotografiu rodinneho domu aj s popisnym cislom a menom byvajuceho bez jeho suhlasu, ma na to pravo? Nie je to porusenie prava na ochranu sukromia? Co odporucate v takej veci podniknut, ked nebol dany suhlas na taketo zverejnenie? Vopred dakujem za odpoved.

Dakujem za odpoved a velmi si vazim cas, ktory ste stravili pri jej pisani. Nechapem ale, ako je potom mozne, ze pri vyhotoveni fotografie / videa, na toto nepotrebujem povolenie, ak sa jedna o zakonne licencie (v tomto pripade umelecke ucely) ale zaroven nesmiem porusit osobne prava bez povolenia osoby, ako pisete v odpovedi. (Pri takom pocte nahodnych okoloiducich je asi nemozne ziskat od kazdeho povolenie). Ked napr. toci TV televizne noviny (co spada pod zakonne licencie) a objavim sa na zabere, mozem od TV ziadat odskodne? Ak nie, aky je rozdiel od umeleckych ucelov? Pripadne kedy sa jedna o umelecky ucel pri ktorom taketo povolenie od ludi nepotrebujem? Tiez mi nie je jasne, ci by bolo pravne v poriadku, ak by som si ako turista v nejakom meste na uzemi SR vyhotovil fotografiu (s okoloiducimi v zabere) a jeden z nich by ma dal na sud, pretoze sa domnieva, ze je na mojej fotografii. Ak by to bolo pravne v poriadku, a ja by som ako clovek, co fotografiu vyhotovil pre osobne ucely (nie na predaj) odmietol fotografiu vymazat, aku by mal pri sude sancu na uspech? Povedzme, ze by som fotografiu uverejnil na svojom profile na soc. sieti. Je mi jasne, ze je to asi zachadzanie do velmi teoretickej roviny, ale rad by som tuto problematiku pochopil, kedze "Neznalost zakona neospravedlnuje". Aj ked mne ako laikovi v oblasti prava sa zdaju tieto pravidla matuce. V podstate ma iba zaujima, ci existuje nejaka situacia, kedy by som nemusel mat povolenie od kazdeho, kto sa mi v zabere co i len mihne a mohol by som uplne legalne natacat videozabery na verejnych priestranstvach pre umelecke ucely, pricom by tieto zabery neboli zamerane vyhradne na osobu, alebo skupinu osob. Dakujem a prajem pekny den. Martin

Odpoveď pre Martina: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy - teda formou fotografií, obrazových snímkov, videí, a pod. - toto sú osobné a osobnostné práva, na ktoré sa vo Vašej otázke pýtate. Zobrazenie inej fyzickej osoby bez jeho privolenia je teda zásahom do jej práva na ochranu osobnosti. Typickým príkladom zásahu do tohto práva je napr. fotografovanie na ulici bez súhlasu fotografovaného. To znamená, že nikoho nemôžete fotiť bez jeho vedomia a súhlasu. Takéto osoby Vás môžu kedykoľvek vyzvať, aby ste upustili od takéhoto konania a dokonca majú právo od Vás požadovať aj primerané zadosťučinenie. Pokiaľ by sa nezdalo primerané zadosťučinenie postačujúce najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Výšku náhrady určuje súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo. A čo sa týka ŠPZ zobrazených na fotografiách, odporúčam Vám ich korektúrou odstrániť.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 2. apríla 2015: Dobrý deň, Váš sused je oprávnený uvedené fotografie použiť ako dôkaz, je však vecou príslušného orgánu, či takýto dôkazový materiál bude brat do úvahy. Z Vašej otázky nie je celkom zrejmé či ste na týchto fotografiách odfotený aj vy, alebo len vypílené stromy. Keďže ste tieto stromy vypílil bez potrebného povolenia, môže ísť o priestupok, resp. trestný čin a ak Váš sused podá podnet na príslušný orgán, tento orgán sa bude danou vecou zaoberať. Mohli by ste sa však brániť, že ste boli odfotografovaný bez súhlasu, a teda domáhať sa ochrany osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka, no úspešnosť v danom prípade by nemusela byť zaručená. V prípade budúcich nepríjemností so susediacim pozemkom sa najprv obráťte na vlastníka nehnuteľnosti so žiadosťou, aby uvedený stav odstránil, a ak to nepomôže môžete sa domáhať ochrany priamo na obci. Obec je totiž oprávnená riešiť tieto veci na základe § 5 Občianskeho zákonníka. ---------------------------------------------------------- Odpoveď pre Karola: Dobrý deň, v uvedenom prípade ide o verejný záujem, takže takéto obmedzenie budete musieť strpieť.

Dobry den, Tak ako tu uz zaznelo, mojim hobby je taktiez fotografovanie a natacanie videa. Cisto pre umelecke ucely (zatial nekomercne). Mal by som zaujem vytvorit film, ktory by zachytil mesto (zivot v nom, pamiatky - iba z exterieru). Tento film by som nasledne chcel zerejnit na znamom videoportaly a na svojom blogu. Viackrat som cital vasu odpoved na podobnu otazku, kde hovorite o zakonnych licenciach. Mohli by ste ale prosim Vas specifikovat co mozem rozumiet pod osobnými a osobnostnými právami okoloiducich, ktori by sa na zábere náhodne vyskytli? Kedy má niekto (okoloiduci, pripadne prislusnik policie) pravo poziadat ma aby som s touto cinnostou prestal, pripadne vyhotovene zaznamy vymazal? Videozaznamy by som vyhotovoval iba na miestach, ktore su bezne dostupne (ulice, namesite, pesia zona). A este posledna otazka: Mozu sa na mojich zaberoch objavit automobily s viditelnou SPZ? Dakujem Prajem prijemny den. Martin

Dobrý den pan advokát potreboval by som radu v obci inštalovali dopravné zrkadlo a vydno v nom celi moj pozemok dvor a zahradu všetko vidno možem sa neak brániť za odpoved vopred dakuje

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prajem si bezplatné zasielanie právnych noviniek. Vaše osobné údaje chránime takto

Naši klienti sú aj