Ochrana súkromia - neoprávnené fotenie

Nachádzate sa tu

Dobrý deň pán advokát, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Už niekoľko mesiacov máme nepríjemnosti s jednou našou staršou pani susedkou. Ide o to, že vždy keď vyjdeme z domu, či už na dvor alebo do záhrady, tak príde k svojmu plotu a začne nás fotiť. A to nielen mňa s manželom, ale keď k nám prídu na návštevu aj naše deti s vnúčatami, alebo dokonca aj naši rodinní známi či priatelia. Už naozaj neviem čo máme robiť, snažíme sa jej slušne dohovoriť, ja, môj manžel, aj náš syn, no nič nepomáha. Stále len tvrdí že ona je na svojom pozemku a môže si z neho robiť čo chce. Prosím Vás ako to vlastne je, to naozaj nás môže len tak hocikto a hocikde fotiť, aj keď s tým nesúhlasíme? Ďakujem za odpoveď Oľga

Dobrý deň,

v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy.( tým sa myslí napr. tanec, spev atď.)

To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce:

1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby)

2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo

Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. 

Vzhľadom k tomu, čo však uvádzate vo Vašej otázke, je zrejmé že ide o neoprávnený zásah do Vašich práv na ochranu osobnosti zo strany Vašej susedy. Preto by som Vám poradil, aby ste jej adresovali písomnú výzvu na doručenku, kde opíšete akým spôsobom, od kedy prebieha takéto jej konanie, s tým, že z jej strany ide o neoprávnené konanie, a touto cestou ju vyzývate aby od neho upustila, aby odstránila následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazala, resp. zničila, a prípadne že požadujete od nej ospravedlnenie za takéto konanie. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, teda ju trochu postrašiť, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

Každý má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života, zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. V prípade, ak Vám niekto do týchto oblastí svojim neoprávneným konaním úmyselne zasahuje, bráňte sa. Pomôžeme Vám s výzvou na upustenie od neoprávnených zásahov do Vašich osobnostných práv, s vyhotovením žaloby na ochranu osobnosti, či s návrhmi na náhradu škody, a to v cene už od 100,00 EUR.

Komentáre

Odpoveď pre Anonymného užívateľa, 25 Máj 2016 - 20:38: Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 12 Občianskeho zákona platí, že obrazové a obrazovo zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť len s jej súhlasom. Bez Vášho súhlasu sa jedná o zásah do Vašich osobnostných práv. Ako advokát Vám odporúčam dotyčnú osobu vyzvať, aby upustila od tohto protiprávneho zásahu do Vášho súkromia a toto video zmazala. Ďalej Vám odporúčam túto osobu upozorniť, že v prípade, ak sa toto konanie zopakuje, alebo dôjde z jej strany k zneužitiu tohto videa, napríklad šírením na internete, máte právo domáhať sa ochrany svojich práv na súde a v prípade, že Vám protiprávnym konaním tejto osoby bude spôsobená ujma máte právo požadovať primerané odškodné.

Dobry deň.Obraciam sa na Vás z radou písala som Vám i mail,ale nakoľko je to spoplatnená služba ktorú si momentálne nemôžem dovoliť tak sa kontaktuje o radu pomocou tohto fóra. Pred 7rokmi mi zomrel doma na zlyhanie srdca privolala som 112 a oni po 25minutach prišli aj zo štábom televízie v danej situácii som si to ani neuvedomovala že celú situáciu u mňa doma natáčajú.Kedze má čakalo veľa problémov tak som to po pohrebe manžela ani neriešila.Zostali mi dve malé deti.Asi po polroku mi kamarátka volala,ze príspevok o oživovaní manžela kde som aj ja bol v televízii .Snažila som sa tam dovolat,ale márne a tak keďže sme boli v štádiu sťahovania neriešila som to.Pred týždňom bola dcéra staršia v práci kde sledovali televíziu a v priamom prenose videla tento záznam čo ju veľmi šokovalo .Priznám sa nenašla som odvahu pozrieť si to nakoľko i po rokoch to veľmi zle znasam.Dceta je z toho v šoku i po týždni.Oreto tento raz to už musím riešiť nakoľko mám ešte jednu dcéru a preto moja otázka znie Kto dal právo televízii natáčať a vysielať tento príspevok a kde je morálka púšťať tento príspevok po 7rokoch.????? Som zhnusena z toho a zároveň zdesená že si neuvedomujú,ze to pozerajú deti rodina a všetko je zrazu také aktuálne až mi je na zaplakanie.aAko mám ochrániť seba a hlavne deti,aby sa tento príspevok nedostal viac na verejnosť.Dakujem za odpoved.

Dobry den, prosim o radu. Dovolili sme v dobrej viere jednej fotografke nafotit nas dom, bohuzial nechce nam vobec dat predmetne fotografie. Kazdopadne ich urcite pouzije na niektore zo svojich mozno aj podniktalskych ucelov. Je vobec mozne od nej pozadovat dane fotografie? Po zverejneni sa bezdovodne obohati? Ako ju "prinutit" , aby nam ich dala? Dakujem.

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako postupovať, čo robiť ak som prišiel na to, že ma osoba natáčala v šatni posilovne - aj nahého, bez môjho vedomia, či súhlasu. Mám aj dôkazový materiál - to dané video, ku ktorému som prišiel čirou náhodou a tým som vlastne aj zistil túto skutočnosť. Prípadne vedieť aké závery by z tohto mohli vzniknúť. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 1. mája 2016: Dobrý deň, pokiaľ máte spoločný pozemok, potom sused nemôže bez Vášho súhlasu monitorovať bytovou kamerou tento spoločný pozemok. Vašu podobizeň, obrazové snímky a zvukové záznamy možno vyhotoviť alebo použiť len s Vašim súhlasom, teda máte právo vedieť, či kamera Vášho suseda monitoruje aj tú Vašu časť zo spoločného pozemku. V zmysle toho máte právo obrátiť sa na Vášho suseda so žiadosťou o sprístupnenie kamerových záznamov za účelom zistenia rozsahu monitorovania. Ak sused nevyhovie návrhu, nezostane Vám iná možnosť, len domáhať sa ochrany osobnosti na súde, teda aby sused prestal monitorovať spoločný pozemok bez Vášho súhlasu.

Odpoveď pre Roberta: Dobrý deň, v zmysle § 119 a § 120 Exekučného poriadku súdny exekútor je oprávnený pri výkone exekučnej činnosti vstupovať na pozemky, do bytov, či iných priestorov, za podmienok uvedených v Exekučnom a poriadku. K tomuto úkonu exekútor priberá na veci nezúčastnenú osobu, spravidla príslušníka policajného zboru (teda aj Vás), starostu obce, poslanca miestneho zastupiteľstva a pod. Pri zisťovaní majetkových pomerov povinného z exekúcie exekútor bude oprávnený vykonávať domovú či osobnú prehliadku v nehnuteľnosti, kde má trvalý pobyt alebo kde môže mať určitý majetok (hnuteľné veci). Samozrejme exekútor pri prehliadke má povinnosť zistiť, ktoré veci patria povinnému, a ktoré veci sú vo vlastníctve inej osoby, keďže exekútor môže siahnuť len na veci vo vlastníctve povinného z exekúcie.

Dobrý deň,chcela by spm sa opýtať či je možné aby sused monitoroval bytovou kamerou spoločný pozemok,teda priamo dvor na ktorom bohužial spolu žijeme.Vec je v štádiu riešenia,mame oddeleny dvor stĺpikmi,a navzajom si nevyuživame pridelene strany,no stale je to spoločný pozemok.Keďže nás včera obvinili z úmrtia ich mačky,a on sa ohradzal s tym ze monitoruje spoločný pozemok bytovou kamerou aby vedel čo sa tu deje.Má nato právo?Mám malú dcéru a je mi neprijemne aby mal on niekde kameru a natačal si nas pri bežných činnostiach,to sa týka aj leta,kde sa samozrejme moja malá dcērka kúpe v bazéniku.Dakujem velmi pekne za odpoveď.

Dobrý deň. Mal by som otázku. Mozem ako náčelník obecnej polície na mailovú alebo telefonickú ziadost od exekutorskeho úradu vykonať u niekoho fotodokumentáciu domu osoby, voči ktorej majú pohľadávku? A k tomu ešte majitel domu neobýva tento dom , dom je ešte k tomu aj riadne oplotený a uzamknutý. Majitel ani neobýva inú nehnuteľnosť v obci. Dakujem

Odpoveď pre Romana: Dobrý deň, pokiaľ fotky sú urobené z verejného priestranstva v meste, a neide o súkromný pozemok napr. dopravnej spoločnosti, môžete ich vyhotoviť, ale skúste tak, aby sa nedalo identifikovať rušňovodiča. Na zverejnenie nie je potrebný súhlas, ak ich použijete na umelecké, vedecké účely, tlačové, rozhlasové, televízne spravodajstvo. Pokiaľ vodič nesúhlasí so zverejnením fotky, potom takúto fotku radšej odstráňte a len sa ospravedlňte. Na verejných miestach je potrebné vždy posúdiť okolnosti celej situácie, teda či osoba (vo Vašom prípade vodič) musela na tomto mieste počítať s tým, že môže byť odfotografovaná a na toto miesto s tým vedomím išla alebo vykonala určitú činnosť. Vtom prípade sa akceptuje to, že osoba (vodič) svojou účasťou dala, hoci aj mlčky, súhlas na vyhotovovanie fotografií.

Odpoveď pre Pala: Dobrý deň, nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Pokiaľ fotka pochádza z nejakej verejnej akcie, športového, či kultúrneho podujatia, koncertu a pod., takáto fotka môže byť primeraným spôsobom aj verejne publikovaná. Pokiaľ fotka bola spravená vo Vašom súkromí a ste nedali súhlas na zverejnenie fotky na spomínanej internetovej stránke, potom odporúčam Vám, aby ste im adresovali písomnú žiadosť, aby odstránili túto fotku, lebo ste nedali súhlas na to, aby ju mohli zverejniť, resp. nesúhlasíte so zverejnením fotky. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, že ak neodstráni Vašu fotku, tak sa obrátite na príslušný okresný úrad alebo na súd a môžete sa domáhať okrem iného toho, aby fotku vymazali, odstránili z internetovej stránky, prípadne požadovať finančné zadosťučinenie.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 8. apríla 2016: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy.( tým sa myslí napr. tanec, spev atď.) To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Pokiaľ Vás prichytili pri páchaní priestupku, ten kto vyhotovil fotodokumentáciu o Vás môže sa osobne dostaviť na príslušný útvar polície a podať oznámenie o priestupku, spolu so svedeckou výpoveďou, inak nemôže použiť tieto fotky ako dôkazný prostriedok v konaní o priestupku alebo na iné účely.

Dobrý deň pán Mgr., mám záľubu vo fotografovaní autobusov, ktoré fotím zvyčajne za jazdy v bežnej premávke. Uvedené foto zasielam na verejný portál evidencie dopravcov. Jedná sa väčšinou o verejných autobusových dopravcov. Dopúšťam sa nejakého priestupku, ak je možné na fotografii identifikovať tvár vodiča? Nechápem aká ujma na osobnostných právach by vodičovi mohla vzniknúť, keď jazdí verejným dopr. prostriedkom. Ako si mám pýtať od neho súhlas, keď je vozidlo v pohybe? Na záver ešte otázka, aká sankcia by mi hrozila, ak vodič vyslovene nesúhlasí s mojím fotografovaním a dáva to najavo?

Dobrý deň pán Magister, Mám takú otázku, ak sa dostanem náhodne na fotku, ktorá tvorí podnet na stránke citymonitor.sk, mám právo žiadať jej odstránenie ? A bude to patriť pod zákon č. 122/2013 Z.z. ? alebo to mám strpieť, s tým, že to bolo náhodné a nijako to nepoškodzuje moju povesť?? za odpoveď veľmi pekne ďakujem S pozdravom Palo

Dobry den, dnes na ceste z domu som musel zastavit auto (zastavenie vozidla, nie iba zastavenie) na priechode pre chodcov lebo som vzhladom k zastaveniu auta predomnou nemal inu moznost. Niekto ma odfotil ako tam stojim a pravdepodobne to posunie policii. Je mozne ze som sa dopustil priestupku, no ak vidno mna a moje auto, mal dotycny pravo ma fotografovat alebo ide tiez o zasah do sukromia ? Dakujem

Odpoveď pre anonymného užívateľa zo dňa 16. marca 2016: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až § 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Pokiaľ Vaša dcéra už zasielala svojmu manželovi písomnú výzvu a on na ňu nereagoval, tak jediná možnosť akou sa môže domôcť ochrany svojej osobnosti aj osobnosti svojej dcéry je obrátiť sa na súd so žalobou o ochranu osobnosti. V tejto žalobe je dôležité ako prílohu pripojiť písomnú výzvu a doručenku, ktorou Vaša dcéra vyzývala manžela, aby upustil od neoprávneného konania.

Odpoveď pre Zdena: Dobrý deň, pokiaľ ide o periodickú tlač, ktorá je vydávaná pod rovnakým názvom, s rovnakým obsahovým zameraním a v jednotnej grafickej úprave, najmenej dvakrát v kalendárnom roku, potom máte v zmysle zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve § 8 ods. 1 právo na odpoveď, podľa ktorého „Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje nepravdivé, neúplné alebo pravdu skresľujúce skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; uverejnením odpovede zaniká vo vzťahu k tomu istému skutkovému tvrdeniu právo na opravu.“ Podľa § 8 ods. 2 „Právo žiadať o uverejnenie odpovede nemá verejný funkcionár, ktorým je na účely tohto zákona osoba ustanovená v osobitnom predpise, predseda politickej strany alebo politického hnutia a podpredseda politickej strany alebo politického hnutia, ak ide o skutkové tvrdenie súvisiace s výkonom ich funkcie. Právo žiadať o uverejnenie odpovede nemá ani právnická osoba, ak ide o skutkové tvrdenie súvisiace s výkonom funkcie verejného funkcionára, predsedu politickej strany alebo politického hnutia a podpredsedu politickej strany alebo politického hnutia pôsobiaceho v dotknutej právnickej osobe.“ Podľa §8 ods. 3 „Žiadosť o uverejnenie odpovede sa musí doručiť vydavateľovi periodickej tlače alebo tlačovej agentúre do 30 dní odo dňa vydania periodickej tlače alebo zverejnenia agentúrneho spravodajstva, ktoré obsahuje skutkové tvrdenie podľa odseku 1, inak právo na odpoveď zaniká.“ Náležitosti tejto žiadosti sú uvedené v § 8 ods. 4. Nezávisle od toho však máte právo na ochranu osobnosti v zmysle § 11 až 16 Občianskeho zákonníka. Podľa § 11 „Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.“ Podľa § 13 ods. 1 „Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie.“ Máte teda možnosť zaslať redaktorovi písomnú výzvu, kde opíšete, že z jeho strany mohlo dôjsť k neoprávnenému konaniu a touto cestou ho vyzývate, aby od neoprávneného zásahu upustil a odstránil následky tohto zásahu. Na záver môžete uviesť, že ak spôsobený zásah nenapraví, obrátite sa v predmetnej veci na súd.

Odpoveď pre b4: Dobrý deň, podľa zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov je v § 15 ods. 7 uvedené, že „Priestor prístupný verejnosti možno monitorovať len na účely ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, narušenia bezpečnosti štátu, ochrany majetku alebo zdravia, a to len vtedy, ak je priestor zreteľne označený ako monitorovaný; monitorovaný priestor je prevádzkovateľ povinný zreteľne označiť bez ohľadu na to, či sa snímaný obraz alebo zvuk zaznamenáva na nosič informácií. Označenie monitorovaného priestoru sa nevyžaduje, ak tak ustanovuje osobitný zákon. Vyhotovený záznam možno využiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak.“ Priestor ktorý monitorujete kamerou by mal byť teda zreteľne označený. Ak priestor nie je označený ako monitorovaný, vystavujete sa tým možnému riziku, že Vám Úrad na ochranu osobných údajov uloží pokutu. Na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch v súvislosti s poškodením Vášho vozidla tento kamerový záznam môžete použiť, avšak ak priestor nie je zreteľne označený ako monitorovaný, príslušné orgány takýto dôkaz nemusia pripustiť.

Dobrý deň, prosím o info-moja dcéra žije s dcérou v odlúčení od manžela. Jej manžel je závislý na internete a sociálnych sieťach, kde sústavne pridáva fotky ich dcéry,hoci ho písomne vyzvala aby tieto fotky stiahol a neohrozoval ich dieťa.Má právo zverejňovať takéto fotografie ako aj fotografie manželky aj napriek tomu že si to neželá a nedala mu k tomu ani ústny súhlas? Ak toto právo nemá, prosím o radu na koho sa v takýchto prípadoch obrátiť aby sa tento problém dal vyriešiť. Ďakujem

Dobrý deň, Prosím o radu, je možné aby redaktor uverejnil moje osobné údaje (meno, priezvisko, vek, bydlisko) v článku v regionálnych novinách v ktorom vedome očierňuje moje meno ? Ako mám postupovať v tomto prípade? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň. Prosim o radu, opakovane mam postriekane vozidlo, ktore stoji na parkovisku pred blokom. Mozem zaznam vyhotoveny sukromnou kamerou pouzit na usvedcenie vandala pred policiou? Ďakujem za pomoc..

Odpoveď pre PeterZet: Dobrý deň, pokiaľ ste nedali súhlas susediacej spoločnosti, potom kamery musia byť natočené tak, aby nenarúšali Vaše súkromie, ale ulicu pred Vašim domom už monitorovať možno. Pokiaľ z ich strany došlo k neoprávnenému zásahu do Vášho súkromia, teda bol nasnímaný aj Váš dom alebo záhrada, máte možnosť, aby ste firme adresovali písomnú výzvu, kde opíšete, že z jej strany mohlo dôjsť k neoprávnenému konaniu a touto cestou spomínanú spoločnosť vyzývate, aby upustila od neoprávneného zásahu do Vášho súkromia. Môžete na konci výzvy spomenúť aj to, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 10. februára 2016: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až § 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Pokiaľ nesúhlasíte so šírením takéhoto videa, potom máte možnosť, aby ste bývalému partnerovi adresovali písomnú výzvu, kde opíšete, že z jeho strany by zverejnením Vášho videa mohlo dôjsť k neoprávnenému konaniu, keďže nesúhlasíte s tým, aby púšťal a zverejnil takéto video o Vás a tiež touto cestou ho vyzývate, aby odstránil video, resp. ho zničil. Môžete na konci výzvy spomenúť aj to, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

**-doplnenie A este som zabudol pripisat, ze za ich blog ponuka vyhotovene fotografie hocikomu na predaj - teda na komercne ucely...teda aj na fotografiach z mojho natacania (aj s mojou podobiznou ci hercov) si moze zarobit... robi to nejaky rozdiel v tom ci mam pravo na originaly fotiek ?

Zdravím, Chcel by som sa spýtať...nedávno som mal jednu akciu, išlo o jedno natáčanie a na lokácii sa objavil nepozvaný fotograf. Spýtal sa slusne či môže fotiť pre svoj blog. Povolil som mu to. Na place s nim neboli problemy, bol ochotny...Fotky mi dnes poslal, sú na stránke blogu, ktoreho je sucastou. Chcem ich mať zálohované v počítači, nie len na internete, tak som sa ho spýtal či mi nemôže poslať fotky bez vodoznaku, že niektore možno pouzijem na propagacne ucely hotoveho diela. Ihned ma odkazal na ineho fotografa, mozno majitela stranky, pritom fotky zhotovoval on a na fotkach je znak copyrightu s jeho nickom. Po dalsej otazke - tentokrat ziadam fotky v plnej kvalite (bez webovej kompresie) kludne mozu byt aj s jeho vodoznakom, ešte neodpisal...ak odmietne a obrani sa, ze fotky si mam kupit, ake mam prava ? Kedze ma neupozornil, ze fotky, ktore bude fotit na natacani ponuka v plnej kvalite za peniaze ? Sú tam predsa aj naše tváre....Ako sa mam branit ? Za fotky odmietam zaplatit, lebo ma o tejto skutocnosti neupozornil predom. Ak ich chce mat na nadalej na blogovskej stranke, jedine ak ja budem mat originaly... Vdaka. S pozdravom. A.

Susediaca firma kamerami snima svoj areal a pritom zachytava aj moju prijazdovu cestu, zahradu a branu. Je mi to neprijemne, mozeme sa tomu branit?

Dobrý večer chcela by som sa spýtať jednu otázku....môj bývali partner si nás pri styku nahrával bez môjho vedomia a teraz chce tie videa zverejniť a poslať ich môjmu terajšiemu priateľovi už som s toho zúfalá neviem čo robiť ďalej....

Odpoveď na otázku Nafilmovaného zákazníka: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až § 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Pokiaľ nesúhlasíte so šírením takéhoto videa, ktoré bolo o Vás nafilmované v pohostinstve, potom máte možnosť, aby ste prevádzkovateľovi adresovali písomnú výzvu, kde opíšete, že z jeho strany ide o neoprávnené konanie, keďže nesúhlasíte s tým, aby púšťal takéto video o Vás svojim zákazníkom, a touto cestou ho vyzývate, aby odstránil následky takéhoto zásahu, teda aby odstránil video, resp. ho zničil. Môžete na konci výzvy spomenúť aj to, že ak bude ďalej pokračovať v tomto konaní, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

Dobrý deň pán advokát, chcem sa spýtať: Bol som nafilmovaný v miestnom pohostinstve (bol som riadne pod vplyvom alkoholu - údajne som im dal na to súhlas - ja si to nepamätám, ale o to nejde) Ide o to, že prevádzkár pohostinstva toto video púšťa návštevníkom pohostinstva na pobavenie, čo ma veľmi uráža a pričom som ho pár krát dôrazne žiadal, aby toto video verejne nepremietal. Je na to nejaká páka ako mu to zakázať? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 16. decembra 2015: Dobrý deň, ako advokát Vám v prvom rade odporúčam porozprávať sa so žiačkou a jej rodičmi, prípadne ak nie je možná osobná konzultácia, kontaktovať ich písomnou výzvou a pokúsiť sa danú vec vyriešiť zmierom. Ak žiadne Vaše kroky vyriešiť problematiku nebudú postačujúce, môžete podať občianskoprávnu žalobu podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka, prostredníctvom ktorej by ste sa mohli domáhať upustenia od neoprávnených zásahov do práva na ochranu osobnosti, a aby sa odstránili následky týchto zásahov, primeraného zadosťučinenia a v prípade intenzívneho porušenia práv aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.Ak škodu, spôsobí maloletý alebo ten, kto je v čase jej spôsobenia postihnutý duševnou poruchou, prichádzajú do úvahy ako subjekty zodpovednosti podľa § 422 Občianskeho zákonníka jednak tí, ktorí zanedbali dohľad (dozor) založený zákonom či úradným rozhodnutím alebo dohodou, jednak maloletí alebo tí, ktorí sú postihnutí duševnou poruchou. Tými, ktorí zanedbali náležitý dohľad (dozor), budú v prvom rade rodičia zásadne ide o obidvoch rodičov - § 34 ods. 1 Zákona o rodine - bez ohľadu na to, či sú manželmi alebo nie sú.

Dobrý večer, pán doktor, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď na ktorú som netrpezlivo čakala a ktorá mi pomôže pri riešení problému. Želám Vám všetko dobré. Vážim si Vašu pomoc.

Odpoveď pre Máriu z Oravy: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že každá osoba má právo, aby vytvorením a použitím fotografie (napr. predaj alebo zverejnenie) nebolo zasiahnuté do jej súkromia alebo aby fotografiou nebola porušená ochrana prejavov jej osobnej povahy Súhlas na vyhotovenie a použitie fotografie nie je potrebný (ide o tzv. zákonné licencie) 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby, na evidenčné účely) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ak účtovníčka neoprávnene, bez poverenia vedenia školy alebo inej kompetentnej osoby (orgánu) spravila fotografie, treba ju upozorniť na skutočnosť, že z jej strany ide o neoprávnené konanie, a že ju vyzývate, aby od takéhoto konania upustila, aby odstránila následky takéhoto zásahu, teda aby už vzniknuté fotky zmazala, resp. zničila, a prípadne že Vy a hlavná kuchárka požadujete od nej ospravedlnenie za takéto konanie.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 26. novembra 2015: Dobrý deň, v zmysle § 99 Trestného poriadku domovú prehliadku možno vykonať, ak je dôvodné podozrenie, že v byte alebo v inom priestore slúžiacom na bývanie alebo v priestoroch k nim patriacim je vec dôležitá pre trestné konanie alebo že sa tam skrýva osoba podozrivá zo spáchania trestného činu, alebo je potrebné vykonať zaistenie hnuteľných vecí na uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody. Domovú prehliadku bez meškania vykoná orgán, ktorý ju nariadil, alebo na jeho príkaz policajt. Ďalej zákon ustanovuje, že osoba, u ktorej sa má vykonať domová prehliadka, prehliadka iných priestorov alebo prehliadka pozemku, osobná prehliadka, prehliadka tela a iné podobné úkony alebo vstup do obydlia, je povinná tieto úkony strpieť. Ustanovenia § 100, § 101, § 104 až 106 Trestného poriadku sa použijú aj vtedy, ak na miestach uvedených v týchto ustanoveniach treba vykonať obhliadku miesta, rekonštrukciu, rekogníciu, previerku výpovede na mieste činu alebo vyšetrovací pokus, alebo iný úkon, ak z povahy úkonu vyplýva, že ho nemožno vykonať na inom mieste a ten, u koho sa má taký úkon vykonať, naň nedal súhlas. Čo sa týka obhliadky, § 154 ustanovuje, že obhliadka sa vykonáva, ak majú byť priamym pozorovaním objasnené skutočnosti dôležité pre trestné konanie, najmä ak by mohli byť zistené alebo zaistené akékoľvek stopy. Obhliadky sa môže zúčastniť osoba, ktorá vykonáva odbornú činnosť, alebo pribratý znalec. Pri vykonaní obhliadky sa vždy spíše zápisnica, ktorá musí obsahovať úplný opis predmetu obhliadky. K zápisnici treba pripojiť zvukové, obrazové alebo obrazovo-zvukové záznamy, náčrty a iné vyhotovené dokumenty a pomôcky. Obhliadku vykonáva orgán činný v trestnom konaní a v konaní pred súdom súd. Tzv. kukláči patria medzi útvary osobitného určenia Policajného zboru. Pôsobnosť útvaru je na území celej Slovenskej republiky. Kompetencie a úlohy útvaru sú dané zákonom NR SR č.171/1993 Z.z. o Policajnom zbore, osobitnými predpismi, ako aj internými predpismi Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. V zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Avšak súhlas na vyhotovenie a použitie fotografie nie je potrebný (ide o tzv. zákonné licencie) 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby, na evidenčné účely) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo.

ešte raz by som Vás chcela nalieha, pán doktor, požiadať o radu Som štatutárny zástupca ZŠ a pred sebou mám problém s riešením nasledovnej sťažnosti: účtovníčka školy sústavne upodozrieva pani kuchárky z toho, že odnášajú stravu zo školskej jedálne, nevaria tak, ako by mali.V jedálni je vedúca, ktorá za svoju prevádzku nesie zodpovednosť. Riešili sme to formou anonymného dotazníka, ktorý sme dali stravníkom. 90% stravníkov je so stravou spokojná, navrhujú niektoré zmeny napr. viac zeleniny atď. Vedúca nikdy neprichytila kuchárky, že odnášajú stravu. No učtovníčka zobrala fotoaparát a išla ich do jedálne fotiť. Hlavná kuchárka napísala sťažnosť, v ktorej žiada ospravedlnenie učtovníčky pred všetkými zamestnancami. Prosím poraďte mi ako to mám riešiť

Dobrý deň, prosím Vás, ako má postupovať škola, ak žiačka opakovane porušila školský poriadok tým, že nahrala učiteľku na hodine a zvukovú nahrávku poslala inému žiakovi na facebook. Riaditeľské pokarhanie a znížená známka zo správania nepomohli. Žiačka nemá ešte 14 rokov, nerešpektuje pravidlá v škole ani rodičov. Ďakujem

Odpoveď pre Petra zo dňa 9. decembra 2015 Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 12 odsek 2 Občianskeho zákonníka, na vyhotovenie a použitie fotografií nie je potrebný súhlas osoby, ak sa tieto fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby. Neoprávneným zásahom do práv chránených zákonom nie sú prejavy, ktoré podľa obsahu formy a cieľa možno považovať za upozornenie, podnety alebo žiadosti o objasnenie a prešetrenie určitých okolností. Tento zásah je teda povolený za predpokladu, že sa stal v medziach určených zákonom primeraným spôsobom. V danom prípade by mohli fotografie slúžiť ako dôkazný prostriedok.

Odpoveď pre hhhh zo dňa 8. decembra 2015 Dobrý deň, v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti. To znamená, že nikto Vás nemože fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu. Existujú aj výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografií nie je potrebný. Je to v prípade, ak sa fotografie použijú na úradne účely na základe zákona, na umelecké alebo vedecké účely alebo pre tlačové, rozhlasové alebo televízne spravodajstvo. V tomto prípade je však zrejmé, že ide o neoprávnený zásah do práv na ochranu osobnosti zo strany dcérinej spolužiačky. Odporúčam Vám, aby ste doporučene adresovali písomnú výzvu na adresu jej trvalého pobytu, kde opíšete, akým spôsobom a odkedy prebieha toto konanie s tým, že z jej strany ide o neoprávnené konanie a touto cestou ju vyzývate, aby od neho upustila a odstránila následky takéhoto zásahu, inak sa obrátite na súd.

Dobrý deň, pán doktor, chcel by som sa Vás opýtať, má občan právo odfotografovať druhého človeka, ak má pocit, že pácha priestupok a poskytnúť tieto fotografie za účelom prejednania priestupku polícii? Môžu byť takéto fotografie brané ako dôkazový prostriedok? Počul som, že v konaní možno použiť len fotografie, ktoré vyhotovil policajt a fotografie vyhotovené inou osobou nie je v priestupkovom konaní možné použiť, lebo neboli vyhotovené v súlade so zákonom. Ďakujem Vám veľmi pekne za radu, vážim si Vašu pomoc. S pozdravom Peter

dobrý deň, dcéra má spolužiačku, ktorá neustále fotí deti v škole - cez prestávky, aj cez hodiny dokonca aj zástupkyňu školy a triednu učiteľku si odfotila. Problém je v tom, že to potom dáva na snepčet (prepáčte, ale neviem ako sa to správne píše), čím zosmiešňuje spolužiakov. Dostala za to pokarhanie od triednej učiteľky. To ale nepomohlo, aj tak si fotí ďalej. Moja dcéra ju nahlásila p. zástupkyni, ale okrem triedneho pokarhania sa nič iné neriešilo. Chcela by som vedieť, či sa dá s tým niečo urobiť, či sa dá 12 ročné dieťa udať na súd alebo na políciu, alebo ako postupovať, aby s tým prestala. Jej rodičia o tom vedia, bohužiaľ ona má otca právnika, ktorý ju zo všetkého vyseká, takže ona si potom robí ďalej čo sa jej zapáči. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom hhhhh

Naliehavo prosím o radu Som štatutárny zástupca ZŠ a pred sebou mám problém s riešením nasledovnej sťažnosti: účtovníčka školy sústavne upodozrieva pani kuchárky z toho, že odnášajú stravu zo školskej jedálne, nevaria tak, ako by mali.V jedálni je vedúca, ktorá za svoju prevádzku nesie zodpovednosť. Riešili sme to formou anonymného dotazníka, ktorý sme dali stravníkom. 90% stravníkov je so stravou spokojná, navrhujú niektoré zmeny napr. viac zeleniny atď. No učtovníčka zobrala fotoaparát a išla ich do jedálne fotiť. Hlavná kuchárka napísala sťažnosť, v ktorej žiada ospravedlnenie učtovníčky pred všetkými zamestnancami. Prosím poraďte mi ako to mám riešiť

zdravym ja by som mal jednu otazku prednedavnom knam vtrhly kuklaci a pri prehliadke domu nas fotili pridam vam dole link .dakujem za skoru odpoved http://parameter.sk/kommandos-rajtautes-es-hazkutatas-olletejedben

Dobrý deň, to či išlo v prípade Vášho otca o trestný čin závisí aj od toho, aká bola doba liečenia poškodeného, teda otca. Ak trvalo liečenie do siedmich dní, nie je to trestný čin. Podľa § 123 Trestného zákona ujmou na zdraví sa rozumie akékoľvek poškodenie zdravia iného. Ublížením na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného. Ak by liečenie Vášho otca prekročilo 42 dní, potom môže ísť o ťažkú ujmu na zdraví. V zmysle § 123 ods. 3 Trestného zákona ťažkou ujmou na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie len vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie, ktorou je a) zmrzačenie, b) strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, c) ochromenie údu, d) strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva, e) poškodenie dôležitého orgánu, f) zohyzdenie, g) vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu, h) mučivé útrapy, alebo i) porucha zdravia trvajúca dlhší čas. Poruchou zdravia trvajúcou dlhší čas sa na účely tohto zákona rozumie porucha, ktorá si objektívne vyžiadala liečenie, prípadne aj pracovnú neschopnosť, v trvaní najmenej štyridsaťdva kalendárnych dní, počas ktorých závažne ovplyvňovala obvyklý spôsob života poškodeného. Podľa § 155 kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov. Trestný poriadok vo svojom § 263 ustanovuje, že namiesto výsluchu svedka na hlavnom pojednávaní možno čítať zápisnicu o jeho výpovedi alebo jej podstatnú časť, ak s tým súhlasí prokurátor a obžalovaný a súd nepovažuje osobný výsluch za potrebný. Ak súd nevykonal všetky dôkazy a vypočutím otca by mohlo dojsť k inému záveru, je možnosť podať odvolanie na súde, proti ktorého rozsudku smeruje, a to do 15 dní od oznámenia rozsudku. V písomne podanom odvolaní treba uviesť, proti ktorým výrokom odvolanie smeruje, a či smeruje aj proti konaniu, ktoré rozsudku predchádzalo. V tejto veci Vám však odporúčam radšej sa obrátiť na advokáta vo Vašom okolí, ktorý Vám môže s vypracovaním odvolania pomôcť.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 10 novembra 2015: Dobrý deň, pri fotografovaní napr. budovy, domu, auta, či prírody treba posudzovať, či vytvorením, resp. použitím týchto fotografií nedochádza k zásahu do súkromia vlastníka týchto objektov. Ak sa fotografia objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno identifikovať určitú osobu, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno bez obmedzenia fotografie týchto objektov vyhotoviť a aj použiť. Fotografiu možno považovať za umeleckú vtedy, ak nie je určená na komerciu, teda nemá niečo propagovať, resp. predávať, ale má prezentovať subjektívne umelecké vnímanie autora. Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ak napriek tomu sa domnievate, že takéto konanie je v rozpore s Vašimi oprávnenými záujmami, môžete sa domáhať ochrany osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka na súde.

Dobry vecer ja by som potrebovala poradit vo veci kde bol moj otec 60 rocny napadnuty mladym chalanom kde bol Pn 75 dni.Kde bolo tazke ublizenie na zdravy z dovodu zlomeneho rebra. Otec je invalidny dochodca po 3 tazkych operaciach chrbtice. Tymto napadnutim sa mu zdravotny stav zhorsil. Ja osobne som bola ako svedok kde som mala byt na sude v Ziline vypocuta comu sa tak ale nestalo. Pretoze sudkyna B. cely sudny proces zmanipulovala a v case kde som sa dostavila aj s mojim ocom na pojednavanie nas jednoducho nezavolala do vnutra. Otec bol poskodeny a myslim si ze mal byt pri vypocutich svedkov obvineneho. Tak sa zial ale nestalo. Obvineneho zbavili viny. Velmi rada by som Vas po prosila akoby sme mali dalej postupovat. Dakujem velmi pekne. S pozdravom

Dobry den. Niekto odfotil moj dom, bez mojho vedomia, a potom som nasla jeho fotku na socialnej sieti v mestskej skupine. Nepaci sa mi, ze to moze kazdy vidiet verejne, celu zahradu s vecami na nej atd. Nikomu som nedala ziaden suhlas so zverejnenim, a ked som sa ozvala, ze mi to vadi, mesto na to nereaguje. Co mam robit?

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 12. okt 2015: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. To znamená, že nikto Vás nemôže fotiť bez Vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie. Ešte by som spomenul aj to, že vo vyššie uvedených ustanoveniach OZ sú uvedené výnimky, kedy súhlas na vyhotovenie fotografie nie je potrebný, ide o tzv. zákonné licencie, a síce: 1.) ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby) 2.) na vedecké, umelecké účely, pre tlačové, rozhlasové a televízne spravodajstvo Ale aj pri takomto vyhotovení a použití fotografií zdôrazňujem, že ani takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 24. septembra 2015: Dobrý deň, v zmysle § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Ešte Vám ako advokát odporúčam suseda písomne vyzvať, aby od takéhoto konania upustil, v opačnom prípade môžete podať zapieraciu žalobu na súd, na základe ktorej môže súd rozhodnúť, aby sa táto osoba zdržala neoprávneného zásahu.

Dobry den pan advokat, Na mojich pasienkoch niekto dal fotopasce a ked idem na huby alebo sa poviest na moterke alebo na aute ci ma moze niekto fotit bez mojho vedomia a potom mi vytlacene fotky posiela na adresu trvaleho pobytu,mam podozrenie ze dotycny tam nema ziadne pozemky ani nic podobne. Dakujem vopred za odpoved.

Dobrý deň,predošlú otázku som omylom nakopírovala viackrát, takže ešte raz sa chcem spýtať, ako mám postupovať pri riešení sporu so susedom. Chová ošípanú, kačice a psa vo vzdialenosti cca 5 metrov od nášho domu, konkrétne od steny, kde sa nachádza aj okno z obývačky. Hnoj z chlievov dáva sused k nášmu plotu pri dome, nemá na to určené hnojisko. Obec nemá VZN o chove hospodárskych zvierat a písomná sťažnosť na obec sa skončila len ústnym dohovorom od starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme nepochodili, riešia len pohodu zvierat, nie ľudí.Obťažuje nás hlavne zápach a množstvo múch a hlodavce. Boli by sme radi, keby sa to dalo riešiť mimosúdne, ale sused s nami nekomunikuje. Za vašu odpoveď Vám ďakujem.

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako mám postupovať pri riešení sporu so susedom. Chová ošípanú, kačice a psa vo vzdialenosti cca 5 metrov od nášho domu, konkrétne od steny, kde sa nachádza aj okno z obývačky. Hnoj z chlievov dáva sused k nášmu plotu pri dome, nemá na to určené hnojisko. Obec nemá VZN o chove hospodárskych zvierat a písomná sťažnosť na obec sa skončila len ústnym dohovorom od starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme nepochodili, riešia len pohodu zvierat, nie ľudí.Obťažuje nás hlavne zápach a množstvo múch a hlodavce. Boli by sme radi, keby sa to dalo riešiť mimosúdne, ale sused s nami nekomunikuje. Za vašu odpoveď Vám ďakujem. MolnárováDobrý deň, chcem sa spýtať, ako mám postupovať pri riešení sporu so susedom. Chová ošípanú, kačice a psa vo vzdialenosti cca 5 metrov od nášho domu, konkrétne od steny, kde sa nachádza aj okno z obývačky. Hnoj z chlievov dáva sused k nášmu plotu pri dome, nemá na to určené hnojisko. Obec nemá VZN o chove hospodárskych zvierat a písomná sťažnosť na obec sa skončila len ústnym dohovorom od starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme nepochodili, riešia len pohodu zvierat, nie ľudí.Obťažuje nás hlavne zápach a množstvo múch a hlodavce. Boli by sme radi, keby sa to dalo riešiť mimosúdne, ale sused s nami nekomunikuje. Za vašu odpoveď Vám ďakujem. MolnárováDobrý deň, chcem sa spýtať, ako mám postupovať pri riešení sporu so susedom. Chová ošípanú, kačice a psa vo vzdialenosti cca 5 metrov od nášho domu, konkrétne od steny, kde sa nachádza aj okno z obývačky. Hnoj z chlievov dáva sused k nášmu plotu pri dome, nemá na to určené hnojisko. Obec nemá VZN o chove hospodárskych zvierat a písomná sťažnosť na obec sa skončila len ústnym dohovorom od starostu, po ktorom sa nič nezmenilo. Na veterinárnej správe sme nepochodili, riešia len pohodu zvierat, nie ľudí.Obťažuje nás hlavne zápach a množstvo múch a hlodavce. Boli by sme radi, keby sa to dalo riešiť mimosúdne, ale sused s nami nekomunikuje. Za vašu odpoveď Vám ďakujem.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 11. septembra 2015: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. V zmysle § 12 OZ podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Odporúčam Vám, aby ste redaktorovi adresovali písomnú výzvu na doručenku, v ktorej ho žiadate redaktora, aby odstránil fotku z článku, lebo to bolo v rozpore s Vašimi oprávnenými záujmami. Prípadne, ak chcete, môžete na konci listu spomenúť aj to, že ak neodstráni Vašu fotku z článku, tak sa obrátite na súd, čo už nemusí byť príjemná záležitosť ani pre jednu z dotknutých strán.

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prajem si bezplatné zasielanie právnych noviniek. Vaše osobné údaje chránime takto

Naši klienti sú aj