Šetrite čas, nečakajte na odpoveď. Skúste vyhľadať, či už nebola Vaša otázka zodpovedaná.
Do akej miery môžete sledovať a kontrolovať svojich zamestnancov? Aké povinnosti musíte ako zamestnávateľ pri monitorovaní svojich zamestnancov dodržiavať? Ochrana základných práv a slobôd v Slovenskej republike sa odvodzuje z obsahu Ústavy a medzinárodných zmlúv o ľudských právach a základných slobodách.
V čl. 16 Ústavy SR je zakotvené právo na nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia. Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia znamená právo každého na zachovanie vlastnej telesnej integrity a aj vlastnej súkromnej sféry.
Čl. 19 Ústavy uvádza, že každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena, každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života a každý má právo na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.
Aké údaje môže podľa Zákonníka práce zhromažďovať o zamestnancovi zamestnávateľ?
V zmysle čl. 11 Zákonníka práce, môže zamestnávateľ zhromažďovať o zamestnancovi len osobné údaje súvisiace s jeho kvalifikáciou a profesionálnymi skúsenosťami a údaje, ktoré môžu byť významné z hľadiska práce, ktorú má zamestnanec vykonávať, vykonáva alebo vykonával.
Aké informácie môže a aké nemôže vyžadovať zamestnávateľ pred prijatím zamestnanca do zamestnania?
V zmysle § 41 ods. 5 Zákonníka práce môže zamestnávateľ od fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o prvé zamestnanie vyžadovať len informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú má vykonávať.
Zamestnávateľ môže od fyzickej osoby, ktorá už bola zamestnávaná, požadovať predloženie pracovného posudku a potvrdenia o zamestnaní.
Zamestnávateľ nesmie vyžadovať od fyzickej osoby informácie o:
Ochrana súkromia zamestnanca a monitoring, resp. kontrola činností zamestnanca.
Ochrana súkromia zamestnanca je upravená v Zákonníku práce § 13 ods. 4, v zmysle ktorého zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že:
V prípade, ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov:
Monitoring zamestnanca je teda v zmysle zásad legality, legitimity a proporcionality zákonný iba vtedy, ak takúto kontrolu zákon predpokladá a bude uskutočnená iba v zákonom predvídanom rozsahu a miere. Zároveň musí byť splnená oznamovacia povinnosť zamestnávateľa voči zamestnancovi. Zásada proporcionality je podľa zákona dodržaná vtedy, ak sa kontrola vykoná len v nevyhnutnej miere.
Oznamovaciu povinnosť je možné inkorporovať priamo do pracovnej zmluvy uzatváranej so zamestnancom pred vznikom pracovného pomeru. V takomto prípade je nanajvýš vhodné uviesť, že kontrola činností zamestnanca (monitorovanie) sa bude vykonávať, kde sa bude vykonávať a akým spôsobom. Priamo v pracovnej zmluve si môžu zmluvné strany dohodnúť detaily monitorovania, napr. oprávnenie zamestnávateľa kontrolovať prichádzajúcu i odchádzajúcu komunikáciu z pracovného e-mailu zamestnanca. Rovnako je v pracovnej zmluve vhodné dohodnúť, či je zamestnanec oprávnený používať pracovný e-mail alebo telefón i na súkromné účely, resp. v akom rozsahu.
Ako sa môže brániť zamestnanec v prípade nesplnenia zákonom stanovených podmienok?
Pod monitoring zamestnanca patrí aj monitoring zamestnanca kamerovým systémom. V zmysle § 13 ods. 5 môže zamestnanec voči zamestnávateľovi podať sťažnosť v prípade, ak by monitorovanie kamerovým systémom bolo nezákonné a zasahovalo by do jeho súkromného života. Zamestnávateľ je v tom prípade povinný:
Ak sa zamestnanec domnieva, že jeho súkromie na pracovisku alebo v spoločných priestoroch bolo narušené nedodržaním podmienok, môže sa obrátiť v zmysle § 13 ods. 7 Zákonníka práce na súd a domáhať sa právnej ochrany. Zamestnanec má vždy právo voľby, či sa obráti priamo na súd, alebo najprv zvolí sťažnosť, ktorá má preventívny charakter.
V prípade potreby právneho poradenstva v oblasti súladu s novým zákonom, alebo v prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok, nás neváhajte kontaktovať na ktorejkoľvek pobočke našej kancelárie, alebo na: advokat@banos.sk.
Dobry den, ocenujem v prvom rade poradenstvo, ktore na tejto stranke poskytujete. Chcel by som aj ja poprosit o vase stanovisko k nasledovnemu: Zamestnavatel planuje premiestnit svoju prevadzku mimo miesta vykonu mojej prace ako mam dohodnutu v pracovnej zmluve a ja so zmenou nesuhlasim. Čítať viac
Dobrý deň. Neviem či mi viete poradiť, ale dúfam že ano. V pracovnej zmluve som podpísala mlčanlivosť ohľadom obchodného tajomstva. Čítať viac
Ste jediny kto mi odpovedal, preto by som vas poprosila este o jednu radu.Spada do obchodneho tajomstva aj dochadzka zamestnancov a liklidacia biologickeho odpadu? Čítať viac
Dobry den. Chcem vas aj ja poprosit o radu. V podniku som zamestnana 31r. Momentalne som PN a pracujem v chemickom priemysle. Čítať viac
Dobry den ako je to v pripade ked pracujem za niekoho ako zastup pocas materskej a rodicovskej dovolenky je to uz viac ako 2 roky aj vtedy mam narok na odstupne? Čítať viac
Najčítanejšie otázky