Urážka na cti

Nachádzate sa tu

Vážený pán advokát, chcel by som sa opýtať či sa dá podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za urážku na cti. Moja mama žije s mojím bratom v jednej domácnosti, kde tiež žije aj bratov zať. A to je oriešok celého problému, nakoľko bratov zať neustále uráža moju mamu. Nadáva jej do K...., P...., šibnutej, vyhráža sa jej, že ju zhodí zo schodov a podobne. Mama keď sa ozve, tak je to ešte horšie a brat si s ním nevie dať rady. Môžete mi prosím poradiť, ako máme vo veci postupovať. Ďakujem.

Dobrý deň,

 urážka na cti nie je v našom trestnom zákone definovaná ako trestný čin, možno si to mýlite pojmy alebo ste mysleli na trestný čin ohovárania.

V zmysle § 373 ods. 1 Trestného zákona citujem: kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Pokiaľ sa proti Vašej matke niekto dopustil trestného činu ohovárania v zmysle vyššie uvedeného, Vaša matka môže podať na polícii trestné oznámenie (nazvite ho ako Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin)...a tiež odporúčam podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aj keď uvediete, kto Vašu matku a presne čím ohovoril.

Vo Vašom prípade by som Vám však skôr odporúčal, najmä ak je dom, v ktorom všetci (Vaša matka, brat a jeho zať) bývajú, vo vlastníctve Vašej matky, aby v prípade takéhoto urážania zavolala matka políciu, s tým že ju ohovárajú a tiež (a to je dôležitejšie) že sa jej vyhrážajú zabitím, požiadať políciu, aby zaťa Vášho brata vyviedli, následne vymeniť na dverách zámku a viac ho do domu nevpustiť. Toto viete spraviť, pokiaľ ten zať nemá žiadne urážka právo nehnuteľnosť Vašej matky obývať. Pokiaľ má, vyššie uvedené urobiť nemôžete, v tom prípade zotrvajte pri trestnom oznámení.

Pekný deň prajem.

V prípade, ak o Vás niekto rozširuje nepravdivé informácie a znižuje Váš morálny profil v očiach spoluobčanov, ohováraním Vás verejne vydáva na posmech, uráža Vás a svojim konaním poškodzuje Vašu dobrú povesť, môže sa voči Vám dopúšťať priestupku, ale i trestného činu. Pokiaľ neviete, ako sa voči takýmto prejavom brániť, obráťte sa nás. Zastúpime Vás v sporoch týkajúcich sa ochrany osobnosti i v trestnom konaní a žalobu na ochranu osobnosti, návrh na náhradu nemajetkovej ujmy či trestné oznámenie pre Vás vypracujeme v cene už od 100,00 EUR.

Komentáre

Odpoveď pre Maja: Dobrý deň, v zmysle rodičovských práv, každý rodič má právo na styk s dieťaťom v rozsahu, ako sa dohodli s druhým rodičom (v zmysle súdom schválenej dohody) alebo ako sa rozhodol o styku v konaní súd. Vzhľadom na Vašu problematiku odporúčam porozprávať sa s matkou dieťaťa, a riešiť vzniknutú situáciu zmierom a nájsť si spoločné a rozumné riešenie. Ďalej Vám odporúčam obrátiť sa aj na príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny a požiadať odbor sociálnych vecí a rodiny o pomoc, ktorý Vám môže poskytnúť tzv. opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Zákon o rodine umožňuje súdu zmeniť, zakázať, prípadne obmedziť styk rodiča s dieťaťom, len pokiaľ sa zmenili pomery na strane rodičov alebo dieťaťa a ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa. V tomto konaní však treba preukázať, že doteraz platné rozhodnutie súdu a vzniknutý stav je na úkor dieťaťa alebo že od prijatia pôvodného rozhodnutia súdu sa zmenili pomery na strane rodičov alebo dieťaťa. Čo sa týka trestného oznámenia, ktoré podala Vaša bývalá, ak nemáte dostatočné dôkazy, alebo vôbec žiadne, v tom prípade môže to byť len tvrdenie proti tvrdeniu, ale napriek tomu odporúčam aby ste so situáciou oboznámili čo najviac ľudí. Požiadajte o pomoc svoju rodinu, kamarátov aby ste sa mohli brániť v konaní, že Vaša bývalá manželka Vás vyprovokovala.

Odpoveď pre Anonyma 21.júna 2017: Dobrý deň, len samotné urážky spravidla nie sú spôsobilé na založenie trestnej zodpovednosti, avšak môžu byť považované za priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. V zmysle priestupkového zákona priestupku proti občianskemu spolunažívaniu (§ 49 Zákona o priestupkoch), sa dopustí aj ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Príslušný okresný úrad za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu môže uložiť pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie.

dobry večer,, byvalka ma nadavkami vyprovokovala že som chudak a chu.. a kadečo ine tak som jej povedal nech mi da pokoj ,,ona neprestavala tak som jej vynadal,,, potom namňa podala trestne oznamenie a hned aj upravu stiku so synom , robi to asi preto že som ju dal na sud aby som sa mohol stretavať so synom,,ona mi vtom brani a snaži sa mi timto asi pomstiť a zabraniť stiku so synom,,, vždy vyprovokovala a obratila to proti mne že som tiran a rôzne vymysly a kedže je slobodna matka tak ludi presviedča aka je ona obeť ..pritom je to chladna žena. Ako si mam s timto poradiť,,,chcem aby to už skončilo a aby mi dala pokoj ... čo mam povedať ked pojdem na vypočutie kedže som sa iba slovne branil aj ked vulgarne . ...

Dobry den, pan advokat, nehal som sa vyprovokovat neustalim tlakom na uhradu z mojho pohladu neopodstatneneho vykonu a dotycnej osobe som napisal do sms "PRE MNA ste chrapun", momentalne sa mi vyhraza zalobou za urazku na cti. Je mozne taketo moje konanie klasifikovat niektorym z paragrafou ako urazku ked som vyslovil svoj nazor na dotycnu osobu a synonymu tohto slova podla vykladoveho slovnika je "nezdvorilému, nevychovanému človeku, surovec, neokrôchanec". Ake su pripadne postihy. Dakujem

Odpoveď pre Andreu: Dobrý deň, pokiaľ spomínaný taxikár naozaj podával bezdôvodne trestné oznámenia na Vás, takéto konanie môže byť považované za trestný čin krivého obvinenia v zmysle Trestného zákona. Akékoľvek skutočnosti, ktoré tvrdíte budete musieť, či už v trestnom alebo civilnom konaní preukazovať. Ak sa rozhodnete podávať trestné oznámenie, toto odporúčam podať na neznámeho páchateľa, ktoré nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia. Ďalej, vážnosť a česť fyzickej osoby je chránená v trestnom práve aj prostredníctvom trestného činu ohovárania, ktorého sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo mu spôsobiť inú vážnu ujmu. Aby konanie mohlo byť posudzované ako trestný čin ohovárania, musí ísť o oznámenie takého údaju, ktorý je nepravdivý. Ďalej, pokiaľ Vaše osobnostné práva boli porušené vo väčšom rozsahu a vznikla Vám ujma na osobnostných právach, v takomto prípade máte možnosť podať aj žalobu na ochranu Vašej cti, dobrej povesti a ľudskej dôstojnosti na príslušný súd. Prostredníctvom tzv. satisfakčnej žaloby za neoprávnený zásah do dobrej povesti sa možno domáhať satisfakcie morálnej, najčastejšie vo forme ospravedlnenia, a satisfakcie majetkovej, v peniazoch. Nadalej však platí vyššie uvedené, že všetko bude predmetom dokazovania.

Dobrý večer, rada by som sa opýtala. Mam nepríjemnú skúsenosť s taxikárom, ktorý sa ma pokúsil znásilniť.Keďže som to nemala ako dokázať, nepodala som trestné oznámenie, len som sa sťažovala u majiteľa taxi služby a ten zamestnanca v skúšobnej dobe vyhodil. Neuviedol konkrétny dôvod.No taxikár podal na mňa trestné oznámenie, že ja som ho obťažovala v taxíku a že ja som bola iniciátor obťažovania a že rozchyrujem nepravdivé informácie.Polícia toto oznámenie preverovala a uzavrela. Prosím o radu, či mám podať trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie. Keďže tento jeho vymyslený príbeh rozpráva po celom meste a či mám aj nárok na nejaké odškodné za citovú ujmu ? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď pre dusana b.: Dobrý deň, pokiaľ konanie týchto osôb dosahuje intenzitu, ktorá výrazne narúša Vašu osobnú integritu, môžete sa obrátiť aj priamo na políciu. Toto konanie môže byť kvalifikované ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu v zmysle ustanovenia § 49 ods. 1 písm. a) Priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech, alebo podľa § 49 ods. 1 písm. d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním. Bude potom na posúdení príslušného orgánu, akým spôsobom situáciu vyhodnotí. Ak dochádza k hrubému narúšaniu súkromia, môžete taktiež protistrane zaslať písomnú predžalobnú výzvu so žiadosťou o upustenie od protiprávneho konania.

Dobrý deň- Ex kamarátky mojej 1/2 rozputali kampaň proti nej nevieme prečo, nie sme konfliktní a s každým sa snažíme vychadzať dobre,a ak to nejde nevyhneme sa mu a ked ze ma vychovali k slusnosti i pozdravym .Ja som 1/2 casu pracovne mimo domov .Zacalo to na soc sieti kde padali diagnozi i lekarske zaveri na adresu partnerky ,teraz posledne doslo k slovnemu utoku priamo na ulici bez akeho kolvek podnetu znovu ordinovali obidve "specialistky" diagnozi... a co ma uz skutocne nahnevalo je ze zacali riesit i nase deti doteraz som to "zlahcoval"aby aby moja draha vedela ze pri nej stojim a tie dve nestoja ani za hadku ,ale sledujem ze to partnerku trapi poradte co v tejto veci dalej vopred dakujem.

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 20. máj 2017 - 20:06: Dobrý deň, konanie Vašej bývalej domácej môže byť klasifikované ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Dopustí sa ho ten, kto okrem iného úmyselne naruší občianske spolunažívanie, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním. Pokiaľ by však Vaša bývalá domáca prišla ku Vám do práce alebo domov, oznámila by o Vás nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť Vašu vážnosť u spoluobčanov, poškodiť Vám v zamestnaní, v podnikaní, narušiť Vaše rodinné vzťahy alebo spôsobiť Vám inú Vážnu ujmu, mohla by sa tak dopustiť trestného činu ohovárania, za ktorého spáchanie jej môže byť uložený trest odňatia slobody až na dva roky. Pokiaľ Vás lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť Vám trestné stíhanie, môže sa dopustiť trestného činu krivého obvinenia. Môžete ju preto vyzvať, aby upustila od tohto konania, resp. obviňovania, inak sa môžete obrátiť na políciu, prípadne na súd so žalobou, ktorou budete žiadať aby túto sud zaviazal upustiť od predmetneho konania.

Dobry den, chcel som sa poradit. Rok som bol v podnajme u mojej jednej znamej. Platil som si normalne najom, avsak potom som z podnajmu po vzajomnej dohode odisiel. Pred nedavnom presnejsie po roku sa mi ozvala moja byvala domaca ze vraj som jej z bytu ukradol nejake veci, a tiez to ze som si nechal spravit kopie klucov, a ze som jej do bytu aj nadalej chodil doobeda prespavat (v byte v tom case nikto nebyval)., a ze pride kumne do prace a oznami to mojmu zamestnavatelovi a ze pride aj kumne domov a podobne. Nakolko to neni pravda, tak som sa chcel poradit ako mam dalej postupovat. Ci mam podat trestne oznamenie za urazku na cti alebo mi poradite nieco ine? Pokial by prisla zamnou do prace som rozhodnuty zavolat policiu. Dakujem

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 12. mája 2017: Dobrý deň, ustanovenie § 127 Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Z.z. upravuje zákonné obmedzenia vlastníckeho práva, na základe ktorého vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. V zmysle toho vlastník nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok a to: a) úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenia na upevnenie stavby alebo pozemku, b) nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, prachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, c) nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok, d) nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok. Odporúčam Vám riešiť vzniknutú situáciu zmierom a upozorniť suseda, aby upravil ten plot tak, aby Vás a Vašu rodinu neobťažovali ich návštevníci a kupujúci nad mieru primeranú pomerom. Ďalšou možnosťou riešenia susedských vzťahov je obrátenie sa na obec (mesto). Obec (mesto) môže nezákonný zásah predbežne zakázať, alebo môže uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Ako obťažovaná osoba sa tiež môžete obrátiť na príslušný súd s podaním žaloby, avšak túto možnosť odporúčam len ako posledné, krajné riešenie, pokiaľ situácia by bola taká, že by Vaši susedia nereagovali ani na Vaše upozornenie ani na upozornenie obce (mesta).

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ako mám postupovať, keď v susedstve majú vo dvore predaj zeleniny a priesad a medzi pozemkami je oplotenie z pletiva. Nakupujúci, ktorí tam chodia v dosť hojnom počte nakupovať tak narúšajú naše súkromie. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď pre Luciu:: Dobrý deň, konanie, ktoré popisujete môže niesť znaky priestupku proti občianskemu spolunažívaniu v zmysle ustanovenia § 49 ods. 1 písm. a) Zákona o priestupkoch : "Priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech". V prípade dokázania viny páchateľovi tohto skutku hrozí pokuta do výšky 33,- Eur. Ak je toto konanie spôsobilé Vám spôsobiť, resp. spôsobuje spoločenskú ujmu, môže byť toto konanie taktiež posúdené ako trestný čin ohovárania v zmysle ustanovenia § 373 ods.1 Trestného zákona :Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Pokiaľ sa rozhodnete podať trestné oznámenie, bude následne vecou dokazovania polície, ako bude dané konanie klasifikovať a či, alebo aké dôsledky budú vyvodené.

Odpoveď pre Evu: Dobrý deň, podľa § 19b Občianskeho zákonníka aj právnickej osobe prislúcha určitá ochrana v prípade neoprávneného zásahu do jej dobrej povesti. Do dobrej povesti právnickej osoby možno zasiahnuť nepravdivými skutkovými tvrdeniami, ako aj neprimeranými hodnotiacimi úsudkami. Zákon právnickým osobám poskytuje ochranu aj v prípade, keď neoprávnený zásah dobrú povesť právnickej osoby len ohrozil, t.j. nemusí dôjsť k priamemu poškodeniu dobrej povesti. Pokiaľ došlo k zásahu do dobrej povesti ubytovacieho zariadenia (právnickej osoby), je možné domáhať sa ochrany na súde, aby sa ten, kto tento zásah spôsobil, zdržal neoprávneného zásahu a odstránil závadný stav. Možno sa tiež domáhať primeraného zadosťučinenia. Ako dôkaz Vám môžu slúžiť nepravdivé recenzie na ubytovacom portáli.

Dobry den chcem sa poradit co mam robit v tomto pripade mama a babka mojho byvaleho priatela s ktorym mam dieta ma ohovaraju kde sa len da ,tvrdia o mne ze som bordelar,darebak,ze sa kur..... v praci ze mam druheho co nieje vobec pravda siria to po celej dedine a este maju aj taku drzost ze volaju mojej kamaratke a hovoria same nepravdive veci ktore nemaju ani ako dokazat .takze moja otazka mozem na ne podat trestne oznamenie Za odpoved dakujem

Dobrý večer, chcem sa opýtať, čo môžem robiť, ak " neznámy" zákazník - hosť- píše nepravdivé recenzie na ubytovacom portáli o službách v mojom ubytovacom zariadení, čím poškodzuje moje dobré meno a marí moje úsilie v podnikaní. Nakoľko vediem záznamy o ubytovaných hosťoch, komunikujem s nimi mailom a pod., viem, že tento hosť nebol u nás nikdy ubytovaný, viem , kto je autorom recenzií, ale nemám na to dôkaz, vie to zistiť polícia?

Odpoveď pre LUDMILU : Dobrý deň, pokiaľ ide o otázku výstavby plotu, odporúčam obrátiť sa na miestne príslušný stavebný úrad, nie na políciu. Ak by stavebný úrad v danom prípade nezasiahol máte možnosť obrátiť sa so svojou sťažnosťou na krajský stavebný úrad. Čo sa týka vyvesenia plagátu, uvedené konanie Vášho suseda možno klasifikovať ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu v zmysle ustanovenia § 49 ods. 1 písm. a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. V tomto prípade páchateľovi hrozí pokuta v maximálnej výške 33,- Eur. Priestupku proti občianskemu spolunažívaniu sa taktiež dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním a takomto prípade hrozí páchateľovi tohto priestupku maximálna pokuta do výšky 99,- Eur. Nakoľko sa ale Váš sused opätovne dopúšťa konania, ktorým Vás jednak poškodzuje a jednak obmedzuje Vaše vlastnícke práva, odporúčam Vám adresovať mu písomne predžalobnú výzvu, v ktorej ho dôrazne vyzvete, aby upustil od konania, ktoré Vás poškodzuje, inak bude povinný znášať dôsledky v podobe žaloby a zároveň budete žiadať náhradu škodu, náhradu nemajetkovej ujmy za poškodenie dobrého mena atdˇ. Pokiaľ predmetnu vec už sudne riešite, ako uvádzate vo Vašej otázke, no máte povit, že sud nekoná, napr. nevytyčil pojednávanie, máte možnosť zaslať sudu žiadosť o vytýčenie pojednávanie, resp. o urýchlenie konania, nakoľko Vám v danom prípade konaním suseda vzniká stále väčšia škoda.

Dobry den. Chcela by som sa opytat mame susedsky spor so susedom . Zaclo to tak, ze nam sused spilil cast stromu (vstupil na nas pozemok bez nasho dovolenia )bolo podane trestme oznamenie no zatial bez vysledku.Dalej bez nasho vedomia postavil murovany plot s pevnym zakladom v dlzke 6m bez stavebneho povolenia a povolenia nasho pricom zbural aj stary plot bez nasho vedomia (znova podane oznamenie ale bez vysledku) okrem osocovania v okoli a susedstve nam tento sused naposledy vyviedol dalsiu vec s ktorou policajti vraj nic nemozu robit.Spravil plagat ktory si zavesil ale na svojom pozemku no namiereny na nas dom s napisom ,,pedofil,,( to ako plagat robil mame na zazname s kamier ktore tam rodicia nainstalovali aby nam uz nevstupovali na pozemok) bohuzial policajti s tym nic spravit nemohli . No kedze momentalne chceme dom zrekunstruovat a predat nam narusil plany kedze si tam nemozeme priniest ani opravarov a taktiez ani zaujemcov kedze ten plagat tam stale je . Rodisko problemu bude asi to ze ocino ktory dom zdedil im dom nechcel davnejsie predat .Pravnicka nam velmi nepomohla a sudne sa to riesi vyse roka bez vysledkov a za nemale peniaze. Tak sme sa rozhodli riesit si to bez tej pravnicky. Dakujem za odpoved

Dobry den. Chcela by som sa opytat mame susedsky spor so susedom . Zaclo to tak, ze nam sused spilil cast stromu (vstupil na nas pozemok bez nasho dovolenia )bolo podane trestme oznamenie no zatial bez vysledku.Dalej bez nasho vedomia postavil murovany plot s pevnym zakladom v dlzke 6m bez stavebneho povolenia a povolenia nasho pricom zbural aj stary plot bez nasho vedomia (znova podane oznamenie ale bez vysledku) okrem osocovania v okoli a susedstve nam tento sused naposledy vyviedol dalsiu vec s ktorou policajti vraj nic nemozu robit.Spravil plagat ktory si zavesil ale na svojom pozemku no namiereny na nas dom s napisom ,,pedofil,,( to ako plagat robil mame na zazname s kamier ktore tam rodicia nainstalovali aby nam uz nevstupovali na pozemok) bohuzial policajti s tym nic spravit nemohli . No kedze momentalne chceme dom zrekunstruovat a predat nam narusil plany kedze si tam nemozeme priniest ani opravarov a taktiez ani zaujemcov kedze ten plagat tam stale je . Rodisko problemu bude asi to ze ocino ktory dom zdedil im dom nechcel davnejsie predat .Pravnicka nam velmi nepomohla a sudne sa to riesi vyse roka bez vysledkov a za nemale peniaze. Tak sme sa rozhodli riesit si to bez tej pravnicky. Dakujem za odpoved

Odpoveď pre Danielu: Dobrý deň, ochrana osobnosti fyzickej osoby je zakotvená v Občianskom zákonníku. Podľa tohto zákona má fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy, pričom ďalej stanovuje, že písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením. Bez privolenia fyzickej osoby sa môžu jej podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Máte právo domáhať sa, aby sa upustilo do zásahov Vašej a synovej osobnosti a aby sa odstránili následky týchto zásahov, napr. odstránením článku a komentárov. Pokiaľ by týmto zásahom bola značne znížená Vaša dôstojnosť alebo vážnosť v spoločnosti, môžete sa domáhať tiež náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. Teda pokiaľ ani po Vašich výzvach nedošlo k náprave, môžete sa domáhať ochrany osobnosti na súde podaním žaloby na ochranu osobnosti. Uvedená osoba sa tiež mohla dopustiť priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech alebo tým, že sa vyhráža ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním. Priestupky na úseku občianskeho spolunažívania prejednávajú obvodné úrady. Dodávam tiež, že rovnako Vy ste sa mohli dopustiť priestupku tým, že ste uvedenej osobe nadávali spôsobom, ktorý ste uviedli..

Dobre rano,chhceem sa poradit,.Jeden chlap sa hra na moderatora vraj pracuje pre gypsi telezion ..uverejnil na socialnej sieti članok o mojom synovi a spolužiiakovi že v škole rozbili dvere ,,lenže s triednym učitelom sme sa dohodli že tto sa da doporiadku a syn sluubbil že viac krat nespravi ma 15 rokov.okrem toho nnapisal do komentaarov že sa o syna nestarame atd,,ppisalaa som mu spravu na fb ,aa aj som mu nadavalaa do buzerantov čo on fakt je naozaj .On mi začal nadavať že som ku......že mi dal ko.....do hubyy,že ja som alkoholička a že som na mladych chlapcov čo vôbec pravda nieje a nikdy neppijem.Možete mi napisať čo s tym možem urobiť? A či si mohol dovoliť uverejniť prispevok bez nieko vedomia?

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 10. február 2017 - 18:01: Dobrý deň, vyhrážanie sa fyzickým napadnutím môže naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného vyhrážania. Podľa Trestného zákona sa tohto trestného činu dopustí ten, kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu. Pokiaľ sa domnievate, že vyhrážanie je tak vysokej intenzity, že napĺňa znaky trestného činu, môžete podať oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že došlo k spáchaniu trestného činu nebezpečného vyhrážania. Právoplatne odsúdenému páchateľovi trestného činu nebezpečného vyhrážania môže byť uložený trest odňatia slobody až na jeden rok. Pokiaľ však vyhrážanie sa nedosahuje tak vysokú intenzitu, uvedené konanie môže byť priestupkom. Podľa zákona o priestupkoch sa priestupku dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním. Oznámenie o spáchaní priestupku možno podať na polícií, pričom jeho páchateľovi môže byť uložené pokarhanie alebo pokuta.

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 6. február 2017 - 18:21 Dobrý deň, podľa Trestného zákona sa podvodu dopustí ten, kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu. Predpokladám, že pokiaľ na Vás kupujúci podal trestné oznámenie, trestné konanie je ešte len v štádiu vyšetrovania, teda zrejme ešte voči Vám nebolo vznesené obvinenie. Obvinenie možno vzniesť len ak nie je pochybnosť o tom, že konkrétna osoba spáchala trestný čin. Za účelom výsluchu môžete byť predvolaný na políciu. Pokiaľ v rámci trestného konania nedôjde k vzneseniu obvinenia, resp. pokiaľ nebudete za uvedený trestný čin právoplatne odsúdený, môžete na kupujúceho následne podať trestné oznámenie pre trestný čin krivého obvinenia.

Odpoveď pre Zuzanu: Dobrý deň, konanie Vášho suseda by mohlo napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, ktorého sa podľa Trestného zákona dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Teda pokiaľ Vám sused zverejnením príspevku spôsobil tak závažnú ujmu, môžete podať na polícií oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že došlo k spáchaniu trestného činu ohovárania, v ktorom by ste opísali skutkový stav. Zároveň by ste sa mali vyvarovať priameho obvinenia voči susedovi, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu trestného stíhania pre trestný čin krivého obvinenia. Oznámenie by ste preto mali formulovať tak, že sa domnievate, že došlo k spáchaniu trestného činu. V prípade preukázania jeho viny dôkazom, ktorým disponujete mu môže byť uložený trest odňatia slobody až na dva roky. Pokiaľ Vám však konaním suseda nebola spôsobená tak vážna ujma, mohol sa dopustiť priestupku. Podľa zákona o priestupkoch sa priestupku dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Oznámenie o priestupku môžete podať na polícií. Za spáchanie priestupku môže byť Vášmu susedovi uložené pokarhanie alebo pokuta.

Odpoveď pre Kláru: Dobrý deň, v prvom rade by ste sa mali obrátiť na Vášho bývalého zamestnávateľa a pokúsiť sa danú vec vyriešiť zmierom, aby predovšetkým od týchto zásahov do Vašich práv upustil, aby očistil Vašu povesť pred ostatnými zamestnancami na pracovisku. Ak nejaví záujem o mierové riešenie problematiky, máte možnosť obrátiť sa na príslušný Okresný úrad, ktorý za spáchanie priestupku proti občianskemu spolunažívaniu môže uložiť pokutu alebo pokarhanie. V závislosti od spôsobenej ujmy na Vašej cti a dobrej povesti sa však môžete ešte obrátiť na súd so žalobou na ochranu osobnosti. V zmysle zákona má každá fyzická osoba právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práv, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie. V neposlednom rade, pokiaľ sa domnievate, že takéto správanie sa bývalého zamestnávateľa napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, je možné podať trestné oznámenie na polícii alebo prokuratúre.Trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo mu spôsobiť inú vážnu ujmu. Aby konanie mohlo byť posudzované ako trestný čin ohovárania, musí ísť o oznámenie takého údaju, ktorý je nepravdivý.

Dobrý deň, mňa by zaujímalo, ak so mnou zamestnávateľ ukončil pracovný pomer dohodou a deň na to napísal mail na celú firmu, že ukončil so mnou pracovný pomer, kde uviedol nepravdivý dôvod. Je možnosť ísť s týmto prípadom na súd a získať odškodnenie za poškodenie mena? mám dôkazy, ktoré tvrdia, že nemal právo takto jednať a ohovárať mailom po celej spoločnosti. ďakujem za odpoveď

Mňa by zaujímalo, či je právne napadnutelne vyhrazanie sa fyzickým napadnutím pod rovnakým prispevkom, respektíve je určite právne napadnutelne vyhrazanie sa fyzickým napadnutím osobne pred niekoľkými ľuďmi. Želám krásny a stekotom nerušený den :-)

Dobrý deň pán advokát, potreboval by som radu.Cez bazár som predal stroj na základe ústnej dohody, bez kúpno-predajnej zmluvy. Stroj bol na mieste vyskúšaný za spoluúčasti odborníka/opravára, ktorého si zavolal kupujúci a skonštatoval, že je v dobrom stave a nad kúpou kupujúci nemá čo rozmýšľať. Predajná cena bola pevná z čoho kupujúci žiadal zľavu 100 Eur. Ja som z ceny veľmi pustiť nechcel, veď mnou stanovená cena za stroj bola i tak nízka, čo som zistil z prieskumu na internete, cena podľa mňa bola korektná. Navrhol som mu zľavu 50 Eur, ale on predsa trval na zľave 100 eur, tak som bol kompromisný. O administratívnej časti kúpy-predaja sa ani nezmienil, stroj zobral bez akéhokoľvek dokladu o kúpe a zaplatenej kúpnej ceny a ja ako menej skúsený predajca som nad spísaním dohody o kúpe ani len neuvažoval veď z logického uváženia písomná forma dohody mala byť v záujme kupujúceho. O niekoľko dní mi zavolal, že som mu utajil jednu vadu a žiadal o jej opravu. Ja som sa mu postavil na odpor a povedal, že som pred ním nič neutajil veď som ani nemal dôvod čo utajovať, veď stroj mi fungoval po 10 ročia bez akýchkoľvek poškodení na finálnom produkte o čom sa na mieste boli aj presvedčili. Stroj nevykázal žiadne nedostatky, pracoval bez komplikácií s čím odborník bol aj prekvapivo spokojný. On sa opieral o skúsenosť odborníka, ktorý mal možnosť aj priestor na dôkladné prezretie a vyskúšanie stroja a nech reklamuje uňho. Vadu, ktorú spomenul, som nepokladal za vadu/chybu a z toho dôvodu mi ani nenapadlo to spomenúť, to neznamená, že som to pred ním tajil. Účelovo spĺňa to čo sa od 40-ročného stroja dá očakávať ba dokonca pracuje nad rámec svojho výkonu (koniec koncov prináša aj zisk). Neviem za akým účelom kupoval stroj, ak za účelom vlastnej výroby tak z pohľadu odborníka tento nedostatok komplikácie/problém nespôsobuje. Z toho dôvodu je spochybniteľná odbornosť odborníka, pretože ak by sa s tým vedel stotožniť tak na túto vec veľký dôraz nekladie. Preto ma napadlo aj to, že to kúpil za účelom obchodovania a nový kupujúci nie je ochotný od neho takto stroj prevziať, tak reklamuje u mňa. A mimochodom za ten čas čo už stroj má u seba, cca 8 mesiace, si mohol na tom slušne zarobiť. V telefonáte ma strašil tým, že podá na mňa trestné oznámenie, hovoril arogantne a nepekné slová používal. Takto sa aj stalo. V obvinení sa opiera o telefonický hovor, v ktorom z jeho pohľadu som priznal vadu, na čo teraz kladie veľký dôraz (opisuje ako uvedenie do omylu). Z môjho pohľadu ja som nič nespáchal nie to ešte podvod-uvedenie do omylu, jednoducho sa o vadách ani len nehovorilo ani sa na nich nepýtali, jemu s odborníkom bolo postačujúce, že videli ako stroj v skutočnosti funguje a aký kvalitný výkon podáva. Za prvotných podmienok, za ktorých stroj kúpil, a za tento jeho čin by som ho ja mohol udať za krivé obvinenie a za urážku na cti., je tak pán advokát? Pýtam sa ďalej či som sa dopustil nejakej viny, či celý priebeh komunikácie má nejaký právny podklad žaloby? Akým spôsobom sa môžem brániť voči tomuto obvineniu. Prosím vás o skorú odpoveď, ďakujem za váš čas.

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je právne napadnuteľné (ako žaloba za ohováranie a poškodenie mena) ak ma sused krivo, bez akéhokoľvek dôkazu, menovite obvinil v príspevku na stránke sociálnej siete, ktorá má 4900 sledovateľov z krádeže jeho topánok spred dverí. V práci ma zastavujú kolegovia a pýtajú sa ma na to, je to veľmi nepríjemné. Zľakol sa a príspevok odstránil, ale ja som to stihla zdokumentovať a uložiť pomocou PrntScr. Mám to vytlačené, môžem to použiť ako dôkaz? Ďakujem.

Odpoveď pre Problém : Dobrý deň, Je viac ako pravdepodobné, že ste sa stali obeťou podvodu. V žiadnom prípade nezdieľajte fotografie osobnej povahy s cudzími ľuďmi prostredníctvom sociálnych sietí a nikomu za žiadnych okolností neposielajte peniaze. Je jasné, že Vás niekto vydieral, pretože večerné telefonáty nie sú úradnou formou komunikácie zo strany polície ani iného úradu. Keby bolo voči Vám vedené trestné stíhanie tak ste určite v prvom rade predvolaný na výsluch za účelom poskytnutia svedeckej výpovede.Ak máte dôkazy, skôr by ste boli Vy oprávnený podať trestné oznámenie za trestný čin vydierania alebo nebezpečného vyhrážania. Nakoľko sa zrejme nejedná o ojedinelý prípad, určite by ste sa mali obrátiť aj na administrátora stránky a takéto konanie mu nahlásiť.

Dobrý deň, mám podobný problém ako pán Anonymného užívateľa - 20. jún 2016 - 21:09.. Bol som na chate pokecu pre 18+. Videl som správu o tom ako baba dohaduje stretko, Chcela intímnu fotku, po váhaní som ju poslal. Predtým mi povedala na otázku či jej môžem veriť že áno. Potom chcela aj foto tváre. Následne mi z čísla ktoré dala prišla správa a kontak polície. Keďže volalo utajené o tak som nedvihol, lebo neviem o tom že by policajti volali z utajeneho. Pani som na číslo následne odpísal a prosil o odpustenie. Povedala ok ale ze uz zaplatila pravnikovi 1500 cash. Tak som jej povedal ze jej to vratim, povedala ok ze som mlady a nechce mi nicit zivot Kusok po tom ako sme skoncili mi volal zas polijact, dvihol som, povedal že je z kosic. Povedal mi zakon a ze 5 rokov a ze pani tam bola aj s pravnikom a odskodne 3400€. Ale ze do 23:00 sa to da stiahnut, inak to da do BA a ráno si pre mňa prídu policajti lebo ze dieta bolo malolete a prevezu ma. Pani povedala ok pojde a stiahne to. Uz ale spomenula aj to odskodne a kolko jej viem dat, ked som povedal splatky tak ze nie, tak som povedal ze viem dat hned 2000 a ze ok. Uz o cca 10 minut bola na polici aj ked vravela 20 a predtym ze to je 30 minut. Nezdalo sa mi to aj preto ze povedal nieco o prevoze do cadce a uz aj ten prevoz mi je divny, skorej by som cakal predvolanie na policiu aj ked som jej nebral telefon. Okrem toho povedal ze ak Pani podpise dokumenty uz ma nemozu stihat, to mi pride tiez ako zle, pokial viem kedy kolvek moze byt obnovene trestne stiahnie alebo nie? Sobotu 14.1 jej mam zaplatit 2000 vkladom na ucet, dost sa bojim ze to moze byt realna hrozba, vedeli by ste mi prosim pomoct? Mam aj prepis sprav so slecnou co chcela fotky kde sa po konfrontaci ma snazila aj uplatit aj sa vyhrazala zverejnenim foto. Povedala ze dala zle cislo a je v Anglicku. Predtým som jej ale napísal z druheho profilu a tam sa opakovalo to iste, rovnake dala mi rovnake cislo a ze chce mms.

Odpoveď pre Evu: Dobrý deň, vo Vašom prípade mohlo zo strany Vašich susedov dôjsť ku spáchaniu priestupku proti občianskemu spolunažívaniu (§ 49 Zákona o priestupkoch), ktorého sa dopustí ten, kto a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech, b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví, c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody, d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním, e) sa dopustí konania podľa písmena a) alebo písmena d) na blízkej osobe alebo osobe, ktorá mu bola zverená do starostlivosti alebo výchovy, f) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu, g) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu. Príslušný okresný úrad za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu môže uložiť pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie. Ako advokát odporúčam najprv písomne vyzvať Vašich susedov, aby od predmetného konania upustili. Tiež máte možnosť obrátiť sa na príslušný obecný úrad (mestský úrad) s cieľom urovnať medzi Vami susedský spor.

Odpoveď pre Barboru 7: Dobrý deň, ako advokát by som ako prvé odporúčal, aby ste sa pokúsili porozprávať sa s exmanželkou Vášho priateľa, ktorá Vás ohovára a tým Vám sťažuje život a pokúsiť sa danú vec vyriešiť zmierom, aby predovšetkým od týchto zásahov do Vašich práv upustila, tiež ju upozornite, že v opačnom prípade budete musieť obrátiť sa s podnetom na príslušný orgán. Ak nejaví záujem o mierové riešenie problematiky, a ani výzva (alebo rozhovor) nebude postačujúca a nechcete riešiť situáciu súdnou cestou a ani cestou trestného oznámenia, máte možnosť obrátiť sa na príslušný okresný úrad, ktorý prejednáva priestupky. Okresný úrad takýmto osobám môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovane. V zmysle § 49 Priestupkového zákona takéto konanie môže byť považované za priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa ohovárajúci dopustí, ak inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Ohováranie však môže byť posúdené aj ako zásah do práva na ochranu osobnosti podľa § 11 Občianskeho zákonníka. Pri tejto prísnejšej forme riešenia sporu je možnosť obrátiť sa na príslušný okresný súd podaním tzv. satisfakčnej žaloby. Tieto civilné konania dosť často končia mimosúdnym zmierom, hlavne ak sa druhej strane preukáže jej pochybenie a následky jej protiprávneho konania. V rámci občianskoprávnej cesty prichádza do úvahy právo domáhať sa, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby poškodenej bolo dané primerané zadosťučinenie, teda mali by ste mať možnosť domáhať sa i náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. V neposlednom rade, pokiaľ sa domnievate, že takéto správanie sa bývalej manželky napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, je možné podať trestné oznámenie podľa § 196 ods. 1 Trestného poriadku na polícii alebo prokuratúre.Trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo mu spôsobiť inú vážnu ujmu. Aby konanie mohlo byť posudzované ako trestný čin ohovárania, musí ísť o oznámenie takého údaju, ktorý je nepravdivý. Trestné oznámenie však odporúčam podať na neznámeho páchateľa, ktoré nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia.

Dobrý deň,my máme tiež problémy so susedmi,ktore trvajú už viac ako 30rokov. Hádky sa opakujú mesačne. Až prvý krát sa nám podarilo v čas vytiahnuť kameru potom ako verbálne nás urazali. Samé nadávky a vulgárne slová na našu adresu. Sme si toho vedomí,ze nahrávku nemôžme použiť ako dokaz,len nevieme ako postupovať. Čo môžme robiť. Neustále nás urážajú,vykrikuju, a najviac obťažujúce,ze vedia a každom našom kroku, akonáhle vystúpime cez dvere,cu už pred dom, alebo do záhrady, už sú tam, pozerajú sa na nás, na ulici keď idú pred domom stále sa na nás pozerajú,grimasuju. A to aj rodičia ale aj aj ich dve už 40 ročné deti. Trvá to už dlho a nevieme ako ich zastavit,aby nam dali pokoj a žili si vlastný život.

Dobry den,exmanzelka mojho priatela ma stale ohovara,ociernuje meno a klame a po 2 rokoch uz toho mam dost.chcela by som sa spytat ci je moznost riesit to sudnou cestou alebo ci vobec nejako?najhorsie totiz je ze sme sa nikdy nestretli a vsetko vypisuje len priatelovi cez sms,ze som k**,spina a ze deti sa odo mna nakazili kadejakymi chorobami a vazne ma to uraza.dakujem za odpoved

Odpoveď pre Lubicu: Dobrý deň, pokiaľ spomínaná osoba neupustí od svojho konania, máte možnosť podať na ktoromkoľvek Policajnom zbore trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu (napr. nebezpečné vyhrážanie a ohováranie). Trestné oznámenie však odporúčam podať na neznámeho páchateľa, ktoré nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia. Vzhľadom na Vašu problematiku odporúčam obrátiť sa na advokáta vo Vašom okolí, ktorý Vám môže ďalej poradiť, prípadne na niektorú našu pobočku, kde Vám môžeme poskytnúť bližšie informácie.

Dobry den, chcem pdať trestne oznamenie s vašou pomocou na jednu moju znamu,neustale napada ,robi naschvali ako popiše dvere že som k...ale vela toho je ja už nevladzem ,skoncila som na injekciach u psychiatra.Opluva ,naposledny ma napadla pri dverach a teraz aj moju dceru a zlomila jej prst..Je plna nenavisti a žiarlivosti.Ide mi o to ,ci musim chodiť na sud ja nevladzem a hned sa zložim.Može chodiť len moj advokat?Kolko to stoji zastupovanie? Som už 8 mesiacov na PN.Dakujem vopred za radu.

Odpoveď pre Cabalovú: Dobrý deň, v tomto prípade by bolo možné podať trestné oznámenie na polícii alebo na prokuratúre. Ak spomínaná osoba naozaj podáva bezdôvodne oznámenia na Vás, takéto konanie môže byť považované za trestný čin krivého obvinenia v zmysle Trestného zákona, ak osoba vedela, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé a mal v úmysle privodiť Vaše trestné stíhanie. Najprv však ako advokát odporúčam písomne vyzvať Vášho suseda, aby prestal so svojim správaním sa, tiež ho upozornite na možné následky jeho konania, inak budete mať možnosť to oznámiť na príslušnom okresnom úrade, nakoľko zo strany suseda mohlo dôjsť ku spáchaniu priestupku proti občianskemu spolunažívaniu (§ 49 Zákona o priestupkoch). Príslušný okresný úrad za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu môže uložiť pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie. Ďalej, je možné podať satisfakčnú žalobu na príslušnom okresnom súde alebo, ako som už vyššie uviedol, pokiaľ je splnená skutková podstata trestného činu krivého obvinenia, môžete sa obrátiť na políciu alebo na prokuratúru.

Dobrý deň, chcela by som od Vás poradiť čo máme urobiť so susedom, ktorý si sústavne vymýšľa ako ho rušime, raz je to sťahovanie nábytku, inokedy búchame, zasa nám niečo padá, a tak je to stále dookola. S týmto chodí na políciu a následne si nás predvolávajú na výsluch. Už mám toho naozaj dosť. Raz sme to my, následne na to susedia pod ňou. Takto to už ďalej nejde, prosím viete mi poradiť? Ako máme postupovať? Je možné podať trestné oznámenie za ohováranie a poškodzovanie? Ďakujem

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 28. október 2016 - 21:06: Dobrý deň, podľa ustanovenia § 49 ods. 1 písm. a) Zákona o priestupkoch platí, že priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Za spáchanie tohto priestupku je však možné uložiť pokutu iba do výšky 33,-eur. Situácia, ktorú opisujete však podľa môjho názoru už nesie znaky trestného činu ohovárania podľa ustavenia § 373 ods. 1 Trestného zákona : Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. V oboch prípadoch je ale nutné, aby ste vedeli označiť páchateľa tohto skutku a taktiež vedeli preukázať rozsah ujmy, ktorá Vám bola týmto konaním spôsobená.

Dobrý deň, potrebujem radu chcela by som sa opýtať, ako postupovať, ak mi v zamestnaní bolo ublížené na cti? V zamestnaní mám iba dobré meno, pracujem tam vyše 3rokov, dokonca mi zdvihli pre nadmernú spokojnosť plat, avšak po tejto klebete sa začali na mňa pozerať inak. Bola som prizvaná do kancelárie k vedúcemu, ktorý mi povedal, čo počul a že uvažuje o mojom prepustení. Totiž som bola bez dôkazov kolegyňou usvedčená z krádeže, ktorá to s istotou porozprávala na pracovisku, kde sa to rýchlo šírilo. Mňa to veľmi urazilo, ublížilo mi to. Kolegovia na mňa pozerajú inak a ja sa hanbím.Mne to spôsobilo ujmu na zdraví, nakoľko som sa veľmi trápila,dosť som plakala, že ma niekto z takejto závažnej veci bezdôvodne osočil. Taktiež ujmu v očiach kolegov a kolegýň, ktoré začali pochybovať. Informácia sa dokonca dostala až k oblastnému riaditeľovi, čo ešte viac zhanilo moje meno. Ale aj umju majetkovú, nakoľko pre pochybnosti mi zo zamestnania vedúci prestali volať o voľné pracovné smeny, čím sa mi znížil počet odrobených hodín za mesiac a tým pádom celkový plat za mesiac. Ublížilo mi to aj v iných oblastiach, jeden kolega má vzťah so sesternicou z druhého kolena, ktorej to tiež povedal a šírili sa klebety aj v rodine. Kolegyňa je spolužiačkou na vysokej škole a tá to tam tiež porozprávala. Táto klebeta mi naozaj poznačila môj život, pretože mi neskutočne zhanila meno :( Môžem podať návrh na priestupok voči tej osobe čo to povedala? Alebo ako mám postupovať? Ďakujem

Odpoveď pre Lusy : Dobrý deň, trestný čin ohovárania je upravený v ustanovení § 373 Trestného zákona nasledovne :"Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky". Skutok, ktorý opisujete však vykazuje skôr znaky priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, ktorý upravuje ustanovenie § 49 ods. 1 písm. a) Priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Za spáchanie tohto priestupku je stanovená maximálna pokuta do výšky 33 eur. V závislosti od spôsobenej ujmy sa však môžete ešte obrátiť na súd so žalobou na ochranu osobnosti, nakoľko v zmysle ustanovenia § 11 Občianskeho zákonníka "Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy." V zmysle uvedeného má každá fyzická osoba právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie.

Dobry vecer, komentovala som fotku mojej kamaratky na FB a zhodou okolnosti sa pozna aj s jednym chalanom,/mojho ex partnera kamarat) ktory mi tam zacal pisat ze som spina a pod., vidi to nie len kamoska ale aj moji dalsi znamy, ci rodina... ide o trestny cin ohovaranias, ci co mozem s tym urobit? upozornila som ho, nech to zmaze radsej ale naopak pisal dalsie neprijemne veci... co mozem urobit? dat na policii co na sud? Vdaka

Odpoveď pre Adrianu zo dňa 25. septembra 2016: Dobrý deň, v prvom rade by ste mali tieto osoby upozorniť, najlepšie písomne, aby prestali s takýmto ohováraním. Ak aj naďalej budú pokračovať v tomto konaní, podajte návrh na príslušnom Okresnom úrade. Okresný úrad im môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovane. Pokiaľ Vaše osobnostné práva boli porušené vo väčšom rozsahu a vznikla Vám ujma na osobnostných právach, v takomto prípade môžete podať žalobu na ochranu Vašej cti, dobrej povesti a ľudskej dôstojnosti na príslušný súd. Prostredníctvom tzv. satisfakčnej žaloby za neoprávnený zásah do dobrej povesti sa možno domáhať satisfakcie morálnej, najčastejšie vo forme ospravedlnenia, a satisfakcie majetkovej, teda v peniazoch. V prípade podania žaloby je príslušným súdom všeobecný súd, v obvode ktorého majú bydlisko, žalovaní. Ohľadom prípadného zastupovania v danej veci, kontaktujte ktorúkoľvek z našich pobočiek.

Dobrý deň. Prosím Vás ako sa mám brániť pred susedmi ktorý nás neustále ohovárajú, sledujú, nabádajú iných susedou na sťažnosti, sťažujú sa na veci ktoré sa ani nestali či nie je dôvod na sťažnosť. Teraz to už zachádza do extrémov, povedali našej susede že keď nie je doma, tak my a aj naše zvieratá jej beháme po pozemku. Čo samozrejme nie je pravda. Po celej dedine roztrúsili o manželovi že je agresor a o mne že som lenivá a celé dni spím plus že mi oni musia hovoriť čo mám okolo domu robiť, inak som neschopná. Volali na nás políciu a pred nimi mi prikázali aby som si umyla okná a ešte že si nebudeme robiť čo chceme (na našom pozemku), že na to sme malí páni a takéto blbosti. Starosta nám prisľúbil že im dohovorí, no nič sa nezmenilo. Ja som už zúfalá, vôbec si ich nevšímame, nič protizákonné či jednoducho zlé nerobíme (manžel je celé dni v práci a ja som doma sama, takže ani nie je kedy niečo robiť) no oni nás stále ohovárajú. Už sa na nás chodia pozerať ľudia z celej dediny, stoja nám pred domom a pozerajú plus počúvajú čo o nás susedia hovoria. Ostatný susedia s nami nemajú žiadne problémy, dokonca si nás zastávajú a utešujú hlavne mňa, aby som si to ohováranie nevšímala atď... No už je toho naozaj veľa, chcem aby ihneď prestali so sledovaním, ohováraním a aj sa verejne ospravedlnili. Doslova nevládzem, nezvládam sa prizerať ako na mňa cudzí ľudia gánia, ako nám stoja pred domom a ani to že k nám pozerajú. Nekupovala som si dom aj s pozemkom aby som sa celé dni musela schovávať pred susedmi... Som vážne zúfalá, prosím poraďte čo s tým a ak by bol nutný právnik, koľko by nás to stálo... Veľmi pekne ďakujem

Odpoveď pre Lenku: Dobrý deň, skôr ako by ste podali trestné oznámenie pre krivé obvinenie, bolo by potrebné, aby spomínaná osoba podala na Vás trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania (resp. prípravy či pokusu) nejakého trestného činu. Podľa § 345 Trestného zákona trestného činu krivého obvinenia sa dopustí ten, kto lživo iného obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Nedopustí sa ho ten, kto v čase trestného oznámenia nevedel, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé. Ak na Vašu osobu nebolo oficiálne podané trestné oznámenie, potom takéto konanie nie je možné považovať za trestný čin krivého obvinenia.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by som mohla podať trestné oznámenie o krivom obvinení. Jedna sa o to, že niekto dal kriminálke môj vlas ako DNA povedal im moje meno aj moju adresu a že by som mohla mať spojitosť s nejakým neuzavretým prípadom. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď pre Lily: Dobrý deň, vo Vašom prípade by ste sa mohli obrátiť na inšpektorát práce, prípadne podať žalobu na súd vo veci ochrane osobnosti, konkrétne dôstojnosti a cti zamestnanca. Pripravte sa ale na to, že na súde Vám budú potrebné dôkazy o porušovaní Vašich osobnostných práv, napr. formou výpovedí Vašich kolegov. Ako advokát by som odporúčal riešiť situáciu s Vašim zamestnávateľom zmierom (rozhovor), a pokiaľ Vaše kroky neprinesú očakávaný výsledok, potom sa obráťte na príslušný inšpektorát práce s podnetom alebo sťažnosťou.

Dobrý deň. Môj zamestnavateľ mi na spoločný whats up staff napísal že som jebnutá. Je to dôvod na podanie TO ?

Odpoveď pre Pavla Imricha: Dobrý deň, ako advokát najprv by som Vám odporučil pokúsiť sa danú vec vyriešiť zmierom, aby zástupca správcovskej organizácie od týchto zásahov do Vašich práv upustil, aby sa Vám ospravedlnil. Pokiaľ Vaše kroky neprinesú očakávaný výsledok, môžete sa obrátiť s podnetom na príslušný okresný úrad, ktorý prejednáva priestupky. Takéto správanie sa môže byť posúdené podľa § 49 Priestupkového zákona ako priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa ohovárajúci dopustí, ak inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Za takýto priestupok je možné udeliť pokutu.

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prajem si bezplatné zasielanie právnych noviniek. Vaše osobné údaje chránime takto