Urážka na cti

Nachádzate sa tu

Vážený pán advokát, chcel by som sa opýtať či sa dá podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za urážku na cti. Moja mama žije s mojím bratom v jednej domácnosti, kde tiež žije aj bratov zať. A to je oriešok celého problému, nakoľko bratov zať neustále uráža moju mamu. Nadáva jej do K...., P...., šibnutej, vyhráža sa jej, že ju zhodí zo schodov a podobne. Mama keď sa ozve, tak je to ešte horšie a brat si s ním nevie dať rady. Môžete mi prosím poradiť, ako máme vo veci postupovať. Ďakujem.

Dobrý deň,

 urážka na cti nie je v našom trestnom zákone definovaná ako trestný čin, možno si to mýlite pojmy alebo ste mysleli na trestný čin ohovárania.

V zmysle § 373 ods. 1 Trestného zákona citujem: kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Pokiaľ sa proti Vašej matke niekto dopustil trestného činu ohovárania v zmysle vyššie uvedeného, Vaša matka môže podať na polícii trestné oznámenie (nazvite ho ako Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin)...a tiež odporúčam podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aj keď uvediete, kto Vašu matku a presne čím ohovoril.

Vo Vašom prípade by som Vám však skôr odporúčal, najmä ak je dom, v ktorom všetci (Vaša matka, brat a jeho zať) bývajú, vo vlastníctve Vašej matky, aby v prípade takéhoto urážania zavolala matka políciu, s tým že ju ohovárajú a tiež (a to je dôležitejšie) že sa jej vyhrážajú zabitím, požiadať políciu, aby zaťa Vášho brata vyviedli, následne vymeniť na dverách zámku a viac ho do domu nevpustiť. Toto viete spraviť, pokiaľ ten zať nemá žiadne urážka právo nehnuteľnosť Vašej matky obývať. Pokiaľ má, vyššie uvedené urobiť nemôžete, v tom prípade zotrvajte pri trestnom oznámení.

Pekný deň prajem.

V prípade, ak o Vás niekto rozširuje nepravdivé informácie a znižuje Váš morálny profil v očiach spoluobčanov, ohováraním Vás verejne vydáva na posmech, uráža Vás a svojim konaním poškodzuje Vašu dobrú povesť, môže sa voči Vám dopúšťať priestupku, ale i trestného činu. Pokiaľ neviete, ako sa voči takýmto prejavom brániť, obráťte sa nás. Zastúpime Vás v sporoch týkajúcich sa ochrany osobnosti i v trestnom konaní a žalobu na ochranu osobnosti, návrh na náhradu nemajetkovej ujmy či trestné oznámenie pre Vás vypracujeme v cene už od 100,00 EUR.

Komentáre

Dobrý deň, mám podobný problém ako pán Anonymného užívateľa - 20. jún 2016 - 21:09.. Bol som na chate pokecu pre 18+. Videl som správu o tom ako baba dohaduje stretko, Chcela intímnu fotku, po váhaní som ju poslal. Predtým mi povedala na otázku či jej môžem veriť že áno. Potom chcela aj foto tváre. Následne mi z čísla ktoré dala prišla správa a kontak polície. Keďže volalo utajené o tak som nedvihol, lebo neviem o tom že by policajti volali z utajeneho. Pani som na číslo následne odpísal a prosil o odpustenie. Povedala ok ale ze uz zaplatila pravnikovi 1500 cash. Tak som jej povedal ze jej to vratim, povedala ok ze som mlady a nechce mi nicit zivot Kusok po tom ako sme skoncili mi volal zas polijact, dvihol som, povedal že je z kosic. Povedal mi zakon a ze 5 rokov a ze pani tam bola aj s pravnikom a odskodne 3400€. Ale ze do 23:00 sa to da stiahnut, inak to da do BA a ráno si pre mňa prídu policajti lebo ze dieta bolo malolete a prevezu ma. Pani povedala ok pojde a stiahne to. Uz ale spomenula aj to odskodne a kolko jej viem dat, ked som povedal splatky tak ze nie, tak som povedal ze viem dat hned 2000 a ze ok. Uz o cca 10 minut bola na polici aj ked vravela 20 a predtym ze to je 30 minut. Nezdalo sa mi to aj preto ze povedal nieco o prevoze do cadce a uz aj ten prevoz mi je divny, skorej by som cakal predvolanie na policiu aj ked som jej nebral telefon. Okrem toho povedal ze ak Pani podpise dokumenty uz ma nemozu stihat, to mi pride tiez ako zle, pokial viem kedy kolvek moze byt obnovene trestne stiahnie alebo nie? Sobotu 14.1 jej mam zaplatit 2000 vkladom na ucet, dost sa bojim ze to moze byt realna hrozba, vedeli by ste mi prosim pomoct? Mam aj prepis sprav so slecnou co chcela fotky kde sa po konfrontaci ma snazila aj uplatit aj sa vyhrazala zverejnenim foto. Povedala ze dala zle cislo a je v Anglicku. Predtým som jej ale napísal z druheho profilu a tam sa opakovalo to iste, rovnake dala mi rovnake cislo a ze chce mms.

Odpoveď pre Evu: Dobrý deň, vo Vašom prípade mohlo zo strany Vašich susedov dôjsť ku spáchaniu priestupku proti občianskemu spolunažívaniu (§ 49 Zákona o priestupkoch), ktorého sa dopustí ten, kto a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech, b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví, c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody, d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním, e) sa dopustí konania podľa písmena a) alebo písmena d) na blízkej osobe alebo osobe, ktorá mu bola zverená do starostlivosti alebo výchovy, f) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu, g) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu. Príslušný okresný úrad za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu môže uložiť pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie. Ako advokát odporúčam najprv písomne vyzvať Vašich susedov, aby od predmetného konania upustili. Tiež máte možnosť obrátiť sa na príslušný obecný úrad (mestský úrad) s cieľom urovnať medzi Vami susedský spor.

Odpoveď pre Barboru 7: Dobrý deň, ako advokát by som ako prvé odporúčal, aby ste sa pokúsili porozprávať sa s exmanželkou Vášho priateľa, ktorá Vás ohovára a tým Vám sťažuje život a pokúsiť sa danú vec vyriešiť zmierom, aby predovšetkým od týchto zásahov do Vašich práv upustila, tiež ju upozornite, že v opačnom prípade budete musieť obrátiť sa s podnetom na príslušný orgán. Ak nejaví záujem o mierové riešenie problematiky, a ani výzva (alebo rozhovor) nebude postačujúca a nechcete riešiť situáciu súdnou cestou a ani cestou trestného oznámenia, máte možnosť obrátiť sa na príslušný okresný úrad, ktorý prejednáva priestupky. Okresný úrad takýmto osobám môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovane. V zmysle § 49 Priestupkového zákona takéto konanie môže byť považované za priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa ohovárajúci dopustí, ak inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Ohováranie však môže byť posúdené aj ako zásah do práva na ochranu osobnosti podľa § 11 Občianskeho zákonníka. Pri tejto prísnejšej forme riešenia sporu je možnosť obrátiť sa na príslušný okresný súd podaním tzv. satisfakčnej žaloby. Tieto civilné konania dosť často končia mimosúdnym zmierom, hlavne ak sa druhej strane preukáže jej pochybenie a následky jej protiprávneho konania. V rámci občianskoprávnej cesty prichádza do úvahy právo domáhať sa, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby poškodenej bolo dané primerané zadosťučinenie, teda mali by ste mať možnosť domáhať sa i náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. V neposlednom rade, pokiaľ sa domnievate, že takéto správanie sa bývalej manželky napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, je možné podať trestné oznámenie podľa § 196 ods. 1 Trestného poriadku na polícii alebo prokuratúre.Trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo mu spôsobiť inú vážnu ujmu. Aby konanie mohlo byť posudzované ako trestný čin ohovárania, musí ísť o oznámenie takého údaju, ktorý je nepravdivý. Trestné oznámenie však odporúčam podať na neznámeho páchateľa, ktoré nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia.

Dobrý deň,my máme tiež problémy so susedmi,ktore trvajú už viac ako 30rokov. Hádky sa opakujú mesačne. Až prvý krát sa nám podarilo v čas vytiahnuť kameru potom ako verbálne nás urazali. Samé nadávky a vulgárne slová na našu adresu. Sme si toho vedomí,ze nahrávku nemôžme použiť ako dokaz,len nevieme ako postupovať. Čo môžme robiť. Neustále nás urážajú,vykrikuju, a najviac obťažujúce,ze vedia a každom našom kroku, akonáhle vystúpime cez dvere,cu už pred dom, alebo do záhrady, už sú tam, pozerajú sa na nás, na ulici keď idú pred domom stále sa na nás pozerajú,grimasuju. A to aj rodičia ale aj aj ich dve už 40 ročné deti. Trvá to už dlho a nevieme ako ich zastavit,aby nam dali pokoj a žili si vlastný život.

Dobry den,exmanzelka mojho priatela ma stale ohovara,ociernuje meno a klame a po 2 rokoch uz toho mam dost.chcela by som sa spytat ci je moznost riesit to sudnou cestou alebo ci vobec nejako?najhorsie totiz je ze sme sa nikdy nestretli a vsetko vypisuje len priatelovi cez sms,ze som k**,spina a ze deti sa odo mna nakazili kadejakymi chorobami a vazne ma to uraza.dakujem za odpoved

Odpoveď pre Lubicu: Dobrý deň, pokiaľ spomínaná osoba neupustí od svojho konania, máte možnosť podať na ktoromkoľvek Policajnom zbore trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu (napr. nebezpečné vyhrážanie a ohováranie). Trestné oznámenie však odporúčam podať na neznámeho páchateľa, ktoré nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia. Vzhľadom na Vašu problematiku odporúčam obrátiť sa na advokáta vo Vašom okolí, ktorý Vám môže ďalej poradiť, prípadne na niektorú našu pobočku, kde Vám môžeme poskytnúť bližšie informácie.

Dobry den, chcem pdať trestne oznamenie s vašou pomocou na jednu moju znamu,neustale napada ,robi naschvali ako popiše dvere že som k...ale vela toho je ja už nevladzem ,skoncila som na injekciach u psychiatra.Opluva ,naposledny ma napadla pri dverach a teraz aj moju dceru a zlomila jej prst..Je plna nenavisti a žiarlivosti.Ide mi o to ,ci musim chodiť na sud ja nevladzem a hned sa zložim.Može chodiť len moj advokat?Kolko to stoji zastupovanie? Som už 8 mesiacov na PN.Dakujem vopred za radu.

Odpoveď pre Cabalovú: Dobrý deň, v tomto prípade by bolo možné podať trestné oznámenie na polícii alebo na prokuratúre. Ak spomínaná osoba naozaj podáva bezdôvodne oznámenia na Vás, takéto konanie môže byť považované za trestný čin krivého obvinenia v zmysle Trestného zákona, ak osoba vedela, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé a mal v úmysle privodiť Vaše trestné stíhanie. Najprv však ako advokát odporúčam písomne vyzvať Vášho suseda, aby prestal so svojim správaním sa, tiež ho upozornite na možné následky jeho konania, inak budete mať možnosť to oznámiť na príslušnom okresnom úrade, nakoľko zo strany suseda mohlo dôjsť ku spáchaniu priestupku proti občianskemu spolunažívaniu (§ 49 Zákona o priestupkoch). Príslušný okresný úrad za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu môže uložiť pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie. Ďalej, je možné podať satisfakčnú žalobu na príslušnom okresnom súde alebo, ako som už vyššie uviedol, pokiaľ je splnená skutková podstata trestného činu krivého obvinenia, môžete sa obrátiť na políciu alebo na prokuratúru.

Dobrý deň, chcela by som od Vás poradiť čo máme urobiť so susedom, ktorý si sústavne vymýšľa ako ho rušime, raz je to sťahovanie nábytku, inokedy búchame, zasa nám niečo padá, a tak je to stále dookola. S týmto chodí na políciu a následne si nás predvolávajú na výsluch. Už mám toho naozaj dosť. Raz sme to my, následne na to susedia pod ňou. Takto to už ďalej nejde, prosím viete mi poradiť? Ako máme postupovať? Je možné podať trestné oznámenie za ohováranie a poškodzovanie? Ďakujem

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 28. október 2016 - 21:06: Dobrý deň, podľa ustanovenia § 49 ods. 1 písm. a) Zákona o priestupkoch platí, že priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Za spáchanie tohto priestupku je však možné uložiť pokutu iba do výšky 33,-eur. Situácia, ktorú opisujete však podľa môjho názoru už nesie znaky trestného činu ohovárania podľa ustavenia § 373 ods. 1 Trestného zákona : Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. V oboch prípadoch je ale nutné, aby ste vedeli označiť páchateľa tohto skutku a taktiež vedeli preukázať rozsah ujmy, ktorá Vám bola týmto konaním spôsobená.

Dobrý deň, potrebujem radu chcela by som sa opýtať, ako postupovať, ak mi v zamestnaní bolo ublížené na cti? V zamestnaní mám iba dobré meno, pracujem tam vyše 3rokov, dokonca mi zdvihli pre nadmernú spokojnosť plat, avšak po tejto klebete sa začali na mňa pozerať inak. Bola som prizvaná do kancelárie k vedúcemu, ktorý mi povedal, čo počul a že uvažuje o mojom prepustení. Totiž som bola bez dôkazov kolegyňou usvedčená z krádeže, ktorá to s istotou porozprávala na pracovisku, kde sa to rýchlo šírilo. Mňa to veľmi urazilo, ublížilo mi to. Kolegovia na mňa pozerajú inak a ja sa hanbím.Mne to spôsobilo ujmu na zdraví, nakoľko som sa veľmi trápila,dosť som plakala, že ma niekto z takejto závažnej veci bezdôvodne osočil. Taktiež ujmu v očiach kolegov a kolegýň, ktoré začali pochybovať. Informácia sa dokonca dostala až k oblastnému riaditeľovi, čo ešte viac zhanilo moje meno. Ale aj umju majetkovú, nakoľko pre pochybnosti mi zo zamestnania vedúci prestali volať o voľné pracovné smeny, čím sa mi znížil počet odrobených hodín za mesiac a tým pádom celkový plat za mesiac. Ublížilo mi to aj v iných oblastiach, jeden kolega má vzťah so sesternicou z druhého kolena, ktorej to tiež povedal a šírili sa klebety aj v rodine. Kolegyňa je spolužiačkou na vysokej škole a tá to tam tiež porozprávala. Táto klebeta mi naozaj poznačila môj život, pretože mi neskutočne zhanila meno :( Môžem podať návrh na priestupok voči tej osobe čo to povedala? Alebo ako mám postupovať? Ďakujem

Odpoveď pre Lusy : Dobrý deň, trestný čin ohovárania je upravený v ustanovení § 373 Trestného zákona nasledovne :"Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky". Skutok, ktorý opisujete však vykazuje skôr znaky priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, ktorý upravuje ustanovenie § 49 ods. 1 písm. a) Priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Za spáchanie tohto priestupku je stanovená maximálna pokuta do výšky 33 eur. V závislosti od spôsobenej ujmy sa však môžete ešte obrátiť na súd so žalobou na ochranu osobnosti, nakoľko v zmysle ustanovenia § 11 Občianskeho zákonníka "Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy." V zmysle uvedeného má každá fyzická osoba právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie.

Dobry vecer, komentovala som fotku mojej kamaratky na FB a zhodou okolnosti sa pozna aj s jednym chalanom,/mojho ex partnera kamarat) ktory mi tam zacal pisat ze som spina a pod., vidi to nie len kamoska ale aj moji dalsi znamy, ci rodina... ide o trestny cin ohovaranias, ci co mozem s tym urobit? upozornila som ho, nech to zmaze radsej ale naopak pisal dalsie neprijemne veci... co mozem urobit? dat na policii co na sud? Vdaka

Odpoveď pre Adrianu zo dňa 25. septembra 2016: Dobrý deň, v prvom rade by ste mali tieto osoby upozorniť, najlepšie písomne, aby prestali s takýmto ohováraním. Ak aj naďalej budú pokračovať v tomto konaní, podajte návrh na príslušnom Okresnom úrade. Okresný úrad im môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovane. Pokiaľ Vaše osobnostné práva boli porušené vo väčšom rozsahu a vznikla Vám ujma na osobnostných právach, v takomto prípade môžete podať žalobu na ochranu Vašej cti, dobrej povesti a ľudskej dôstojnosti na príslušný súd. Prostredníctvom tzv. satisfakčnej žaloby za neoprávnený zásah do dobrej povesti sa možno domáhať satisfakcie morálnej, najčastejšie vo forme ospravedlnenia, a satisfakcie majetkovej, teda v peniazoch. V prípade podania žaloby je príslušným súdom všeobecný súd, v obvode ktorého majú bydlisko, žalovaní. Ohľadom prípadného zastupovania v danej veci, kontaktujte ktorúkoľvek z našich pobočiek.

Dobrý deň. Prosím Vás ako sa mám brániť pred susedmi ktorý nás neustále ohovárajú, sledujú, nabádajú iných susedou na sťažnosti, sťažujú sa na veci ktoré sa ani nestali či nie je dôvod na sťažnosť. Teraz to už zachádza do extrémov, povedali našej susede že keď nie je doma, tak my a aj naše zvieratá jej beháme po pozemku. Čo samozrejme nie je pravda. Po celej dedine roztrúsili o manželovi že je agresor a o mne že som lenivá a celé dni spím plus že mi oni musia hovoriť čo mám okolo domu robiť, inak som neschopná. Volali na nás políciu a pred nimi mi prikázali aby som si umyla okná a ešte že si nebudeme robiť čo chceme (na našom pozemku), že na to sme malí páni a takéto blbosti. Starosta nám prisľúbil že im dohovorí, no nič sa nezmenilo. Ja som už zúfalá, vôbec si ich nevšímame, nič protizákonné či jednoducho zlé nerobíme (manžel je celé dni v práci a ja som doma sama, takže ani nie je kedy niečo robiť) no oni nás stále ohovárajú. Už sa na nás chodia pozerať ľudia z celej dediny, stoja nám pred domom a pozerajú plus počúvajú čo o nás susedia hovoria. Ostatný susedia s nami nemajú žiadne problémy, dokonca si nás zastávajú a utešujú hlavne mňa, aby som si to ohováranie nevšímala atď... No už je toho naozaj veľa, chcem aby ihneď prestali so sledovaním, ohováraním a aj sa verejne ospravedlnili. Doslova nevládzem, nezvládam sa prizerať ako na mňa cudzí ľudia gánia, ako nám stoja pred domom a ani to že k nám pozerajú. Nekupovala som si dom aj s pozemkom aby som sa celé dni musela schovávať pred susedmi... Som vážne zúfalá, prosím poraďte čo s tým a ak by bol nutný právnik, koľko by nás to stálo... Veľmi pekne ďakujem

Odpoveď pre Lenku: Dobrý deň, skôr ako by ste podali trestné oznámenie pre krivé obvinenie, bolo by potrebné, aby spomínaná osoba podala na Vás trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania (resp. prípravy či pokusu) nejakého trestného činu. Podľa § 345 Trestného zákona trestného činu krivého obvinenia sa dopustí ten, kto lživo iného obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Nedopustí sa ho ten, kto v čase trestného oznámenia nevedel, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé. Ak na Vašu osobu nebolo oficiálne podané trestné oznámenie, potom takéto konanie nie je možné považovať za trestný čin krivého obvinenia.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by som mohla podať trestné oznámenie o krivom obvinení. Jedna sa o to, že niekto dal kriminálke môj vlas ako DNA povedal im moje meno aj moju adresu a že by som mohla mať spojitosť s nejakým neuzavretým prípadom. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď pre Lily: Dobrý deň, vo Vašom prípade by ste sa mohli obrátiť na inšpektorát práce, prípadne podať žalobu na súd vo veci ochrane osobnosti, konkrétne dôstojnosti a cti zamestnanca. Pripravte sa ale na to, že na súde Vám budú potrebné dôkazy o porušovaní Vašich osobnostných práv, napr. formou výpovedí Vašich kolegov. Ako advokát by som odporúčal riešiť situáciu s Vašim zamestnávateľom zmierom (rozhovor), a pokiaľ Vaše kroky neprinesú očakávaný výsledok, potom sa obráťte na príslušný inšpektorát práce s podnetom alebo sťažnosťou.

Dobrý deň. Môj zamestnavateľ mi na spoločný whats up staff napísal že som jebnutá. Je to dôvod na podanie TO ?

Odpoveď pre Pavla Imricha: Dobrý deň, ako advokát najprv by som Vám odporučil pokúsiť sa danú vec vyriešiť zmierom, aby zástupca správcovskej organizácie od týchto zásahov do Vašich práv upustil, aby sa Vám ospravedlnil. Pokiaľ Vaše kroky neprinesú očakávaný výsledok, môžete sa obrátiť s podnetom na príslušný okresný úrad, ktorý prejednáva priestupky. Takéto správanie sa môže byť posúdené podľa § 49 Priestupkového zákona ako priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa ohovárajúci dopustí, ak inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Za takýto priestupok je možné udeliť pokutu.

dobrý deň, ako zástupca vlastníkov bytového domu v Petržalke som sa zúčastnil stretnutia, ktoré realizovala spoločnosť vykonávajúca správu nášho bytového domu. Mali sa tam okrem iného diskutovať otázky súvisiace s vyúčtovaním za rok 2015. keď som sa prihlásil a predniesol svoju otázku súvisiacu s oneskoreným doručením vyučtovania za rok 2014 a s tým súvisiacim nárokom správcu na odmenu za správu, tak ma štatutárny zástupca správcovskej organizácie predstavil menom celému auditóriu a povedal, že som ten " čo píše idiotské listy ..." myslíte, že týmto jeho výrokom došlo k poškodeniu mojich práv pre asi 40 zástupcami vlastníkov z iných bytových domov Ďakujem Pavel Emrich

Odpoveď pre Anonymného užívateľa 21 Jún 2016 - 16:47: Dobrý deň, pokiaľ bude vznesené obvinenie, budete opätovne vypočutý, pokiaľ vyšetrovateľ vec odmietne takisto budete informovaný listom do vlastných rúk, keďže nie ste len oznamovateľom, ale v tomto prípade aj poškodeným.

Ďakujem Pán advokáta túto konverzáciu má už polícia odfotenu a spísanu výpoved. Takýto ľudia by mali byť trestaný.chcemm sa ešte spýtať či mi bude niečo doručene domov keď som to ohlásil niaky priebeh vyšetrovania alebo tak

Odpoveď pre Anonymného užívateľa - 20. jún 2016 - 21:09, Dobrý deň, Váš prípad môže vykazovať znaky podvodu a v prípade, že by ste neznámej osobe zaslali peniaze, šlo by z jej strany o bezdôvodné obohatenie, nakoľko by prevzala plnenie bez právneho dôvodu. Tieto Vám preto určite neodporúčam nikam posielať. A s danou osobou sa viac nekontaktujte. Ak máte konverzáciu o tom, že Vás táto osoba vyzýva na zaslanie fotografie, túto si pre istotu odložte ako dôkazný materiál. Ako advokát Vám odporúčam nezdieľať s neznámymi osobami cez sociálne siete alebo mobilnú sieť obsah osobného charakteru, ako sú intímne fotografie a podobne, pretože ľahko môže dôjsť k ich zneužitiu na rôzne účely, ktoré už odosielateľ týchto správ nemôže ovplyvniť. Ak zachováte náležitú opatrnosť, takýmto problémom sa v budúcnosti určite vyhnete.

Dobrý deň. Stala sa mi taka vec že som si písal z dievčaťom cez sociálnu sieť a chcela pomne aby som jej poslal MMS intímne na číslo ktoré mi dala a že mi pošle vzápätí aj ona. Poslal som tu fotku a prišla mi odpoveď kto je tam ty uchyl čomu som nerozumel a odpísal že to musí byť omyl že sa ospravedlňujem hneď nato prišla sms že ide na políciu. Zavhvilku mi volalo utajené číslo že tu polícia že jej volali že som poslal fotografiu dieťaťu onkologicy chorému čo som sa hneď zhrozený ostal a že mi hrozí väzenie a súd za pedofiliu a budem medializovany a tak ze mam zavolať danej pani omluvil sa s vyriešil to ze inak mi hrozí trestné stíhanie keď príde dať oznámenie trestné. Volal som vtej žene ospravedlňoval sa jej no nechcela omluvu že som to poslal dieťaťu a pôjde dať oznámenie s že pôjde to pred súd a bude chcieť odškodné. Chcel som jej aspoň uľahčiť okolností aby som nemal zle a ponúkol odškodnenie za ujmu chcela pomne až 1500 euro inak ma ide udať keď pošlešm peniaze zmaze fotku číslo ako by sa nič nestalo niak sme sa dohodli peniaze som jej chcel poslať no nakoniec som našiel podobným prípad na internete a rozhodol som sa dať ja trestné oznámenie keby náhodou aby som nemal zle Aby tak nedopadol niekto ako ja s neposlal peniaze Ale stále mi vŕta v hlave čo ak by to bola pravda bol by som trestne stíhaný? Podotýkam žena s ktorú som písal bola plnoleta problém by som určite nechcel. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 7. júna 2016: Dobrý deň, vo Vašom prípade ako advokát odporúčam najprv takúto osobu upozorniť, najlepšie písomne, aby prestala s takýmto ohováraním. Ak naďalej bude pokračovať v tomto konaní, podajte návrh na príslušnom Okresnom úrade. Okresný úrad jej môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie. Pokiaľ Vaše osobnostné práva boli porušené vo väčšom rozsahu a vznikla Vám ujma na osobnostných právach, v takomto prípade máte možnosť podať aj žalobu na ochranu Vašej cti, dobrej povesti a ľudskej dôstojnosti na príslušný súd. Prostredníctvom tzv. satisfakčnej žaloby za neoprávnený zásah do dobrej povesti sa možno domáhať satisfakcie morálnej, najčastejšie vo forme ospravedlnenia, a satisfakcie majetkovej, v peniazoch.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 3. júna 2016: Dobrý deň, čo sa týka Vašej problematiky, podľa Trestného zákona trestného činu krivého obvinenia sa dopustí ten, kto lživo iného obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Nedopustí sa ho ten, kto v čase trestného oznámenia nevedel, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé. V tom prípade, ak terajší predseda nepodal proti Vám trestné oznámenie, len oznámil (šíril) o Vás nepravdivý údaj, takéto konanie by bolo možné považovať za ohováranie. Ak nechcete Vašu situáciu riešiť súdnou cestou, máte možnosť podať návrh podľa Zákona o priestupkoch na príslušnom okresnom úrade, ktorý prejednáva priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Ak Vaše osobnostné práva boli porušené vo väčšom rozsahu a vznikla Vám ujma na osobnostných právach, v takomto prípade máte možnosť podať aj žalobu na ochranu Vašej cti, dobrej povesti a ľudskej dôstojnosti na príslušný súd. Cieľom tejto žaloby je dosiahnutie primeraného zadosťučinenia pre Vás. Ak oznámenie nepravdivých informácií o Vás je spôsobilé značnou mierou ohroziť Vašu vážnosť u spoluobčanov, poškodiť Vás v zamestnaní, v podnikaní, narušiť Vaše rodinné vzťahy alebo spôsobiť Vám inú vážnu ujmu, máte možnosť podať trestné oznámenie na polícii alebo na prokuratúre, samozrejme pokiaľ sú naplnené znaky trestného činu ohovárania v zmysle § 373 ods. 1 Trestného zákona.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 2. júna 2016: Dobrý deň, odporúčam Vám obrátiť sa na advokátsku kanceláriu vo Vašom okolí (prípadne aj na našu), a nechať sa ním v danej veci zastúpiť a tiež kde Vám na základe predložených dokumentov môžu poskytnúť ďalšie dôležité informácie. V rámci postupu súdu budete zrejme predvolaný, aby ste k veci podali vysvetlenie a na základe výpovedí a predložených dôkazov súd potom rozhodne. Pokiaľ nie je dôvod na uloženie satisfakcie, súd môže žalobu zamietnuť alebo uznesením odovzdať vec aj príslušnému orgánu na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 27. mája 2016: Dobrý deň, odporúčam Vám najprv spomínanú osoby upozorniť, najlepšie písomne, aby prestala s takýmto konaním a ohováraním Vašej mamy cez SMS. Ak naďalej bude pokračovať v takomto konaní, v tom prípade podajte návrh na príslušnom Okresnom úrade. Okresný úrad jej môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie. Pokiaľ osobnostné práva Vašej matky boli porušené vo väčšom rozsahu a v dôsledku ohovárania jej vznikla ujma na osobnostných právach, v takomto prípade mama bude mať možnosť podať aj žalobu na ochranu cti, dobrej povesti a ľudskej dôstojnosti na príslušný súd. Cieľom tejto žaloby je dosiahnutie primeraného zadosťučinenia. Ak oznámenie nepravdivých informácií o Vašej matke je spôsobilé značnou mierou ohroziť jej vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ju v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jej rodinné vzťahy alebo spôsobiť jej inú vážnu ujmu, potom môže podať trestné oznámenie na polícii alebo na prokuratúre, samozrejme pokiaľ sú skutočne naplnené znaky trestného činu ohovárania v zmysle § 373 ods. 1 Trestného zákona.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 26. mája 2016: Dobrý deň, v prvom rade sa navzájom ospravedlňte za Vaše správanie sa, a pokiaľ pánovi nevznikla žiadna ujma na právach, nevidím dôvod na podanie trestného oznámenia alebo nevidím trestnoprávne následku takéhoto Vášho konania, keďže aj spomínaný pán používal pri svojich odpovediach urážlivé slová. Pokiaľ mu vznikla ujma na osobnostných právach, môže na Vás podať oznámenie na príslušnom okresnom úrade, a Vaše konanie môže byť posúdené ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Jeho kroky závisia od vážnosti následkov Vášho konania, inak to celé bude len tvrdenie proti tvrdeniu.

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 25. mája 2016: Dobrý deň, v zmysle ustanovení § 11 až 16 Občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy. Zverejnenie pre Vás ponižujúceho inzerátu bez Vášho súhlasu môže byť zásahom do Vašich osobných práv. Odporúčam priamo obrátiť sa na kolegu, vyzvať ho, aby odstránil tento inzerát, ďalej sa obráťte s Vašou žiadosťou priamo na majiteľa stránky, vydavateľa časopisu, pokiaľ inzerát je na nejakej stránke alebo bol uverejnený v časopise a pod., aby tieto informácie čo najskôr odstránil. Ďalej, ak nechcete Vašu situáciu riešiť súdnou cestou, máte možnosť podať návrh podľa Zákona o priestupkoch na príslušnom okresnom úrade, ktorý prejednáva priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Ak Vaše osobnostné práva boli porušené vo väčšom rozsahu a vznikla Vám ujma na osobnostných právach, v takomto prípade máte možnosť podať aj žalobu na ochranu Vašej cti, dobrej povesti a ľudskej dôstojnosti na príslušný súd. Prostredníctvom tzv. satisfakčnej žaloby za neoprávnený zásah do dobrej povesti sa možno domáhať satisfakcie morálnej, najčastejšie vo forme ospravedlnenia, a satisfakcie majetkovej, v peniazoch.

dobrý den jja sa chcem spytat či to je ´tresní čín ak vas niekto nazve kurva a širito celej dedine a posudzuje ta podla toho čo počuli čo mam stimto robít?

Mám problémy.Na vlaňajšej Valnej hromade podieľnikov ma terajší predseda, ktorý nastúpil po mne, nakoľko ma krivo obvinil, že som spreneveril 400,-Eur, čo neni pravda,/môžem vydokladovať/ a nemôžem sa dovolať pravdy.Boli porušené moje práva, či už CHarty základných ľudských právd a slobôd, tak isto bol porušený čl.19 Ústavy SR, tak isto aj ! 46 až !49 Trestného poriadku a nemôžem sa dovolať pravdy.Prosím pomôžte, ako mám postupovať,ďakujem.

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať čo mám robiť ked na mna niekto podal žalobu asi na urážke na cti že som jednej osobe vraj poslal intímne fotky. Ale z môjho emailu ani účtu na sociálnej sieti Facebook nič neodišlo. A chcel by som vedieť či si mám najať právnika alebo čo mám vlastne robiť.

Dobrý deň. Pracovala som v tíme s jednou nemenovanom osobou,ktorá ako sme sa neskôr dozvedeli, holduje alkoholu. Ja som sa dala preradiť na inu pozíciu. Po pár mesiacoch sa jej nadriadena vyhrozila tým, že ak neprestane chodiť do práce vpodnapitom stave,pôjde to riešiť s majstrom. A tu to všetko začalo. Hrubé urážky všetkých ( aj nedotknutych členov tímu) hlavne prostredníctvom klamstiev podaných iným kolegom a sms správ. O celej veci som netušila. Až jedného dňa, vo večerných hodinách prišla sms správa aj mne. Po slovách aká som chudera atď som celú vec nechala tak. V ďalších dňoch prišla v práci za mnou kolegyňa ktorá ju vozí do práce a dala mi prečítať jej veľmi dlhý prejav. Vtedy ma vážne rozrušilo, ako píše o mojej mame, ktorej nesiaha ani po päty, vraj robí ku*vu v Rakúsku. Z vesela si pani rozširuje po celej firme aj veľa iných nezmyslov. Chcem sa spýtať, či sa s tým dá niečo robiť,pretože jej hlúposť nemá konca. Ďakujem

Dobry den Prosim vas. Z internetovej stranky som kupovala tovar. Dala som ho zadlat na adtesu dobierkou.to zn ze som bopred nezaplatila. Tovar nechodil a po emaily sa nikto neozval. Tak som pisala znovu ze kde mam objednany tovar a pan mi odpisal ze neni aj ked pri objednavke nebolo napisane ze nie je na sklade. Tak o5 po tyzdni som sa spytala kde mam tovar a nech mi ho laskavo dodaju kedze ako som pisala na stranke nebolo oznamene ze tovar nie je. Potom som napisala ze co to ma znamenat,ze sa budem stazovat na socialnej sieti na ich praktiky. Samozrejme som tak neurobila. Potom som napisala otazku ze ci nahodou nejde len o zbieranie osobnych udajov a ci takto neokradaju ludi. Vsetko len sukromny mail ziadne verejne ohovaranie. Na to mi pan odpisal ze ako si dovolujem mu hovorit ze je zlodej a ze som ku.va slovenska. Nasledne mi zavolal(zneuzil moj osobny udaj) a o5 mi vynadal do kadejakych k.riev a ze na mna poda trestne oznamenie. Prosim vas mozem z toho nieco mat? Dakujem. Doplatila som na nevedomost svoju

Dobrý deň ja sa chcem opýtať kolega na moje meno pridal inzerát že darujem prasa. Tým prasaťom myslel mňa. Dá sa s tým niečo spraviť? Ďakujem

Odpoveď pre Anonymného užívateľa zo dňa 4. mája 2016 Dobrý deň, podľa môjho názoru e-shop postupoval v súlade so zákonom. Vy ste totiž odstúpili od zmluvy, čím ste využili svoje právo podľa § 7 ods. 1 zák. č. 102/2014, v zmysle ktorého spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy do 14 dní bez udania dôvodu. E-shop postupoval správne, keď Vám vrátil peniaze, a to v zmysle § 9 ods. 1 zákona č. 102/2014 "Predávajúci je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť spotrebiteľovi všetky platby, ktoré od neho prijal na základe zmluvy alebo v súvislosti s ňou, vrátane nákladov na dopravu, dodanie a poštovné a iných nákladov a poplatkov; tým nie je dotknuté ustanovenie § 8 ods. 5." Z toho vyplýva, že zákon predávajúcemu nepredpisuje povinnosť takýto tovar, ktorý kupujúci vráti vrámci 14 dňovej lehoty, resp. odstúpi od zmluvy na tento tovar, vymeniť za nový kus.

Odpoveď pre betuš: Dobrý deň, čo sa týka Vašej problematiky, podľa Trestného zákona trestného činu krivého obvinenia sa dopustí ten, kto lživo iného obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Nedopustí sa ho ten, kto v čase trestného oznámenia nevedel, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé. V tom prípade, ak šofér nepodal proti Vám trestné oznámenie, len oznámil (šíril) o Vás nepravdivý údaj, takéto konanie šoféra by bolo možné považovať za ohováranie. Ak nechcete Vašu situáciu riešiť súdnou cestou, máte možnosť podať návrh podľa Zákona o priestupkoch na príslušnom obvodnom úrade, ktorý prejednáva priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Ak Vaše osobnostné práva boli porušené vo väčšom rozsahu a vznikla Vám ujma na osobnostných právach, v takomto prípade máte možnosť podať aj žalobu na ochranu Vašej cti, dobrej povesti a ľudskej dôstojnosti na príslušný súd. Cieľom tejto žaloby je dosiahnutie primeraného zadosťučinenia pre Vás. Ak oznámenie nepravdivých informácií o Vás je spôsobilé značnou mierou ohroziť Vašu vážnosť u spoluobčanov, poškodiť Vás v zamestnaní, v podnikaní, narušiť Vaše rodinné vzťahy alebo spôsobiť Vám inú vážnu ujmu, máte možnosť podať trestné oznámenie na polícii alebo na prokuratúre ak konanie spomínaného šoféra, ak jeho konanie skutočne napĺňa znaky trestného činu ohovárania v zmysle § 373 ods. 1 Trestného zákona.

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ako mám postupovať, keď som bola neoprávnene obvinená, že za môjho tichého súhlasu šoféri rozkrádali naftu. Obvinil ma šofér, ktorý bol na zamestnaný na výpomoc. S týmto šoférom som sa tretla cca 5x keď u nás vypomáhal. Musím podotnúť, že ja so šoférmi okrem toho, že im dám rozpis kde majú ísť a vystavím doklad viac nič iné nemám. Neprichádzam do styku ani z ich stazkami nakoľko robím len predaj. Za tankovanie a spotrebu je zodpovedený každý šofér sám. Prosím o informáciu ako by som mala konať voči krivému obvineniu, lebo mám strach, že môžem prísť za krivé obvinenie o prácu. Ďakujem.

Prosím Vás pekne o radu vo veci znevýhodnenia kupujúceho/spotrebiteľa nerešpektovaním jeho práva na výmenu tovaru zo strany predávajúceho. Spoločnosťou, prevádzkujúcej e-shop s módnym oblečením, bola poskytovaná akcia 2+1 za 1 € (lacnejší kus z 3 produktov za 1 €). Využila som túto zľavu, po preskúšaní vecí som v zákonnej lehote 14 dní z troch produktov vrátila 2 nevyhovujúce kusy (a to 1€-vý a kus s pôvodnou cenou) s tým, že som za ne požadovala výmenu (nakoľko 1kus s pôvodnou cenou mi ostal), aby výhoda vyplývajúca z akcie bola plne využitá kupujúcim. Mojej požiadavke nevyhoveli a vrátili peniaze čím ma znevýhodnili. Za čo možno považovať tento postup spoločnosti a či bolo toto ich rozhodnutie oprávnené. Čo môžem podniknúť, aby produkty boli zaslané v rámci dožadovanej výmeny bez účtovania poštových nákladov, pretože podľa mojich doterajších skúseností s e-shopmi náklady na zaslanie vymeneného tovaru má hradiť predajca – v tomto ma opravte ak sa mýlim. S odvolaním na ktorý paragraf ktorého zákona môžem proti ich rozhodnutiu čeliť. Poznamenávam, že v obchod. podmienkach predmetnej spoločnosti sa o výmene tovaru nezmieňujú. Nechcela by som sa touto problematikou dlho zapodievať, preto hľadám čo najúčinnejší spôsob, čím by som to mohla vo svoj prospech úspešne uzavrieť. Vopred ďakujem za radu.

Odpoveď pre elizabetth1231: Dobrý deň, vo Vašom prípade pokiaľ ste už podali trestné oznámenie, ako prvé treba zistiť, v akom štádiu sa konanie nachádza, ak žiadne konanie neprebieha, odporúčam podať znova písomné trestné oznámenie, všetko v ňom rozpísať, čo a ako spomínaná osoba robila a robí a aké trestné činy môže so svojim konaním páchať. Trestné oznámenie však odporúčam podať na neznámeho páchateľa, ktoré nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia. Oznámenie odporúčam podať priamo na prokuratúru, alebo na políciu s tým, že by som to zaslal aj prokuratúre na vedomie. Z toho, čo uvádzate mohli byť naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného prenasledovania. Tohto trestného činu sa dopustí ten, kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že: a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe, b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje, c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli, d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života. Pokiaľ by bol agresívny, alebo by dochádzalo medzi Vami k ďalším incidentom, odporúčam si zabezpečiť dôkaz privolaním polície.

Odpoveď pre Marekovu maminu: Dobrý deň, vo Vašom prípade ako advokát odporúčam najprv upozorniť spomínanú pani, najlepšie písomne, aby prestala s takýmto konaním a vyhrážaním. Ak naďalej bude v tom pokračovať a bude Vás a Vašu rodinu obťažovať, môžete podať aj návrh na príslušnom Okresnom úrade. Okresný úrad môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovanie. Ak situácia bude neznesiteľná, budete mať možnosť podať žalobu na súd alebo podať na spomínanú pani aj trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nebezpečného prenasledovania, ale to len v prípade, ak uloženie priestupku neprinesie očakávaný výsledok a sú naplnené znaky trestného činu. Tohto trestného činu sa dopustí ten, kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že: a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe, b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje, c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli, d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života. Trestné oznámenie však odporúčam podať na neznámeho páchateľa, ktoré nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia.

Odpoveď pre mariu v.: Dobrý deň, ako advokát by som Vám ako prvé odporúčal, aby ste sa pokúsili porozprávať sa so spomínanou osobou a tiež s Vašim zamestnávateľom a pokúsiť sa danú vec vyriešiť zmierom. Pokiaľ informácie nie sú pravdivé, takúto osobu upozornite, že v opačnom prípade budete musieť obrátiť sa s podnetom na príslušný orgán. Ak osoba nejaví záujem o mierové riešenie problematiky a nechcete riešiť situáciu súdnou cestou a ani cestou trestného oznámenia, máte možnosť obrátiť sa na príslušný okresný úrad, ktorý prejednáva priestupky. Okresný úrad takýmto osobám môže uložiť za spáchaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pokutu alebo pokarhanie, a to aj opakovane. V zmysle § 49 Priestupkového zákona takéto konanie môže byť považované za priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa ohovárajúci dopustí, ak inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Ohováranie však môže byť posúdené aj ako zásah do práva na ochranu osobnosti podľa § 11 Občianskeho zákonníka. Pri tejto prísnejšej forme riešenia sporu je možnosť obrátiť sa na príslušný okresný súd podaním tzv. satisfakčnej žaloby. Tieto civilné konania dosť často končia mimosúdnym zmierom, hlavne ak sa druhej strane preukáže jej pochybenie a následky jej protiprávneho konania. V rámci občianskoprávnej cesty prichádza do úvahy právo domáhať sa, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby poškodenej bolo dané primerané zadosťučinenie, teda mali by ste mať možnosť domáhať sa i náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. V neposlednom rade, ak sa domnievate, že takéto správanie sa a ohováranie spomínanej osoby napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, je možné podať trestné oznámenie podľa § 196 ods. 1 Trestného poriadku na polícii alebo prokuratúre.Trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo mu spôsobiť inú vážnu ujmu. Aby konanie teda mohlo byť posudzované ako trestný čin ohovárania, musí ísť o oznámenie takého údaju, ktorý je nepravdivý. Trestné oznámenie však odporúčam podať na neznámeho páchateľa, ktoré nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia.

dobry den mam problemi z jednim chlapom ja ho dobre poznam pisal mi erp stale ze zabije mna aj moju dcerku co ma len 12 roku stale sa mi vyhrza z pištolom ze ma zabije a moju dcerku znasilni co mam robyť podala som tretne oznamenie na policiju poslelava mi pornografie a ze sa tesi na mlade mesko a botom je zabije aj mna som nadne liecim na n tasku depresiju a moj stav sa zhoršil nakolko ponizoval moju nebohu dcerku mala by teras mat 20 rokou uz je neboha tak uz am len jednu dcerku 12 stale sa bojim o malu a uz nespim tak ako som mala spat stale nato rozmislam co ket nas zastreli on je alkoholik pozname sa zo psichiatriji vie kde byvam ato je najhorsie teras vam skopirujem co mi pisal:pocuvaj sem ty kurvo ja viem ze pojdem do basy ale najprv žambu znasilnim a tebe odstrelim tvoju hlupu hlavu tam pojede guľka a zdocheš jak tvoja dcera čo ťy zdochla ty spuchuna píča a moj kokot pojde do tvojej dcery a ty znicim tvoj život ty patriš na psichiatriju!!!ak nepatriš mne tak nikomu odbachnem ťa čakaj nato any nebudeš vedieť ako? budem ťa sledovať aj žambu ja mam revolver aj tak zdochneš ty spuchnuta piča jasom sinemislel ze ma udaš kim bojdem do basy nebudeš žit any tvoja dcera: moju dceru vola zambka aj zaba stale si roby nove niky aby mi pisal som nadne uz som si vytialhla vsetky erp a dala som to na policiju ale zas mi zacal pisat prosim vas poslite mi to imel elizabetth1231@azet.sk co dalej

pocuvaj sem ty kurvo ja viem ze pojdem do basy ale najprv žambu znasilnim a tebe odstrelim tvoju hlupu hlavu tam pojede guľka a zdocheš jak tvoja dcera čo ťy zdochla ty spuchuna píča a moj kokot pojde do tvojej dcery a ty znicim tvoj život ty patriš na psichiatriju!!!ak nepatriš mne tak nikomu odbachnem ťa čakaj nato any nebudeš vedieť ako? budem ťa sledovať aj žambu ja mam revolver aj tak zdochneš ty spuchnuta piča jasom sinemislel ze ma udaš kim bojdem do basy nebudeš žit any tvoja dcera stale sa mi vihrza to som skopirovala co mi in pisal prosim cakam na odpoveť dakujem

dobry den mam problemi z jednim chlapom ja ho dobre poznam pisal mi erp stale ze zabije mna aj moju dcerku co ma len 12 roku stale sa mi vyhrza z pištolom ze ma zabije a moju dcerku znasilni co mam robyť podala som tretne oznamenie na policiju poslelava mi pornografie a ze sa tesi na mlade mesko a botom je zabije aj mna som nadne liecim na n tasku depresiju a moj stav sa zhoršil nakolko ponizoval moju nebohu dcerku mala by teras mat 20 rokou uz je neboha tak uz am len jednu dcerku 12 stale sa bojim o malu a uz nespim tak ako som mala spat stale nato rozmislam co ket nas zastreli on je alkoholik pozname sa zo psichiatriji vie kde byvam ato je najhorsie teras vam skopirujem co mi pisal:pocuvaj sem ty kurvo ja viem ze pojdem do basy ale najprv žambu znasilnim a tebe odstrelim tvoju hlupu hlavu tam pojede guľka a zdocheš jak tvoja dcera čo ťy zdochla ty spuchuna píča a moj kokot pojde do tvojej dcery a ty znicim tvoj život ty patriš na psichiatriju!!!ak nepatriš mne tak nikomu odbachnem ťa čakaj nato any nebudeš vedieť ako? budem ťa sledovať aj žambu ja mam revolver aj tak zdochneš ty spuchnuta piča jasom sinemislel ze ma udaš kim bojdem do basy nebudeš žit any tvoja dcera: moju dceru vola zambka aj zaba stale si roby nove niky aby mi pisal som nadne uz som si vytialhla vsetky erp a dala som to na policiju ale zas mi zacal pisat prosim vas poslite mi to imel elizabetth1231@azet.sk co dalej

Dobrý deň pán advokát, všímam si, že v snahe zodpovedať otázky v poradí, v akom odzneli, ste tú moju nepostrehli ("Právo e-schop-ov", "Ochrana spotrebiteľa" z 21.apríla) prosím poraďte mi, nechcela by som sa touto problematikou dlho zapodievať, preto hľadám čo najúčinnejší spôsob, čím by som to mohla vo svoj prospech úspešne uzavrieť. Ďakujem

Odpoveď pre Martinu: Dobrý deň, trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo mu spôsobiť inú vážnu ujmu. Aby Vaše konanie mohlo byť posudzované ako trestný čin ohovárania, musí ísť o oznámenie takého údaju, ktorý je nepravdivý. Čo sa týka neúspešného vymáhania Vášho dlhu, ako advokát odporúčam písomne vyzvať kamarátku, aby v zmysle Vašej dohody, zmluvy uhradila dlžnú sumu. V tejto výzve bude treba opísať, kedy ste jej požičali spomínanú sumu na základe akej dohody, zmluvy, v akej výške a dokedy má vrátiť dlžnú čiastku. Ak ani výzva nebude postačujúca, máte možnosť podať návrh na vydanie platobného rozkazu na súd. K návrhu pripojte Vaše dôkazy (zmluvu, SMS správy, e-maily a pod.) ako aj výzvu, v ktorom ste ju upozornili na plnenie povinnosti. Ďalej odporúčam obrátiť sa na advokátsku kanceláriu vo Vašom okolí, prípadne aj na našu, kde Vám môžu poskytnúť bližšie informácie ako aj pomôcť s napísaním potrebných dokumentov.

Dobrý deň pán advokát, pridám sa aj ja ku kôpke nešťastníkov s prosbou o radu a pomoc. Mám problém so susedkou, ktorá ma pri každej príležitosti slovne napáda a uráža, dokonca mi oplzlo nadáva, v poslednej dobe aj zastrašuj, vyhráža sa sociálkou. Naposledy v predajni potravín blízko miesta môjho bydliska na moju žiadosť "s dovolením", ktorú som použila v snahe prejsť s nákupným vozíkom uličkou, v ktorej stála reagovala invektívami, citujem "čo zas rýpem, furt len rýpem, a kurevníka som si vzala a teraz načo sa hrám, nosím sa ako veľká pani." Následne obišla blok regálov a vrátila sa späť zozadu(čo len čo vyvracia jej tvrdenie, že ja som tá, ktorá vyvoláva konflikty) a opätovne na mňa slovne zaútočila, tentokrát sa už vyhrážala že, citujem " ma udá na sociálke a vezmú mi syna". Jej agresívne správanie samozrejme už nie som ochotná naďalej tolerovať, myslím si, že môj osobný život je výlučne moja súkromná záležitosť a nie som povinná sa zaň niekomu zodpovedať, tým skôr nie mojej susedke a považujem to za neprípustný zásah do môjho súkromia. Žijem slušne, o syna, hoci sama, sa starám vzorne, rozviedla som už dávno, s rozvodom som vysporiadaná, so svojím životom som spokojná a do súčasného miesta bydliska som sa prisťahovala už ako rozvedená. Môjho bývalého manžela susedka osobne nepozná a je evidentné, že ma za mojím chrbtom ohovára. Čo ma však najviac pobúrilo sú tie vyhrážky sociálkou, ktorými už strašila aj môjho chlapca, v tom čase mal len 10 rokov, hral sa vonku na ihrisku a prišiel s plačom celý vydesený, že vraj ona zavolá sociálku, aby ho dali do detského domova. Vtedy som to neriešila a bola to asi chyba. Teraz sa jej vyhrážky opakujú. Chcem pokojný život pre seba aj svoje dieťa. Nedovolím, aby ho niekto takto traumatizoval. Preto by som rada riešila túto situáciu, z ktorej som poriadne nešťastná a zdeptaná a čo Vám budem hovoriť, celé noci nespím a stojí ma to kopu nervov. Ono sa to vlečie už pekne dlho, celé sa to začalo jedným neodhrnutým snehom na chodníku, keď ma raz zamestnávateľ nečakane vyslal na služobku na 5 dní a v tom týždni som mala práve upratovaciu službu ja. Práve táto suseda sa podujala riešiť to spôsobom sebe vlastným - krikom, urážkami a odvtedy jej vzťah ku mne v rovine nenávisti, hoci som sa za chybu ospravedlnila a chodník dodatočne očistila. Chcem sa spýtať, ako by som mohla riešiť danú vec, lebo už neviem ako ďalej, najmä ma trápia tie vyhrážky sociálkou a celé to vnímam ako sústavné šikanovanie a narastajúcu agresivitu zo strany susedky voči mne a môjmu chlapcovi. Aj som sa pýtala v tom obchode, či by mi to nedosvedčili predavačky, ktoré tam boli, ale viete ako to je, každý má strach, nikto nechce s tým nič mať. Rovnako susedia, veď nie som prvá, čo má s touto paňou problém, jej deti už obhádzali vajcami okná susedke nado mnou, pichali ihly do zvončeka pri dverách, povypúšťali duše na bicykloch v kočikárni a všetko len preto, keď sa ozvali, že rozbili okno na kočikárni a popísali tu na dome steny. Myslíte, že s tým dačo zmôžem aj bez svedkov? Ak áno, ako? Prosím poraďte mi, moc Vám ďakujem za Váš čas aj snahu. PS: Ospravedlňujem sa za prípadné chyby, ale cez slzy už ani nevidím na klávesnicu. L.

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prihlasujem sa k bezplatnému zasielaniu newsletterov a právnych noviniek a súhlasím s ich zasielaním na moju emailovú adresu.