Menu

Urážka na cti

Nachádzate sa tu

Vážený pán advokát, chcel by som sa opýtať či sa dá podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za urážku na cti. Moja mama žije s mojím bratom v jednej domácnosti, kde tiež žije aj bratov zať. A to je oriešok celého problému, nakoľko bratov zať neustále uráža moju mamu. Nadáva jej do K...., P...., šibnutej, vyhráža sa jej, že ju zhodí zo schodov a podobne. Mama keď sa ozve, tak je to ešte horšie a brat si s ním nevie dať rady. Môžete mi prosím poradiť, ako máme vo veci postupovať. Ďakujem.

Dobrý deň,

 urážka na cti nie je v našom trestnom zákone definovaná ako trestný čin, možno si to mýlite pojmy alebo ste mysleli na trestný čin ohovárania.

V zmysle § 373 ods. 1 Trestného zákona citujem: kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Pokiaľ sa proti Vašej matke niekto dopustil trestného činu ohovárania v zmysle vyššie uvedeného, Vaša matka môže podať na polícii trestné oznámenie (nazvite ho ako Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin)...a tiež odporúčam podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aj keď uvediete, kto Vašu matku a presne čím ohovoril.

Vo Vašom prípade by som Vám však skôr odporúčal, najmä ak je dom, v ktorom všetci (Vaša matka, brat a jeho zať) bývajú, vo vlastníctve Vašej matky, aby v prípade takéhoto urážania zavolala matka políciu, s tým že ju ohovárajú a tiež (a to je dôležitejšie) že sa jej vyhrážajú zabitím, požiadať políciu, aby zaťa Vášho brata vyviedli, následne vymeniť na dverách zámku a viac ho do domu nevpustiť. Toto viete spraviť, pokiaľ ten zať nemá žiadne urážka právo nehnuteľnosť Vašej matky obývať. Pokiaľ má, vyššie uvedené urobiť nemôžete, v tom prípade zotrvajte pri trestnom oznámení.

Pekný deň prajem.

V prípade, ak o Vás niekto rozširuje nepravdivé informácie a znižuje Váš morálny profil v očiach spoluobčanov, ohováraním Vás verejne vydáva na posmech, uráža Vás a svojim konaním poškodzuje Vašu dobrú povesť, môže sa voči Vám dopúšťať priestupku, ale i trestného činu. Pokiaľ neviete, ako sa voči takýmto prejavom brániť, obráťte sa nás. Zastúpime Vás v sporoch týkajúcich sa ochrany osobnosti i v trestnom konaní a žalobu na ochranu osobnosti, návrh na náhradu nemajetkovej ujmy či trestné oznámenie pre Vás vypracujeme v cene už od 100,00 EUR.

V prípade záujmu o bližšie informácie (špecifikácia Vášho problému, približná cenová kalkulácia riešenia Vášho problému atď.) nás môžete nezáväzne kontaktovať >>

Komentáre

Mojej dcere nadava svokra ze je debilatko lebo je autistka aky trest jj mozu dat udam ju

Čisto teoreticky by som si to vedel predstaviť ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, za ktoré sa väčšinou ukladajú peňažné pokuty od 10 EUR a vyššie. Skôr by som Vám však odporúčal riešiť to pohovorom so svokrou, prípadne aj s Vašim manželom, aby svokre dohovoril aj on, preferujem dohovor pred udávaním sa na obvodnom úrade.

dobry den ja mam taky problem ze ma jedna nemenovana osoba a jej dcera ohovaraju vsade kam chodia a strasne skaredo co najskaredsie veci omne a klamstva da sa im ulozit nejaky trest keby ze ich udam?

Dobrý deň, Vašu situáciu by ste mohli vyriešiť podaním trestného oznámenia na polícii, s tým, že podľa toho, čo ste uviedli, by mohli byť naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania v zmysle § 373 Trestného zákona. Tohto trestného činu sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. V prípade uznania viny, hrozí dotknutej osobe trest odňatia slobody až na dva roky. Ak by ste teda chceli Vašu situáciu riešiť týmto spôsobom, odporúčam Vám podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a nazvať ho ako Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia. Ešte by som videl riešenie aj v podaní občianskoprávnej žaloby na ochranu Vašej osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka, prostredníctvom ktorej by ste sa mohli domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu Vašej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov, primeraného zadosťučinenia a v prípade intenzívneho porušenia Vašich práv (ak bola v značnej miere znížená dôstojnosť Vašej osoby alebo vážnosť v spoločnosti) aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. Avšak prv, ako sa pustíte do riešenia niektorým z uvedených spôsobov, odporučil by som Vám, aby ste najskôr vyzvali spomínané osoby, aby od zásahu do Vašich práv upustili, inak budete nútená riešiť to niektorým zo spomínaných spôsobov. Držím Vám palce, aby ste uvedenú situáciu úspešne vyriešili!

Dobrý deň, mám taký problém, nahlásila som ilegálne ubytovanie jednej slečny na internáte. Vyhodili ju z internátu a jej priateľ následne sa prišiel vyhrážať mi na izbu so slečnou, prítomný bol aj iný svedok,že ma bude ohovárať za tento môj úplne legálny čin každému, a že mi bude robieť naprieky. Následne na to o 3-4 dni zhruba na mojom okne sa objavil farbou namaľovaný vulgárny znak. Pred mojim blokom na internáte je postavené lešenie, okno má dotyčná osoba tiež na tú stranu na ktorú ja a nemal problém zliezť lešením. Po nahlásení riaditeľke, tento svoj čin poprel, žiaden svedok totiž na to nie je a nemôžu ho ani potrestať výstrahou ani vylúčiť z internátu. Je možné jemu prípadne komplicom udeliť nejaký trest? Ako by to obstálo na polícii?

Chcela by som sa opytat ked mi niekto nadava do kuriev a vyhraza sa mi synom pravnikom ze mi vezme moje deti je to manzelova teta mozem to niekde riesit??? Budemr sa rozvadzzat takze pohovorit si s nim budezb zbitocne

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, vnučku obvinili v obchode z krádeže,vedúca ju obvinila za pokladňou, nákup mala zaplatený, vzala ju do kancelárie a kázala jej vyzliecť sa a samozrejme nič nenašla, nákup, ktorý mala boli to tri veci - nápoj, deo a horalka, na ktorú tvrdila, že kradla, bol zaplatený. Okrem toho do nej nakričala, dostala ju do šoku a obvinila ju, že je narkomanka a že patrí na psychiatriu. V takomto šoku ju vyhodila z kancelárie, von sa jej ujali cudzí ľudia, ktorí nám zavolali, aby sme prišli po ňu, pretože bola vo veľkom šoku. Chcela by som vedieť, čo môžeme v tomto prípade urobiť. Ďakujem.

odpovede pre ,,Ilegálne ubytovanie na internáte" a ,,Vyhrážky manželovej tety": Dobrý deň, pokiaľ by skutočne prišlo k tomu, čo píšete vo Vašej otázke, dotyčná osoba by sa mohla dopustiť až trestného činu ohovárania, proti ktorému sa možno brániť podaním trestného oznámenia na polícii. Tohto trestného činu sa dopustí ten, kto , kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Keďže však z Vašej otázky vyplýva, že zatiaľ k naplneniu znakov skutkovej podstaty uvedeného trestného činu neprišlo, všetko čo píšem, je zatiaľ v teoretickej rovine. Čo sa týka uvedeného činu (prípad ,,ilegálne ubytovanie na internáte") , mohli by ste ho nahlásiť na polícii ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, za čo by páchateľovi hrozila pokuta. Polícia je povinná zaoberať sa každým podaním, avšak budem úprimný, žiaľ, keď nemáte svedkov, ani žiadne iné dôkazy na to, že čin spáchala dotyčná osoba, bolo by veľmi ťažké Vaše tvrdenie dokázať. Pokiaľ ide o prípad ,,Vyhrážky manželovej tety", platí to čo som napísal vyššie s tým, že pokiaľ máte na ohováranie a vyhrážky tety dôkazy (asi svedkov), máte šancu uspieť oznámení na polícii, pokiaľ však takéto dôkazy nemáte, bohužiaľ bude musieť polícia tento prípad odložiť. Pre oba prípady však platí, že treba s oznámeniami na políciu narábať opatrne, nie aby ste sa sami dostali do problémov pre krivé obvinenie, ktoré nemožno preukázať.

odpoveď pre príspevok ,,obvinenie vnučky z krádeže" Dobrý deň, v tomto prípade by mohla Vaša vnučka podať oznámenie na polícii o spáchaní priestupku proti občianskemu spolunažívaniu z dôvodu urážky na cti a nepravdivého obvinenia z priestupku. Prípadne by som Vám ešte poradil, podať sťažnosť na správanie sa dotyčnej osoby priamo jej nadriadenému.

Dobrý večer! Mal som kamaráta,ktorý je jeden z tých,s ktorými ma ex manželka podvádzala a preto sa s ním nebavím ani ho nezdravím.On mi už pred rokom nadával na verejnosti do K...,potom poslal SMS,že sa mám liečit.Na nič som nereagoval.Teraz,v nedelu večer/13.10.2013/ som večer sdel s priatelkou v reštaurácii,prišiel pri nás a zas mi začal nadávat/K/.Nepovedal som ani slovo.On bol zjavne opitý.No už mi to aj po obci spomínaju a som psychicky špatne, Pred dvoma rokmi som prežil CMP a ničí mi to zdravie.Prosím Vás,poradte mi ako mám pokračovat.Vopred Vám dakujem !

Dobrý deň, čo sa týka toho nadávania, máte právo obrátiť sa na políciu s oznámením o spáchaní priestupku z dôvodu urážky na cti. Ak páchateľa uznajú vinným, ako sankciu môže dostať pokarhanie alebo pokutu. Z toho, čo píšete ďalej, že Vám podobné správanie dotyčného spomínajú aj po obci, by mohlo napĺňať až znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania v zmysle § 373 Trestného zákona, ktorého sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. V tomto prípade by ste sa mohli obrátiť na políciu s trestným oznámením, odporúčam Vám však podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a nazvať ho ako Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, aby Vás nemohli obviniť z trestného činu krivého obvinenia. Pred tým však by som Vám poradil, adresovať dotyčnej osobe doporučenú výzvu, kde ho upozorníte, aby od podobného konania upustil, inak budete nútený, obrátiť sa na políciu.

Dobrý deň, bolo na mňa podané trestné oznámenie za ohováranie - išlo o krátky text na facebook-u, kde som napísala, že jeden pán a jeho rodina (napísala som iba funkciu, nie žiadne mená), sa asi chystá kúpiť majetok, za ktorý sme viacerí bojovali, aby zostal v štátnom vlastníctve ako verejnoprospešná budova. Teraz na mňa podal trestné oznámenie za ohováranie. Je to vôbec možné? Neuviedla som žiadne mená, a v texte som napísala že "asi" sa tak chystá urobiť. Ako sa prosím Vás môžem brániť, lebo situácia mi pripadá absurdná, dokonca ju považujem za vyhrážanie. Dakujem

Dobrý deň, trestného činu ohovárania sa dopustí ten, kto naplní znaky skutkovej podstaty uvedeného trestného činu podľa § 373 Trestného zákona: „kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Vyššia trestná sadza je uvedená v odseku dva tohto ustanovenia, odňatím slobody na jeden až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha tento čin verejne (prostredníctvom sociálnej siete). Ak na Vás bolo podané trestné oznámenie, polícia je povinná toto oznámenie prešetriť. Ak by sa vyšetrovaním dospelo k záveru, že uvedený čin nenapĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, mohlo by sa v tomto prípade jednať o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, kde páchateľovi v prípade uznania viny hrozí sankcia pokarhania alebo pokuty. V rámci postupu pri vyšetrovaní budete zrejme predvolaná, aby ste k veci podala vysvetlenie a na základe Vašej výpovede, výpovede oznamovateľa, prípadne výpovede svedkov, vyšetrovateľ potom rozhodne, či vo veci začne trestné stíhanie, ak nie je dôvod na začatie trestného stíhania, uznesením vec odovzdá príslušnému orgánu na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu alebo odovzdá vec inému orgánu na disciplinárne konanie, vec odloží, ak je trestné stíhanie neprípustné alebo ak zanikla trestnosť činu, alebo odmietne. Ako sa vo veci brániť, by som Vám odporučil obrátiť sa na advokáta a nechať sa ním v danej veci zastúpiť.

dobrý den chcem sa opitat ako mozem riesit jedneho nemenovaneho kotry siri nepravdive informacie o mne ze sa kurvim atd.a znacne sa to dopoculovela ludi aj moj vztah to znacne poskodzuje co mozem robit?

Dobrý deň!Ja sa chcem opytat jednu vec. Kamarátka sa rozvadza a jej muž žiada vyživne od nej aj ked maju dve deti, no a ja som mu na facebooku napisala spravu len tolko či sa nehanbí žiadat od matky s detmi vyživné, je to robia iba chudaci a či sa nehanbí zato Ako matku ma to poburilo a on sa mi nyhraža že tuto spravu da na súd. Nič hanebne ani nadavky tam neboli len tot . Je možne koli takejto sprave podat trestne oznamenie na súd?Velmi by mi pomohla vaša rada. Dakujem

Dobrý deň, keď ste mu napísala len toľko, koľko uvádzate vo Vašej otázke, tak sa ničoho báť nemusíte, trestný čin ohovárania ste určite nespáchala, to má od trestného činu veľmi ďaleko. Aj keby podal na Vás trestné oznámenie, polícia by to oznámenie odmietla. Pekný deň prajem :-)

odpoveď na otázku z 9. novembra 2013: Dobrý deň, z toho, čo uvádzate vo svojej otázke, by sa mohlo jednať o trestný čin ohovárania podľa § 373 Trestného zákona, ktorého sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Máte možnosť obrátiť sa v tejto veci na políciu s trestným oznámením, ktoré však nazvite ako oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin a podajte ho na neznámu osobu, aby ste sa Vy nedopustili trestného činu krivého obvinenia.

Dobry den, Pokial mi niekto na ulici nadava a uraza ma hanlivymi pomenovaniami, a su pri tom svedkovia, su tito svedkovia povinni vypovedat, v pripade ze to oznamim na policii? Mne sa totiz stalo, ze tito svedkovia odmietaju prist vypovedat. Dakujem.

Dobrý deň, už dlhšiu dobu mám problém s ohováraním v práci, ktoré má vplyv na moju povesť a pracovnú činnosť, no vzhľadom na celkovú situáciu je mi jasné, že satisfakcie ani potrestania vinníkov sa nedočkám. V posledných dňoch mi však jedna osoba napísala cez osobnú správu prostredníctvom facebooku niekoľko osočujúcich nepravdivých informácií, ohovára z dôvodu osobnej pomsty úroveň mojich pracovných schopností a znižuje môj morálny kredit, obviňuje ma úplne neoprávnene z promiskuity a zvádzania kolegov, nazýva ma priamo radodajkou. Je možné podať trestné oznámenie za ohováranie ako uvádzate v predošlých odpovediach aj ak tieto informácie neboli na sociálnej sieti verejne prístupné, ak boli iba obsahom osobných správ? Je to vlastne jediný objektívny dôkaz že sa tieto klamlivé informácie v mojom okolí o mne skutočne šíria, proti tomuto konaniu sa už dlhodobo nemôžem brániť, ak sa o to pokúšam je mi naznačované že som paranoidná a že mám problémy s komunikáciou, šíritela týchto informácií totiž nie sú v intrigách žiadni amatéri. Za Vašu reakciu vopred ďakujem.

Odpoveď na otázku z 15 Nov 2013 - 16:22, Anonymný užívateľ: Dobrý deň, z toho, čo uvádzate vo svojej otázke usudzujem, že správanie dotyčnej osoby, pokiaľ by ste sa obrátili na políciu, by mohlo byť posudzované ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, za ktorý môže byť uložená sankcia vo forme pokarhania alebo pokuty. Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu sa prejednávajú v správnom konaní, na príslušnom Okresnom úrade, odbore všeobecnej vnútornej správy. V zmysle § 35 Správneho poriadku je každý povinný vypovedať ako svedok, musí vypovedať pravdivo a nesmie nič zamlčovať. Ako svedok nesmie byť vyslúchnutý ten, kto by sprístupnil utajovanú skutočnosť, bankové tajomstvo, daňové tajomstvo alebo porušil zákonom výslovne uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti, okrem ak by ho tejto povinnosti zbavil príslušný orgán alebo ten, v záujme koho túto povinnosť má. Výpoveď však môže odoprieť ten, kto by ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám (ich výpočet sa spravuje Občianskym zákonníkom). Správny orgán poučí svedka pred výsluchom o možnosti odoprieť výpoveď, o jeho povinnosti vypovedať pravdivo a nič nezamlčať a o právnych následkoch nepravdivej alebo neúplnej výpovede. V prípade, ak sa svedok bez náležitého ospravedlnenia alebo bez závažných dôvodov na opätovné predvolanie nedostaví na správny orgán a bez osobnej účasti ktorého nemožno konanie uskutočniť, môže byť predvedený príslušníkom Policajného zboru na základe písomnej žiadosti správneho orgánu. Ak svedok bezdôvodne odmieta svedeckú výpoveď a sťažuje tak postup správneho konania, môže správny orgán uložiť poriadkovú pokutu do 165 €, a to aj opakovane, na toto všetko však musí byť svedok vopred upozornený v predvolaní. To znamená, že správny orgán zo zákona disponuje oprávneniami, ako zabezpečiť prítomnosť svedka v konaní, je to však už len na posúdení správneho orgánu, ako veľmi je naliehavé, aby bol svedok v konaní prítomný.

Vážený pane,od rodiny môjho muža, ktorý je odomňa o 2O rokov starší a ja sa oňho vzorne starám, ( žijeme spolu 20 rokov)som dostala list, v ktorom mi oznamujú, že som zlatokopka, lebo daroval svoju polovicu bytu namňa, zato, že ho doopatrujem a jeho deťom ostane chata a garáž a o peniazoch je ešte skoro hovoriť. Za tento čin mu jeho vlatná sestra nadáva, kričí naňho do telefónu. Jeho rodina mi píše, že len čakám kedy budem veselá vdova a že až budem hneď budem vdova budem mať mladého muža a ten ma ošklbe. A preklínajú ma tak, že ma Boh potresce. Pritom s touto rodinou sa stretávame raz za rok. Jeho deti sa o otca nestarajú, jeho dcéra žije 4 roky v Španielsku a nechce mi dať ani telefónne číslo, t.j. kontakt na seba. Syn chodí na jeden deň raz za 4 roky. Môj manžel cíti opateru vomne. Následkom takéhoto listu sme sa pohádali, čo nepridá na jeho zdraví. Trpí Parkinsonovou chorobou. Mám si nechať tie urážky pre seba. Mám to riešiť ako nactiutrhanie, lebo okolie ma pokladá za vzornú manželku, či v mieste bydliska alebo na chate, ktorú vlastní manžel. Trápi ma to, lebo ja žiadne myšlienky čiernej vdovy nemá a v práci si beriem voľno kedy sa len dá. Pomôžte mi, dajte mi právnu radu ako to mám riešiť. S úctou Daniela

Dobrý deň,pán advokád, pred chvíľou som písala o tom, že ma rodina môjho manžela označila písomnou formou za zlatokopku, keď po 2O ročnom manželstve môj manžel mi daroval byt, v ktorom 2O rokov bývame. V susedstve všetci susedia vidia, že máme harmonické manželstvo. Keď manžel ochorel na Parkinsonovú chorobu starám sa oňho veľmi svedomite, písomne mi jeho sestra napísala, že zato, že mi daroval byt, v ktorom bývame to hriech, Boh má potresce, ,že budem mať po jeho smrti milenca ( manžel ešte žije)a verí, že ten ma potom o ten byt ošklbe. Verte mi, že mám v mieste bydliska dobrú povesť. Rovnako aj v práci, kde si vzorne plním povinnosti, nedá sa povedať, že konám nečestne, strážim si len strechu nad hlavou. Mám si nechať tieto urážky nepovšimnuté? Manželovi je to nepríjemné, že rozhodujú za neho. To im povedal aj osobne. Veď má právo konať podľa svojej vôle. Alebo nie. Nie je nesvojprávny. S jeho rodinou sa stýkame raz za rok. Som čerstvo dotknutá.Ďakujem za odpoveď.

odpoveď na otázku z 18 Nov 2013 - 21:18, Anonymný užívateľ: Dobrý deň, ako už bolo viackrát v odpovediach spomenuté, trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Z toho, čo píšete vo svojej otázke, že je značne naštrbená Vaša povesť v práci, by sa dalo predpokladať, že by sa mohlo jednať o uvedený trestný čin, avšak, ako ste už naznačili vo svojej otázke, v prípade podania trestného oznámenia, je potrebné Vaše tvrdenia aj dokázať. Žiaľ, asi Vás sklamem, ale spomínaná komunikácia na sociálnej sieti podľa môjho názoru asi nebude postačujúca na preukázanie znakov uvedeného trestného činu. Najlepšie by bolo, ak by ste na preukázanie správania dotyčnej osoby a toho, že toto správanie Vás značne poškodzuje v zamestnaní, mali aj nejakých svedkov, ktorý by Vaše tvrdenia podporili. Ak by ste na polícii preukázali len spomínané osočovanie na sociálnej sieti, ktoré bolo adresované len Vašej osobe, mohlo by to byť posudzované ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. V každom prípade Vám však budem držať palce!

odpoveď na otázky z 26 Nov 2013 Dobrý deň, verím Vám, že Vaša rodinná situácia je veľmi nepríjemná. V takejto situácii by som Vám odporučil pokúsiť sa vyriešiť danú situáciu pohovorom s rodinou Vášho manžela, prípadne by ste im mohli aj pohroziť, že ak s podobným správaním neprestanú, obrátite sa na políciu. Ak by naozaj došlo k tomu, že by ste sa predsa len na políciu obrátili, podobné konanie by mohlo byť posudzované ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu a riešené pred príslušným Okresným úradom, odborom všeobecnej vnútornej správy a v prípade uznania viny by páchateľ ako sankciu mohol dostať pokutu alebo pokarhanie.

Dobry den, moj nadriadeny v praci ma neznaša.Chcel ma vyhodit,spravil mi kontrolu veci, naradia a šatnikov ale nič nenašiel.Hodinu na to šiel nahodou okolo a mojho kolegu obvinil že niečo skryva pred kontrolu a mna vyzval že som svedok. O 3hodiny mi dal podpisat papier že som sa ako spolupachatel dopustil sprenevery teda zavažneho porušenia prac discipliny. O 3 dni nas oboch vyhodili.Moj pravnik podal predžalobnu vyzvu a firma/nadnarodny koncern/ cuvla a vzala ma spet. Doplatila mi ušlu mzdu.Avšak tym že cuvla zamietla tento delikt pod koberec.Je firma povinna vyšetrit tento delikt a potrestat mojho priameho nadriadeneho tiež zavažnym porušenim alebo siahnutim na premie? Mam ako poškodeny narok byt oboznameny z vysledkom šetrenia a prijatymi napravnymi opatreniami a postihmy? Aku šancu mam že prokurator nezamietne moje trestne oznamenie na ohovaranie? /vraj tento paragraf neradi použivaju/. Ak ma firma vzala spet do 2 mesiacov jedna sa v mojom pripade o stratu zamestnania?/mojich 2 kolegov ktorych vyhodili vten isty den pre to iste ešte nevzali spet/.

Dobrý deň, nakoľko nemám všetky potrebné informácie, neviem úplne presne posúdiť Vašu situáciu a odpovedať na Vašu otázku, či sa vo Vašom prípade jednalo o stratu zamestnania, pretože neviem za akých okolností Vás firma prijala naspäť,predpokladám však, že Vaše skončenie pracovného pomeru bolo posúdené ako neplatné okamžité skončenie pracovného pomeru, pretože píšete, že zamestnávateľ Vám doplatil ušlú mzdu a v zmysle § 79 Zákonníka práce, ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. V takomto prípade je zamestnávateľ povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru. Pokiaľ však bol s Vami riadne ukončený pracovný pomer a prijali Vás naspäť podľa novej pracovnej zmluvy, v takomto prípade by sa na ten čas ako Vás prijali naspäť mohlo jednať o stratu zamestnania. Pokiaľ sa správaním Vašeho nadriadeného cítite byť ukrivdený, tak by som Vám odporučil, aby ste sa obrátil na jeho nadriadeného v tejto veci a požiadal ho o prešetrenie danej záležitosti, prípadne máte ešte možnosť obrátiť sa v danej veci na príslušný Inšpektorát práce, ktorý predmetnú vec prešetrí. Trestného činu ohovárania sa dopustí ten, kto naplní znaky skutkovej podstaty uvedeného trestného činu podľa Trestného zákona: Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Pokiaľ o Vás Váš nadriadený takýto nepravdivý údaj rozšíril, čím ako píšete Vás poškodil v zamestnaní, môžete sa v danej veci obrátiť na políciu, prípadne na príslušnú prokuratúru, s tým, že Vaše tvrdenie bude potrebné dokázať a na základe toho už vyšetrovateľ posúdi, ako s Vaším podaním naloží.

Dobry den,chcela by som poprosit o radu, ako by som mala postupovat v pripade,ze sa citim obtazovana.V stave,kedy som si uz myslela,ze asi ostanem sama z dovodu vazneho ochorenia,ktore stale trva a neda sa liecit,som si predsa len nasla priatela,ktory ma presvedcil,ze mu to nevadi a bude mi pomahat.Zo zaciatku sa zdalo,ze som si nasla dobreho partnera,staral sa o mna ako nikto este v zivote,byvam v malom domceku,vela mi tu porobil,kupoval mi darceky a nie lacne.Bol slusny,nikdy nehresil,bol sice nespolocensky,ale brala som to tak,ze nikto nie je dokonaly,vacsinou ho kazdy chvalil,aky je dobry,kludny clovek..Zacal hovorit aj o svadbe,ale ja som este nechcela,lebo sa mi zdalo skoro,on to nechapal...no po case som zacala aj ja uvazovat,ze teda,ked to tak velmi chce tak to urobim.Nastastie sa tak nestalo a po osmich mesiacoch sme sa rozisli.Spozornela som po tom ako ma raz niekto upozornil,aby som utekala prec od neho,lebo je strasne ziarlivy a mali sme par hadok...ako napr.ked sme s oslavy mojich a okruh.narodenin mojej sestry sa este isli zabavit,kam on nesiel,hoci som ho volala...to mi vycital,ze nechape ako prave v taky den som mohla ist,lebo podla neho same zeny idu na zabavu len aby zhanali...to som mu vysvetlila,ze to boli moje narodeniny,tak prave v ten den mam pravo sa zabavit atd...alebo som isla na kavu vecer s kamaratkami,co som chodila stale menej...cca raz za mesiac a den predtym som sa nechcela milovat..naco mi sucho oznamil,ci si ju setrim na zajtra..bolo toho viac,ale potom co som sa s nim uz naozaj chcela rozist,bol klud asi dva mesiace....a vyvrcholilo to tym,ze raz,kedy mi bolo velmi zle ma vecer obvinil,ze bol u mna jeho kolega,lebo nebol v praci......kolega s ktorym ma on raz zoznamil a ktoreho som videla jeden krat v zivote,pred tromi mesiacmi ..a vraj bol u mna aj minuly tyzden,lebo to tiez nebol v praci...v ten den som vybuchla a vyhodila ho.No samozrejme,ze to bol iba zaciatok psychickeho teroru,ktory nastal a trva.Je to uz mesiac a ja namiesto toho,aby som mala klud v chorobe,za ktoru sa vraj skryvam, som na tom stale horsie.Neustale sms,spravy na FB,po ktorych sa uz klepem a este ich ani necitam....neustale obvinovania,podla ktorych viem teraz,ze sledoval napr.moju spodnu bielizen v pradelniku a pod...reci,ze preto som chora,lebo zijem ako zijem...som zla zena...mam prax v klamani muzov...samozrejme inak napisane,ale to sa sem nehodi...ze veru aj iny,ktorym to hovori mu vravia,ze som ho riadne dostala...pyta odo mna peniaze,za to co mi kupil atd....v zapati ako mi napise tak hrozne urazajucu spravu mi pride dalsia,v ktorej ma prosi,aby som mu odpustila a ako si to robi nad mojou fotkou..prepacte,ze to takto pisem,ale toto je este slabe z toho co mi pise...ked vidi,ze nechcem,nech mi da pokoj,nech sa ide liecit,napise este horsie veci,lebo ho to velmi urazi,on si to vobec neuvedomuje samozrejme,ze je asi chory...potom akoby nic mi pise,ze ma miluje a nevzda sa ma..aj mojej dcere pise...on uz nikdy inu zenu nechce...aj on mi vsetko odpusti a ked som chcela este iny p...s citit,tak som mu to mala povedat..aj to by sme vyriesili....chodi k mojim susedom,aj k mojej rodine, a rozprava tam vymyslene podrobnosti o dokazoch mojej nevery...samozrejme moji blizki mi veria,ako aj oni,aj moje deti mi zakazuju sa s nim co len stretnut...co samozrejme ani nechcem,lebo sa ho uz bojim.Vravi sa,ze bez vetra sa ani listok nepohne,ale v tomto pripade to pravda nie je,ja mam uplne ciste svedomie a nemala som na to ani pomyslenie...ale ja mu samozrejme to,ze som mu bola verna nemam ako dokazat a vlastne ani uz nechcem.Pisala som mu uz viac krat,ze nechcem,aby mi pisal a ze v pripade ak neprestane,tak to budem riesit inak.Byvam v malej dedine na stred.slovensku,obe deti su cez tyzden v BA a priznam sa,ze sa kvoli nemu tu bojim...zaslo to uz tak daleko,ze dcera uvazuje,ze prerusi studium na vysokej skole a pride domov,to samozrejme nechcem.

Dobry den, chcem sa opytat ako dalej pokracovat vo veci ohovarania zo strany susedov. ide o susedov u mojich rodicov. robia im stale zle a mna to trapi a dviha mi to tlak, lebo rodicia take konflikty nevyvolavaju. vcera obvinila susedka mojho 15 rocneho brata, ktory bol na rodicovskom dvore a opravoval bicykel s kamaratom, ze tam FAJCIA A FETUJU a to len preto lebo sa nahlas zasmiali. ono to trva uz dlhsie.susedia z jednej a druhej strany su rodina. rodicia museli vymenit strechu, lebo ich ohrozovali iskry z komina, s mamou sme museli prekladat plechy zo strechy, lebo koli tomu susedovi mokol dom, aj ked ho ma mokri cely rok. na brata nadavaju ze si pusta hudbu poobede, stale nam cumia do dvora, pritom my sme sa nikdy neodvazili pozriet k nim, nacuvaju, nasi chceli predat dom, pisali peticiu lebo si ho prisli obzriet slusny romovia a vela, vela inych veci.prosim vas, ako by mohli postupovat, je mozne ich aspon nejako nastrasit nejakym trestnym oznamenim, alebo nieco? dakujem vam za odpoved

Odpoveď na otázku z 18. decembra 2013: Dobrý deň, z toho, čo popisujete vo svojej otázke usudzujem, že by mohli byť naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného prenasledovania zo strany dotyčnej osoby v zmysle § 360a Trestného zákona, ktorého sa dopustí ten, kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe, b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje, c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli, d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života. Odporúčam Vám, aby ste dotyčnú osobu naposledy písomne vyzvala, aby od predmetného konania upustil a v prípade, ak sa tak nestane, budete nútená obrátiť sa v danej veci na políciu s trestným oznámením. Pokiaľ ani to nepomôže, neostane Vám nič iné, ako sa naozaj na políciu obrátiť.

Dobry den,chcela by som Vas poprosit o radu,ako by som mala postupovat vo veci kriveho obvinenia,ohovarania a vyhrazania sa.Mam problem s mojou matkou,od otcovej smrti ma nechce pustit do rodneho domu aj napriek tomu,ze tam mam trvale bydlisko.mam tam velmi vela osobnych veci,ktore by som surne potrebovala.keby som tam prisla aj s policiou,musela by mi tie veci vydat?A este ma obvinila,ze som jej dlzna nejake peniaze o ktorych neviem a vyhraza sa mi,ze ich bude vymahat od partnerovych rodicov.Mam troj mesacne dieta a vyhlasuje po obci,ze moze sa z neho stat mrzak,preklina ho a ja sa obavam,aby sa naozaj nieco nestalo jej zasluhou.Po obci o mne vyhlasuje nepravdive reci a ohovaranie na moju osobu a aj partnerovu nema konca kraja.Vyhraza sa mi,ze ked ma stretne,mna alebo partnerovu sestru,alebo jeho matku,tak vsetci dostaneme od nej"s prepacenim"po papuli a ze nas vyfacka.vyhybame sa jej ako sa da ale uz sa to takto dalej neda,vsetko ma svoje hranice a preto Vas nesmierne prosim o radu.Dakujem Vam za odpoved.S pozdravom Anna.

Odpoveď na otázku z 19. decembra 2013: Dobrý deň, trestného činu ohovárania sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov,poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Pokiaľ konanie dotyčných osôb napĺňa znaky skutkovej podstaty uvedeného trestného činu, odporúčam Vám písomne tieto osoby vyzvať, aby od tohto konania upustili, inak budete nútení obrátiť sa na políciu s trestným oznámením. Pokiaľ však nie sú naplnené znaky skutkovej podstaty tohto trestného činu, z toho, čo ste popísali, by sa mohlo jednať o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu a takisto sa na dotyčné osoby môžete obrátiť s výzvou, aby od tohto konania upustili, inak sa obrátite na políciu s oznámením o priestupku páchaným z ich strany.

odpoveď na otázku z 24. decembra: Dobrý deň, trestného činu ohovárania sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Pokiaľ správanie Vašej matky nadobudlo až takú intenzitu, že napĺňa znaky skutkovej podstaty uvedeného trestného činu, máte právo sa v danej veci obrátiť na políciu s trestným oznámením. Najprv by som Vám však poradil, aby ste sa Vaše vzťahy pokúsili napraviť ústnym dohovorom, pokiaľ to však skutočne nebude možné, odporúčam Vám matku písomne vyzvať, aby od uvedeného konania upustila, inak budete nútení obrátiť sa na políciu a takisto čo sa týka nevydania Vám Vašich vecí, že pokiaľ Vám ich odmietne vydať, obrátite sa na súd s návrhom na vydanie hnuteľných vecí v zmysle § 126 ods1. Občianskeho zákonníka.

Dobry den.Moja rodina ma medzi sebov problemy konkretne moja mamina z bratovou dcerou.Ja som vtom bola zapletena nepravom Sesternicin priatel mamine povedal mobilu si kur.. aj stvojimy dceramy.Pisala som jej,ze preco to namna povedal jej odpoved bola stebov sa nikto nebavy.Odpisala som jej,ze mojmu priatelovy sa to nepaci dpisala ha ha mam sa posrat?Napisala som na fb ked ja som kur.. tak ty si ciganska kur.. aj s tvojim cigankom.Udala ma a cakam kedy ma predvolaju na priestupkove.Ako mam dalej postupovat?Dakujem!

Dobrý deň, pokiaľ na Vás dotyčná osoba skutočne podala oznámenie na polícii, tak Vám neostáva nič iné iba počkať, ako sa situácia vyvinie. Pokiaľ vyšetrovateľ podanie posúdi ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, tieto priestupky sa prejednávajú na okresnom úrade, odbore všeobecnej vnútornej správy. Obvinený z priestupku je účastníkom konania a pri prešetrovaní priestupku je na príslušný okresný úrad predvolaný, aby podal k veci vyjadrenie. Ak sa dotyčná osoba uzná vinnou zo spáchania priestupku, môže jej byť udelená pokuta alebo pokarhanie na základe uváženia správneho orgánu.

Dobrý den, chcela by som radu ako by sa dalo postupovat ak mam problem z osobou ktora ma proti mne bezdovodny odpor,vycita mi hluposti snazi sa zomna urobit tu najhorsiu,slovne ma atakuje a bezdovodne obvinuje uraza ma, ponizuje ma a nadava mi.je to otcova priatelka byvame spolu u otcovych rodicov trvaly pobyt tu ma iba otec ja ani ona nie,zachadza to daleko nenechaju ma vyspat stym ze kricia opakovane na chodbe pritom som ich upozornila nech to nerobia ,su hore dlho do noci robia krik nevyspim sa vela krat do prace,ked sa sprchujem pusta mi ona vodu vkuchyni aby mi isla raz vrela raz ladova a robi to umyselne mam potvrdene od otca ze otej vode vie ,pusta pracku dlho do noci mne to huci v izbe, nehava mi pred dverami veci na zemi s posmeskami,zaslo to tak daleko ze musim navstevovat psychiatricku a beriem lieky na ukludnenie dala som si kameru do izby zabjeden tizden tam bola az tri krat pozerala mi veci chytala sa ich ked sa to dozvedela rodina snazila sa to zahovorit,rodina stym nic nerobi kazdy mi vravi nech to neham tak ze zachvilu sa aj tak odstahuju,da sa to riesit aj ked uz budu odstahovany? Nechcem to nechat tak,len sa bojim ze ak by tobslo na sud ci sa to nebude vliect roky. A druha otazka do kolkych rokov sa da podat trestne oznamenie ak sa mi niekto vyhrazal zabitim? a tak isto ak otec neplatil vyzivne tak ako mal do kolkych rokov sa da poziadat o vyplatenie alebo za akch podmienok? bola by som velmi vdacna za rady ako postupovat,ci postupovat a ake by to malo nasledky.zatial Dakujem

Dobý deň, verím Vám, že Vaša situácia je veľmi nepríjemná, žiaľ, čo sa týka bytovej otázky (že Vám dotyčná osoba znepríjemňuje bývanie u starých rodičov), tú môžu riešiť iba vlastníci domu. Z popísaného správania by som skôr usúdil, že sa jedná o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, pričom by som Vám odporučil vyzvať dotyčnú osobu, aby od tohto konania upustila, inak sa vo veci obrátite na políciu s oznámením. Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu sa prejednávajú na príslušnom okresnom úrade, odbore všeobecnej vnútornej správy, pričom, ak sa osoba uzná vinnou, môže jej byť udelená sankcia vo forme pokarhania, či pokuty. Ja by som Vám však skôr odporučil pokúsiť sa vyriešiť túto nepríjemnú situáciu s otcom a jeho priateľkou. Čo sa týka otázky, dokedy môžete podať trestné oznámenie pre trestný čin nebezpečného vyhrážania, nie je to presne ohraničené, ale trestné stíhanie nemožno začať a v začatom trestnom stíhaní nie je možné pokračovať, po uplynutí určitej doby od spáchania trestného činu. Dĺžka tejto doby závisí od závažnosti spáchaného trestného činu a jednotlivé dĺžky premlčania trestného stíhania sú uvedené v § 83 Trestného zákona. Pokiaľ ide o vyživovaciu povinnosť, tá Vášmu otcovi trvá až do času, kým nebudete schopná sama sa živiť, vo všeobecnosti je to väčšinou do času ukončenia prípravy na budúce povolanie, každý prípad je však individuálny. Právo na výživné sa nepremlčuje, možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. V prípade, ak už v rukách máte vykonateľné rozhodnutie súdu, v ktorom je výživné určené, môžete sa obrátiť s návrhom na začatie exekúcie na exekútora. Prípadne neplatenie výživného povinnou osobu po dobu najmenej troch mesiacov zakladá trestnoprávnu zodpovednosť povinnej osoby.

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako postupovať v prípade ak daná osoba podala na mňa trestné oznámenie za napadnutie, vyhrážanie, urážku na cti a vôbec sa veci nestali... ako po predvolaní vysvetľovať nevinu, ak sa on oháňa svedkom a ja mám svedka tiež. ďakujem

Dobrý deň, orgány činné v trestnom konaní sú povinné prešetriť každý podnet. V prípade, ak na Vás bolo podané oznámenie zo spáchania uvedených činov, budete zrejme vyšetrovateľom predvolaná, aby ste k veci podala vysvetlenie a takisto budú predvolaný svedkovia, aby sa k veci vyjadrili. Vyšetrovateľ na základe všetkých výpovedí, prípadne iných dôkazov vec prešetrí a ak nie je dôvod na začatie trestného stíhania prokurátor alebo policajt uznesením vec a) odovzdá príslušnému orgánu na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu, b) odovzdá inému orgánu na disciplinárne konanie, c) odloží, ak je trestné stíhanie neprípustné alebo ak zanikla trestnosť činu, alebo d) odmietne. Prokurátor alebo policajt pred začatím trestného stíhania uznesením môže odložiť vec, ak je trestné stíhanie neúčelné vzhľadom na okolnosti uvedené v § 215 ods. 2 Trestného poriadku.

Dobry den, mam taku otazocku. Nasa zastupkyna veduceho neustale uraza podriadenych vulgarne napr. to je p.... vy.... , ku... ko... atd. Nie raz sme boli svedkom a aj jedna stych slovicok....chcem sa len spitat'ci sa to moze brat ako urazka na cti, je to dost pravidelne a veduci to nieriesi,co sa moze proti tomu spravit. Dakujem za odpoved.

Dobrý deň. Som maturantka, čiže o pár mesiacov končím školu, a už štyri roky tam ja a moji spolužiaci trpíme vedenie. Žena, ktorá celú školu vlastní, je psychicky narušená a tyranizuje nás psychicky, a teraz naozaj nepreháňam. Všetci sa tešíme na to, ako dostaneme do ruky papier a chystáme sa jej vynadať, keďže už nebude mať nad nami moc a nebude nám môcť znepríjemniť ešte viac ani pobyt na škole, ani nás nepripraví o maturitu. Aby ste chápali, príklad: sme muzikálové konzervatórium a práve dala môjmu spolužiakovi ultimátum, lebo dostal hlavnú úlohu v muzikáli na Novej scéne, buď odíde alebo nebude hrať. Zničí mu tým možnú kariéru alebo ho pripraví o maturitu, a zaplatiť na inej škole si ju nemá za čo. V nás všetkých to už dlho vrie a teraz nás zaklincovala. Chcem preto vedieť, čo jej môžeme povedať, aby sme sa právne nedostali do problémov. Ďakujem pekne za odpoveď.

Pardón, opravujem sa, nepodstatný detail, ale nie Nová scéna, ale Malá scéna.

Dobry Den Bývam v bytovke kde su 4 byty.Jedna suseda má všeobecne s niečim problém,či so mnou alebo ostatnymi.Ked nadáva a kričí už som si zvyka,ale ked mi nadáva škaredo do p...nej p..e,tak to ma dosť uraža. Ako sa možem proti tomu bránit a kedy je to urážka na cti a hlavne kam mám koli tomu ist.Ďakujem s pozdravom Petra

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa zo dňa 21. februára 2014: Dobrý deň, vo Vašom prípade by som sa obrátil najskôr na vedúceho, pokiaľ možno aj písomne so sťažnosťou na takéto správanie dotyčnej osoby, nakoľko hlavne by sa tento problém mal riešiť vrámci spoločnosti. Zamestnanci, ktorých sa to týka by takisto mohli zástupkyňu vedúceho upozorniť, aby od podobného konania upustila, v opačnom prípade sa môžu obrátiť aj na políciu s oznámením o spáchaní priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, ktoré sú prejednávané na príslušnom okresnom úrade, odbore všeobecnej vnútornej správy, kde pri preukázaní viny hrozí ako sankcia pokarhanie, či pokuta.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa z 3. Marca 2014: Dobrý deň, neodporúčam Vám vyvolávať žiadne konflikty (ani slovné v podobe nadávok), nakoľko sa to môže obrátiť proti Vám. Neviem aké sú interné predpisy Vašej školy, preto Vám nemôžem ani podať relevantnú odpoveď na Vašu otázku. Najrozumnejšie by však bolo, aby sa Váš spolužiak obrátil na riaditeľku školy (prípadne jeho rodičia), aby mu vysvetlila, z akých dôvodov mu nebolo umožnené účinkovať v uvedenom muzikály a ako by mohli situáciu rozumne vyriešiť.

Odpoveď pre Petru: Dobrý deň, vo Vašom prípade by ste sa mohli obrátiť na políciu s oznámením o spáchaní priestupku proti občianskemu spolunažívaniu. Tieto priestupky sa prejednávajú na príslušnom okresnom úrade a v prípade dokázania viny páchateľovi ako sankcia hrozí pokarhanie, prípadne peňažná pokuta.

dobry den ssos prepacte ze to pisem prosim pomozte mam dceru ktora byva v bytovke dcerou ,maju susedku ktora kazdy mesiac ide na policviu vymyslene veci poda ale svedkov nema potom dceru volaju na priestupok prosim ked poda jej suseda nepravdive veci uz aj policajt vyjadril nanu svoj nazor a napriek tomu poluicia posiela dalej k mediatorke na priestupok moja dcera ma pracu striedavo nocnu dennu , a su tyzdne ze spia u mna natolko moja dcera cestuje na pracovysko 30 km bola som za policajtom ako to riesit odpoved abysme podala aj mojam dcera ale ona na to nema casu , aj na bytove druzstvo bola suseda podat taznost odmietli ju tam som zastupovala dceru ja mala som plna moc , nakolko ju odmietli na druhy den uz isla na policiu ona nepracuje , ona hrozne veci nadava a dalsie veci aj na ceste osocovani vydieranie vsetko tolerujeme , teraz uz isla aj na pracovysko kde dcera pracuje , sefovi osocovala dceru no samozrejme ze sef jej otvoril dvere , to neodporucajte ze podat na nu staznost dcera z roboty to nemoze dovolenky brat ved sama je na svoju dceru ktora je vysoko skolacka este mam otazku teraz ked zase bude predvolana mozem ju zastupovat ked dcera da plna moc . dakujem matka

Dobrý deň,môjho priateľa jeho ex udala za to že jej raz do sms napísal že je suka (bolo to pre niečo čo urobila). Ta sms je stará 4roky a ona sa rozhodla ho udať a chce od neho 4500€. Poslala mu takúto sms:ty sku..syn poj...ny bud mi das peniaze alebo ta udam vyber si Priateľ ma na facebooku správy kde mu taktiež nadáva a aj na mňa a on jej tak neodpísal žiadnu urážku. Ako sa to dá riešiť prosím??

Odpoveď pre matku: Dobrý deň, vo Vašom prípade by som Vám ako advokát odporučil, aby dcéra vyzvala dotyčnú osobu, najlepšie písomne na doručenku, aby od predmetného konania upustila, inak bude nútená obrátiť sa na políciu. Vo Vami opisovanom prípade by sa mohlo jednať o trestný čin ohovárania, ktorého sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Ak s tým dotyčná osoba neprestane, neostane Vašej dcére nič iné, ako sa skutočne na políciu obrátiť. V zmysle § 17 ods. 1 zákona o správnom konaní, obvinený z priestupku má právo dať sa zastúpiť advokátom alebo iným zástupcom, ktorého si zvolí.

Odpoveď na otázku Anonymného užívateľa z 18. marca 2014: Dobrý deň, ak by bývalá partnerka Vášho priateľa skutočne podala oznámenie vo Vami opisovanej veci, jednalo by sa zrejme o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ktoré sa prejednávajú na príslušnom okresnom úrade a ukladá sa za ne sankcia pokuty alebo pokarhania. Píšete, že sa to stalo pred štyrmi rokmi, avšak v zmysle § 20 zákona o priestupkoch priestupok nemožno prejednať, ak od jeho spáchania uplynuli dva roky. Ak má Váš priateľ dôkaz, že jeho bývalá partnerka mu nadáva, mohol by sa vo veci obrátiť na políciu s oznámením o spáchaní priestupku zo strany jeho bývalej partnerky.

Dobry den, problem o ktorom pisem sa tyka pracovneho prostredia, konkretne jednej kolegyne - neustale intriguje, ohovara, je neprijemna, neustale sikanuje ostatnych tym ze ich zhadzuje pred klientmi, je perverzna, verejne zhadzovanie jej nie je cudzie, neustale druhych kontroluje a zapisuje si drobne pracovne nedostatky, ktore su de facto nepodstatne, aby ich mohla eventualne pouzit proti druhym, je vulgarna, bezociva, neustale druhych atakuje, hlada slabe stranky aby ich mohla nasledne verejne vytiahnut (napr. ked vie o nejakom osobnom probleme konkretnej osoby), svojim spravanim vyrazne narusa pracovne prostredie. Stazuju sa na nu nielen kolegovia, ale aj klienti, je agresivna, hruba, provokuje ludi, caka, ako a kedy zareaguju aby ich reakciu mohla pouzit proti nim a seba oznacit ako poskodenu. Ludi okolo vyuziva, zastrasuje, vyhraza sa, ostatni su z nej v strese. Kvoli jej spravaniu bola casto predvolana na riaditelstvo, no odignorovala kazde jedno predvolanie. Bohuzial, podobne praktiky, ale nie az v takej miere (asi zo zufalstva z nezvladania svojho postu a danej osoby) pouziva aj nadriadena. V minulosti vraj spomenuta kolegyna bola prepustena, kvoli neustalym staznostiam, no s danou instituciou sa vraj sudila a spor vyhrala a spokojne sa vratila do zamestnania. Existuje nieco, co takuto osobu dostane prec z pracoviska bez toho, aby ona spätne zautocila jej vlastnym spôsobom?

Stránky

Pridať nový komentár

Obnoviť Type the characters you see in this picture. Opíšte znaky z horeuvedeného obrázku do prázdneho okienka nižšie. Ak znaky nie je možné identifikovať, je možné odoslať formulár znova a vygeneruje sa nový obrázok. Nerozlišujú sa malé a veľké písmená.  Prepnúť na zvukové overenie

Právne novinky cez e-mail

* povinné položky

Prihlasujem sa k bezplatnému zasielaniu newsletterov a právnych noviniek a súhlasím s ich zasielaním na moju emailovú adresu.