Osoba v domove sociálnych služieb

Nachádzate sa tu

Dobrý deň pán Bános, potrebovala by som poradiť ohľadom pomoci mojej tete, ktorá je umiestnená v domove sociálnych služieb. Ide o to, že dôchodok ktorý dostáva jej nepostačuje na úhradu všetkých nákladov spojených s pobytom v tomto zariadení. Môj ujo, jej manžel, má dosť slušný dôchodok, avšak nejako neprejavuje záujem o tetu, ani o to, aby jej nejakým spôsobom pomohol. Dalo by sa v tejto situácii niečo podniknúť, donútiť ho nejakým spôsobom aby jej doplácal? Ďakujem. Simona

Dobrý deň,

v tomto prípade by som videl možnosť na riešenie Vášho problému prostredníctvom vyživovacej povinnosti medzi manželmi v zmysle § 71 zákona o rodine: ,,Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká.“ Preto by som poradil Vašej tete, aby podala na príslušný súd návrh na výživné, priložila k nemu bloky, účtenky, proste všetko čím preukáže svoje výdavky ako aj to, že výška jej dôchodku nie je dostatočná nato, aby si dokázala sama plne uhradiť náklady spojené s jej pobytom v tomto zariadení. Samozrejme že súd bude v rámci tohto konania skúmať aj to, aké sú pomery Vášho uja, aby sa tým, že ho súd zaviaže k plneniu takejto povinnosti, sám nedostal do zhoršenej situácie.

Komentáre

Odpoveď pre Igora: Dobrý deň, manžel má právo bývať v byte, ktorý je vo vlastníctve druhého manžela. Svoje právo v tomto byte bývať odvodzuje od existujúceho rodinnoprávneho vzťahu, lebo obsah tohto vzťahu je okrem iného tvorený povinnosťou manželov žiť spolu a vzájomnou vyživovacou povinnosťou manželov. Na tomto základe má manžel - nevlastník právo bývať so svojím manželom v byte vo vlastníctve druhého manžela a druhý manžel (vlastník) má povinnosť mu toto bývanie (užívanie bytu) umožniť. Manžel síce má povinnosť postarať sa o druhého manžela, no nie je to vynútiteľné, ani sankcionovateľné, takže to odmietnuť môže. To však neznamená, že sa od manžela úplne odpúta. Povinností manželov je totiž oveľa viac a jednou z nich je aj vyživovacia povinnosť. Pokiaľ zdravotný alebo iný problém nedovolí, aby sa o seba postaral niektorý z manželov sám, zákon o rodine určuje vyživovaciu povinnosť, ktorá platí aj medzi manželmi. Nezáleží, či manželia spolu žijú ako rodina, pokiaľ to manželstvo trvá, tak manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť a jeden z manželov môže byť zaviazaný súdom na príspevky druhého manžela, pokiaľ to potrebuje. Na nadobudnutie dedičstva sa u fyzickej osoby nevyžaduje jej spôsobilosť na právne úkony, pretože k prechodu majetku na dedičov dochádza zo zákona (nevyžaduje sa tu žiadny právny úkon, avšak v dedičskom konaní sú samozrejme potrebné právne úkony, tu však koná zástupca osoby alebo opatrovník stanovený súdom). To znamená, že dedičom môže byť aj osoba s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony alebo spôsobilosťou na právne úkony zbavená. Pokiaľ chcete, môžete zriadiť spoločný účet. Hospodáriť prostredníctvom spoločného účtu vyžaduje vzájomnú dôveru partnerov v tom, že jeden z nich nezneužije možnosť disponovať všetkými prostriedkami druhého partnera proti jeho vôli. Spolumajitelia účtu majú rovnaké práva a povinnosti. Môžu robiť rovnaké zmluvné úkony týkajúce sa platobných príkazov, ale aj zmeny účtu alebo jeho zavretia. Výhodou je, že v prípade smrti jedného z majiteľov môže druhý majiteľ okamžite disponovať s prostriedkami na účte. V prípade disponenta sú práva obmedzené. V tomto prípade môže majiteľ účtu realizovať akékoľvek zmeny na účte bez vedomia disponenta a disponent môže iba nakladať s prostriedkami na účte, aj to mu môže byť majiteľom účtu obmedzené. Nevýhodou takéhoto typu účtu je riziko, že banka v prípade smrti majiteľa účtu tento účet zablokuje a znemožní nakladanie s finančnými prostriedkami na účte do skončenia dedičského konania. Čo sa týka konania o spôsobilosti na právne úkony, návrh na začatie konania môže podať blízka osoba, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, poskytovateľ sociálnych služieb alebo ten, kto má na veci právny záujem. Návrh na začatie konania môže podať aj ten, o koho spôsobilosti sa má konať.

Pan advokat dobry den, mam v rodine mamu a jej sestru /mojateta/. Mama je vydata, je tam dg. Alzheimer vyssiho stupna a asi to bude nutne riesit ustavnou star.. Teta ma nabeh, sprava sa podobne ako mama ale nechce si to priznat, pouzva opatrovatelku. Otec byva s nejkou inou osobou, s mamou nezije aspon 10 rokov. Je povinny aj napriek tomu sa starat o mamu /manzelku/? Mama sa nechcela rozviest, neviem preco. Pokial otec stale zije vo svojom vlastnom byte /mama byva v mojom byte ako syna, bez prava dozivotneho byvania/ , ma moja mama "prednost" ako manzelka oproti tej osobe ktora aktualn s otcom byva? Opytam sa este, moze osoba s obmedz. PU dedit? Lebo dedenie je asi pravny ukon.../da sa prijat aj odmietnut/. Moja teta /mamina sestra/ napisala svoj vlastny byt zavetom mojej mame /mn vynechala/, lenze ak nastane zbavenie PU ciastkove alebo uplne, je tu riziko ze dedit bude otec, ktory to ma na haku, o nicom nevie. Zroven sa opytam : spoludisponenciu na uct /ak bude treba nieco dokupit/ je nutne zriadit teraz ? Aebo to vie nariadit aj sud? Navrh na obmedz. PU podava aj Urad, napr. VUC? Dakujem za akukolvek pomoc.

Dobrý deň, nárok na rodinné prídavky závisí od toho, že v ktorom štáte bol Váš otec poistený. Ak Váš otec bol v Nemecku kratšie ako 2 roky, a zároveň zostával poisteným na Slovensku, tak zodpovednosť za vyplácanie rodinných dávok nesie Slovenská republika. Odporúčam Vám obrátiť sa na príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny.

ide o rodinne pridvký ktoré mu patria za sestru.

Dobrý deň chcela by som vybaviť otcovi v Nemecku pracoval tam rok a osem mesiacov ... A nevie to vybaviť,keďže je už rok na SVK malo by to byť suma asi 2500 eura som ochotná za pomoc zaplatiť. ďakujem

Dobrý deň, tak tu by už problém bol, avšak nie je neriešiteľný. V danom prípade by bolo najskôr potrebné, aby súd najskôr ustanovil Vašej tete opatrovníka. Za opatrovníka súd ustanoví osobu pôsobiacu v rodinnom, pracovnom, kultúrnom, prípadne v inom prostredí, ktoré je účastníkovi blízke. Teda v tomto prípade je najskôr potrebné podať návrh na obmedzenie alebo pozbavenie spôsobilosti na právne úkony, a ak súd vyhovie tomuto návrhu, tak zároveň určí takejto osobe aj opatrovníka. A tento opatrovník by už následne podal na súd návrh na výživné pre Vašu tetu resp. by mohol na vypracovanie a podanie takéto návrhu splnomocniť advokáta.

Ešte by som sa k tomu chcela opýtať, že či nie je problém v tom, že moja teta má Alzheimerovu chorobu, či by aj tak mohla podať takýto návrh. Ďakujem za Váš čas a pomoc, veľmi si Vás vážime!

Pridať nový komentár


Odoberajte právne novinky e-mailom

Je to bezplatné

Prajem si bezplatné zasielanie právnych noviniek. Vaše osobné údaje chránime takto